Κούβα Χρειάζομαι βοήθεια για Κούβα...

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Για μενα η καλυτερη περιοχη στην Αβανα ειναι στο Βεδαδο κοντα στο ξενοδοχειο Αβανα Λιμπρε και κοντα στο παρκο που εχει το παγωτο copelia.Αν δεν ψαχνεις για βιλες εχω να σου προτεινω καζα για Αβανα(Βεδαδο) και Σιενφουεγκος.
Για το κοστος εκδρομης στο Vinales δεν το γνωριζω ουτε τη γινεται με την visa γιατι την βγαζω παντα απο Ελλαδα.
Ιντερνετ εχει σε πολλες πλατειες-παρκα,εγω δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε αλλα ξερω απο Ελληνες και Κουβανους φιλους μου.2 cuc εχει μια καρτα για μια ωρα αν δεν κανω λαθος.Το πιο πιθανο ειναι να παρεις απο καποιον "πιτσιρικα" για 3 cuc.
Μονος σου θα πας;
Ναι αν μπορεις να μου προτεινεις για το Βεδαδο ναι. Δεν ειναι ομως walking distance απο τα αξιοθεατε ε? Τελικα αποφασισα να μεινω στο Τρινιδαδ οποτε θα ψαξω κατι εκει.

Ναι θα παω μονος μου, απλα μου ηρθε προχθες :)

Για τον άλλο φίλο, συμφωνώ σε όσα είπε ο προλαλήσας. Για βίζα όμως δύσκολα τα πράγματα, μέσω σάιτ δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις. Πάρε την κουβανική πρεσβεία στο Βερολίνο και βγάλε άκρη όσο πιο γρήγορα μπορείς, αλλιώς μπορεί και να μη σε αφήσουν να επιβιβαστείς.
Σχετικα με τη βιζα βρηκα αυτο: http://www.flug-muc.de/touristenkarte-kuba
Apparently τη πουλαει η air berlin στο αεροδρομιο του Μοναχου, θα παω αυριο να τσεκαρω για να μαι σιγουρος. Ειχα την εντυπωση οτι τη πουλανε και στο αεροδρομιο της Αβανας?

Επισης, χαζη ερωτηση, για Vinales, υπαρχουν εκδρομες φανταζομαι απο τοπικα γραφεια σωστα? Μηπως ξερεις περιπου το κοστος? Συμφερει καλυτερα μηπως να νοικιασω αμαξι? Για φυτειες κλπ βασικα θα ηθελα να δω..
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Στη Γουαμά υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ καθυστερηση πλέον Από τις 11 βάρκες λειτουργούν μόλις 3, προτεραιότητα έχουν τα πρακτορεία που έχουν κράτηση προ ημερών, οπότε η καθυστέρηση μόνο για την αναμονή της βάρκας είναι έως και 3-4 ώρες
Οπότε προτείνεις να μην το προσπαθήσω και να κάνω κάτι αλλο; Άλλωστε υπάρχουν κι αλλες επιλογές απ' ο, τι είπε και ο Gambino!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Apparently τη πουλαει η air berlin στο αεροδρομιο του Μοναχου, θα παω αυριο να τσεκαρω για να μαι σιγουρος. Ειχα την εντυπωση οτι τη πουλανε και στο αεροδρομιο της Αβανας?
Το πιθανότερο είναι να μην σου επιτρέψει η αεροπορική να επιβιβαστείς αν δεν έχεις βίζα, οπότε δε θα φτάσεις στο αεροδρόμιο της Αβάνας.
Επισης, χαζη ερωτηση, για Vinales, υπαρχουν εκδρομες φανταζομαι απο τοπικα γραφεια σωστα?
Σωστά φίλε.

Μηπως ξερεις περιπου το κοστος?
Νομίζω γύρω στα 70-80.
Συμφερει καλυτερα μηπως να νοικιασω αμαξι?
Μάλλον δε θα μπορέσεις, δεν υπάρχουν διαθέσιμα, θέλουν κράτηση πολλές εβδομάδες πριν. Επιπλέον ζητούν μίνιμουμ 3-5 μέρες ενοικίαση και το κόστος είναι υψηλότερο της εκδρομής.
Για φυτειες κλπ βασικα θα ηθελα να δω..
Κάτι έχει απομείνει, αλλά εχθές που πήγα είχαν συλλέξει σχεδόν όλα τα καπνά, η εποχή συγκομιδής σχεδόν τελείωσε (βασικά έχει καθυστερήσει λίγο λόγω ξηρασίας, αλλιώς τέτοια εποχή δε θα έβλεπες καθόλου φυτείες).
Οπότε προτείνεις να μην το προσπαθήσω και να κάνω κάτι αλλο; Άλλωστε υπάρχουν κι αλλες επιλογές απ' ο, τι είπε και ο Gambino!
Να ρωτήσεις αν έχουν επισκευαστεί οι βάρκες πρώτα.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Το πιθανότερο είναι να μην σου επιτρέψει η αεροπορική να επιβιβαστείς αν δεν έχεις βίζα, οπότε δε θα φτάσεις στο αεροδρόμιο της Αβάνας.
Με αγχωσες και αποφασισα να παω σημερα για να μην αναγκαστω σε κανα ταξιδι αστραπη σε καμια κοντινη πρωτευουσα μιας και το βερολινο πεφτει λιγακι μακρια! Πηρα την tourist card, εκλεισα και τα casas και ολα ειναι σετ.

Σχετικα με το βιναλες, αναγκαστικα θα παω με εκδρομη, ελπιζω να αξιζει χωρις τα καπνα, τουλαχιστον το τοπιο..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Το τοπίο καρα-αξίζει. Αλλά γενικώς αξίζει πολύ περισσότερο να μείνεις το βράδυ, αλλιώς θα πέσεις πάνω στους day trippers και τα οργανωμένα γκρουπ έχουν πασάλειμμα και πολλή καθυστέρηση (μαζεύουν κόσμο από πολλά ξενοδοχεία, τα λένε όλα σε 2-3 γλώσσες). Πάρε το λεωφορείο, πήγαινε και πέρνα ένα βράδυ. Κατά τις 3 που φεύγουν τα λεωφορεία είναι φανταστικά, από τα ηλιοβασιλέματα μέχρι το δείπνο σε σπίτι οικογένειας κάτω από τ' αστέρια.
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μήπως ξέρει κανείς πόσο μπορεί να κοστίζει ένα ταξί από Varadero για Cienfuegos? Κι επίσης πόση ώρα μπορεί να κάνει?
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
Μήπως ξέρει κανείς πόσο μπορεί να κοστίζει ένα ταξί από Varadero για Cienfuegos? Κι επίσης πόση ώρα μπορεί να κάνει?
50 cuc κοστιζει το ταξι Βαραδερο-Σιενφουεγκος και κανει περιπου 2:30 ωρες.Παει και η viazul με 16(?)cuc.
 

Nelly tropic

Member
Μηνύματα
17
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
50 cuc κοστιζει το ταξι Βαραδερο-Σιενφουεγκος και κανει περιπου 2:30 ωρες.Παει και η viazul με 16(?)cuc.
Η Viazul απ ο, τι ειδα απ το site δεν πάει! Καλά το ρωτάω κι εκεί ξανά βέβαια..
 

Irouli

Member
Μηνύματα
113
Likes
146
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Παιδια καλησπερα! Προγραμματιζουμε ενα ταξιδι για Κουβα τον Νοεμβρη με εναν φιλο μου αλλα αυτος δεν εχει βγαλει διαβατηριο θα βγαλει τον αλλο μηνα! Παιζει να μπορω να βγαλω αεροπορικα χωρις να εχει βγαλει το διαβατηριο του? Γνωριζει κανεις?
 

Lorena

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάϊ
Ταξίδι-Όνειρο
Κοστα Ρικα
50 cuc κοστιζει το ταξι Βαραδερο-Σιενφουεγκος και κανει περιπου 2:30 ωρες.Παει και η viazul με 16(?)cuc.
Επέστρεψα πριν από ένα μήνα και δε ξέρω αν βρήκε κάποιος καλυτερη άκρη αλλα πολύ αμφιβάλλω ότι κάνει 50 CUC.
20 CUC κάνει μια απόσταση απο old havana -miramar δε μιλάμε για εκτός πόλης.Απο Αβανα για βαραδέρο π.χ. το ταξί κάνει 80 CUC το λιγότερο.
Αν δεν έχετε αμάξι θα μαρτυρήσετε και θα φύγουν πολλά λεφτά καθώς έχει ξεφύγει η κατάσταση με την αισχροκέρδεια .Αν δε γνωρίζετε και τη γλώσσα δε , δεν υπάρχει ελπίδα.χρειάζεται σκληρό παζάρι που πολλές φορές δεν υπάρχει αντοχή και απλά μπαίνεις σε ένα αυτοκίνητο χωρις ταξίμετρο φυσικά , χωρίς να ξέρουν που πάνε ,με μιά εντελώς αυθαίρετη τιμή.Το λεωφορείο είναι καλή λύση καθως είναι σε πολύ καλή κατάσταση αλλά ο σταθμός είναι ένας από Αβάνα (καθολου κεντρικά) και εισιτήριο βρίσκεις μόνο εκεί.και αν.
 

Gambino

Member
Μηνύματα
56
Likes
43
50 δολαρια κανει το ταξι απο τον σταθμο του Σιενφουεγκος μεχρι το Βαραδερο οπως και για Αβανα.
Οι ταξιτζιδες σε ολο τον κοσμο ιδιοι ειναι,αν βρουνε κανουνε...
Εγω τους αποφευγω οσο μπορω και οταν παω Κουβα το πρωτο πραγμα που κανω ειναι να νοικιασω μηχανακι ή αμαξι αν ειμαι με παρεα.
Για την Αβανα που λες χωρις να ειμαι ειδικος απο το 2009 που πηγα πρωτη φορα μεχρι και τον περασμενο Νοεμβριο οι τιμες ειναι περιπου οι ιδιες.Αν αλλαξαν τοσο πολυ τωρα τελευταια δεν ξερω..
Περισυ τον Μαρτιο πηγα Αβανα με τον φιλο μου για να την δει,αυτος εφυγε και εμεινα μονος μου χωρις αμαξι για 2 μερες.Βεδαδο-Καπιτωλιο την μια μερα πληρωσα 4 δολαρια και την αλλην 5 δολαρια.
Ειχα βρει και 4 Ελληνες που τους ειχαν παρει 12 δολαρια..:D
Το βραδυ για Βεδαδο-Μιραμαρ(καζα ντε λα μουσικα) 5 δολαρια.
Τον Νοεμβριο πηγα με δυο φιλους,ειχαμε αμαξι αλλα επειδη ειχα ακουσει οτι εχουν ξεφυγει τα πραματα ρωτησα εναν ταξιτζη αν θα μας παει απο Καπιτωλιο-Βεδαδο με 5 δολαρια και συμφωνησε.
Επισης ενα βραδυ στο Μιραμαρ εξω απο το καζα ντε λα μουσικα ρωτησα 2 ταξιτζηδες για Βεδαδο με 5 δολαρια και οι δυο ειπαν ναι.
Αυτες ειναι οι πιο προσφατες εμπειριες μου απο Αβανα.
Για την φιλη που ρωτησε για το διαβατηριο αυτο που ξερω σιγουρα ειναι οτι μπορεις να κλεισεις εισητηριο με ληγμενο διαβατηριο και μολις παρεις το καινουριο να παρεις τηλεφωνο απο εκει που το αγορασες για να σου αλλαξουν τον αριθμο,το ονομα που βγηκε το εισητηριο δεν αλλαζει.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.674
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Οταν λετε 50 κουκ Σιενφουεγος - Αβάνα , εννοειτε το ατομο υποθετω .Δηλ. να μαζεψει αλλους 2-3 επιβατες .
Γιατι να παρεις ταξι μόνος σου για την διαδρομη το βλέπω απιθανο .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom