Χρησιμότητα & προσβασιμότητα των γκρουπ.

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Γιατί πολύ απλά δεν έχεις τη δυνατότητα να γράψεις την άποψή σου σε οποιοδήποτε θέμα, παρά μόνο αν γίνεις μέλος του γκρουπ.
Για παράδειγμα για να εκφράσω πχ την διαφορετική άποψή μου μου στο θέμα "Γερμανικά προΙοντα στην Ελλάδα" θα πρέπει να ενταχθώ πρωτα στο γκρουπ " Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας".
Και τι νόημα ή περιεχόμενο έχει ο τίτλος του γκρουπ;
Κι αν αυτό δεν το πιστεύω , δεν έχω τη δυνατότητα να γράψω κριτική πχ για τα τρόφιμα του Λιντλ; Οτι δηλαδή ειναι φουλ στο συντηρητικό (έτοιμα γλυκά, παγωτά κλπ), τίγκα στη χοληστερίνη και τα λιπαρά, ενώ απουσιάζουν παντελώς τα βιολογικά και τα προιόντα υγιεινης διατροφής;
Και οτι ο προσανατολισμός τους είναι φτηνά τρόφιμα ( οχι πάντα) και ελάχιστο προσωπικό;
Αμ το άλλο: "Από μικρός ετρωγα τροφιμα του Λιντλ και δεν επαθα τίποτα" ( Το ίδιο κι εγώ με το Μαρινόπουλο,επίσης και η αδελφή μου που γυριζε και κεφάτη απ του Βερόπουλου,
Και γιατί η κριτικη μου να μη μπορει να δημοσιευτει σαν απάντηση στο ιδιο θέμα, αλλά να μπει καπου άσχετα;
Κάτι σαν κλειστό κλαμπ αλληλοθαυμασμού θυμίζουν τα γκρουπ.
Προτείνω να συνεχιστει η λειτουργία τους αλλά με δικαίωμα όλων των συμφορουμιτων να συμμετέχουν στο διάλογο.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μπες κι εσύ στο γκρουπ παιδί μου; Δεν κοστίζει κάτι! Κι αν δε σου αρέσει, αποχωρείς! :lol:

Όσο για τα γραφόμενά σου περί συντηρητικών, χοληστερίνης και συναφών, το στηρίζεις ή τα κατεβάζεις από το κεφαλάκι σου; Το να μας γράψεις κάτι συγκεκριμένο, δεκτό αλλά το να μας περνάς μια δική σου άποψη που δε στηρίζεται σε χειροπιαστά στοιχεία κάνουν την άποψή σου ανούσια και απλή γκρίνια για χάρη της μιζέριας!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.974
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αντιστοιχο δίλλημα είχα κι εγώ, όταν οι Λατινολάτρεις είχαν μια ενδιαφέρουσα συζήτηση περί Ισπανικού κινηματογράφου, αλλά κρατήθηκα και τους άφησα να κάνουν τη συζήτηση μόνοι τους...:)
Το σημείο αυτό είναι κάτι που οι συμμετέχοντες στα γκρουπ πρέπει να το προσέχουν, και όταν μια συζήτηση αφορά όλο τον κόσμο, να μην την ξεκινάνε μέσα σε ένα group...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Αντιστοιχο δίλλημα είχα κι εγώ, όταν οι Λατινολάτρεις είχαν μια ενδιαφέρουσα συζήτηση περί Ισπανικού κινηματογράφου, αλλά κρατήθηκα και τους άφησα να κάνουν τη συζήτηση μόνοι τους...:)
Το σημείο αυτό είναι κάτι που οι συμμετέχοντες στα γκρουπ πρέπει να το προσέχουν, και όταν μια συζήτηση αφορά όλο τον κόσμο, να μην την ξεκινάνε μέσα σε ένα group...
συμφωνω απολυτα taver!!!!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Γιατί πολύ απλά δεν έχεις τη δυνατότητα να γράψεις την άποψή σου σε οποιοδήποτε θέμα, παρά μόνο αν γίνεις μέλος του γκρουπ.
Για παράδειγμα για να εκφράσω πχ την διαφορετική άποψή μου μου στο θέμα "Γερμανικά προΙοντα στην Ελλάδα" θα πρέπει να ενταχθώ πρωτα στο γκρουπ " Οι Γερμανοί είναι φίλοι μας".
Και τι νόημα ή περιεχόμενο έχει ο τίτλος του γκρουπ;
Κι αν αυτό δεν το πιστεύω , δεν έχω τη δυνατότητα να γράψω κριτική πχ για τα τρόφιμα του Λιντλ; Οτι δηλαδή ειναι φουλ στο συντηρητικό (έτοιμα γλυκά, παγωτά κλπ), τίγκα στη χοληστερίνη και τα λιπαρά, ενώ απουσιάζουν παντελώς τα βιολογικά και τα προιόντα υγιεινης διατροφής;
Και οτι ο προσανατολισμός τους είναι φτηνά τρόφιμα ( οχι πάντα) και ελάχιστο προσωπικό;
Αμ το άλλο: "Από μικρός ετρωγα τροφιμα του Λιντλ και δεν επαθα τίποτα" ( Το ίδιο κι εγώ με το Μαρινόπουλο,επίσης και η αδελφή μου που γυριζε και κεφάτη απ του Βερόπουλου,
Και γιατί η κριτικη μου να μη μπορει να δημοσιευτει σαν απάντηση στο ιδιο θέμα, αλλά να μπει καπου άσχετα;
Κάτι σαν κλειστό κλαμπ αλληλοθαυμασμού θυμίζουν τα γκρουπ.
Προτείνω να συνεχιστει η λειτουργία τους αλλά με δικαίωμα όλων των συμφορουμιτων να συμμετέχουν στο διάλογο.
πέστα χρυσόστομε :clap::clap::clap::clap: να αγιάσει το στόμα σου
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Εντάξει, δεν πιστεύω ότι είναι σημαντικό το πρόβλημα αυτό.

Απλά γίνεσαι μέλος στο group και οκ, μετά postάρεις κανονικά.
Μετά αν θες μένεις, αν θέλεις βγαίνεις από το group.

Άποψή μου, φυσικά...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
καλα ναι.. συμφωνω.. αν ηθελα ντε και καλα να γραψω κατι σ' ενα γκρουπ, γιατι με ενδιεφερε μια συζητηση, θα γραφομουνα και θα ξεγραφομουνα μετα (αν δε μου ταιριαζε το γκρουπ).. δυο κλικ ειναι...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μπες κι εσύ στο γκρουπ παιδί μου; Δεν κοστίζει κάτι! Κι αν δε σου αρέσει, αποχωρείς! :lol:

Όσο για τα γραφόμενά σου περί συντηρητικών, χοληστερίνης και συναφών, το στηρίζεις ή τα κατεβάζεις από το κεφαλάκι σου; Το να μας γράψεις κάτι συγκεκριμένο, δεκτό αλλά το να μας περνάς μια δική σου άποψη που δε στηρίζεται σε χειροπιαστά στοιχεία κάνουν την άποψή σου ανούσια και απλή γκρίνια για χάρη της μιζέριας!
Προφανώς δεν κατάλαβες καλά, δεν διάβασες προσεκτικά, ή θίχτηκαν καποια ιερά και όσια.
Είπα λοιπόν οτι δεν ειναι σωστό να πρεπει να γραφτω σε γκρουπ με τον ( περίεργο για μένα) τιτλο " Οι γερμανοι είναι φίλοι μας " για να εκφράσω τη θέση μου σε κάποιο θέμα (τρόφιμα εν προκειμένω).
Τώρα για τα περι χοληστερίνης και συντηρητικών:
Δεν χρειάζεται να χει κάποιος ειδικές γνώσεις χημείας τροφίμων για να καταλάβει οτι πολλά απ τα βασικά προιόντα που αναφέρθηκαν ( αλλαντικά, συσκευασμένα γλυκά, κατεψυγμένα κλπ) λόγω της σύστασής τους, των αποστάσεων μεταφοράς και την ανάγκη για όσο πιο μακρινή ημερομηνία λήξης είναι επιβαρυμένα.
Επίσης:
Το θέμα μου δημοσιεύεται στην ενότητα με τις προτάσεις
Είμαι από χρόνια πελάτης του Λιντλ ( κυρίως στα γαλακτοκομικά και τα μη τρόφιμα)
Καταλαβαίνω οτι κάποιοι ισως γεννηθηκαν είτε μεγάλωσαν στη Γερμανία. Και σε μενα που γεννηθηκα στη Λαμία, μου αρέσουν τα χοιρινά λουκάνικα που περιεχουν 30% λίπος. Το οτι χαρακτηρίζονται παραδοσιακά, δεν τα κάνει λιγότερο επικίνδυνα για την υγεία, ( για τις σημερινές συνθήκες της ζωής μας)
Τέλος:
Τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησες στο κείμενό σου ΔΕΝ στους επιστρέφω.
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Είπα λοιπόν οτι δεν ειναι σωστό να πρεπει να γραφτω σε γκρουπ με τον ( περίεργο για μένα) τιτλο " Οι γερμανοι είναι φίλοι μας " για να εκφράσω τη θέση μου σε κάποιο θέμα (τρόφιμα εν προκειμένω).
vagantos μόνο γι΄αυτό θέλω να σου πω πως προέκυψε: σε ένα θέμα δε θυμάμαι ποιο λέγαμε για τη Γερμανία και ο dik-7 επισήμανε ότι πρέπει να ανοίξουμε γκρουπ για τη Γερμανία γιατί έχει ρεύμα στο forum..και του λέω εγώ ναι και ο τίτλος να είναι "οι γερμανοί είναι φίλοι μας" με σαφή χιουμοριστική διάθεση, που θυμίζει τον Αρτέμη Μάτσα που έλεγε τη φράση αυτή στη ταινία(ούτε θυμάμαι μια ταινία), οπότε όταν δημιουργήθηκε το γκρουπ, ο ιδρυτής χρησιμοποίησε αυτόν τον τίτλο.. το θεωρείς αλήθεια τόσο κακόγουστο ακόμη?
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ο τιτλος ειναι ενα πετυχημενο (κατα την αποψη μου :roll:) λογοπαιγνιο.. που "κολλαει" με το περιεχομενο του γκρουπ.. εχει και κατι απο χιουμορ... οπως και ολα τα πραγματα σ' αυτον τον πλανητη ειναι λογικο να μην αρεσουν σε ολους..

το ιδιο συμβαινει και με τα προιοντα του lidl... (την αποψη μου την εχω εκφρασει και δεν επανερχομαι και εδω)

νομιζω αν δεν υπηρχαν διαφορετικες αποψεις δε θα υπηρχε αυτος ο χωρος, οποτε σεβαστη η αποψη του vagantos...:)

οσο για το αν πρεπει η δεν πρεπει να υπαρχουν κλειστα groups, εμενα δε με ενοχλουν, με την εννοια οτι δημιουργουν μια συσπειρωση στα άτομα με κοινα ενδιαφεροντα, αλλα προφανως αποφασιζει η διευθυνση του φορουμ πώς θέλει να είναι και αν πρεπει να ειναι ανοικτα η κλειστα η οτιδηποτε αλλο... !
εμεις απλα γνωμη λεμε :D
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.006
Βρε παιδιά μήπως καλό θα ήταν να υπάρχουν τα γκρούπ που να έχουν τα μέλη τους αλλά να μπορούν να γράφουν και κανένα σχόλιο οι απλοί επισκέπτες? Μάλλον στους διαχειριστές θα έπρεπε να απευθύνω το ερώτημα, ε?:roll::roll:
Γιατί πολύ συχνά έχω πιάσει κι εγώ τον εαυτό μου να θέλει να κάνει κάποιο σχόλιο αλλά μέχρι εκεί....για παράδειγμα πώς να γίνω μέλος στο γκρούπ "Οι γερμανοί είναι φίλοι μας" αφού δεν έχω πάει ποτέ σ' αυτή τη χώρα, πλην όμως θα ήθελα να πώ τη γνώμη μου για γερμανικές μπυραρίες στην Ελλάδα αφού έχω τιμήσει αρκετές?
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Μary a και chrikky: Θεωρείστε με φίλο σας
Ομολογώ πως δεν ειχα καταλάβει την πρόθεση για χιουμορ στον τίτλο.
Εννοείται οτι εδω μεσα λέμε απλά ( και δεν προσπαθούμε να επιβάλουμε)τη γνώμη μας

VarioAthens αυτο ακριβως θέλω κι εγώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.673
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom