Χρησιμότητα & προσβασιμότητα των γκρουπ.

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι'εγώ συμφωνώ στο ότι να γραφτεί κάποιος και να ξεγραφτεί δεν είναι λύση.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
εγω απλα δεν θελω να δωθει η λανθασμενη εντυπωση της "καστας" και της "κλικας". Εδω μεσα εχουμε ολοι το ιδιο μερακι και τα ιδια ονειρα για ταξιδια. Γκρουπ δεν σημαινει κανω "παρεα" μονο με αυτους και επισης δεν σημαινει οτι αν γινει καποια συναντηση και εχει "ποσταριστει"(τι ρημα ειναι αυτο χαχχαχα) σε ενα συγκεκριμενο γκρουπ,αφορα και αναφερεται μονο στα μελη του!!!
γιαυτο ειμαστε ολοι μελη του travelstories για να μπορουμε να μοιραζομαστε εμπειριες!!!
απλα τα γκρουπ διευκολυνουν λιγο την κατασταση στο ψαξιμο!!:):)
ετσι νομιζω..... πειτε αν κανω λαθος
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
συμφωνω και με την ευαγγελια σε ολα...!!!

παντως απ' οτι καταλαβαινω, το θεμα (κυριως) ειναι αν πρεπει να μπορουν να ποσταρουν σε γκρουπ ολοι ή μονο τα μελη... :roll: και απο εκει και περα ο καθενας αναπτυσσει και μια γενικη αποψη...

αν παντως σωστα καταλαβαινω, και αυτο ειναι το βασικο θεμα, ισως μια δημοσκοπηση να βοηθουσε για να καταληξουμε... :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Να πω κι εγώ την σάχλα μου σχετικά με τα γκρουπς...

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι άχρηστα μια και δεν νομίζω οτι προσφέρουν κάτι στο φόρουμ. Σε αυτά που έχω γραφτεί γράφτηκα για πλάκα και για να πειράξω μερικούς φίλους... Αν θέλει κάποιος να μιλήσει για την Ιταλία, την Γερμανία ή την Ουγκάντα ανοίγει ωραιότατα ένα τόπικ...

Από την άλλη μεριά όμως διαπιστώνω ότι πάρα πολλοί τα θεωρείτε σημαντικά και τα υποστηρίζετε... δεν το καταλαβαίνω αλλά το σέβομαι, αν θέλετε να παραμείνουν ας παραμείνουν δεν νομίζω ότι ενοχλούν ούτε μου δίνουν την αίσθηση ελιτίστικων κλάμπς. Αυτό που βρίσκω περίεργο και εντελώς ανεξήγητο είναι γιατί να μην μπορώ εγώ που δεν είμαι μέλος να ποστάρω στα θέματά τους... Εγώ π.χ δεν έχω καμιά διαθεση να μπω σε διαδικασία εγγραφής σε κανένα γκρουπ γιατί όπως εξήγησα θεωρώ την όλη ιστορία ανούσια, αλλά γιατί μου στερείς την δυνατότητα να ποστάρω σε ένα ενδιαφέρον τόπικ αυτού του γκρούπ όπως π.χ τον Ισπανικό κινηματογράφο?

Για μένα η λύση είναι απλή... όσοι θέλετε να είστε μέλη ενός γκρουπ καλά κάνετε και είστε,ανοίξτε και κουβεντιάστε ότι θέμα θέλετε... πιστεύω όμως οτι την στιγμή που τα θέματα είναι δημόσια και τα βλέπουν και τα μη μέλη των γκρούπς πρέπει όλοι να έχουν το δικαίωμα πρόσβασης... δεν καταλαβαίνω γιατί να μην μπορώ να έχω γνώμη για ένα θέμα την στιγμή που μπορώ να το διαβάζω...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
και επίσης θέλω να επαναλάβω το θέμα της "συσπείρωσης" που δημιουργούν τα groups, γιατί το θεωρώ σημαντικό.. σου δίνουν την αφορμή να συζητήσεις για κάτι με άτομα που έχουν κοινά ενδιαφέροντα, κάτι που είναι πιο δύσκολο να κάνεις χωρίς αφορμή εδώ μέσα...

δηλαδή ας πούμε.. σκέφτομαι εγώ κάτι... π.χ. θέλω να πάω σ' ένα καλο γερμανικό εστιατόριο στην αθήνα... αν δεν υπήρχε το group, δε θα σκεφτόμουνα ίσως καν να το ρωτήσω.. (εκτος κι αν το ηθελα πια τοσο πολυ ή καιγομουνα)... τωρα, βλέποντας οτι φτιάχτηκε γκρουπ για τη γερμανια και υπαρχουν πέντε-δέκα-εκατό άνθρωποι που τους ενδιαφέρει το θέμα, η πρώτη μου σκέψη ήταν να το ρωτησω (όπως αντίστοιχα και για τα προϊόντα κοκ).. και από την ανταπόκριση που υπήρξε, βρεθήκαμε να κανονίσουμε έως συνάντηση σ' ενα τετοιο μερος... φανταστείτε...

αν δεν ειχε γινει το γκρουπ...αντε να εκανα μια ερωτηση στο thread της διεθνους κουζινας (που ετσι κι αλλιως υπαρχει και προσφερεται για σχετικες κουβεντες) η θα το αφηνα κι ολας.. το να ανοιξεις ενα θεμα (ψιλοσχετικο-ψιλοασχετο) χωρις αφορμη, δεν το κανεις και παντα, έτσι?

δεν ξέρω αν ειναι καλο το παράδειγμα, ελπίζω να εξηγώ τι εννοώ με τη συσπείρωση :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θα σε εμπόδιζε να ανοίξεις ένα τέτοιο topic και έξω από το γκρουπ.... τι σόι συσπείρωση είναι αυτή... αν κάποιος έγραφε μια ωραία ιστορία για την Γερμανία εκτός γκρούπ και ανέφερε 2-3 καλά Γερμανικά εστιατόρια δεν θα κατέβαινε σε κάποιον η ιδέα να ανοίξει ένα τέτοιο τόπικ? Από το φόρουμ συνολικά αντλείς ιδέες και όχι από τα γκρουπ... Εμένα μου φαίνετε τελείως παιδικό το στυλ γκρουπ αλλά το ξαναλέω εφόσον αρέσει σε πολλούς δεν με ενοχλεί... εκείνο που με ενοχλεί και το θεωρώ κουτό είναι οτι ενώ έχω την δυνατότητα οπτικής πρόσβασης στα γκρουπς δεν έχω την δυνατότητα γραπτής...
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
σεβαστη η αποψη σου για το οτι θες να μπορεις να γραφεις αφου τα διαβαζεις, και επειδη απασχολει και αλλους, προτεινα να αποφασισουμε με δημοσκοπηση :)

επισης, δεν ειπα οτι με εμποδιζε καποιος, απλα ειπα οτι με αφορμη οτι φτιαχτηκε το γκρουπ και ανακαλυψαμε οτι ειμαστε 5-10 (η οσοι τελος παντων) που μας αρεσει να συζηταμε για τη "γερμανια" πχ, βρηκα αφορμη να ρωτησω και καποια παραπανω πραγματα, που αλλιως θα τα αμελουσα ισως...

πως να το εξηγησω αλλιως, ειναι "γωνιες" που σου δινουν αφορμη για το κατι παραπανω...

δεν το θεωρω πια και τοσο σημαντικο, απλα μια και υπαρχουν, λεω τη γνωμη μου γιατι μου αρεσουν, στα πλαισια της συζητησης...:p
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Μary a και chrikky: Θεωρείστε με φίλο σας
Ομολογώ πως δεν ειχα καταλάβει την πρόθεση για χιουμορ στον τίτλο.
Εννοείται οτι εδω μεσα λέμε απλά ( και δεν προσπαθούμε να επιβάλουμε)τη γνώμη μας
Κι όμως, ο τρόπος σου αυτό έδειχνε, ότι θέλεις να επιβάλεις την γνώμη σου και στο θέμα που έχει να κάνει με τα γκρουπ (που επιλογή των ιδιοκτητών του είναι να κάνει τις επιλογές του, εμείς μπορούμε να ζητάμε κάτι αλλά όχι να το απαιτούμε) αλλά και στο θέμα του Λιντλ που επιμένεις σε κάποια άποψη χωρίς να έχεις συγκεκριμένη γνώση (ή τουλάχιστον δε μας την έδειξες).

Εγώ προσωπικά δεν καταλαβαίνω σε τι θα μπορούσαν να ενοχλήσουν τα γκρουπ. Είναι μια γωνιά του φόρουμ όπου συγκεντρώνονται τα θέματα ενός συγκεκριμένου ενδιαφέροντος και καλοπερνάνε τα άτομα που έχουν αυτό το κοινό ενδιαφέρον, μοιράζονται τον ενθουσιασμό τους για το συγκεκριμένο θέμα και κατά βάση συμφωνούν σε ένα μεγάλο βαθμό.

Το να αρχίσει να ποστάρει κάποιος που έχει μια διαφορετική άποψη απλά και μόνο για να διαφωνήσει, δε νομίζω ότι θα βοηθούσε ιδιαίτερα αυτές τις γωνίες! Ρε παιδιά, το λέει και το ρητό, αφήστε τον τρελό στην τρέλα του, γιατί να του το χαλάσετε αφού περνάει καλά; Πρέπει να μπεις να ποστάρεις κι εσύ ντε και καλά; Αφού δεν είσαι είναι του ενδιαφέροντος σου κατά βάση το θέμα! Και το να συμμετέχει κάποιος σε ένα γκρουπ δε σημαίνει ότι έκανε κλίκα. Όλοι μας μπορεί να έχουμε κοινά ενδιαφέροντα με κάποια άτομα και κάποια μη κοινά ενδιαφέροντα! Μπορεί εγώ πχ. να τρελαίνομαι για το θέμα "Ιταλία" και "Γερμανία" ενώ κάποιος τρίτος Χ θα λατρεύει την "Ιταλία" ενώ να μη μπορεί με τίποτα την "Γερμανία". Τόσο απλό είναι...
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Επειδή είμαι ένα σχετικά νέο μέλος του travelstories και δεν θεωρώ ότι έχω κάποια ιδιαίτερη προτίμηση σε προορισμούς, αυτά τα γκρούπ τις περισσότερες φορές με έχουν αποτρέψει να πω την γνώμη μου για κάποιο θέμα.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Σαν να τόχουμε κουράσει λίγο αυτό το θέμα...
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Και μένα όπως και πολλούς άλλους, η ανάγκη για εγραφή σε ένα γκρουπ με έχει αποτρέψει αρκετές φορές στον να κάνω κάποιο σχόλιο. Η ύπαρξη των group δεν με ενοχλεί (με τη σημερινή τους σύσταση, με τα μέλη/θαμώνες τους κτλ) απλά θα ήθελα να έχουν τη δυνατότητα να απαντούν όλοι.

Το να γράφουν τα μη-μέλη σε ένα παρόμοιο θέμα εκτός γκρουπ για να πουν τη γνώμη τους δεν είναι λύση (που γράφτηκε παραπάνω). Δεν είναι πρακτικό και δίνει και άσχημη εικόνα για το φόρουμ αφού το ίδιο θέμα θα συζητιέται συγχρόνως σε διαφορετικά σημεία. Προσπαθούμε να κρατήσουμε το φόρουμ συγυρισμένο, κάτι τέτοιο θα το έκανε μπάχαλο: δεν θα ήξερες που να ποστάρεις, θα έγραφες τα ίδια πράγματα και στα δυο τόπικ κτλ.

Δεν πρόκειται να πάρω μέρος σε οποιοδήποτε διαμάχη αλλά Cakenet τα φόρα είναι για να ανταλλάζονται απόψεις που πολλές φορές διαφωνούν μεταξύ τους. Όσο ευχάριστο και αν ήταν αν όλοι εδώ μέσα συμφωνούσαμε σε όλα, δεν θα είχε ούτε ενδιαφέρον ούτε θα μας πρόσφερε κάτι. Όταν λες λοιπόν ότι τα γκρουπ είναι για ανθρώπους που συμφωνούν μεταξύ τους και αυτοί που διαφωνούν σε κάτι που συζητιέται δεν έχουν λόγο να μπουν να το γράψουν, τότε γίνεται λέσχη αυτοθαυμασμού (που έγραψε κάποιος). Γιατί δηλαδή κάποιος που θέλει να πει κάτι που διαφωνεί με την πλειοψηφία είναι "ντε και καλά";
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αυτά περί κορεσμού είναι εντελώς άστοχα. Μπορείς να μου
εμένα μπορείτε να μου πείτε αφού έχουν οριστεί τα γκρούπ απο τον admin τι κουβέντα κάνομε τώρα και το τσαμπουνάμε?
άστο και όποιος θέλει άς μπαινοβγαίνει...:mad:
:bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.266
Μηνύματα
885.754
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom