Χρησιμότητα & προσβασιμότητα των γκρουπ.

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το γιατί κάνουμε κουβέντα δεν είναι είναι προφανές δηλαδή; Διότι αν κάτι δούμε ότι δε μας βολεύει και θα ήταν καλύτερα να το αλλάξουμε, θα το αλλάξουμε. Αλλιώς δε θα είχα αφήσει να το κουβεντιάζουμε, θα έλεγα ότι αυτό δεν αλλάζει και τέρμα.

Η δική μου γνώμη από όσα διαβάζω μέχρι τώρα έιναι ότι:

1. Κανείς δεν είπε ότι τα γκρουπ σαν συγκέντρωση τόπικ για συγκεκριμένους προορισμούς είναι κακή ιδέα. Άρα υποθέτω ότι δεν συζητάτε για να τα καταργήσουμε, κάτι που με βρίσκει κι'εμένα σύμφωνο. Βλέπω συζητήσεις που δε θα γίνονταν μέσα στα γενικά φόρουμ - και δεν είχαν γίνει και μέχρι τώρα.

2. Το ερώτημα επομένως είναι αν πρέπει τα γκρουπ να μείνουν ως έχουν, δηλαδή να γράφουν μόνο τα μέλη τους, και άρα μόνο όσοι είναι φανατικοί με το θέμα τους, ή αν πρέπει να τα κάνουμε ανοιχτά και να μπορούν να ποστάρουν όλοι. Υπάρχει κάποια τρίτη λύση ή κάποια άλλη ιδέα;
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.382
Likes
6.945
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μία λύση θα ήταν τα τοπικ των γκρουπ να μπορούν να τα διαβαζουν κ να γράφουν μόνο οσοι κάνου log in σε αυτά!:cool:

θα συμφωνήσω με τον τραβελερ για αυτα που εγραψε για τα γκρουπ γενικώτερα!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Το να έχουν όλοι πρόσβαση αλλά στα μέλη να εμφανίζεται κάποιο διακριτικό που θα τους ξεχωρίζει σε σχέση με τους επισκέπτες που θα έχουν κάποιο άλλο διακριτικό δίπλα στο όνομά τους όπως πρότεινε κάποιος παραπάνω.Είναι ίσως μια μέση οδός ....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Και μένα όπως και πολλούς άλλους, η ανάγκη για εγραφή σε ένα γκρουπ με έχει αποτρέψει αρκετές φορές στον να κάνω κάποιο σχόλιο. Η ύπαρξη των group δεν με ενοχλεί (με τη σημερινή τους σύσταση, με τα μέλη/θαμώνες τους κτλ) απλά θα ήθελα να έχουν τη δυνατότητα να απαντούν όλοι.
Συμφωνώ απολύτως...

@Αρχηγέ, στο ερώτημά σου...Οχι, δεν βλέπω τρίτη λύση...:roll:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν κατάλαβα καμία από τις δύο προτάσεις σας, μπορείτε να τις εξηγήσετε λίγο παραπάνω;
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Και μένα όπως και πολλούς άλλους, η ανάγκη για εγραφή σε ένα γκρουπ με έχει αποτρέψει αρκετές φορές στον να κάνω κάποιο σχόλιο. Η ύπαρξη των group δεν με ενοχλεί (με τη σημερινή τους σύσταση, με τα μέλη/θαμώνες τους κτλ) απλά θα ήθελα να έχουν τη δυνατότητα να απαντούν όλοι.

Το να γράφουν τα μη-μέλη σε ένα παρόμοιο θέμα εκτός γκρουπ για να πουν τη γνώμη τους δεν είναι λύση (που γράφτηκε παραπάνω). Δεν είναι πρακτικό και δίνει και άσχημη εικόνα για το φόρουμ αφού το ίδιο θέμα θα συζητιέται συγχρόνως σε διαφορετικά σημεία. Προσπαθούμε να κρατήσουμε το φόρουμ συγυρισμένο, κάτι τέτοιο θα το έκανε μπάχαλο: δεν θα ήξερες που να ποστάρεις, θα έγραφες τα ίδια πράγματα και στα δυο τόπικ κτλ.

Δεν πρόκειται να πάρω μέρος σε οποιοδήποτε διαμάχη αλλά Cakenet τα φόρα είναι για να ανταλλάζονται απόψεις που πολλές φορές διαφωνούν μεταξύ τους. Όσο ευχάριστο και αν ήταν αν όλοι εδώ μέσα συμφωνούσαμε σε όλα, δεν θα είχε ούτε ενδιαφέρον ούτε θα μας πρόσφερε κάτι. Όταν λες λοιπόν ότι τα γκρουπ είναι για ανθρώπους που συμφωνούν μεταξύ τους και αυτοί που διαφωνούν σε κάτι που συζητιέται δεν έχουν λόγο να μπουν να το γράψουν, τότε γίνεται λέσχη αυτοθαυμασμού (που έγραψε κάποιος). Γιατί δηλαδή κάποιος που θέλει να πει κάτι που διαφωνεί με την πλειοψηφία είναι "ντε και καλά";
Συμφωνώ, έβαλες τα ζητήματα πολύ πρακτικά.
Κι όταν διαφωνούμε ας γίνεται με ποιότητα και ευγένεια.
Το επιτάσσει άλλωστε και η Ευρωπαική κουλτούρα που αφθονεί στο φόρουμ.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
μία λύση θα ήταν τα τοπικ των γκρουπ να μπορούν να τα διαβαζουν κ να γράφουν μόνο οσοι κάνου log in σε αυτά!:cool:
δεν νομίζω ότι είναι λύση... αν κάποιος δεν είναι γερμανόφιλος ας πούμε , δεν τον ενδιαφέρει ένα καλό γερμανικό εστιατόριο στην Ελλάδα;

Εγώ θα πάω Τοσκάνη το καλοκαίρι, και ψάχνοντας μπήκα και στους Ιταλόφιλους και διάβασα σχετικά.

Είναι κρίμα να στερήσεις από κάποιον μια πληροφορία που μπορεί να τον ενδιαφέρει.

Κατα τη γνώμη μου οι λύσεις είναι οι δύο όπως τις αναφέρει ο Δευκ.
Ή μένουν τα πράγματα ως έχουν
Η μπορούμε όλοι και γράφουμε παντού.

ΤΟ δεύτερο μαρέσει περισσότερο. συμφωνω με τραβελερ ότι αφού μπορεις να διαβασεις, πρέπει να μπορείς και να γράψεις.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ουτε εγω βλεπω τριτη λυση.. το ειπα και πιο πανω.. δημοσκοπηση και ότι αποφασισουν οι πολλοι.. ή να γραφουν ολοι ή να γραφουν τα μέλη...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Το ερώτημα επομένως είναι αν πρέπει τα γκρουπ να μείνουν ως έχουν, δηλαδή να γράφουν μόνο τα μέλη τους, και άρα μόνο όσοι είναι φανατικοί με το θέμα τους, ή αν πρέπει να τα κάνουμε ανοιχτά και να μπορούν να ποστάρουν όλοι.
Αυτος ειναι ο βασικός προβληματισμός.
Η δική μου πρόταση ειναι να συνεχίσουν να υπάρχουν τα γκρουπ, αλλά να εχουν ολοι το δικαιωμα ποσταρίσματος
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.788
Likes
1.119
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
καλά χαλαρώστε λίγο εμένα αυτά μου αρέσουν γιατί είναι πιο χαλαρά και βγαίνεις και λίγο οφ-τοπικ χωρίς να σε κράξουν:haha:, όσοι θέλουν μπορούν να γράφονται και ως αντίπαλοι π.χ. αντιγερμανοί και να σκοτωνόμαστε μετά θα έχει και την πλάκα του. διαιτητή προτείνω ...... ξέρετε ποιον (δεν αναφέρω όνομα γιατί τελευταία φορά μου το έβγαλε ξυνό θα με σύρει σε δίκη πάλι):bleh:
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.382
Likes
6.945
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
μία λύση κατ εμε θα ήταν να γραφουν σε αυτά και να τα διαβάζουν ολα τα μέλη που κάνουν προηγουμένως log in!

αυτό εγραψα.

δεν μπορώ να το επεξηγήσω κι αλλο!

και δωροθέα,
τι νοημα εχουν να υπαρχουν γκρουπ απο τη στιγμή που οτι γραφουμε εδώ μεσα διαβαζεται απο ολους κ σχολιάζεται απο ολους.
Ποτέ απο την αρχή δεν κατάλαβα την υπαρξη του γκρουπ.
Γιατι θα πρεπει ο μη γερμανοφιλος να ενταχθει σε γκρουπ γερμανόφιλων
και εγω ο μη ιταλοφιλος πχ για να σχολιασω κατι απο Ιταλία να εγγραφω σε ενα γκρουπ που ισως να μην ξαναχρειαστει να ποστάρω.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Δεν κατάλαβα καμία από τις δύο προτάσεις σας, μπορείτε να τις εξηγήσετε λίγο παραπάνω;
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι και στη δική μου πρόταση αλλά αυτό που εννοω είναι να υπάρχει μια διαφοροποίηση ανάμεσα στα μέλη και στους επισκέπτες.Να για παράδειγμα ένα σηματάκι η κάτι τέτοιο δίπλα στο Dafni που έιναι μέλος στο γκρουπ ενώ θα εμφανίζεται ένα άλλο σηματάκι δίπλα στο όνομα αν η Dafni ποστάρει σε ένα άλλο γκρουπ που δεν είναι μέλος .Το σηματάκι είναι απλώς μια ιδέα θα μπορούσε τα γράμματα του ονόματος να έχουν διαφορετικό χρώμα ή κάτι τέτοιο.Το κατά πόσο είναι εύκολο από τεχνικής πλευράς βέβαια αυτό δεν το ξέρω ....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.321
Μηνύματα
887.886
Μέλη
38.982
Νεότερο μέλος
panagiotis_skal

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom