Χρησιμότητα & προσβασιμότητα των γκρουπ.

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.136
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πώς να γίνω μέλος στο γκρούπ "Οι γερμανοί είναι φίλοι μας" αφού δεν έχω πάει ποτέ σ' αυτή τη χώρα?
Κακώς. Να πάς άμεσα :). Και μόνο μια επίσκεψη στη Γερμανία, σου δίνει τα απαραίτητα reference points (πως το λένε στα Ελληνικά) για να αντιληφθείς καλύτερα και να βιώσεις μια σειρά από χώρες (Σκανδιναβικές, όλες σχεδόν τις χώρες με Αυστροουγγρικό παρελθόν, Ελβετία, Benelux, Πολωνία, Βαλτικές κλπ).
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
8.158
Κακώς. Να πάς άμεσα :). Και μόνο μια επίσκεψη στη Γερμανία, σου δίνει τα απαραίτητα reference points (πως το λένε στα Ελληνικά) για να αντιληφθείς καλύτερα και να βιώσεις μια σειρά από χώρες (Σκανδιναβικές, όλες σχεδόν τις χώρες με Αυστροουγγρικό παρελθόν, Ελβετία, Benelux, Πολωνία, Βαλτικές κλπ).
΄

Όντως το επόμενό μου ταξίδι σε Ευρώπη -να είμαστε καλά- θα είναι σε Βερολίνο και Δρέσδη!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
΄

Όντως το επόμενό μου ταξίδι σε Ευρώπη -να είμαστε καλά- θα είναι σε Βερολίνο και Δρέσδη!
οριστε και ο λογος για να γινεις μελος στο group...:p

btw, εννοείται πως πολυ θέλω να ακούσω την άποψη σου για μπυραριες και λοιπά :bleh:

(για το φουκαριαρικο το travelstories παντα ετσι?... :cool:)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
ΚΑταλαβαίνω τους προβληματισμούς όσων δε θέλουν να γίνονται μέλη στα γκρουπ, απλά υπάρχει και η αντίθετη άποψη, που αφορά το λόγο δημιουργίας των γκρουπ. Αυτή είναι να έχουν ένα δικό τους χώρο όσοι είναι "τρελαμένοι" με έναν προορισμό, να τα λένε χωρίς να μπερδεύονται στο υπόλοιπο φόρουμ.

Δεν υπάρχει κάποιο κλειστό κουτί εδώ, ούτε και θα συνεχίσουμε να κάνουμε κάτι αν θέλετε να το αλλάξουμε, οπότε θα ήθελα να ακούσω και τις γνώμες των υπόλοιπων μελών. :)
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Με βρίσκει σύμφωνη η πρόταση του Vagantos. Μπορούμε πράγματι να έχουμε το δικό μας χώρο να τα λέμε πχ για τη Γερμανία ή τη Λατινική Αμερική, χωρίς να μπερδευόμαστε στα πόδια των άλλων όπως λες. αυτό όμως να μην σημαίνει ότι κάποιος άλλος δεν μπορεί να γράψει τη γνώμη του!
Αν πχ εγώ πάω Ιταλία, και βρω ένα πανέμορφο ξενοδοχείο, είναι κρίμα να μην μπορώ να το ποστάρω επειδή δεν είμαι Ιταλόφιλη!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αν πχ εγώ πάω Ιταλία, και βρω ένα πανέμορφο ξενοδοχείο, είναι κρίμα να μην μπορώ να το ποστάρω επειδή δεν είμαι Ιταλόφιλη!
σωστό και αυτό..βασικά η δημιουργία των γκρούπ,"εγκλωβίζει" γνώμες και ιδέες των άλλων μελών,που ενώ δεν ειναι---φίλοι,δεν μπορούν να προσθέσουν κάτι ή να σχολιάσουν...το μπές βγές στο γκρούπ ειναι κουραστικό και δεν το κάνομε οπότε λέμε άστο δεν βαριέσαι!
μειώνονται και τα μηνύματα έτσι ,και απο ότι παρατηρώ υπάρχει κορεσμός και στα εκάστοτε γκρούπ!
εξάλου με το ποστάρισμα ενός θέματος γίνεται αναφορά εξαρχής για το τί μιλάμε,μαζεύονται οι πληροφορίες που θέλομε να δούμε..πχ σε πόστ για ινδία αποκλείεται να μπερδευτεί ένα πόστ για βαλκελώνη!
το άλλο που θα πρότεινα ειναι ,να υπάρξει ταξινόμηση χωρών έτσι απλα,και οποιος έχει να καταθέσει μιά σημαντική πληροφορία,να ανατρέξει σε αυτό και να την προσθέσει!
νομίζω θα είναι εύκολο και κατανοητό απο όλους.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Και εγώ έχω αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με το Βαγγέλη και δεν έχω ποστάρει τελικά. Προτείνω να μπορεί ο κάθε ένας να ποστάρει διαφοροποιημένος με κάποιο τρόπο από τους υπόλοιπους του γκρουπ ως visitor ή δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Η αλήθεια είναι ότι σε όποια γκρούπ μπήκα το έκανα γιατί κάτι ήθελα να γράψω. Δεν τα θεωρώ απαραίτητα αλλά σε κάποιους μπορεί να αρέσουν (έστω κι ώς λέσχη αυτοθαυμασμού) οπότε δεν μπορώ να πω πως με χαλάνε κι όλας. Ομοιώς και με τους "φίλους" δεν βλέπω το λόγο (όλοι το ίδιο φίλοι μου είναι στο φόρουμ) άλλα και πάλι αφού αρέσει σε αρκετούς κανένα πρόβλημα... εξάλλου το φόρουμ αυτό έχει τόσες διαφορετικές και ενδιαφέρουσες γωνιές που κάτι θα αρέσει σε κάποιους και κάτι άλλο σε κάποιους άλλους.
Πάντως τι νόημα έχει να υπάρχει γκρούπ αν μπορούν να γράφουν όλοι? μου φαίνεται ότι χάνει λίγο τη φιλοσοφία του. Αν κάτι έχει πολύ ενδιαφέρον θα μπορούσες να ξεκινήσεις συζήτηση σε κανονική σελίδα ή να ζητήσεις στον poster να το κάνει αυτό.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.974
Likes
9.404
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω παλι δεν καταλαβαινω τους προβληματισμους..
Καποιοι που αγαπαμε καποια χωρα-περιοχη-τροπο ταξιδιου , εχουμε μαζευτει σε μια γωνια και συζηταμε , ποσταρουμε τραγουδια κλπ.. Αν καποιος θελει να μπει και να γραψει μπορει να το κανει. Ναι τον εξαναγκαζουμε:bleh: να γινει μελος..τον πιεζουμε..αλλα δεν εχω καταλαβει τι θα αλλαξει στη ζωη καποιου αν πατησει ενα κουμπακι και γινει μελος ή αν ανοιξουν τα γκρουπ και γραφουν ολοι ελευθερα. Ας γινει οτι θελει η πλειοψηφια φυσικα , αλλα πολυ σοβαρα παιρνετε καποια πραγματα βρε παιδια..
Και επειδη αναφερθηκε μια-δυο φορες , δεν καταλαβαινω τι ειναι η λεσχη αυτοθαυμασμου. Ποιος θαυμαζει ποιον ακριβως? Εμενα με θαυμαζει κανενας επιτελους?
Ποσα ποστ εχω? Και γιατι μειωθηκαν τελευταια?
Να γινω μελος στο γκρουπ της ΝΥ?
Πεταει λουλουδια το κοινο μου? (αυτο με βασανιζει..)
Τι Σαββατο βραδυ , τι Κυριακη πρωι?

Ευτυχειτε με ή χωρις γκρουπ :lol:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
μειώνονται και τα μηνύματα έτσι ,και απο ότι παρατηρώ υπάρχει κορεσμός και στα εκάστοτε γκρούπ!
Αυτά περί κορεσμού είναι εντελώς άστοχα. Μπορείς να μου εξηγήσεις πώς ακριβώς θα συμβάλλει κάποιος σε μια κουβέντα πχ για τη Γερμανία αν η Γερμανία δεν τον ενδιαφέρει;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ας πω και εγω την γνωμη μου μιας και οσο περισσοτεροι την πουν τοσο πιο ξεκαθαρη εικονα θα χουμε!
εγω θεωρω οτι τα γκρουπ σε ενα φορουμ δεν βλαπτουν τιποτα και κανεναν, ουτε "περιθωριοποιουν" οσους δεν ειναι μελη κτλ.
συμφωνω με οσους εγραψαν παραπανω οτι το να γραφτεις, να ποσταρεις και μετα να ξεγραφτεις δεν κοστιζει τιποτα και δεν ειναι χρονοβορα διαδικασια..
προσωπικα μου αρεσουν πολυ τα γκρουπ και εχω γινει μελος σε οσα πραγματικα με εκφραζουν..δεν θεωρω οτι στο γκρουπ "οι γερμανοι ειναι φιλοι μας" ξεφυγε η συζητηση για τα τροφιμα απο τα "στενα" ορια του γκρουπ, και το ιδιο πιστευω και για τον "ισπανοφωνο κινηματογραφο" στο γκρουπ "λατινολατρες bienvenidos"..εξαλλου οποιος ηθελε μπορουσε καλλιστα να ανοιξει ενα θεμα για τα παραπανω στο social forum ή να ενταξει την γνωμη του σε καποιο απο τα ηδη υπαρχοντα θεματα(πχ: στην κινηματογραφικη συζητηση)!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.817
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom