Ηνωμένο Βασίλειο Χριστουγεννα στο Λονδινο

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πάντως εγώ διαφωνώ λίγο για το κόστος στα εισιτήρια. Κλείνω τα θέατρα μαζί με τα αεροπορικά. Μεσημεριανές παραστάσεις για πιο φθηνά και καταλήγω σε καλές θέσεις με νορμάλ τιμές. Οκ φθηνά δεν είναι για τοςυ μισθούς που παίρνουμε αλλά και αυτό που βλέπεις τα αξίζει τα λεφτά του. Απλά αν φτάσεις να το ψάχνεις 5 μέρες πριν φύγεις ή όσο είσαι εκεί θα αναγκαστείς να τα πληρώσεις ακριβά. Ενδεικτικά Φάντασμα της όπερας το 2014 7η σειρα στο πλαι stalls σε μεσημεριανή παράσταση 40 λίρες.τα έκλεισα 3 μήνες νωρίτερα. Lion King παρόμοιες θέσεις μία βδομάδα πριν την παράσταση μεσημέρι 70 λίρες. Επίσης μπορείς να δεις κάτι λιγότερο mainstream που ίσως έχει περισσότερες κενές θέσεις.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.010
Εντάξει με τέτοιες τιμές όλοι βρίσκουμε. Αλλά για εμένα αυτές δεν είναι καλές τιμές. Δεν ξέρω τους μισθούς σας εδώ μέσα και εύχομαι με περνετε όλοι παρά πολλα αλλά 40-70λιρες για μια μεσημεριανή παράσταση δυσκολεύομαι να τα δώσω, μιλάω για εμένα δεν ξέρω για τους αλλους. Με 70λιρες περναει ένα άτομο δύο μέρες στο Λονδίνο άνετα.
Να μου έλεγες 20λιρες αυτή θα την έλεγα καλή τιμή.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εντάξει με τέτοιες τιμές όλοι βρίσκουμε. Αλλά για εμένα αυτές δεν είναι καλές τιμές. Δεν ξέρω τους μισθούς σας εδώ μέσα και εύχομαι με περνετε όλοι παρά πολλα αλλά 40-70λιρες για μια μεσημεριανή παράσταση δυσκολεύομαι να τα δώσω, μιλάω για εμένα δεν ξέρω για τους αλλους. Με 70λιρες περναει ένα άτομο δύο μέρες στο Λονδίνο άνετα.
Να μου έλεγες 20λιρες αυτή θα την έλεγα καλή τιμή.
Δε διαφωνώ τελείως.Εγώ ταξιδεύω με κουμπαράδες. Μαζεύω ψιλά 8-10 μήνες, σπάω και μετά προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ. Παίρνω κάτι ψιλά παραπάνω από τον βασικό οδηγώ ένα χρέπι του 2000 κλπ. Τέλος πάντων. Όταν 3 μήνες νωρίτερα μπορείς να βρεις με 40 λίρες στα stalls σημαίνει ότι μπορείς να βρεις και με 25-30 στα θεωρεία.
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Βρηκα ιδιαιτερα ενδιαφερον και ενημερωτικο τον οδηγο του
Time Out https://www.timeout.com/london/christmas
εχει και λιστα με τα εστιατορια που θα ειναι ανοιχτα ανημερα....και αλλα πολλα.
Ηθελα να ρωτησω αν εχετε να προτεινετε καποιο εθνικ -ινδικη, πολυνησιακη, κινεζικη κουζινα...σουσι- εςτιατοριο που να εχετε δοκιμασει και να εμπιστευεστε....και σε λογικες τιμες. Το μονο ρισκο που δεν μου αρεσει να παιρνω ειναι με το φαγητο, οποτε οι προτασεις σας καλοδεχουμενες....αναγκαιες θα ελεγα!!!!
:minion bananas:
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
17th - 23rd December απο την σελιδα τους στο φμπ,δε μπορεις να κλεισεις για την επομενη βδομαδα και τσαμπα ετρεξα να κλεισω free visit:haha:
Ανοίγουν τώρα οι μέρες της βδομάδας των Χριστουγέννων, ραντεβού με το σταγονόμετρο!
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Για όποιον ενδιαφέρεται ανοιξαν οι ημερομηνίες για κρατήσεις στο sky garden για την περίοδο των Χριστουγέννων.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Λοιπον για όσους θα πάτε Λονδίνο αυτά τα Χριστούγεννα:Γινεται ψιλοχαμουλης με στολισμο,Χριστουγεννιατικες αγορες και εκδηλώσεις οποτε θα αφησω παρακατω μερικες προτασεις κυρίως για εκείνους που δεν πανε Λονδίνο πρώτη φορα και δε θα τρέχουν στα μουσεία.

Στολισμένοι δρόμοι για περπάτημα:

Oxford, Regent, Carnaby, Old Bond str, Seven Dials,Marylbone high str, St Christopher’s place(διαμαντάκι), Connaught Village, Leadenhall market.

Μερικές από τις Χριστουγεννιάτικες αγορες:

-Winter Wonderland στο hyde park. Χρειαζεσαι εισιτηριο πλεον για να μπεις. Απο 0-7,5£ λίρες ανάλογα με τη μέρα και την ωρα. Δεν βγαζουν εισιτηρια εκει.Μέσα είναι όλα ψιλό-φαρμακείο.You 've been warned.

-Selfridges Christmas market

-Leicester square Christmas market

-Covent Garden

-Trafalgar(μπροστα στην εθνικη πινακοθηκη)

-London Bridge Christmas by the river Market(Στο ποτάμι και προς την Tower Bridge)

-Southbank Christmas market

-Wembley Park

Χριστουγεννιάτικα πράγματα για να κάνεις:

Δες μια Χριστουγεννιάτικη ταινία όπως το Μόνος στο σπίτι ή το Love Actually.Θέλει κράτηση.
Backyard Cinema's Christmas Movie Spectacular
Tobacco Dock - Skylight Bars
Σίγουρα θα έχει κι άλλα.

Παίξε Curling με την παρέα σου στην Coal Drops Yard πίσω από το King's Cross.

Κάντε πατινάζ σε κάποιο από τα ανοιχτά παγοδρόμια: 10 Magical London Ice Rinks For A Perfect Winter Outing

Δείτε το A Christmas Carol στο θεατρο Old Vic A Christmas Carol | The Old Vic

Festive μαγαζιά:
-The Churchill Arms έστω και μόνο για την φωτογραφία
-Pergola Paddington (Deck the halls)
-Coppa Club στο Tower Bridge για φαγητο ή ποτό στα igloo(Έχει ελάχιστη κατανάλωση και θέλει κράτηση)

Aυτά είναι μερικές προτάσεις, όποιος μένει εκεί ή πήγε πρόσφατα αν θέλει ας συμπληρώσει κι άλλα.
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
?!
Δυστυχώς, με τα καμώματα του Μπόρις λίγοι θα είναι αυτοί που θα καταφέρουν να πάνε...
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Καλησπερα φιλοι μου. εκλεισα 22-27 Δεκεμβριου 5 βραδια στο Λονδινο.
Καποιες ερωτησεις...

1)συμφαιρει να πληρωνω απευθειας με καρτα ή πρεπει ν α κανω συναλλαγμα?
2)το Λονδινο περπατιεται ή ειναι δεδομενο οτι θα πρεπει να χρησιμοπιωσω μεσα μαζικης μεταφορας?
3)αν πρεπει να χρησιμοπιησω μεσα, υπαρχει καποιο εβδομαδιαιο ticket για ολα να συμφαιρει ή κατι τετοιο;
4)υπαρχει καποια συνοικια συγκεκριμενη που βολεςυει να κοιταξω για ξενοδοχειο?
5) αν υποθεσουμε οτι θα ειμαι 4 μερες ΓΕΜΑΤΕΣ. πως θα προτεινατε να χωρισω τα αξιοθεατα σε αυτες?
6)καποιος μουπε οτι ανημερα Χριστουγεννα ειμναι τα παντα κλειστα ακομα και το christmas market,iσχυει αυτο?
7)δεδομενου οτι δεν υπαρχει τρελη οικονομικη ανεση, υπαρχει "προχειρο"¨φαγητο ΄της προκοπης ωστε να μη χρειαζομαι 100 ευρω τη μερα αστο φαγητο?
8)υπαρχει κατι που πρεπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να δω και κατι που ειναι τοσο υπερεκτιμημενο που καλο ειναι να μη χασω χρονο και χρημα να δω?

ευχαριστω παρα πολυ προκαταβολικα
 
Μηνύματα
768
Likes
603
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Ρόκες
Εκτός του ότι μπορείς να πάρεις πολλές πληροφορίες από τα ήδη ενεργά thread (βάλε στην αναζήτηση Λονδίνο) μερικές σημειώσεις δικές μου:
1. Κάρτα μια χαρά για όλα
2. Περπατιέται αλλά θα χρειαστείς σίγουρα και Μετρό (Tube), δες παρακάτω
3. Oyster card ή απευθείας με την κάρτα σου (υπάρχει ημερήσιο cap)
4. Αναλόγως budget. Όσο πιο κέντρο, τόσο πιο ακριβά. Κοίταξε μόνο να είναι τουλάχιστον ζώνη 1-2 αλλιώς θα τρως χρόνο σε μετακινήσεις με το μετρό
5. Ανά περιοχή ενδιαφέροντος
6. Δεν γνωρίζω
7. Fast food, pubs για fish&chips και σαντουιτσάκια από σουπερ μαρκετς. Υπάρχει και σχετικό thread εδώ για budget london
8. Εγώ θεωρώ τουριστοπαγίδες τα London Eye, Madame Tussauds & τα σχετικά με Harry Potter. Αλλά περί ορέξεως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.730
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom