Χριστούγεννα στην Ευρώπη & ενεργειακή κρίση!

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για όσους σκοπεύουν να περάσουν τις γιορτές σε κάποια πόλη της Ευρώπης και θέλουν να ενημερωθούν για το τι ισχύει σχετικά με τα μέτρα που θα εφαρμόσει η κάθε πόλη για την εξοικονόμηση ενέργειας και κατά πόσο αυτή θα επηρεάσει το στολισμό της πόλης και τις χριστουγεννιάτικες αγορές.
Τα μέλη που μένουν μόνιμα στο εξωτερικό σίγουρα θα μπορούν να βοηθήσουν παραπάνω. Αλλά και οποιοσδήποτε άλλος τύχει να δει κάποιο σχετικό άρθρο μπορεί να το ποστάρει εδώ.
Εμένα θα με ενδιέφερε να μάθω τις εξελίξεις για Μόναχο, Νυρεμβέργη και Σάλτσμπουργκ.
Αν κάποιος σκοπεύει να επισκεφτεί κάποια πόλη για τις μέρες των γιορτών (γενικά απο 25/11 που ξεκινούν οι στολισμοί) μπορεί να το γράψεις σε σχόλιο και όποιο μέλος γνωρίζει πληροφορίες να βοηθήσει.
 

dsgeo

Member
Μηνύματα
35
Likes
181
Ταξίδι-Όνειρο
To the MOON and back
Πάντως σε εγχώριο επίπεδο αυτό που σκέφτονται είναι τη διακοπή του φωτισμού μετά τις 02:00 και την αντικατάσταση με led των κοινών λαμπτήρων στα στολίδια κτλ.
Εκτιμώ ότι κάτι αναλόγο με τα τωρινά δεδομένα θα συμβεί και επί το πλείστον στην Ευρώπη.
Δεν νοείται Χριστούγεννα με χριστουγεννιάτικες αγορές χωρίς φώτα!
Ας αφήσουν τα παραμύθια για την ενεργειακή κρίση και ας πιάσουν κάτι άλλο....!
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Καλησπέρα!Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το σκεφτόμουν αυτό το θέμα(έχω προγραμματίσει ταξίδι στην Βιέννη) αλλά σκεπτόμενη το κέρδος που έχουν οι πόλεις με τις διάσημες χριστουγεννιάτικες αγορές πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα .Για την Νυρεμβέργη πάντως επειδή το ανέφερες @mpempa91 μπορείς να συμβουλεύεσαι το επίσημο site της χριστουγεννιάτικης αγοράς που είναι αυτό Nuremberg Christmas Market - christkindlesmarkt.de και στο οποίο πιστεύω ότι μπορεί και να αναφέρουν κάτι.Επίσης ήθελα να σε προτρέψω εάν δεν έχεις διαβάσει την ιστορία που έχω γράψει για την Νυρεμβεργη να την διαβάσεις γιατί νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθησει εάν ακόμα ψάχνεις πληροφορίες. Η ιστορία είναι αυτή Γερμανία - Τσεχική Δημοκρατία - Οι FANTASTIC FOUR στην Χριστουγεννιάτικη ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ και στην Παραμυθένια ΠΡΑΓΑ!!!!!!! και θα είναι χαρά μου να σε βοηθήσω εάν χρειαστείς κάτι παραπάνω!
Καλά χριστουγεννιάτικα ταξίδια σε όλους εύχομαι!!!
Και εάν μάθετε τίποτα για Βιέννη ειδοποιήστε!!!
 

mpempa91

Member
Μηνύματα
111
Likes
274
Καλησπέρα!Η αλήθεια είναι ότι και εγώ το σκεφτόμουν αυτό το θέμα(έχω προγραμματίσει ταξίδι στην Βιέννη) αλλά σκεπτόμενη το κέρδος που έχουν οι πόλεις με τις διάσημες χριστουγεννιάτικες αγορές πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα .Για την Νυρεμβέργη πάντως επειδή το ανέφερες @mpempa91 μπορείς να συμβουλεύεσαι το επίσημο site της χριστουγεννιάτικης αγοράς που είναι αυτό Nuremberg Christmas Market - christkindlesmarkt.de και στο οποίο πιστεύω ότι μπορεί και να αναφέρουν κάτι.Επίσης ήθελα να σε προτρέψω εάν δεν έχεις διαβάσει την ιστορία που έχω γράψει για την Νυρεμβεργη να την διαβάσεις γιατί νομίζω ότι μπορεί να σε βοηθησει εάν ακόμα ψάχνεις πληροφορίες. Η ιστορία είναι αυτή Γερμανία - Τσεχική Δημοκρατία - Οι FANTASTIC FOUR στην Χριστουγεννιάτικη ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ και στην Παραμυθένια ΠΡΑΓΑ!!!!!!! και θα είναι χαρά μου να σε βοηθήσω εάν χρειαστείς κάτι παραπάνω!
Καλά χριστουγεννιάτικα ταξίδια σε όλους εύχομαι!!!
Και εάν μάθετε τίποτα για Βιέννη ειδοποιήστε!!!
Μάγδα μου σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, την έχω διαβάσει την ιστορία σου. 😊😊
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Μάγδα μου σ'ευχαριστώ για τις πληροφορίες, την έχω διαβάσει την ιστορία σου. 😊😊
Εγώ σε ευχαριστώ που διάβασες την ιστορία μου 🥰Εύχομαι να σου φάνηκε χρήσιμη και να περασεις τέλεια στην Νυρεμβεργη 🤩🎄☃❄
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.742
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom