Αυστρία Χριστούγεννα στη Βιεννη

Ελε Δκ

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χριστούγεννα 2018 στη Βιέννη/Tips&Tricks for everything
Χαιρετώ την όλη ομάδα,λέμε με τον φίλο μου να ζήσουμε το πνεύμα των Χριστουγέννων στην κοσμοπολίτικη Βιέννη. Κλασσικά όπως και όλοι οι υπόλοιποι έχω διαβάσει αρκετά posts χωρίς ωστόσο κανένα απο αυτά να αφορά το topic ¨ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ¨ (2018) και να είναι πρόσφατο στην συγκεκριμένη πόλη. Θα ήθελα λοιπόν,πέραν της διαμονής η οποία ελλίσεται (ακόμα δεν έχουμε κλείσει) να μου πείτε τι αξίζει να κάνουμε αυτό το 10ήμερο που θα πάμε, και πως πρέπει να κινηθούμε(π.χ λεπτομέρειες περί vienna pass etc)(21/12/2018-28/12/2018). Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

dad

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα. Τετραμελής οικογένεια με ηλικίες παιδιών 14 και 12. Σκεφτόμαστε για Βιέννη απο 30.12 μέχρι και 2.1.2019. Για όλους μας είναι πρώτη φορά στη Βιέννη και επομένως δεν ξέρουμε που να πάμε, που να φάμε, που να πάμε ιδιαίτερα την παραμονή της πρωτοχρονιάς. Κάθε πληροφορία δεκτή!! Το budget περίπου στο χιλιάρικο εκτός ξενοδοχείων και αεροπορικών.
 

rivarisan

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Έχουμε κλείσει ταξίδι στη Βιέννη 24-29/12. Είμαστε 4μελής οικογένεια με 2 κορίτσια 5 & 9 ετών. Θα μείνουμε στο Novotel Wien Hauptbahnhof. Είμαι στη διαδικασία όπου οργανώνω τις μέρες εκεί. Έχω λίγο μπερδευτεί με τις πρώτες μέρες σχετικά με το τι είναι ανοιχτό και τι όχι.
24/12 φτάνουμε γύρω στις 5 το απόγευμα και λέμε να περιοριστούμε στη περιοχή γύρω από το ξενοδοχείο (αν υπάρχει κάτι) και με δείπνο στο ξενοδοχείο.
25/12 εκτός από κάποιες χριστουγεννιάτικες αγορές, υπάρχει κάτι άλλο ανοιχτό? πχ. μουσείο, παλάτι κλπ.
26/12 λειτουργούν όλα κανονικά ή είναι αργία?
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα!
Έχουμε κλείσει ταξίδι στη Βιέννη 24-29/12. Είμαστε 4μελής οικογένεια με 2 κορίτσια 5 & 9 ετών. Θα μείνουμε στο Novotel Wien Hauptbahnhof. Είμαι στη διαδικασία όπου οργανώνω τις μέρες εκεί. Έχω λίγο μπερδευτεί με τις πρώτες μέρες σχετικά με το τι είναι ανοιχτό και τι όχι.
24/12 φτάνουμε γύρω στις 5 το απόγευμα και λέμε να περιοριστούμε στη περιοχή γύρω από το ξενοδοχείο (αν υπάρχει κάτι) και με δείπνο στο ξενοδοχείο.
25/12 εκτός από κάποιες χριστουγεννιάτικες αγορές, υπάρχει κάτι άλλο ανοιχτό? πχ. μουσείο, παλάτι κλπ.
26/12 λειτουργούν όλα κανονικά ή είναι αργία?
Καλησπέρα
Το Schoenbrunn και ο Ζωολογικός είναι ανοιχτά στις 25. 24 το βράδυ γιορτάζουν οι Αυστριακοί οπότε τότε ίσως δυσκολευτείτε να βρείτε κάτι ανοιχτό.
https://www.wien.info/media/files/museen-weihnachten-silvester-2019-20.pdf
εδώ θα βρεις μια λίστα με τα μουσεία που είναι ανοιχτά τις μέρες αυτές. Καλά να περάσετε!
 

rivarisan

Member
Μηνύματα
19
Likes
5
Καλησπέρα
Το Schoenbrunn και ο Ζωολογικός είναι ανοιχτά στις 25. 24 το βράδυ γιορτάζουν οι Αυστριακοί οπότε τότε ίσως δυσκολευτείτε να βρείτε κάτι ανοιχτό.
https://www.wien.info/media/files/museen-weihnachten-silvester-2019-20.pdf
εδώ θα βρεις μια λίστα με τα μουσεία που είναι ανοιχτά τις μέρες αυτές. Καλά να περάσετε!
ευχαριστω παρα πολυ!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Καλησπέρα σε όλους!!

Θα είμαι Χριστούγεννα στη Βιέννη και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει μέρη για φαγητό στις 24/12 και ανημερα. Φτάνουμε παραμονή στις 6 το απόγευμα Βιέννη τί θα μου προτείνατε να κάνω γενικά γιατί είδα ότι και οι χριστουγεννιάτικες αγορές θα είναι κλειστές. Θα είναι ρομαντικό ταξίδι με τον καινούριο μου σύντροφο και το κλείσαμε μόλις πριν μια εβδομάδα τελείως τελευταια στιγμή. Με αγχώνει κυρίως για την παραμονή απόγευμα βράδυ που θα είναι κλειστά όλα, γιατί την ήμερα των χριστουγεννων ανοίγουν και κάποιες αγορές και μουσεία.

Και κάτι τελευταίο,θα θέλαμε να πάμε όπερα αλλά κανονίσαμε το ταξίδι τελευταία στιγμή που δεν υπάρχουν εισιτήρια ούτε για δείγμα. Κάπου εδώ μέσα διάβασα ότι μπορούμε να πάμε μιαμιση ώρα πριν την παράσταση και να κόψουμε εισητήριο και να καθίσουμε όρθιοι. Ισχύει αυτό;; Και αν ισχύει σε περιπτωση που το κάνουμε και μπούμε όρθιοι θα μπορέσουμε να φύγουμε στη μέση της παράστασης;;;

Το καζίνο της Βιέννης λέει τίποτα;;

Είναι η πρώτη φορά που δεν ψάχνομαι μεχρι και για την τελευταία λεπτομέρεια για ένα ταξίδι, θέλω να το ζήσω όπως πάει, απλά θα ήθελα να έχω 5 βασικά τιπς κυρίως για τις ημέρες που είναι όλα κλειστά.

Σας ευχαριστώ!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Με αγχώνει κυρίως για την παραμονή απόγευμα βράδυ που θα είναι κλειστά όλα,
2. Το καζίνο της Βιέννης λέει τίποτα;;
1. Το αγχος γιατι? Καθαρα οικονομικο ειναι το θεμα. Αντιμετωπισα το ιδιο ακριβως κι εγω εψαχνα για την παραμονη που θα ειμαστε εκει. Αποφασισε το μπατζετ σου κ κλεισε το συντομοτερο. Θα βρεις αρκετα εστιατορια κ καφε. Μην περιμενεις τιποτε βεβαια <50€/ατομο. Κ βαλε κ κρουαζιερα-δειπνο στις επιλογες σου.
2. Οχι.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
78
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
1. Το αγχος γιατι? Καθαρα οικονομικο ειναι το θεμα. Αντιμετωπισα το ιδιο ακριβως κι εγω εψαχνα για την παραμονη που θα ειμαστε εκει. Αποφασισε το μπατζετ σου κ κλεισε το συντομοτερο. Θα βρεις αρκετα εστιατορια κ καφε. Μην περιμενεις τιποτε βεβαια <50€/ατομο. Κ βαλε κ κρουαζιερα-δειπνο στις επιλογες σου.
2. Οχι.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο?? Δεν έχουμε θέμα στο μπάτζετ. Διάβασα κάποια εστιατόρια που προτείνονται εδώ γενικά αλλά με ψάξιμο είδα ότι τα περισσότερα είναι κλειστά.
Δώσε κ καμιά πληροφορία για την κρουαζιέρα με δείπνο.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο?? Δεν έχουμε θέμα στο μπάτζετ. Διάβασα κάποια εστιατόρια που προτείνονται εδώ γενικά αλλά με ψάξιμο είδα ότι τα περισσότερα είναι κλειστά.
Δώσε κ καμιά πληροφορία για την κρουαζιέρα με δείπνο.
δεν εχω να προτεινω τπτ αφου δεν εχω παει ποτε. τωρα 1η φορα. κανε την αναζητηση σου, οπως την εκανα κι εγω κ αναλογα με τα γουστα σας επιλεξτε.
https://www.wien.info/en/shopping-wining-dining/restaurants/christmas-restaurantshttps://www.donaureisen.at/
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Ευχαριστώ για την απάντηση. Έχεις να μου προτείνεις κάτι συγκεκριμένο?? Δεν έχουμε θέμα στο μπάτζετ. Διάβασα κάποια εστιατόρια που προτείνονται εδώ γενικά αλλά με ψάξιμο είδα ότι τα περισσότερα είναι κλειστά.
Δώσε κ καμιά πληροφορία για την κρουαζιέρα με δείπνο.
Μολις γύρισα από τη Βιέννη.
ενα εστιατοριο που προτείνω είναι το das Spittelberg.Το φαγητό ει άι εξαιρετικό,οχι τουριστικό,σε μια ομορφη γειτονια,μοντέρνο περιβάλλον,γύρω στα 50€ το άτομο,ανάλογα βέβαια τι θα πάρετε. Ψάξε το.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom