Γενικά Χωρίς αυτοκίνητο...

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω κι εγώ ότι η Σϊφνος θα μπορούσε να αποτελεί μια καλή επιλογή σας, καθώς και νυχτερινή ζωή συνδυάζει, και άψογη συγκοινωνία!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Όσο για μένα, ελπίζω να καταφέρω φέτος να πάω Ελλαδίτσα η οποία είναι πανέμορφη και στο μυαλό μου έχω φτιάξει σούπερ πρόγραμμα...
Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση που επικρατεί προς το παρόν με τα ΚΤΕΛ στις Κυκλάδες (ταξιδεύω μόνη χωρίς αυτοκίνητο-δεν οδηγώ), δηλαδή να έχει μόνο 2-3 δρομολόγια την ημέρα με το τελευταίο γύρω στις 14.00-15.00, την έβαψα... ΟΚ, το καταλαβαίνω, πριν δεν είχε λόγω καραντίνας και περιορισμένων μετακινήσεων, τώρα που ανοίγουν τα ξενοδοχεία γιατί δε φτιάχνει η κατάσταση? Δηλαδή και ξένους τουρίστες να μην έχουν ακόμα, τι νομίζουν ότι όλοι οι Έλληνες έχουν αμάξι ή μηχανή? Ελπίζω μετά τις 1/7 να επανέλθει η κατάσταση, γιατί δε βλέπω να πάω Ελλάδα αν είναι έτσι. Ή θα μου τα φάνε τα ταξί (αν βρίσκω). Δηλαδή πραγματικά δε καταλαβαίνω τη λογική αν παραμείνουν αραιά τα δρομολόγια... Ίσα ίσα, που θα έπρεπε να είναι κ πιο πυκνά για να μη στριμωχνόμαστε

Ουφ ξέσπασα
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν συνεχιστεί αυτή η κατάσταση που επικρατεί προς το παρόν με τα ΚΤΕΛ στις Κυκλάδες (ταξιδεύω μόνη χωρίς αυτοκίνητο-δεν οδηγώ), δηλαδή να έχει μόνο 2-3 δρομολόγια την ημέρα με το τελευταίο γύρω στις 14.00-15.00, την έβαψα... ΟΚ, το καταλαβαίνω, πριν δεν είχε λόγω καραντίνας και περιορισμένων μετακινήσεων, τώρα που ανοίγουν τα ξενοδοχεία γιατί δε φτιάχνει η κατάσταση? Δηλαδή και ξένους τουρίστες να μην έχουν ακόμα, τι νομίζουν ότι όλοι οι Έλληνες έχουν αμάξι ή μηχανή? Ελπίζω μετά τις 1/7 να επανέλθει η κατάσταση, γιατί δε βλέπω να πάω Ελλάδα αν είναι έτσι. Ή θα μου τα φάνε τα ταξί (αν βρίσκω). Δηλαδή πραγματικά δε καταλαβαίνω τη λογική αν παραμείνουν αραιά τα δρομολόγια... Ίσα ίσα, που θα έπρεπε να είναι κ πιο πυκνά για να μη στριμωχνόμαστε

Ουφ ξέσπασα
Πες μου ότι δεν λες για Ίο! Γιατί αν έχει η Ίος αυτά τα δρομολόγια, τα υπόλοιπα νησιά, αναλογικά, δεν θα έχουν καθόλου.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Πες μου ότι δεν λες για Ίο! Γιατί αν έχει η Ίος αυτά τα δρομολόγια, τα υπόλοιπα νησιά, αναλογικά, δεν θα έχουν καθόλου.
Όχι δεν έχω ιδέα τι παίζει φέτος με την Ιο.. ελπιζω να μην εχει κ εκεί μεγαλο θεμα..τα δρομολόγια που ανέφερα είναι για Σίφνο που όλοι λέγατε τι καλή συγκοινωνία έχει...ισχύουν ως 30/6 κ έτσι ελπίζω από Ιούλιο να φτιάξουν αλλά δεν είμαι κ πολύ αισιόδοξη...

Βασικά επειδή έχω σκοπό να κάνω island hopping φέτος τρομάρα μου, απ αυτά που θέλω να πάω μόνο η Νάξος έχει κάπως νορμάλ δρομολόγια αλλά καμία σχέση με πέρυσι... απ τα πιο μικρά που θέλω όπως Φολέγανδρο κ Αντίπαρο δεν έχω ιδέα τι παίζει φέτος...παντως για τη Σίφνο δε το περιμενα
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όχι δεν έχω ιδέα τι παίζει φέτος με την Ιο.. ελπιζω να μην εχουν κ αυτα μεγαλο θεμα..τα δρομολόγια που ανέφερα είναι για Σίφνο που όλοι λέγατε τι καλή συγκοινωνία έχει...ισχύουν ως 30/6 Κ έτσι ελπίζω από Ιούλιο να φτιάξουν αλλά δεν είμαι Κ πολύ αισιόδοξη...

Βασικά επειδή έχω σκοπό να κάνω island hopping φέτος τρομάρα μου, απ αυτά που θέλω να πάω μόνο η Νάξος έχει κάπως νορμάλ δρομολόγια αλλά καμία σχέση με πέρυσι... απ τα πιο μικρά Που θέλω όπως Φολέγανδρο Κ Αντίπαρο δεν έχω ιδέα τι παίζει φέτος...παντως για τη σιφνο δε το περιμενα
30/6 είναι νωρίς ακόμα. Με τα φετινά δεδομένα εξυπηρετούν ακόμα μόνο ντόπιους. Λογικά μετά θα αυξηθούν. Υποθέτω ότι θα πάνε "βλέποντας και κάνοντας", όπως όλα τον τελευταίο καιρό.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
30/6 είναι νωρίς ακόμα. Με τα φετινά δεδομένα εξυπηρετούν ακόμα μόνο ντόπιους. Λογικά μετά θα αυξηθούν. Υποθέτω ότι θα πάνε "βλέποντας και κάνοντας", όπως όλα τον τελευταίο καιρό.
Ναι αλλά εγω ιδανικά θα ήθελα να ξέρω αρχές Ιουλίου αν θα'ναι οκ τα δρομολόγια τις ημερομηνίες που θέλω για να κανονίσω περιοχή που θα μείνω...αυτοί τα βγάζουν ανά δεκαπενθήμερο δηλ ζήσε Μάη μου
 

8avos

Member
Μηνύματα
651
Likes
6.359
Ναι αλλά εγω ιδανικά θα ήθελα να ξέρω αρχές Ιουλίου αν θα'ναι οκ τα δρομολόγια τις ημερομηνίες που θέλω για να κανονίσω περιοχή που θα μείνω...αυτοί τα βγάζουν ανά δεκαπενθήμερο δηλ ζήσε Μάη μου
Δυο φορες,σε δυο διαφορετικα νησια,ειχα βαλει στο καραβι μαζι μου το ποδηλατο!Μια χαρα ηταν,ανεξοδο μιας που ουτε στο καραβι πληρωνεις να το βαλεις και γυμναστικη απολαμβανοντας το μπανιο περισσοτερο.Προϋποθετει backpacking φαση για τα πραγματα.

Ιδεα δινω για να μην "καψεις" τις διακοπες σου.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Δυο φορες,σε δυο διαφορετικα νησια,ειχα βαλει στο καραβι μαζι μου το ποδηλατο!Μια χαρα ηταν,ανεξοδο μιας που ουτε στο καραβι πληρωνεις να το βαλεις και γυμναστικη απολαμβανοντας το μπανιο περισσοτερο.Προϋποθετει backpacking φαση για τα πραγματα.

Ιδεα δινω για να μην "καψεις" τις διακοπες σου.
Μα δε ξερω ουτε ποδήλατο χαχα. Ασε που μόνο που μου το πες κουράστηκα
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
απ τα πιο μικρά που θέλω όπως Φολέγανδρο
Η Φολέγανδρος αυτή τη στιγμή έχει δύο δρομολόγια στη διαδρομή Λιμανι-Χωρα, ένα πρωί κι ένα νωρίς απόγευμα. Γενικά ισχύει το παρακάτω όμως:

30/6 είναι νωρίς ακόμα. Με τα φετινά δεδομένα εξυπηρετούν ακόμα μόνο ντόπιους. Λογικά μετά θα αυξηθούν. Υποθέτω ότι θα πάνε "βλέποντας και κάνοντας", όπως όλα τον τελευταίο καιρό.
Προφανώς και θα μπουν κι άλλα όταν αυξηθεί η ζήτηση. Το πότε θα γίνει αυτό είναι άγνωστο. Θέλει ρίσκα κ υπομονή η φετινή κατάσταση.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Στη Σιφνο καθε χρονο το θερινο προγραμμα δρομολογιων ξεκινα τον Ιουλη. Το λεω ως παθουσα Αγιου Πνευματος Ιουνη.
Μη μεινεις καπου εκτος Χωρας, θα εχει νεκρα φετος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom