Γενικά Χωρίς αυτοκίνητο...

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Σκιαθο εχω ακουσει τα καλυτερα και ιο.παρο εχω παει καλα ειναι και εκει αλλα μ λενε πως σκιαθο ειναι πολυ πιο ωραια
Ουπς να μια άλλη ωραία νεανική επιλογή που δεν σκέφθηκα....Ιος! Γραφική, με πολλή νεολαία και καλές παραλίες
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις για τα 5 πρώτα νησιά....τα 4 πρώτα νεανικά μεν με τιμές Αθήνας, ή και πιο πάνω από Αθήνα στη Μύκονο. Σε γενικές γραμμές συμφωνώ και για τη Σίφνο, ίσως είναι καλύτερη για άνω των 25, αν και πιστεύω πως εάν δεν μιλάμε για υπερβολικά party animal παρέα θα μπορούσε να είναι καλή και για νεώτερες ηλικές. Όσο για την Κω, νομίζω πως στην πόλη της Κω, στα στενάκια στα Εξάρχεια υπάρχουν αρκετά μπαράκια με καλή dance μουσική, ενώ μου άρεσε πως ακριβώς επειδή οι πιο πολλοί θαμώνες είναι νεαροί τουρίστες από χώρες της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης δεν υπάρχει αυτό που λέμε "attitude"...κοινώς το μέρος είναι μια χαρά για νεανικά φλερτ. Αυτό που έίναι πραγματικά χάλι στην Κω είναι τα Καρδάμαινα. Εκεί όντως η νυχτερινή ζωή απευθύνεται σχεδόν αποκλειστικά σε Άγγλους. Όσο για τις παραλίες του νησιού είναι αμμουδιές και έχουν ορισμένα πολύ καλά beach bars κάτι που αρέσει γενικά στη νεολαία. Κορυφαίο θυμάμαι αυτό στην παραλία του Αγίου Φωκά
Συμφωνώ για την Καρδάμαινα.
Το beach bar του Αγίου Φωκά το θεωρώ ως το καλύτερο στην Κω (από όσα επισκεφθήκαμε). Απλά, θεωρώ με βάση τις μέχρι τώρα εμπειρίες μου, ότι υπάρχουν πολύ καλύτερα νησιά από την Κω ως προς τις παραλίες και τη διασκέδαση. Βέβαια αυτό εξαρτάται από το τι αρέσει στον καθένα. :)

Σκιαθο εχω ακουσει τα καλυτερα και ιο.παρο εχω παει καλα ειναι και εκει αλλα μ λενε πως σκιαθο ειναι πολυ πιο ωραια
Και τα δυο είναι πολύ όμορφα νησιά. Συνοπτικά θα έλεγα ότι η Πάρος υπερέχει ως προς τη γραφικότητα, ενώ η Σκιάθος ως προς τις παραλίες.
 
Last edited by a moderator:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ίος και από εμένα. Μπόλικη φασαρία, κοντινές αποστάσεις, ενώ υπάρχει και κτελ που εξυπηρετεί. Οι τιμές αρκετά νορμάλ για νεολαία.
 

demimp82

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπερα παιδιά. Εν όψει διακοπών θα ήθελα την υπερ-πολυτιμη βοήθεια σας.ψαχνω νησάκι με μία φίλη μου για 4-5 μέρες για τον ιουλιο που να έχει ή κάποιο καικακι για καμιά παραλία γιατί δε θα έχουμε αμάξι.εκτος από σεριφο και κουφονησια,κάποιο που να μη θέλεις σχεδόν μία μέρα να φτάσεις έχετε κατά νου?

Σας ευχαριστώ πολυυυυυ!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπερα παιδιά. Εν όψει διακοπών θα ήθελα την υπερ-πολυτιμη βοήθεια σας.ψαχνω νησάκι με μία φίλη μου για 4-5 μέρες για τον ιουλιο που να έχει ή κάποιο καικακι για καμιά παραλία γιατί δε θα έχουμε αμάξι.εκτος από σεριφο και κουφονησια,κάποιο που να μη θέλεις σχεδόν μία μέρα να φτάσεις έχετε κατά νου?

Σας ευχαριστώ πολυυυυυ!!!!
Καλησπέρα.
Νησάκι για 4-5 μέρες, σχετικά εύκολή πρόσβαση, και μετακίνηση χωρίς αυτοκίνητο. Επίσης δραστηριότητες με πρόσβαση σε παραλίες σε φάση ημερίσιας εκδρομής.
Τα λέω σωστά;
Ξεκινάς να ψάχνεις για Κίμωλο, Φολέγανδρο, Αμοργό για μένα.
Καλή περίπτωση η Σέριφος αλλά με λίγο πιο δύσκολη μετακίνηση. Οχι κάτι απαγορευτικό όμως.
Επίσης αν καταλήξεις σε Κουφονήσια, κοίτα να συνδυάσεις με κάτι ακόμα κοντινό. Πέντε ημέρες είναι πολλές!
Όπως και να χει πρέπει να βιαστείς. Ο Ιούλιος πλησιάζει, και η διαμονή σε μικρά νησιά είναι πολύ δύσκολη!
 

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Σικινος.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλησπερα παιδιά. Εν όψει διακοπών θα ήθελα την υπερ-πολυτιμη βοήθεια σας.ψαχνω νησάκι με μία φίλη μου για 4-5 μέρες για τον ιουλιο που να έχει ή κάποιο καικακι για καμιά παραλία γιατί δε θα έχουμε αμάξι.εκτος από σεριφο και κουφονησια,κάποιο που να μη θέλεις σχεδόν μία μέρα να φτάσεις έχετε κατά νου?

Σας ευχαριστώ πολυυυυυ!!!!
Χμμμ...σκέψου ίσως την Κύθνο ή τη Σύρο. Και τα 2 είναι πολύ κοντά στον Πειραιά. Στη Σύρο που τη γνωρίζω και από πρώτο χέρι πας άνετα με το ΚΤΕΛ σε όλες τις παραλίες (στις συγκονιστικές παραλίες της Επάνω Μεριάς πας με βαρκάκι από το χωριό Κίνι). Στην Κύθνο -αν και προσωπικά δεν έχω πάει- η αδερφή μου που πήγε πέρσι μου είπε ότι για όλες τις καλές παραλίες υπάρχουν καικάκια και τα χρησιμοποίησαν (εδώ το ΚΤΕΛ μάλλον δεν βοηθάει) και γενικά ευχαριστήθηκαν μπάνια. Και στα 2 νησιά τα ακτοπλοικά είναι αρκετά φθηνά-αλλά και οι τιμές γενικά
 

katerinaki17

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα!Είμαστε ζευγάρι και ψάχνουμε από τώρα για κάποιον ελληνικό καλοκαιρινό προορισμό που να μην χρειάζεται αυτοκίνητο και ειτε να περπατιέται είτε να έχει καλη συγκοινωνία..Σας ευχαριστώ :)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα!Είμαστε ζευγάρι και ψάχνουμε από τώρα για κάποιον ελληνικό καλοκαιρινό προορισμό που να μην χρειάζεται αυτοκίνητο και ειτε να περπατιέται είτε να έχει καλη συγκοινωνία..Σας ευχαριστώ :)
Μιλώντας για Κυκλάδες, τη καλύτερη συγκοινωνία την έχω συναντήσει σε Σίφνο, Ίο, Πάρο, Νάξο. Όχι ότι σε μικρότερα νησιά έχει κακή συγκοινωνία, απλά πρέπει να προσαρμοστείς με το πρόγραμμα. Πες αν ψάχνεις κάτι πιο συγκεκριμένο..
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
250
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γεια σας,
Ο 19χρονος γιος μου σκέφτεται με την κοπέλα του κάποιο νησί για διακοπές. Κατέληξαν στην Τήνο (λόγω το ότι βρήκαν φθηνά ξενοδοχεία) σκέφτηκαν όμως και τη Σίφνο και τις Σπέτσες. Αυτό που θα ήθελα να ρωτησω λοιπόν είναι εάν γνωρίζει κάποιος σε ποιο από τα τρία νησιά υπάρχει συγκοινωνία για τις παραλίες εύκολη μιας και τα παιδια δεν οδηγούν. Τώρα βέβαια εάν κάποιος έχει να προτείνει κάτι άλλο θα χαρώ πολυ να το ψάξω. Ευχαριςτω για το χρόνο σας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.687
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom