Ηνωμένο Βασίλειο Χωριό στην Σκωτία!

ioanna_fr

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Γεια σας και απο εμένα! Έχουμε κλείσει για Σκωτία μέσα Νοεμβρίου με κοριτσοπαρέα. Θα μείνουμε Εδιμβούργο, όπου σπουδάζει η μία κοπέλα. Λέμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο ώστε να γυρίσουμε λίγο και σε κανένα χωριό, και να μείνουμε και μία νύχτα σε κάποιο από αυτά. Ψάχνουμε ένα μικρό γραφικό χωριουδάκι με όλη αυτή την ατμοσφαιρα της επαρχίας της Σκωτίας. Όσα διάβασα από άλλες ιστορίες και τα έψαξα μου φάνηκαν αρκετά μεγάλα, σχεδόν πόλεις, γι αυτό και ρωτάω!Καμιά ιδέα?
Όποια άλλη πληροφορία καλοδεχούμενη!!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κοντά στην Loch-Lomond υπάρχουν πολλά τέλεια μικρά χωριά. Το Baloch είναι το μεγαλύτερο και πιο τουριστικό, ενώ τρελά γραφικό είναι το Luss, το οποίο όμως είναι πολύ μικρό και δεν ξέρω αν υπάρχει accommodation εκεί.

Δες εδώ:
http://http://www.loch-lomond.net/
 

maragiorgos

Member
Μηνύματα
198
Likes
18
Επόμενο Ταξίδι
θα δουμε.....
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια.
Δεν εχω να σου πω κατι γι αυτο που ρωτησες γιατι δεν εχω παει αλλα ειναι το ονειρο μου:clap::clap:Εχω δει & διαβασει απειρα για Σκωτια,μακαρι να τα δω καποια στιγμη και απο κοντα!Αυτο που θα σου προτεινα να δεις(εχω διαβασει για την ιστορια του)το glamis castle,ειναι ονειρο!!Να περασεις καλαααα!!!!:D
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Τι όμορφη εκδρομή, Ιωάννα! Πες μας τις εντυπώσεις σου όταν με το καλό γυρίσεις.
Με την οδήγηση τι θα κάνετε που είναι ανάποδη;
 

ioanna_fr

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους!! Στο Isle of Skye πας με γέφυρα από ότι είδα νομίζω, έτσι δεν είναι; Έχεις να προετείνεις κάποιο συγκεκριμένο χωριό;
Το Luss το κοίταξα λιγάκι και φαίνεται όμορφο, είναι και κοντά στο Εδιμβούργο, οπότε παίρνει έξτρα πόντους! Τώρα με την οδήγηση τι να πω, αυτό που θα κάνουμε είναι τον σταυρό μας να πάνε όλα καλά!Θα οδηγήσει η μία κοπέλα, η οποία είναι η επίσημη οδηγός μας όπου και να πάμε, και ελπίζουμε να συνηθίσει γρήγορα!!
Στην λίμνη του Λόχνες λέμε να μην πάμε, διότι είναι και μακριά και λένε ότι δεν αξίζει παραπάνω από την Λομόντ ασπούμε! Τι λέτε εσείς;;;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συμφωνώ στο ότι η Loch-Ness δεν είναι κάτι παραπάνω από την Loch-Lomond. Προσωπικά θεωρώ την 2η πολύ πιο ωραία. Πιθανώς να επηρεάζομαι κι από τις αναμνήσεις που έχω συνδέσει με την συγκεκριμένη λίμνη βέβαια.
 

zozoka

Member
Μηνύματα
9
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντία
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνίσω.. Εμένα μου άρεσε πολύ η λίμνη του Loch Ness.. Κλείσαμε από το Εδιμβούργο μονοήμερη (Highlands κτλ) και ήταν μαγεία.. Και πήγαμε Ιανουάριο, μέσα στο κρύο και στο χιόνι.. Τα χωριουδάκια είναι εκπληκτικά, λες και έχουν βγεί από κάποιο μυθιστόρημα, και το αγαπημένο μου το Fort Augustus
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.273
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Βρε δεν είπε κανείς ότι η Loch-Ness δεν είναι όμορφη, αλλά το είναι όμορφη δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν το ίδιο ή ακόμα καλύτερες λίμνες στην Σκωτία. Είναι άλλωστε πολλές! Από εκεί και πέρα, ανάλογα με τις μέρες που έχει κάποιος και το πρόγραμμα που του αρέσει περισσότερο να ακολουθήσει επιλέγει και τις ανάλογες λίμνες.
 

ioanna_fr

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιετνάμ
Τελικά παιδιά έχω μπερδευτεί!Είναι τόσα πολλά τα χωριά που υπάρχουν από ότι λέτε, αλλά πως θα καταλήξω σε ένα από τώρα, ώστε να κάνω και την κράτηση; Η λύση είναι να μην κλείσω, με τον κίνδυνο πάντα να μην βρω εκεί που θέλουμε.. Βέβαια και πάλι πρέπει να έχουμε μία κατεύθυνση για το ποια μερη να επισκεφθούμε!!
 

Berlinerin

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιος Δομίνικος
Oδήγηση στη Σκωτια

Πέρσι σαν σήμερα αναχωρούσα επειτα απο 3 μαγευτικές μέρες στο Εδιμβούργο για το Inverness των Highlands :'(
Μια χαρά θα τα καταφέρετε με την οδήγηση απο την..''λάθος'' πλευρά του δρόμου, μόνο λίγο προσοχή στις διασταυρώσεις εκτός Εδιμβούργου γιατι είναι κυκλικοί κόμβοι, κατι όχι τόσο συνηθισμένο για μας και..οι Σκωτσέζοι τρέχουν (πολυ)!!!
Και οι 2 λίμνες μου αρεσαν πολύ και το αγαπημένο μου χωριό ειναι το Fort William αν και το κάστρο του δεν έχει κατι το ιδιαίτερο!
Οπωσδήποτε επισκέφτητε ενα whiskey distillery, αξίζει τον κόπο!
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Προτείνω και γω το Isle of Skye, όχι μόνο γιατί είναι πολύ ωραίο, αλλά και γιατί μπορεί να το συνδυάσετε με μία επίσκεψη στο υπέροχο Eilean Donan Castle.

acommondatastorage.googleapis.com_static.panoramio.com_photos_original_228948.jpg


Βέβαια το Isle of Skye πέφτει λίγο μακρυά, οπότε σαν πιό κοντινή επιλογή θα πρότεινα το Inveraray (με την γνωστή φυλακή-μουσείο).

acommondatastorage.googleapis.com_static.panoramio.com_photos_original_2123705.jpg


Φωτο από το Panoramio
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.618
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom