Γενικά Ψαχνουμε ενα ησυχο νησι...

Anet Cog

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καταλαβαινω ότι η προταση μου σε σχεση με τις προηγουμενες μπορει ακουστει λιγο πιο κοσμοπολιτικη απο οσο ''αντεχετε'' αλλα ειλικρινα η Αντιπαρος θα σας εκπλήξει αν δεν εχετε πάει ηδη! Η δικη μου εμπειρια περσυ ηταν ολα τα λεφτα, πηγαιναμε παντου με τα ποδηλατα, καναμε τις βουτιες και συνεχίζαμε στην επομενη παραλια, γνωρισαμε ανθρωπους και τους ξανα ειδαμε τυχαια το βραδυ για ποτο στην μικρη πλατεια , παιξαμε χαρτια ως το ξημερωμα στην αυλη του ξενοδοχειο , και λιωσαμε στις αιωρες... Life is easy σε αυτο το νησι, νομιζα οτι ηταν το χωριο μου, στο πολυ πιο ωραιο - χωρις τις κουτσομπολες θειες μου, χαχα
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.275
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καταλαβαινω ότι η προταση μου σε σχεση με τις προηγουμενες μπορει ακουστει λιγο πιο κοσμοπολιτικη απο οσο ''αντεχετε'' αλλα ειλικρινα η Αντιπαρος θα σας εκπλήξει αν δεν εχετε πάει ηδη! Η δικη μου εμπειρια περσυ ηταν ολα τα λεφτα, πηγαιναμε παντου με τα ποδηλατα, καναμε τις βουτιες και συνεχίζαμε στην επομενη παραλια, γνωρισαμε ανθρωπους και τους ξανα ειδαμε τυχαια το βραδυ για ποτο στην μικρη πλατεια , παιξαμε χαρτια ως το ξημερωμα στην αυλη του ξενοδοχειο , και λιωσαμε στις αιωρες... Life is easy σε αυτο το νησι, νομιζα οτι ηταν το χωριο μου, στο πολυ πιο ωραιο - χωρις τις κουτσομπολες θειες μου, χαχα
Αν και έχω μερικές "τραυματικές" εμπειρίες από Αντίπαρο λόγω παρέας, θα συμφωνήσω με τα παραπάνω. Ήσυχο και μικρό νησί, αλλά ταυτόχρονα με αρκετές εναλλακτικές ώστε να μην πλήξει κανείς, αλλά και με πολλούς νέους.


Αλλά αν στα είκοσι ζητάς τέτοιο νησί στα πενήντα τι θα ζητάς;
Καλά, μην το λες. Κι εγώ στα 20 μόνο ερημιές γούσταρα και από τα 25 και μετά έχω διευρύνει τις επιλογές μου αρκετά. Άλλωστε η Αμοργός και τα Κουφονήσια που αναφέρει σαν παραδείγματα στο πρώτο post η κοπέλα δεν έχουν μεν την βαβούρα της Μυκόνου και της Πάρου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι ψόφια και γεροντίστικα.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.322
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Αφου θελετε ησυχο νησι,συμφωνω απολυτα με την Ερση για Σικινο.
 

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
ευχαριστω πολυ παιδια! για κιμωλο τι θα λεγατε? ειναι απιστευτο αλλα ολες οι προτασεις που μου εχετε κανει ειναι μερη που εχουν ηδη παει καιποιες απο την παρεα πχ σκυρος, φολεγανδρος, αντιπαρος! ειλικρινα απιστευτο! χαχα. ειμαστε αναμεσα σε αστυπαλαια, σικινο και κιμωλο! ναι αυτο ακριβως θελουμε οπως το περιγραφεις, ενα ηρεμο νησι με χαλαρη διασκεδαση ησυχα μπαρακια και νεολαια σε στυλ κουφονησι ή αμοργος! επισης δεν εχει σημασια η ηλικια δλδ τωρα πρεπει να θελω μυκονο και παρο και στα 50 ερημια? ακριβως αυτη η ηλικια ενδεικνυται για αυτα τα μερη πιστευω! αρα ειμαστε αναμεσα σε αστυπαλαια κιμωλο σικινο ...ποιο θα λεγατε να προτιμησουμε? αλλαζουν συνεχεια οι επιλογες γιατι δυστυχως ειμαστε και καπως ετροκλητη παρεα οι 2 απο μας θελουμε ακομη και γαυδο οι αλλες 3 θελουν κ πολυ κοσμο οποτε αναζητουμε κατι ενδιαμεσο για να ειμαστε ολες ικανοποιημενες!

αποκλειονται επειδη εχουμε παει : αμοργος, φολεγανδρος, σκυρος, αντιπαρος, συμη, κως, κουφονησια (και δονουσα σχοινουσα ηρακλεια)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.610
Likes
12.433
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Για πόσες μέρες σκέφτεστε;
Αν θέλετε και έχετε χρόνο, η Κίμωλος και η Σίκινος συνδυάζονται, αυτό κάναμε πέρυσι. Υπήρχε πλοίο που πέρναγε και από τα δυο νησάκια. Το πιο σημαντικό είναι ότι υπήρχε πλοίο που έκανε μόνο μία στάση μέχρι την Κίμωλο, στη Σίφνο. Αλλιώς το ταξίδι γίνεται ιδιαίτερα μακρύ και βαρετό.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Πάντως Αστυπάλαια χωρίς αυτοκίνητο δεν θα την σύστηνα.
Έχει πολύ ωραία χώρα, χαλαρά μπαρακια, ωραία ζωή γενικά, αλλά επειδή πήγα μετά την Αμοργό εμένα δεν μου άφησε και τόσα πολλά.
Πχ παραλίες δεν με τρέλαναν και γενικά η μετακίνηση (ακόμα και για εμάς που είχαμε μηχανη) μας παίδεψε.
Τι δρόμος ήταν αυτός μέχρι να φτάσουμε στα Καμινάκια!!!
 

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
Πάντως Αστυπάλαια χωρίς αυτοκίνητο δεν θα την σύστηνα.
Έχει πολύ ωραία χώρα, χαλαρά μπαρακια, ωραία ζωή γενικά, αλλά επειδή πήγα μετά την Αμοργό εμένα δεν μου άφησε και τόσα πολλά.
Πχ παραλίες δεν με τρέλαναν και γενικά η μετακίνηση (ακόμα και για εμάς που είχαμε μηχανη) μας παίδεψε.
Τι δρόμος ήταν αυτός μέχρι να φτάσουμε στα Καμινάκια!!!
ναι εχω ακουσει για τους δρομους της αστυπαλαιας! ομως αν μεινουμε στη χωρα θα εχουμε παλι προβλημα μετακινησης? ή το προβλημα μετακινησης αφορα μονο τις παραλιες?
 

sonia_1991

Member
Μηνύματα
44
Likes
0
Για πόσες μέρες σκέφτεστε;
Αν θέλετε και έχετε χρόνο, η Κίμωλος και η Σίκινος συνδυάζονται, αυτό κάναμε πέρυσι. Υπήρχε πλοίο που πέρναγε και από τα δυο νησάκια. Το πιο σημαντικό είναι ότι υπήρχε πλοίο που έκανε μόνο μία στάση μέχρι την Κίμωλο, στη Σίφνο. Αλλιώς το ταξίδι γίνεται ιδιαίτερα μακρύ και βαρετό.
6 μερες δλδ 5 βραδια σκεφτομαστε ...γι αυτο λεμε να επικεντρωθουμε σε ενα νησι! κ προσπαθουμε να αποφευγουμε τα πλοια γτ οι περισσοτερες ανακατευονται και ζαλιζονται στα μακρινα ταξιδια.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
ναι εχω ακουσει για τους δρομους της αστυπαλαιας! ομως αν μεινουμε στη χωρα θα εχουμε παλι προβλημα μετακινησης? ή το προβλημα μετακινησης αφορα μονο τις παραλιες?
Μόνο τις μετακινήσεις στις παραλίες αφορά. Εάν μένετε χώρα για το βράδυ δεν θα έχετε πρόβλημα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μεταξύ Κιμώλου και Σικίνου θα έλεγα οτι η πρωτη υπερτερεί στις παραλίες, και στο φαγητό και χάνει κάπως στο θέμα της νυχτερινής διασκέδασης.Ε ναι η Σίκινος εχει κάπως περισσότερη κίνηση στα πλαίσια του μικρού νησιού φυσικά και επειδή δεν έχει τόσες παραλίες είναι πιο συμμαζεμένη. Αλλά και στην Κίμωλο θα σας βολέψει το τοπικό λεωφορείο, μόνο που επειδή πηγαίνει σε περισσότερα μέρη, έχει πιο αραιά δρομολόγια. Και τα δύο νησιά είναι πανέμορφα.

Και το περίφημο οινοποιείο στην Σίκινο: http://www.manaliswinery.gr/
 

Frankie

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Τι λέτε για Μήλο ;

Λοιπόν, τι θα λέγατε για Μήλο!! Επιλογή ταξιδιού :
Συμβατικό πλοίο που πηγαίνει Κρήτη --> 5ώρες ταξίδι με περίπου 30-35 €
Συμβατικό πολίο για Κύθνο - Σεριφο-Σίφνο Μήλο --> 7-8 ώρες και τιμή πάλι γύρω στα 30-35 €
Ταχύπλο με 4,5 ώρες και τιμή γύρω στα 55 € και αεροπλάνο με τιμή στα 60-65 € και 20' πτήσης.
Κοντά στη Κίμωλο για μια μικρή απόδραση, ωραίες παραλίες και συγκοινωνία για τις περισσότερες από αυτές. Βραδυνή διασκέδαση ανεκτή αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο. Αν θέλετε πληροφορίες μπορώ να βοηθήσω πολύ παραπάνω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για την Κιμωλο εχω ακουσει τα καλυτερα .
Τη Σεριφο την εξετασατε καθολου?Μικρο νησι ..συμπαθητικο..παρειστικο..οχι τρελη βαβουρα.
Να σου πω κ για 2 επιλογες που επαιξαν επισης
1.Ακουστηκε η Σιφνος .Ειχα παει πριν κατι αιωνες αλλα και παλι η συγκοινωνια μας ειχε βολεψει πολυ.Οι παραλιες δεν ειναι σουπερ γουαου ..αλλα εχει ομορφα χωριουδακια,καλη κουζινα και δε γινεται χαμος απο μπαρομαγαζα.
2.Αστυπαλαια=εχει μια ονειρεμενη χωρα ..αλλα οι παραλιες δε με ξετρελαναν και οι συγκοινωνιες ειναι δυσκολες .Εγω πηγα Σεπτεμβρη και το νησι ηταν αδειο..οποτε δε μπορω να μιλησω αν γινεται χαμος το καλοκαιρι.

Ξερεις τι αλλο θα σου προτεινα αλλα θελετε οπωσδηποτε αυτοκινητο.Αληθεια δεν οδηγει καμια απο σας?Τα Κυθηρα !Πολλες ,καλες και διαφορετικες παραλιες..ενδιαφερουσα ενδοχωρα ...και ηρεμια ..ουτε πολυ νεκρα ..ουτε χαμος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.677
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom