Αργεντινή Ψαχνω τον panta45-info για εωτερικές εκδρομές σε Αργεντινη

vilia

Member
Μηνύματα
28
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
σπα στη Μονεμβασιά
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια!!Εγώ πηγαίνω τέλη Αυγούστου με αρχές Σεπτέμβρη για περίπου 10 μερες. Φαντάζομαι ότι πρέπει να πάρω αυστηρά χειμωνιάτικα...
Εμένα οι πληροφορίες μου μέχρι τώρα μου λένε για πολλά περισσότερα χρήματα αλλά μεταφορές με αεροπλάνο και Ριο (10 μέρες συνολικά)
Θα σας ενημερώσω αναλυτικά μόλις έχω λεπτομέρειες για να μου πείτε γνώμες.
Ευχαριστώ και πάλι.
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
10 μερες δεν φτανουν για Αργεντινη...
αν εχεις 10 μερες, δεν προλαβαινεις να δεις και μπουενος αιρες και επαρχια Αργεντινης, και Ριο...
εκτος αν τα κανεις με αεροπλανο.. αλλα τοτε θα σου κοστισει σαφως πιο ακριβα!
 

vilia

Member
Μηνύματα
28
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
σπα στη Μονεμβασιά
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
ναι, ναι για αεροπλάνο κοιτάω μόνο.
εξάλλου δεν μπορώ να έχω περισσότερες μέρες άδεια..σνιφ.
Άσε που η παρέα μου είναι καλοπερασάκηδες (Wi-FI, αεροπλάνα, ξενοδοχειάρες με πρωινά σούπερ)και δεν είναι της ταλαιπωρίας (λεωφορεία-τρένα-ποδαρόδρομος)!!
Από τιμές εκεί (φαγητά, εισητήρια ΜΜΜ, ποτά, δώρα) πώς είναι?
Εγκληματικότητα?
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
ναι, ναι για αεροπλάνο κοιτάω μόνο.
εξάλλου δεν μπορώ να έχω περισσότερες μέρες άδεια..σνιφ.
Άσε που η παρέα μου είναι καλοπερασάκηδες (Wi-FI, αεροπλάνα, ξενοδοχειάρες με πρωινά σούπερ)και δεν είναι της ταλαιπωρίας (λεωφορεία-τρένα-ποδαρόδρομος)!!
Από τιμές εκεί (φαγητά, εισητήρια ΜΜΜ, ποτά, δώρα) πώς είναι?
Εγκληματικότητα?
φτηνα ολα
εμεις μετακινουμασταν με ταξι στο Μπουενος Αιρες, κι αυτο φτηνο

δωρα? αναλογα τι θες να παρεις.. τι να σου πω!
εγκληματικοτητα, δεν γνωριζω, εμεις δεν ειδαμε κατι το περιεργο,
αλλα πρεπει να προσεχει κανεις οπωσδηποτε που παει κ τι ωρες παει..
αυτο ισχυει για παντου.. μην προκαλεις και την τυχη σου
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Τέλος Αυγούστου, αρχές Σεπτεμβρίου, δεν είναι καιρός για νότια Αργεντινή, δηλαδή Παταγονία.
Το Μπουένος Άιρες, πριν από 3 μήνες το βρήκα αρκετά φθηνό. Πάντως σίγουρα πιο φθηνό από την Αθήνα.
Το ταξί ήταν φθηνό, αλλά αν θέλεις να μετακινηθείς στο κέντρο, συνιστώ μόνο με τα πόδια. Προσοχή το βράδυ. Καλόν είναι να μην μετακινείστε χωρίς ταξί.
Είμαι στη διάθεσή σου, για ότι πληροφορία θέλεις.
Εγώ ήμουν περαστική (3 μέρες) από το Μπουένος Άιρες και μετά πήγα Παταγονία.
Ούτε κι εγώ μπορώ να σου πω ότι βρήκα κάτι αντιπροσωπευτικό για δώρο από την πόλη. Ίσως δεν έψαξα πολύ, ή ίσως δεν μου άρεσαν τα τυπικά "λαϊκά" τουριστικά, όπως το ζευγαράκι που χορεύει ταγκό!!!!!
 

vilia

Member
Μηνύματα
28
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
σπα στη Μονεμβασιά
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
γειά σου stellAnna!
ήθελα να σε ρωτήσω για τα αεροπορικά: από πού πέταξες, πόσα πλήρωσες, πώς έκλεισες.
Για τις εσωτερικές πτήσεις επίσης από πού τις έκλεισες!
Πού έμεινες ΒΑ και πόσο πλήρωνες και αν πήγες Ιγκουασού.
Αυτά τα ολίγα.
Το κύριο πρόβλημά μου είναι το οικονομικό, βλέπεις. Δεν είμαι σίγουρη αν αξίζει ο κόπος να δώσω 2500-3000 το άτομο για 10 μέρες....Βέβαια μας πάει Ρίο και Ιγκουασού και ΒΑ με αεροπορικά και ξενοδοχεία αλλά και πάλι είναι μεγάλο το ποσό...
Υπάρχει κανένα εξειδικευμένο πρακτορείο στην Αθήνα για Ν. Αμερική με special τιμές?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Δυστυχώς, δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτά που ρωτάς. Εγώ πήγα με πρακτορείο Μπουένος Άιρες, Παταγονία, Γη του Πυρός. Ήταν ιδιαίτερα ακριβά, το ομολογώ. ΄Ομως ήταν πολλές μέρες, περίπου 20, με πάρα πολλές μετακινήσεις.
Έριξα μια ματιά στην ιστοσελίδα που σου έδωσε ο panta45 και είναι πολύ καλή η οργάνωση. Μην περιμένεις εξευτελιστικές τιμές. Η Αργεντινή, χωρίς να είναι ακριβή, δεν είναι και φθηνή. Κατά την άποψή μου, εμπιστεύσου τον panta45 και πήγαινε με τον κύριο που σου προτείνει.
Επί πλέον, από την πείρα μου, ως ταξιδιώτισσα, επίτρεψέ μου να σου πως ότι μην κάνεις αυτό το πακετάκι που έγραψες, δηλαδή Ρίο και Μπουένος και Ινγκουασού. Δεν θα δεις τίποτε από τις χώρες και θα έχεις πληρώσει πολλά. Είναι προτιμότερο ή να κινηθείς Αργεντινή, ή Βραζιλία. Αυτές οι χώρες, δεν είναι σαν το τραγουδάκι Λόντρα Παρί Νουγιορκ Βουδαπέστη και Βιέννη. Θα χάσεις χρήμα, χρόνο και εντυπώσεις.
 

vilia

Member
Μηνύματα
28
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
σπα στη Μονεμβασιά
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
λες, ε??κοίτα..εμένα με δεσμεύει ένα συνέδριο (που είναι και το κίνητρο για το ταξίδι αυτό) 31.08-04.09 πρέπει να είμαι ΒΑ για το συνέδριο. Οπότε αυτές τις ημέρες (ίσως και ακόμα μία) θα συνδυάσουμε συνέδριο με βόλτα και γνωριμία με το ΒΑ.
Παταγονία την αποκλείω λόγω καιρού. Οπότε μας μένει να δούμε τους καταρράκτες. Εκεί απο αυτά που μαθαίνω από εσάς δεν χρειάζομαι περισσότερες από 2 μέρες. Οπότε γιατί να μην συνδυάσουμε και λίγο Ρίο 3-4 μερούλες?
Λες να χρειαζόμαστε περισσότερες μέρες για ΒΑ?
Μπορείς να μου πεις το ταξιδιωτικό με το οποίο συνεργάστηκες?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
1 καθαρή μέρα δε φτάνει για το BA, υπάρχουν πάρα πολλά μέρη που (ουσιαστικά) μπορείς να τα δείς μόνο πρωί/μέρα.

Μετακινήσεις προτείνω ταξί, είναι φτηνά και ασφαλή, προσοχή μόνο στα ρέστα που δίνουν, αν καταλάβουν ότι είσαι τουρίστας μπορεί να δώσουν πλαστά. Αν δείτε να ψάχνουν πολή ώρα για τα ρέστα, να μπείτε σε υποψίες.

Για ξενοδοχείο, μείνετε στο Puerto Madero, είναι η πιο "κλασσάτη" και όμορφη γειτονιά στην πόλη, και παρότι της λείπει το πολύ τοπικό χρώμα, τα εξαιρετικά εστιατόρια που διαθέτει (π.χ. Rodizio, Siga la Vaca) καλύπτουν την έλειψη και με το παραπάνω. Προτείνω ανεπιφύλακτα το Hilton Buenos Aires, αν το budget σας το σηκώνει.

Για το Iguassu, απευθείας από το Buenos Aires πετάει η LAN και η Aerolineas Argentinas (στο Αργεντίνικο αεροδρόμιο όμως - στο Iguazu όμως θέλετε να μείνετε από τη Βραζιλιάνικη πλευρά που είναι πραγματική πόλη....). Εισιτήρια με την Aerolineas δε μπορείτε να αγοράσετε από το web site τους, απευθυνθείτε στo airtickets.gr ή οποιοδήποτε άλλο booking site. Και μην κάνετε το λάθος να κλείσετε business class στην εσωτερική πτήση, γιατί απλά θα σας στείλουν για refund μετά.
Αν θέλετε να συνεχίσετε μετά για Ρίο, θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε το Βραζιλιάνικο αεροδρόμιο, το οποίο είναι πολύ μεγαλύτερο (διεθνές). Εκεί υπάρχει μεγάλη επιλογή από αεροπορικές εταιρίες για όλα τα βαλάντια, αλλά αν δε με απατά η μνήμη μου δεν έχει πτήσεις απευθείας για Ρίο - σε λογικές ώρες τουλάχιστον.
Για τους καταράκτες, αν είστε καλά προγραμματισμένοι αρκεί μια πλήρης ημέρα (από το πρωί μέχρι το βράδυ), αλλά αν δεν έχετε κλείσει από πριν μεταφορές κλπ έχετε θέμα. Νοικιάστε αυτοκίνητο αν μπορείτε, αρκεί να βρείτε κάποιον που να σας αφήνει να το πάτε από τη μια χώρα στην άλλη. Στη Βραζιλιάνικη πλευρά (1-2 ώρες περίπου) αξίζει να πάτε νωρίς το πρωί. Στην Αργεντίνικη πλευρά χρείαζεστε 5-6 ώρες (όλα μέσα). Αν και πολύ φοβάμαι ότι την εποχή που πάτε θα έχουν ελάχιστο νερό και θα απογοητευτείτε.
Ρίο, νομίζω χρειάζονται τουλάχιστον 4 ημέρες για να πάρεις μια πρώτη ιδέα. Τόσο κάθισα, και παρότι κινούμουν με πάρα πολύ έντονους ρυθμούς δεν το είδα όσο θα ήθελα. Ξενοδοχείο, φυσικά, στην Ipanema (όσο πιο κοντά στον ολοκαίνουργιο σταθμό του Μετρο Ipanema-General Osario μπορείτε, αν σκοπεύετε να το χρησιμοποιείτε - είναι safe). Ούτε κουβέντα για Copacabana.
 

vilia

Member
Μηνύματα
28
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
σπα στη Μονεμβασιά
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
taver είσαι θησαυρός!! Και νιώθω ότι έχεις πολλά ακόμα να μου πεις!!!
mille merci!!
 

vilia

Member
Μηνύματα
28
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
σπα στη Μονεμβασιά
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
neraida το hostel που μου προτείνεις φαίνεται πραγματικά πολύ όμορφο, τουλάχιστον από το site - και σχετικά κοντά στον τόπο διεξαγωγής του συνεδρίου!!Από τιμές τί λέει??Έστειλα mail να μου πούνε αλλά μέχρι να μου απαντήσουν αγωνιώ...Έχεις καμία ιδέα για να πάρω μία γεύση??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom