Ωρα για ERASMUS ..ιδέες?

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
Λοιπον σκεφτομαι να κανω αιτηση (στα κοντα) για ερασμους ..με ενδιαφερει το εαρινο εξαμηνο του 2013-2014..πιθανοι προορισμοι ειναι
1.Aachen -γερμανια
2.coimbra-Πορτογαλια
3.Ισπανια (Palma de Mallorca,Zaragoza,Las Palmas de Gran Canaria ,Madrid,Leioa,BarcelonaBadajo)
4.Ολλανδια( eindhoven και enschede)
θα ηθελα αποψεις κυριως ως προς το κοστος ζωης.ευχαριστω εκ των προτερων..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Λοιπον σκεφτομαι να κανω αιτηση (στα κοντα) για ερασμους ..με ενδιαφερει το εαρινο εξαμηνο του 2013-2014..πιθανοι προορισμοι ειναι
1.Aachen -γερμανια
2.coimbra-Πορτογαλια
3.Ισπανια (Palma de Mallorca,Zaragoza,Las Palmas de Gran Canaria ,Madrid,Leioa,BarcelonaBadajo)
4.Ολλανδια( eindhoven και enschede)
θα ηθελα αποψεις κυριως ως προς το κοστος ζωης.ευχαριστω εκ των προτερων..
Ως προς το κόστος ζωής το 2 και το 3 είναι οι πιο οικονομικές επιλογές (στην Ισπανία οι μικρότερες πόλεις είναι πιο φτηνές από Μαδρίτη/Βαρκελώνη).
Enschede έχει καλό πανεπιστήμιο (φαντάζομαι η επιλογή είναι το Twente?) αλλά η πόλη δε λέει τίποτα! Επίσης η διαμονή στην Ολλανδία είναι πανάκριβη.
Από τα παραπάνω θα χτυπούσα μια Coimbra ή Zaragoza.
 

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
ναι το Universiteit Twente..ολλανδια νομιζα θα ηθελα να παω αλλα ξερω οτι ειναι πολυ ακριβα..απο την αλλη για τη γερμανια ξερω τη γλωσσα και θα με δεχτουν πιο ευκολα και το Ααχεν ειναι καλη αφετηρια για ταξιδακια.Για Ισπανια Πορτογαλια πιστευω θα ειναι φοβερα και οικονομικοτερα
 

ANTILOPI

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΤΣΕΧΙΑ ΠΡΑΓΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Πέμπτη επιλογή δεν έχεις?

Εγώ μόλις γύρισα από Εράσμους στην Τουρκία, Κωνσταντινούπολη! Φοβερή πόλη και το κόστος πολύ φθηνότερο από εμάς εδώ!
Σαραγόζα θα πρότεινα και εγώ, ενώ η Γερμανία είναι πολύ καλή για τις σπουδές το κόστος είναι μεγάλο όπως και στην Ολλανδία!
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Coimbra με τα χίλια!!!! Απλά η φοιτητούπολη!, οικονομική και ωραία.. Είχα κάτσει ενα μήνα για σεμινάριο, είχα περάσει τέλεια!
 

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
για τη γερμανια το ξερω απλα εχω την εντυπωση οτι το Ααχεν ειναι πιο φτηνο σε σχεση με την υπολοιπη γερμανια..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Σαραγόζα θα πρότεινα και εγώ
Αλά ισπανικά: Θαραγόθα:D

η Γερμανία είναι πολύ καλή για τις σπουδές το κόστος είναι μεγάλο όπως και στην Ολλανδία!
ναι το Universiteit Twente..ολλανδια νομιζα θα ηθελα να παω αλλα ξερω οτι ειναι πολυ ακριβα..απο την αλλη για τη γερμανια ξερω τη γλωσσα και θα με δεχτουν πιο ευκολα και το Ααχεν ειναι καλη αφετηρια για ταξιδακια.Για Ισπανια Πορτογαλια πιστευω θα ειναι φοβερα και οικονομικοτερα

Πάντως το μεγάλο κόστος σε τέτοιες περιπτώσεις είναι η διαμονή, οπότε εκεί πρέπει να γίνει η σύγκριση μεταξύ των χωρών αν σ' ενδιαφέρει το κόστος ζωής. Για φαγητό και όλα τα σχετικά πάντα θα υπάρχουν οικονομικές επιλογές όπου κι αν πας.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
αν βρεις δωματιο σε εστιες τοτε εισαι κομπλε. κατα τα αλλα η Γερμανια τι ακριβο εχει?
 

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
βασικα υπολογιζω τη διαμονη μου μεχρι 300 ...και τις εστιες ξερω πληρωνεις αλλα δε γνωριζω ποσά
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
Παίζει να είσαι Ηλεκτρολόγος στο Α.Π.Θ;

Στην Coibra τσέκαρε τι μαθήματα υπάρχουν στα αγγλικά γιατί είναι πολύ περιορισμένα. Το ίδιο ισχύει και στην Ισπανία. Σε αρκετά πανεπιστήμια τα μαθήματα γίνονται αποκλειστικά στα Ισπανικά. Φίλη μου που πήγε Μαδρίτη (γνώριζε ισπανικά) μου είπε ότι και οι ερασμίτες μεταξύ τους μιλούσαν ισπανικα καθώς όλοι όσοι πήγαιναν ήξεραν και τη γλώσσα. Επίσης απ'ότι ξέρω στην Ισπανία και την Πορτογαλία δε μπορείς να μείνεις σε εστία αλλά πρέπει να νοικιάσεις σπίτι. Συνήθως με συγκάτοικο(-ους) για να βγαίνει οικονομικά. Δεν είναι δύσκολο να βρεις βέβαια γιατί όλοι οι ερασμίτες είναι στην ίδια φάση.

Gran Canaria πολύ απομακρυσμένα... Το είχα ψάξει κι εγώ και όσους είχα ρωτήσει μου είχαν πει να προτιμήσω να πάω κάπου αλλού και να κάνω ένα ολιγοήμερο ταξίδι προς τα εκεί.

Το Άαχεν είναι ήσυχη πόλη αλλά και πολύ καλή αφετηρία για ταξίδια. Επίσης αν όντως είσαι ηλεκτρολόγος νομίζω πως έχουν πολύ καλό τμήμα στο πανεπιστήμιο. Ισχύει το ίδιο με τη γλώσσα όπως στην Ισπανία αλλά αφού ξέρεις γερμανικά δε θα έχεις πρόβλημα!


Για Ολλανδία δεν έχω άποψη.
 

debb

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
μοναχο-σαλτσμπουργκ
Ταξίδι-Όνειρο
island
το βρηκες.ηλεκτρολογος..ευχαριστω για την αποψη ειμαι στη φαση που στελνω μειλς και το επεξεργαζομαι.νομιζω η ηβιρικη ειναι πιο οικονομικη και στα μετρα μας(δε ξερω ισπανικα) στη γερμαια θα ειμαι πιο πολυ στα πλαισια της σχολης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom