Πάρος αεροπορικα για παρο

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Εξετάζω τις διάφορες δυνατότητες μετάβασης στην Πάρο...
Καλημέρα. Έχω χρησιμοποιήσει και τους τρεις τρόπους μετάβασης στη Πάρο. Αυτό που έχω να σου πω εμπειρικά είναι το εξής: Όλα εξαρτώνται απ το καιρό. Ναι μεν το τελευταίο σενάριο μέσω Μυκόνου είναι το προφανές, καλύτερο και ξεκούραστο, ωστόσο το έχω πετύχει δύο φορές τέλη Αυγούστου με 8 μποφώρ. Δύσκολη η μια ώρα μετάβασης. Το προτιμότερο για μένα είναι με μεγάλο πλοίο απο Πειραιά. Αλλιώς μέσω Μυκόνου όπως προείπα με όλα τα ενδεχόμενα ανοιχτά. Και πάλι να προτιμήσεις μεγάλο πλοίο τύπου Bluestar.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ευχαριστώ για τη βοήθεια! Τελικά σκέφτομαι να κλείσω με το ελικοφόρο, μήπως και ξεπεράσω τη φοβία μου αυτή μπαίνοντας. Επιπλέον λέω να κλείσω και καράβι με δωρεάν ακύρωση για ταξίδι +/- 1-2 μέρες από τις επιθυμητές ερομηνίες, ώστε να επιλέξω αυτό αν ο καιρός δεν είναι καλός τις μέρες που με ενδιαφέρουν.
 
Last edited:

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Τελικά ταξίδεψα με ελικοφόρο της Ολυμπιακής και οι πτήσεις ήταν πολύ καλές. Στην Πάρο προσγειωθήκαμε με βοριά 5 μποφορ και απογειωθήκαμε από εκεί με βοριά 6 μποφόρ. Οι πτήσεις αντί για 40 λεπτά έγιναν σε 25 και 30. Και τις δύο πτήσεις τις ευχαριστήθηκα, παρότι αρχικά ήμουν φοβισμένος γιατί δεν είχα ταξιδέψει ξανά με ελικοφόρο. Μια συμβουλή είναι να μην επιλέξετε τη θέση 11 παράθυρο γιατί δεν αντιστοιχεί παράθυρο σε αυτή και θα πρέπει να βλέπετε από το παράθυρο του μπροστινού. Αντίθετα στη θέση 10 παράθυρο υπάρχει πολύ καλή ορατότητα από δύο παράθυρα.
Καταχράστηκα το θέμα για να κάνω μια μικρή αξιολόγηση του ταξιδιού με το ελικοφόρο, καθώς ένα θέμα για την Aegean στο οποίο είχε γίνει σχετική συζήτηση έχει κλειδωθεί .
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Οικονομικότερος τρόπος μετάβασης από αεροδρόμιο Πάρου για λιμάνι?
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.626
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Πόδια ..... πλάκα κάνω ! ;)
 

ribo7

Member
Μηνύματα
176
Likes
169
Βασικά να το θέσω καλύτερα.. value for money τρόπος? Αστικό να υποθέσω ή μπλέκει σε κίνηση και με πολλές στάσεις?
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.058
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Βασικά να το θέσω καλύτερα.. value for money τρόπος? Αστικό να υποθέσω ή μπλέκει σε κίνηση και με πολλές στάσεις?
Το κτελ εχει καποια λιγα δρομολογια , αν εισαι τυχερος και βολεψουν. Αλλιώς ταξι στα 20 €
 

Victar44

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Παιδιά καλησπέρα, πάμε Νάουσα με την κολλητή μου αεροπορικώς αρχές Ιουλίου, και αντιμετωπίζουμε πρόβλημα με την μεταφορά από&προς το αεροδρόμιο.
1.Έχω δει ότι γίνεται μεταφορά με ταξί όμως οι τιμές, σε μερικές ιδιωτικές εταιρίες, είναι μέχρι και 60ευρώ. Θα με βοηθούσε πολύ αν μου λέγατε που να τηλεφωνήσω για ταξί ,ώστε να βγει έως και 20ευρώ.
2.Επίσης η πτήση της επιστροφής, είναι πολύ νωρίς με αποτέλεσμα να πρέπει να φύγουμε από Νάουσα 06:00-06:30. Θεωρείτε ότι το ταξί θα είναι ακριβότερο λόγω της ώρας;

Ευχαριστώ πολύ!!!!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες.

1.Έχω δει ότι γίνεται μεταφορά με ταξί όμως οι τιμές, σε μερικές ιδιωτικές εταιρίες, είναι μέχρι και 60ευρώ. Θα με βοηθούσε πολύ αν μου λέγατε που να τηλεφωνήσω για ταξί ,ώστε να βγει έως και 20ευρώ.
Να μη κλείσεις με ιδιωτική εταιρεία, αν φτάνετε φυσιολογική ώρα να πάρετε λεωφορείο μέχρι τη Παροικιά κι από κει για Νάουσα.
2.Επίσης η πτήση της επιστροφής, είναι πολύ νωρίς με αποτέλεσμα να πρέπει να φύγουμε από Νάουσα 06:00-06:30. Θεωρείτε ότι το ταξί θα είναι ακριβότερο λόγω της ώρας;
Αυτό είναι σημαντικό πρόβλημα, το αντιμετώπισε φίλος μου πέρυσι, δε μπορούσε να βρει κανένα ταξί διαθέσιμο. Φροντίστε να είναι το πρώτο πράγμα που θα κλείσετε με το που φτάσετε στο νησί, τη κράτηση δηλαδή της επιστροφής σας. Το αεροδρόμιο είναι μακριά, κοστίζει, 20 ευρώ σύνολο το θεωρω απίθανο, τα διπλά μπορεί.
 

Victar44

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα σε όλους!
Επέστρεψα από το ταξίδι και τελικά το ταξί από το αεροδρόμιο στην Παροικιά κοστίζει 20-25 ευρώ(προτείνω να βρείτε,αν είστε λίγοι,και άλλα άτομα για να πάρετε ταξί).Το ταξί από Νάουσα προς αεροδρόμιο κοστίζει 40-50 ευρώ.Ίσως με παζάρια σας βγει λιγότερο αλλά δύσκολα. Πάντως, αν οι ώρες βολεύουν , πολύ πιο οικονομική λύση είναι το κτελ, για το οποίο δεν εχω κανένα παράπονο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom