Ryanair ακυρωση πτησεων με ryanair

Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ενώ είναι πασίγνωστο ότι σε όλες τις υπόλοιπες εταιρείες σε παίρνουν τηλ και σου ζητάνε και συγνώμη όταν ακυρώνεται..σου στέλνουν και λουλούδια :) Έχετε δίκιο που σοκαριστήκατε όλοι οι ταξιδευτές γιατί είναι η πρώτη και μοναδική εταιρεία παγκοσμίως - ανάμεσα σε όλες τις low και τις regular - που κάνει τέτοια πράγματα. Αν τύχαινε στη Lufthansa, θα σου έδινε χαβιάρι, θα σε έστελνε σε 5άστερο και θα σου έστελνε και ένα τσεκ στο σπίτι για ψυχική οδύνη. Μόνο εμένα το γκαντέμη δε μου συμβαίνουν αυτά.

Τέλος πάντων...Σίγουρα η επισήμανση κάποιων πραγμάτων δε βλάπτει, έχεις δίκιο.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.281
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
φαινεται κοστιζει το τηλεφωνο πολυ....
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ενώ είναι πασίγνωστο ότι σε όλες τις υπόλοιπες εταιρείες σε παίρνουν τηλ και σου ζητάνε και συγνώμη όταν ακυρώνεται..σου στέλνουν και λουλούδια :) Έχετε δίκιο που σοκαριστήκατε όλοι οι ταξιδευτές γιατί είναι η πρώτη και μοναδική εταιρεία παγκοσμίως - ανάμεσα σε όλες τις low και τις regular - που κάνει τέτοια πράγματα. Αν τύχαινε στη Lufthansa, θα σου έδινε χαβιάρι, θα σε έστελνε σε 5άστερο και θα σου έστελνε και ένα τσεκ στο σπίτι για ψυχική οδύνη. Μόνο εμένα το γκαντέμη δε μου συμβαίνουν αυτά.

Τέλος πάντων...Σίγουρα η επισήμανση κάποιων πραγμάτων δε βλάπτει, έχεις δίκιο.

Δε θελω να βγω οφ τοπικ, απλα επειδη μου εχει τυχει να ακυρωθει πτηση μου απο τη Lufthansa αναφερω την εμπειρεια μου, μια μερα πριν την πτηση, η οποια ηταν να γινει 20 Φεβρουαριου και πεταγα απο Φρανκφουρτη -Νυρεμβεργη, ελαβα μηνυμα στο κινητο μου οτι ακυρωθηκε η πτηση μου και να επικοινωνησω με την εταιρεια. Εκεινες τις μερες κανανε απεργια οι ελεγκτες του apron control στο αεροδρομιο της Φρανκφουρτης. Επικοινωνησα, ημουνα Αθηνα τοτε και πηρα τηλεφωνο στα γραφεια της Αθηνας, και τελικα εφτασα στον προορισμο απο Μοναχο. Οι αρχικες πτησεις μου ηταν Αθηνα Φρανκφουρτη, και Φρανκφουρτη Νυρεμβεργη. Επισης εκτος απο μηνυμα, μου ειχανε στειλει και e-mail και οταν μπηκα στο λογαριασμο μου στο miles and more εβγαινε με κοκκινα γραμματα ανακοινωση οτι η πτηση μου ακυρωθηκε, στην ουσια με ενημερωνε με 3 διαφορετικους τροπους.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ενώ είναι πασίγνωστο ότι σε όλες τις υπόλοιπες εταιρείες σε παίρνουν τηλ και σου ζητάνε και συγνώμη όταν ακυρώνεται..σου στέλνουν και λουλούδια :) Έχετε δίκιο που σοκαριστήκατε όλοι οι ταξιδευτές γιατί είναι η πρώτη και μοναδική εταιρεία παγκοσμίως - ανάμεσα σε όλες τις low και τις regular - που κάνει τέτοια πράγματα. Αν τύχαινε στη Lufthansa, θα σου έδινε χαβιάρι, θα σε έστελνε σε 5άστερο και θα σου έστελνε και ένα τσεκ στο σπίτι για ψυχική οδύνη. Μόνο εμένα το γκαντέμη δε μου συμβαίνουν αυτά.

Τέλος πάντων...Σίγουρα η επισήμανση κάποιων πραγμάτων δε βλάπτει, έχεις δίκιο.
Δεν ξέρω με σιγουριά το τι κάνουν στις άλλες εταιρίες.Σε αυτό το θέμα μιλάμε για την Ryanair και το τι έκανε στην συγκεκριμένη περίπτωση. Τις άλλες εταιρίες θα τις κράξουμε σε άλλο αντίστοιχο θέμα.

Όταν έχει κάποιος απαράδεκτη συμπεριφορά απέναντι σου ασχολείσαι εκείνη την στιγμή με αυτόν και όχι με όλη την κοινωνία που έχει χαλάσει.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Έχεις δίκιο kabamarou, απλώς καυτηριάζω το ότι τα κακώς κείμενα της ryan γίνονται έπη των 7 και 10 σελίδων, δεν έχω δει να γίνετια κάτι αντίστοιχο για άλλη εταιρεία..(εκτός από τις έριδες που έχει προκαλέσει η Alitalia..)
Επίσης βλέπω να αναπαράγεται το ίδιο κλασικό μοτίβο: συγκεκριμένοι θέτουν επιχειρήματα εναντίον της και συγκεκριμένοι θέτουμε αντεπιχειρήματα..Εκατέρωθεν πολλές φορές βασίζονται στο συγκινησιακό κομμάτι και όχι στη λογική (πχ "πετάμε επιτέλους φτηνά" ή "η ryan είναι τζαμπατζοεταιρεία που καταστρατηγεί τα πάντα").
Έτσι άκρη δε βγαίνει...

@getxowoman, ευχαριστώ για την παράθεση εμπειρίας. Όπως καταλαβαίνεις, το επιχείρημά μου σακούλιαζε όλες τις εταιρείες ως αντίδραση στο καθολικό άδειασμα της ryan. Εξηγούμαι: προφανώς υπάρχουν regular που σε σέβονται και σε εξυπηρετούν τάχιστα. Όλοι όμως έχουμε παραδείγματα και για το αντίθετο. Και, όπως είπα και στον kabamarou, ακριβώς επειδή αφορά στη ryan γίνεται έπος εδώ μέσα. Ο Θανάσης ανέφερε ίδια παραδείγματα για regular και δε σχολίασε κανείς..
Μη ξεχνάμε ότι το αρχικό ποστ ήταν για diversion πτήσης, για την οποία έχουμε μάθει αντικρουόμενες απόψεις. Και όπως ανέφερα προσωπική εμπειρία, έχω περιμένει πλάι πλάι με πελάτες της Lufthansa για τα ίδια λεωφορεία και με την ίδια εξυπηρέτηση σε diversion (ούσα πελάτισσα της ryan εννοώ).

Δε νομίζω ότι αρνήθηκα - ή άλλοι που επιχειρηματολογούν υπέρ της- ότι είναι εταιρεία που κοιτάει να βγάλει από τη μύγα ξύγκι. Καλό είναι να επισημαίνονται κάποια πράγματα, επίσης καλό είναι να μην πανικοβάλλεται κι ο κόσμος. Όχι τίποτα άλλο, αν πανικοβληθούν πολύ θα αρχίσουν να αραιώνουν οι πτήσεις από SKG :)
 

makgianna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα στην παρέα :) Ως καινούργιο μέλος έχω απλά να δηλώσω ότι μάλλον εγώ σας γκαντέμιασα γιατί μόλις κατάφερα να κανονίσω το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό που τόσα χρόνια ονειρευόμουν,τότε αποφάσισε το αεροδρόμιο της Βουδαπέστης να εφαρμόσει τον παραλογο(σύμφωνα με την ανακοίνωση της ryanair) αυτό κανονισμό που οδήγησε σε ακύρωση πτήσεων. :roll: Ελπίζω να λυθεί σύντομα το ζήτημα και να καταφέρουμε όλοι όσοι έχουμε πάρει εισιτήρια να πραγματοποιήσουμε το ταξίδι μας...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλησπέρα στην παρέα :) Ως καινούργιο μέλος έχω απλά να δηλώσω ότι μάλλον εγώ σας γκαντέμιασα γιατί μόλις κατάφερα να κανονίσω το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό που τόσα χρόνια ονειρευόμουν,τότε αποφάσισε το αεροδρόμιο της Βουδαπέστης να εφαρμόσει τον παραλογο(σύμφωνα με την ανακοίνωση της ryanair) αυτό κανονισμό που οδήγησε σε ακύρωση πτήσεων. :roll: Ελπίζω να λυθεί σύντομα το ζήτημα και να καταφέρουμε όλοι όσοι έχουμε πάρει εισιτήρια να πραγματοποιήσουμε το ταξίδι μας...
Ωωωωχ κρίμα makgianna....Εσένα πρέπει να σου στοίχισε παραπάνω! (είμαι ομοιοπαθούσα)
Καλή τύχη στα επόμενα ταξίδια σου, μην απογοητεύεσαι :)
 

pierikos

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
Εν τέλει μετά από επικοινωνία μας με το εν Ελλάδι τμήμα του booking.com, ακυρώθηκε η non-refundable κρατήσή μας για το ξενοδοχείο κι έτσι θα μας επιστραφούν τα χρήματα, γιατί δεν οφειλόταν σε μας η ακύρωση, όπως ενημερωθήκαμε.

Όσον αφορά στο εισιτήριο, επικοινώνησα τηλεφωνικά με τη ryanair και η υπάλληλος μου είπε ότι απλά μπορώ είτε να πάρω τα λεφτά, είτε να ξαναταξιδέψω σε διαφορετική ημερομηνία, ενώ δε μου δόθηκε δυνατότητα να ταξιδέψω με εναλλακτικά δρομολόγια στον προορισμό μου (εννοείται χωρίς να πληρώσω επιπλέον)
Κατόπιν επικοινώνησα με τα γραφεία της ΥΠΑ και ο υπάλληλος αφού του εξέθεσα το πρόβλημά μου, μου είπε ότι σύμφωνα με την οδηγία 261/2004 μπορώ να κάνω καταγγελία και να περιμένουμε την εταιρία να εκθέσει τις απόψεις της.
Δε ξέρω τι θα πράξω, γιατί είμαστε 6 άτομα συνολικά. Απλά σας ενημερώνω κι εγώ για την τύχη του ταξιδιού.

Πάντως, τον Ιούνιο είχαμε πάει με ryanair στη Ρώμη και στο γυρισμό πέσαμε σε στάση εργασίας των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας, φύγαμε μετά από 4-5 ώρες αλλά ήμασταν μια από τις μόλις 3 πτήσεις που πέταξαν. Απλά το αναφέρω κι αυτό για την οικονομία της συζήτησης.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ενδιαφέρον, αν κάνετε τελικά καταγγελία ενημέρωσέ μας για την έκβασή της. Τα χρήματά σου τα ζήτησες πίσω από ryan?

(άσχετο, το booking.com το αγαπώ τελικά)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το θέμα δεν είναι γιατί το αεροπλάνο δεν προσγειώθηκε στην SKG, το θέμα είναι γιατί προσγειώθηκε εκεί που προσγειώθηκε και τι φροντίδα παρέχει στους επιβάτες της η κάθε εταιρία... τρελλοί δεν είμαστε να εκβιάσουμε σώνει και καλά ένα πιλότο να προσγειωθεί κάπου με ακατάληλες καιρικές συνθήκες... ο πιλότος έτσι το εκτίμησε έτσι είναι,τέλος... εσείς όμως πιστεύετε ότι τυχαία διάλεξαν αυτό το αεροδρόμιο ή το διάλεξαν γιατί είναι φτηνό και έχει εκεί πτήσεις η Ryan? Επίσης επειδή το γράψατε και το ξαναλέτε πιστεύετε στα σοβαρά ότι η αντιμετώπιση π.χ της LH προς τους πελάτες της είναι ίδια με αυτή του Λίγδη? επειδή και σε μένα έχει κάτσει στραβή με την LH λόγω καιρού σας πληροφορώ ότι με τάισαν και με κοίμησαν κανονικότατα... λουλούδια όχι δεν μου έστειλαν... είμαι λοιπόν σίγουρος πως μπορεί να μπαίνατε στις ίδιας μάρκας λεωφορεία αλλά η LH δεν άφησε τους πελάτες της να πεθάνουν από την πείνα... και ένα τελευταίο... ναι κι ας σου φαίνεται περίεργο έτσι είναι... η Ryan είναι η τζαμαεταιρία που καταστρατηγεί τα πάντα, άμα σε βρει μπόσικο σε γδέρνει κανονικά και σε παρατάει στο έλεος του Θεού... θα αρχίσετε να το καταλαβαίνετε αυτό σιγά σιγά όσο θα πληθαίνουν τέτοιου είδους περιστατικά... προς το παρόν όσοι κλείσατε για Βουδαπέστη τρεχάτε να βρείτε άκρη με το τηλέφωνο του Λίγδη και συνεχίστε να ρωτάτε αν δικαιούστε αποζημιώσεις...
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Το θέμα δεν είναι γιατί το αεροπλάνο δεν προσγειώθηκε στην SKG, το θέμα είναι γιατί προσγειώθηκε εκεί που προσγειώθηκε και τι φροντίδα παρέχει στους επιβάτες της η κάθε εταιρία... τρελλοί δεν είμαστε να εκβιάσουμε σώνει και καλά ένα πιλότο να προσγειωθεί κάπου με ακατάληλες καιρικές συνθήκες... ο πιλότος έτσι το εκτίμησε έτσι είναι,τέλος... εσείς όμως πιστεύετε ότι τυχαία διάλεξαν αυτό το αεροδρόμιο ή το διάλεξαν γιατί είναι φτηνό και έχει εκεί πτήσεις η Ryan? Επίσης επειδή το γράψατε και το ξαναλέτε πιστεύετε στα σοβαρά ότι η αντιμετώπιση π.χ της LH προς τους πελάτες της είναι ίδια με αυτή του Λίγδη? επειδή και σε μένα έχει κάτσει στραβή με την LH λόγω καιρού σας πληροφορώ ότι με τάισαν και με κοίμησαν κανονικότατα... λουλούδια όχι δεν μου έστειλαν... είμαι λοιπόν σίγουρος πως μπορεί να μπαίνατε στις ίδιας μάρκας λεωφορεία αλλά η LH δεν άφησε τους πελάτες της να πεθάνουν από την πείνα... και ένα τελευταίο... ναι κι ας σου φαίνεται περίεργο έτσι είναι... η Ryan είναι η τζαμαεταιρία που καταστρατηγεί τα πάντα, άμα σε βρει μπόσικο σε γδέρνει κανονικά και σε παρατάει στο έλεος του Θεού... θα αρχίσετε να το καταλαβαίνετε αυτό σιγά σιγά όσο θα πληθαίνουν τέτοιου είδους περιστατικά... προς το παρόν όσοι κλείσατε για Βουδαπέστη τρεχάτε να βρείτε άκρη με το τηλέφωνο του Λίγδη και συνεχίστε να ρωτάτε αν δικαιούστε αποζημιώσεις...
Δεν προλάβαμε να πεθάνουμε της πείνας, περιμέναμε 2 ώρες. Και όχι, σνακ δεν πήρε κανένας, ούτε οι μεν ούτε οι δε. Το θέμα του φαγητού χαίρει τρελής εκτίμησης βλέπω. Αυτό το σακουλάκι φιστίκια κάνει θαύματα τελικά.
Δε μου φαίνεται περίεργο να λες τη ryan τζαμπατζοεταιρεία, ούτε σε αντικρούω. Συμφωνώ.
Ούτε χαίρομαι που φεύγουν οι regular από SKG. Κατανοώ το πρόβλημα που επιφέρει η μονοκρατορία των low cost.
Τέλος, σαφώς νιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια (και δικαίωμα να "εκραγώ") όταν πετάω με regular. Αν αγοράζω ίσης ή ελαφρώς φθηνότερης αξίας εισιτήρια μόνο και μόνο για να γλιτώσω τα 10 ευρώ και να πάω με low, παίρνω αναίτια και ανούσια ρίσκα.
Συγχωρείστε μας τις ενστάσεις και τη διάθεση υπεράσπισης, είναι επειδή μπορούμε πλέον να πηγαίνουμε κάθε μήνα/δίμηνο ταξίδι εξωτερικό από SKG (δε μιλάω μόνο για ryan)
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.281
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
off topic αλλα μπραβο και στην booking! Γι αυτο παντα πρεπει να προσπαθουμε να βρουμε το δικιο μας.... (Αν και στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ειχε λογο να τα επιστρεψει!)

Μια αλλη ερωτηση:

Αν σου ακυρωθει η πτηση μπορεις να επιλεξεις οποια ημερομηνια εσυ θελεις; Ας εχει πιο ακριβο εισιτηριο ετσι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom