Ryanair ακυρωση πτησεων με ryanair

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
μηπως η επομενη (σε μερες) πτηση ειναι δωρεαν αλλιως πληρωνεις (για πολυ πιο μετα;)
 

ERSIKO

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
Πάντως παιδια εμεις μέχρι και πέρσι ταξιδεύαμε με easy αλλά εδώ και ένα χρόνο με το που πετάει από θεσσαλονίκη πάμε με ryan και είμαστε ευχαριστημένες μέχρι τώρα δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα και στην ώρα της πετάει και φθηνά είναι και πάει και σε προορισμού απευθείας τώρα όμως που πάμε Βουδαπέστη τον Μάιο (ελπίζω) να μην ακυρωθεί η πτηση μας αλλά και κάτι τέτοιο να γίνει θα δούμε τι θα γίνει. Ελπίζω να βγει μια άκρη και να γίνουν οι πτήσεις κανονικά γιατί δεν κατάλαβα ακόμα πιο είναι ακριβώς το πρόβλημα που ακυρώθηκαν οι πτήσεις.
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λοιπόν, επειδή το θέμα ενδιαφέρει τώρα ή ίσως μελλοντικά (το απεύχομαι) πολλούς, σας δίνω κάποια links που ίσως σας είναι χρήσιμα, τονίζοντας ότι το κύριο χαρακτηριστικό της Ryanair είναι ότι λεφτά δεεεεεν της παίρνεις γιατί είναι γνωστός καταπατητής των δικαιωμάτων των επιβατών όπως ορίζονται από την ΕΕ. Παρ'όλα αυτά, αν θέλετε να προσπαθήσετε:

1. Το συνημμένο αρχείο τα έχει περιεκτικά + τηλέφωνα για επικοινωνία με ελληνικές αρμόδιες αρχές

2. Έντυπο υποβολής αιτημάτων/παραπόνων καταναλωτή (γενική φόρμα ΕΕ, για να τη στείλετε με φαξ στη ryanair)
http://ec.europa.eu/consumers/redress/compl/cons_compl/acce_just03_el.pdf

3. Σε ποιο φαξ να το στείλετε; Επειδή η ryan επίτηδες δε δίνει στοιχεία, εδώ έχουν συγκεντρώσει κάποια:

Ryanair Campaign

4. Μπορείτε να υποβάλλετε claim και μέσα από αυτό, το οποίο αν και εδρεύει στην Ιρλανδία δέχεται όλους τους πολίτες της ΕΕ (έχει κόστος 18 ευρώ)
https://smallclaims.courts.ie/esmallclaims/claim/Main?page=home&Language=English

5. Εναλλακτικά, υπάρχει και αυτός ο ιδιωτικός οργανισμός στον οποίο μπορείτε να στείλετε την υπόθεσή σας, να σας δώσουν νομική συμβουλή και μετά να σας προτείνουν να σας ετοιμάσουν οι ίδιοι το complaint με ορισμένη αμοιβή. Δεν έχω ιδέα για την αποτελεσματικότητα ή το ύψος των τιμών.

Flight cancellations compensation? Claim and refund form online. | EUclaim.co.uk

*Update: Το νο5 ίσως εφαρμόζει μόνο σε βρετανικά αεροδρόμια αναχώρησης.


Αυτά, ελπίζω να είναι χρήσιμα σε κάποιον που θα αποφασίσει να το τρέξει, είτε από νεύρα είτε από ανάγκη. Καλή επιτυχία (σόρυ αλλά είναι αμφίβολη..) και ενημερώστε μας για το αποτέλεσμα!!
 

Attachments

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστούμε πολύ αν και το κόβω πολύ δύσκολο να κάτσει κανείς να κυνηγήσει μια εταιρία δικαστικώς που από ότι ακούγεται και από τι λες και εσύ δεν της έχει πάρει με αυτόν τον τρόπο λεφτά κάποιος.
 

evita.gr

Member
Μηνύματα
22
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
BORA BORA!!!
μηπως η επομενη (σε μερες) πτηση ειναι δωρεαν αλλιως πληρωνεις (για πολυ πιο μετα;)
Δεν ξερω τι ακριβως παιζει,ισως να χει διαφορα στο οτι κλεισαμε απο πρακτορειο και οχι απ το νετ...δεν ξερω..υποθετω, παντως μας ειπαν απ το πρακτορειο οτι μας κλεισαν κανονικα και χωρις εξτρα χρεωση για την επομενη πτηση αυτην στις 18-3
 

makgianna

New Member
Μηνύματα
3
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δε νομίζω, εγώ είχα κάνει κράτηση μέσω internet και το μετέφερα για τις 18/3 χωρίς εξτρα χρέωση.
Την μεταφορά την έκανες μέσω τηλεφώνου ή από τη σελίδα της ryanair;
 

georgia_s

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Από τη σελίδα της ryanair, χρειάστηκε βέβαια να επικοινωνήσω τηλεφωνικώς αλλά όχι για τη μεταφορά, για ένα πρακτικό πρόβλημα που είχε προκύψει, το είχα αναφέρει σε προηγούμενο σχόλιο...
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.349
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Εχθες ο Ταβερ το ελεγε,εγω δυο φορες εγραψα τον κανονισμο
.
Δηλαδη απο ποιον ζηταει κανεις να τον πανε με αλλη πτηση? Με ποιον να συνεννοηθεις αν εχεις κλεισει απο το σαιτ της ryanair? Απαντας στο mail που σου στελνουν; - Συνηθως δεν μπορεις να κανεις reply -
Αν παρεις τηλ στη ολυμπιακη μπορει να σου το κανονισουν αυτοι (αφου εξυπηρετουν την ryan);
Οποτε μπορεις να πας με το δρομολογιο της αιγαιου που εχει θεσ/νικη - αθηνα βουδαπεστη;
 

dgts

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Παιδιά σκοπεύω τέλη του μηνός να πάω Λονδίνο με ryanair και απ΄ότι είδα πρέπει να πάω από Πάτρα-Άραξο. Ένας φίλος μου που μένει Πάτρα μου είπε πως δεν είναι σίγουρος ότι υπάρχει η συγκεκριμένη αερογραμμή στον Άραξο. Έχει πετάξει κανείς από Πάτρα για Λονδίνο να μου πει σίγουρα μην κλείσω άδικα.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Σε αυτήν εδώ την σελίδα
Cheap Flights - Book cheap flights to Europe with Ryanair
μπορείς να δεις ποιες ημέρες έχει δρομολόγια από Πάτρα για Λονδίνο.

Από την στιγμή που υπάρχει το δρομολόγιο στην σελίδα πραγματοποιείται κιόλας(εκτός και αν γίνει ακύρωση...)και δεν χρειάζεσαι επιβεβαίωση από κάποιον άλλο για αυτό. Άσε που νομίζω ότι τέλη του μήνα ξεκινάει αυτό το δρομολόγιο της Ryanair για πρώτη φορά οπότε το πιο πιθανό είναι ότι δεν μπορεί να βρεθεί κάποιος που το έχει κάνει ήδη για να στο πει.
 

Carmen

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
ακόμα το ψάχνουμε!
Ταξίδι-Όνειρο
Θέλω να πάω παντού!
Μόλις λάβαμε mail. Ακυρωση της πτήσης Αλεξανδρουπολη - frankfurt που είχαμε κλείσει για το Πάσχα. Κι απο ότι βλέπω μάλλον ακυρώσανε και το δρομολόγιο!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.789
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom