απαραδεκτο ξενοδοχειο στην αιγινα

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτό μάλιστα, μπορεί να συμβαίνει, και το βρίσκω και αρκετά αξιοκρατικό. Αλλά το ίδιο το booking δεν έχει τρόπο να ελέγξει την ακρίβεια ή την ορθότητα της πληροφορίας που βάζουν τα ξενοδοχεία πάνω.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Φαντάζομαι πως ότι μπορούν κάνουν κι αυτοί, αφού στόχος τους είναι να είναι αξιόπιστοι σαν σελίδα...από εκεί και πέρα σαφώς και βασίζονται στις κριτικές του κόσμου που επισκέπτεται τα ξενοδοχεία, αφού δεν είναι δυνατόν να μείνουν σε όλα....ε;
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Δεν ξερω βρε παιδια αλλα το booking com μου φαινεται/φανηκε αρκετα ακριβο.
Γυρω στις 10 Αυγουστου μου ειπε η κοπελα μου οτι απο τη δουλεια τους δινουν εκτακτη αδεια για την εβδομαδα του 15αυγουστου. Φυσικα τελευταια στιγμη ολα τα ξενοδοχεια ηταν κατειλημμενα. Για Ιταλια που σκεφτομουν μου εδειχνε τιμες -με τελευταιο δωματιο, και βγαζοντας συνεχως ειδοποιησεις οτι αλλοι δυο, αλλοι τρεις κοιτανε το συγκεκριμενο ξενοδοχειο ταυτοχρονα με εσενα εκεινη τη στιγμη, γυρω στα 180ευρω τη μερα σε δικλινο. για τρεις πολεις που ηθελα να μεινω.
Αποφασισα να τα αφησω ολα στην τυχη και ξεκινησα χωρις να εχω κλεισει τιποτα.

Βρηκα ανετα δωματια μεσα σε 10 λεπτα σε ολες τις πολεις, σε ξενοδοχεια 3 αστερων με κοστος γυρω στα 80 ευρω...

Πόσο αξιοπιστο μπορει να θεωρηθει το μπούκιγκ κομ;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δηλαδή την αξιοπιστία του την αμφισβητείς επειδή βρήκες φτηνότερα ξενοδοχεία; δεν έχω καταλάβει...

Από πλευράς αξιοπιστίας το σάιτ είναι - απλά - εγγύηση. Δεν ξέρω αν υπάρχει πιο αξιόπιστο σάιτ για να κλείνεις ξενοδοχεία.

Οι τιμές δεν είναι τιμές "του", είναι οι τιμές που βάζουν τα ξενοδοχεία εκεί. Εγώ όποτε προσπάθησα να βρω ξενοδοχείο εκτός booking, έβρισκα γενικά πιο ακριβά, και χωρίς νάχω και τη δυνατότητα να βλέπω βαθμολογίες, σχόλια κλπ όπως έχει το booking. Ασφαλώς και θα βρεις ξενοδοχεία πιο φτηνά, αυτό έλειπε.
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Την αξιοπιστια του ασφαλως και δεν μπορω να την αμφισβητησω με το γεγονος οτι βρηκα φτηνο δωματιο αλλου. Το άλλο ομως με παραξενεψε και με εβαλε σε σκεψεις..
Οταν μπηκα την πρωτη φορα μου εδειξε ολα τα διαθεσιμα ξενοδοχεια με τις αναμενομενα για την περιοδο που το ηθελα ακριβες τιμες αφου τα φτηνοτερα ξενοδοχεια θα ειχαν ηδη κλειστει. Οταν όμως ξαναμπηκα μετα απο λιγη ωρα, προφανως αναγνωρισε το ότι το είχα ξαναεπισκεφτει και αρχισε να μου βγαζει προειδοποιήσεις του στυλ "warning, only one room left at the hotel" και να αναβοσβηνουν με κοκκινο χρωμα, καθώς και να μου λεει ποσα ατομα κοιτανε τη σελιδα για το ίδιο ξενοδοχείο εκείνη τη στιγμή.
Αξιόπιστο ή όχι, εμένα το σάιτ μου έδωσε την εντυπωση με αυτα τα "τεχνάσματα" ότι προσπαθεί να εντείνει το άγχος που εχει ο ταξιδιώτης της τελευταίας στιγμής και να επωφεληθεί απο αυτό, ώστε να του πουλήσει τα τελευταια δωμάτια από τα ξενοδοχεία που συνεργάζεται...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δεν το έχω ξανακούσει αυτό που λες. Σε κάθε περίπτωση είμαστε τελείως εκτός θέματος, ας μεταφέρουμε την κουβέντα μας στο θέμα που ήδη υπάρχει για το booking. :)
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Απλά να αναφέρω, και χωρίς να επεκτείνω παραπέρα, ότι η κάθε σελίδα έχει συγκεκριμένα δωμάτια σε κάποιο ξενοδοχείο και μπορεί να εμφανίζει μεν 1 δωμάτιο διαθέσιμο, άσχετα από την πραγματική διαθεσιμότητα του ξενοδοχείου. Δηλαδή, το ξενοδοχείο δεν δίνει (συνήθως) το σύνολο των δωματίων του στις διάφορες ιστοσελίδες του είδους.
 

SOULI

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
''υποχρεούστε να πληρώσετε κάτι παραπάνω αλλά θα πρέπει να κάνετε καταγγελία στον εοτ''

Να γελασουμε τωρα ή να κλαψουμε,ακομα και στον ΕΟΤ που ειχα παρει εγω,σηκωσαν τα χερια ψηλα!Η νομοθεσια ειναι ασαφης και χρειαζεται μονο επωνυμη καταγγελια,με οτι αυτο συνεπαγεται.
ε λοιπόν εγώ την έκανα την επώνυμη καταγγελία και όπως ξαναείπα ακόμη περιμένω απάντηση! Το ωραίο πάντως με τον εοτ ήταν πως ενώ προσπαθούσα να επικοινωνήσω σε σταθερό τηλέφωνο υπήρχε τηλεφωνητής που σου έδινε κάποιον αριθμό κινητού επειδή ήταν απασχολημένο το σταθερό!! Αλλά θα μου πεις, Δευτέρα πρωί γύρω στις 11 τι να περιμένω!
 

SOULI

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι, πως αφού δεν σας άρεσε, μείνατε 2 μέρες? Η προκαταβολή 160 ευρω, κάλυπτε την μία διανυκτέρευση (2 δωμάτια από 70 κάνουν 140 ευρώ). Άντε να χάνατε 20 ευρώ και θα είχατε και την ηρεμία σας. Ούτε οι πρώτοι θα είσασταν ούτε οι τελευταίοι, που άλλα προσδοκούσαν και άλλα βρήκαν. Πάντως οι ιστοσελίδες τύπου μπούκινκ ελέγχουν και αξιολογούν τα ξενοδοχεία που προτείνουν και δίνουν και ένα βήμα στους επισκέπτες τους να γράψουν τα θετικά και τα αρνητικά του ξενοδοχείου. Τουλάχιστον εγώ πάντα μέσω μπούκινκ, αυτά που περίμενα αυτά βρήκα.
Λοιπόν, όπως έγραψα, στην αρχή ζήτησα ένα δωμάτιο στο οποίο επειδή θα έβαζε ένα κρεββατάκι για το μωρό ζήτησε 10,00 ευρω επιπλέον, δηλαδή 80,00. Απαίτησε προκ/λη 2 ημερών 160,00 και η κράτηση που ζήτησα ήταν απο 1/8 έως 8/8 αναχώρηση. Στην πορεία ζήτησα 2 δίκλινα ή ένα τετράκλινο αλλά δεν υπήρχε. Επικοινώνησα μετά απο 3 ημέρες και είπε οτι είχε γίνει μια ακύρωση και έτσι κατέληξα σε 2 δίκλινα. Τώρα πως δεν είχε δωμάτια ενώ το ξενοδοχείο ήταν άδειο είναι περιέργο αλλά δεν με ενόχλησε αυτό. Φτάσαμε το Σάββατο το βράδυ και την Κυριακή το πρωί ψάξαμε στο απέναντι ξενοδοχείο αλλά θα είχε δωμάτιο απο τη δευτέρα το πρωί. Ενημέρωσα την υπάλληλο οτι θα φύγουμε την επομένη ημέρα χωρίς να αναφέρω για το ψυγείο και το καζανάκι ξανά. Οταν λοιπόν πήγα να πληρώσω μου είπε ότι είναι οφείλω 280,00 μιας και η προκ/λη χάνεται επειδή φεύγω νωρίτερα. Οταν ανέφερα τα προβλήματα δεν δέχθηκε τίποτα απολύτως, ήρθε η αστυνομία δεν έλεγξε τίποτα και μάλιστα όταν του είπα οτι δεν έχω υπογράψει κάπου για τις ημέρες που θα μείνω, μου είπε οτι η ¨πόρτα¨γράφει 140,00 το δίκλινο αλλά επειδή οι μέρες ήταν πολλές έκανε 50% έκπτωση!!!! Μας δούλευε και απο πάνω. Το ερείπειο θα είχε και 140,00 ευρώ με δείγμα πρωινού! Ποτέ ξανά προκαταβολή. Για να μην πω για τις απειλές. ¨δεν δίνω την ταυτότητα, θα κλείσω τις πόρτες και άλλα χαζά που όσο τα θυμάμαι εξοργίζομαι.
 

SOULI

Member
Μηνύματα
12
Likes
0
Την αξιοπιστια του ασφαλως και δεν μπορω να την αμφισβητησω με το γεγονος οτι βρηκα φτηνο δωματιο αλλου. Το άλλο ομως με παραξενεψε και με εβαλε σε σκεψεις..
Οταν μπηκα την πρωτη φορα μου εδειξε ολα τα διαθεσιμα ξενοδοχεια με τις αναμενομενα για την περιοδο που το ηθελα ακριβες τιμες αφου τα φτηνοτερα ξενοδοχεια θα ειχαν ηδη κλειστει. Οταν όμως ξαναμπηκα μετα απο λιγη ωρα, προφανως αναγνωρισε το ότι το είχα ξαναεπισκεφτει και αρχισε να μου βγαζει προειδοποιήσεις του στυλ "warning, only one room left at the hotel" και να αναβοσβηνουν με κοκκινο χρωμα, καθώς και να μου λεει ποσα ατομα κοιτανε τη σελιδα για το ίδιο ξενοδοχείο εκείνη τη στιγμή.
Αξιόπιστο ή όχι, εμένα το σάιτ μου έδωσε την εντυπωση με αυτα τα "τεχνάσματα" ότι προσπαθεί να εντείνει το άγχος που εχει ο ταξιδιώτης της τελευταίας στιγμής και να επωφεληθεί απο αυτό, ώστε να του πουλήσει τα τελευταια δωμάτια από τα ξενοδοχεία που συνεργάζεται...
Εχεις απόλυτο δίκιο. Και εγώ έτσι την πάτησα. Σαν site μπορεί να είναι αξιόπιστο, με ό,τι αυτό σημαίνει, αλλά ότι σε προτρέπει να κλείσεις άμεσα με διάφορα τεχνάσματα είναι γεγονός. Και μάλιστα στο ξενοδοχείο που τελικά έκλεισα αλλά όχι μέσω μπουκινγκ το δωμάτιο ήταν φθηνότερο απο ότι έδινε στο site! Και ίσως έχει λογική, απο τη στιγμή που για να φιλοξενηθούν στην ιστοσελίδα πληρώνουν προφανώς και κάποιο τίμημα το οποίο ίσως είναι ανάλογο των κρατήσεων που γίνονται μέσω μπουκινγκ.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Εγώ ρε παιδιά το έχω παρατηρήσει πολλές φορές στο παρελθόν σε ελληνικά ξενοδοχεία αυτό. Στο εξωτερικό δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα! Με τόσους κακούς ξενοδόχους στην Ελλάδα (τονίζω, αναφέρομαι σε τόσους κακούς, δεν είπα ότι είναι όλοι κακοί) πως θέλουμε να είμαστε ένας σοβαρός τουριστικός προορισμός;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.965
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom