Γενικά αφρικη με πλοιο!!

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Πέρασε η εποχή του Φιλέα Φογκ, τώρα πια ο κόσμος μετακινείται με αεροπλάνο σε μεγάλες αποστάσεις.
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Ακριβώς, ψάχνετε για τον οικονομικότερο τρόπο να πάτε κάπου στην Αφρική από Ελλάδα. Αυτός είναι το αεροπλάνο, μην την ψάχνετε.
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Λίγο άσχετο αν σας ενδιαφέρει μόνο η Αφρική αλλά το προηγούμενο καλοκαίρι σε αναζήτηση που έκανα για πλοίο από Κυπρο για Λίβανο, ανακάλυψα ένα δρομολόγιο από Μersin (Τουρκία) για Tripoli (Λίβανος). Από Κύπρο απ'ότι ξέρω έχει μόνο κρουαζιέρες πλέον αλλά απο Τουρκία νομίζω συνεχίζονται τα δρομολόγια κανονικά.
Κατα τ'αλλα εγώ θα το έκανα για την εμπειρία γιατί, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, με καράβι πλέον δε συμφέρει να πας ούτε Ιταλία αν δεν έχεις σκοπό να παρεις αυτοκίνητο μαζί.
Σκεφτήτε το λίγο καλύτερα.
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ταξίδι-Όνειρο
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
χθες αφου εγραψα στο φορουμ εψαξα πτησεις της turkishairlines σε προσφορα και δεδομενου οτι θα βρουμε κατι οικονομικο για κωσταντινουπολη υπαρχουν πολλες πολυ οικονομικες πτησεις για ασια και αφρικη απο κει(καραβι ετσι και αλλιως απο ελλαδα υπαρχει μονο για σμυρνη και μποντρουμ)γενικα η τουρκια ειναι συνδετικος κρικος και ως λιμανι και ως αερολιμενας!
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.420
από λιβόρνο που κοιτάξαμε εμείς ακτοπλοικώς μέχρι την ταγγέρη-μαρόκο
βγαίνει κάνα εβδομηντάρι το άτομο(εμείς συνυπολογίζουμε και μηχανάκι αλλά σου γράφω τιμή στο άτομο πόσο περίπου πέφτει)
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Νομίζω ότι το πλοίο πια δεν είναι ο οικονομικότερος τρόπος να μετακινηθείς!
Από εκεί και πέρα, είστε σίγουροι ότι θέλετε να πάτε στην Αίγυπτο τώρα? Δεν είναι και τόσο ήσυχα τα πράγματα εκεί. Από Νότια Ισπανία έχει πλοία για Μαρόκο και το Μαρόκο δεν είναι καθόλου άσχημο. Επίσης, από Λέσβο έχει για Αιβαλί πλοίο με 25 ευρώ πηγαινε-ελα. Στο λέω, αν απλά θες να αλλάξεις Ηπειρο! Αλλά αυτό μη γίνει και αυτοσκοπος.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
γιατί, τι έχει η Αίγυπτος; Μήπως βλέπετε αρκετή τηλεόραση;
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Από νησιά Αιγαίου για παράλια έχει αρκετές συνδέσεις. Για φέτος, μέχρι στιγμής είναι οι εξής (και ας με διορθώσουν οι υπόλοιποι αν έχει αλλάξει κάτι):
Μυτιλήνη-> Αϊβαλί (αυτό το εχω κάνει 2 φορές)
Χιος-> Τσεσμέ (και απο κει Σμύρνη)(μάλλον θα το κάνω φέτος)
Κως-> Μπόντρουμ, Τουργκούτ Ρεϊς
Ροδος-> Μαρμαρίς, Φετιγιέ και Μπόντρουμ
Καστελλόριζο-> Κας
Σαμος (Βαθύ)-> Κουσάντασι
Κάλυμνος-> Τουργκούτ Ρεϊς

Και επαιζε και δρομολόγιο Λήμνος-Τσανάκαλλε (και από κει 'Ιμβρο και Τένεδο - που το ποθώ) αλλά δεν ξέρω αν συνεχίζει.

http://www.imvrosisland.org/gotoimvros.php
http://en.bozcaadarehberi.com/nm-Ferry_Timetable-cp-20

Η λύση Ισπανία-Μαρόκο δεν κακή πάντως! Λογικά μπαίνεις από Ταγγέρη και προχωράς. Καλή φάση!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.741
Η λύση Ισπανία-Μαρόκο δεν κακή πάντως! Λογικά μπαίνεις από Ταγγέρη και προχωράς. Καλή φάση!
Υπάρχει και από Βαρκελώνη αλλά νομίζω και Βαλένθια.Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ
να ψάξω για δρομολόγια.

Υγ
Hypatia ωραίο avatar με την Frida Kahlo.
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Υπάρχει και από Βαρκελώνη αλλά νομίζω και Βαλένθια.Αν ενδιαφέρεσαι μπορώ
να ψάξω για δρομολόγια.

Υγ
Hypatia ωραίο avatar με την Frida Kahlo.
Το 'χω ψιλοψάξει. Από Βαρκελώνη έχει σίγουρα αλλά και και από κάποιες άλλες μικρές πόλεις (τη Βαλένθια δεν την είδα μέχρι στιγμής). Να σου πω το Μαρόκο το δουλεύω πολύ στο μυαλό μου για φέτος αλλά αν τα καταφέρω θα προτιμήσω Μαρακές, Essaouira, άντε και Φέζ για πρώτη φορά.

ΥΓ
thanks very much panpan.i'm a fan of yours.:D
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Εγω προσωπικα δεν μ αρεσει καθολου το ταξιδι με πλοιο, εδω Ιταλια ειχα παει δυο φορες και μετραγα καρτερικα τις ωρες να φτασουμε... Για Βορεια Αφρικη και κυριως Τυνησια που εχω ακουσει οτι ειναι η πιο ''πολιτισμενη'' απο τις χωρες εκει, πολυ πιθανον θα βρειτε καποιο καλο αεροπορικο...

Αν θελετε να αλλαξετε ηπειρο γιατι δεν κοιτατε τις τιμες της Α3 ή της El Al για Τελ Αβιβ?
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
a_nikos said:
Εγω προσωπικα δεν μ αρεσει καθολου το ταξιδι με πλοιο, εδω Ιταλια ειχα παει δυο φορες και μετραγα καρτερικα τις ωρες να φτασουμε... Για Βορεια Αφρικη και κυριως Τυνησια που εχω ακουσει οτι ειναι η πιο ''πολιτισμενη'' απο τις χωρες εκει, πολυ πιθανον θα βρειτε καποιο καλο αεροπορικο...

Αν θελετε να αλλαξετε ηπειρο γιατι δεν κοιτατε τις τιμες της Α3 ή της El Al για Τελ Αβιβ?
Η είσοδος με πλοίο όμως στην Γαληνοτατη δεν συγκρίνεται με την αντίστοιχη αεροπορικη προσέγγιση

Αν το έχεις κάνει καταλαβαίνεις για τι ακριβώς μιλώ !!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom