Γενικά αφρικη με πλοιο!!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Από Αθήνα δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάει κανείς Μαρόκο με άλλο τρόπο εκτός αεροπλάνου. Συνυπολογίστε τα αεροπορικά για Ισπανία + κόστος καραβιού με όλα τα παρελκόμενα και σίγουρα δεν συμφέρει. Το καράβι από Ισπανία προς Μαρόκο πιστεύω ότι πρωταρχικά βολεύει όσους σκοπέυουν να επισκεφθούν το Μαρόκο και τη Δυτική Αφρική με το αυτοκίνητό τους.
Επίσης ωραιότατα κανείς προσγειώνεται Μαρακές και απογειώνεται από άλλη πόλη. Γιατί να χάσετε χρόνο ασκόπως σε πλοία όταν μπορείτε να τις απολαύσετε στα υπέροχα χωριά του Άτλαντα;
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Η είσοδος με πλοίο όμως στην Γαληνοτατη δεν συγκρίνεται με την αντίστοιχη αεροπορικη προσέγγιση

Αν το έχεις κάνει καταλαβαίνεις για τι ακριβώς μιλώ !!!!
Στην αρχη στο mail ελεγε την αντιστοιχη κρητικη προσεγγιση και λεω τι λεει ο τυπος τωρα :p

Οχι δεν εχω παει με πλοιο Βενετια, και τις δυο φορες που πηρα το βαπορι κατεβηκα Ανκονα... Την μια φορα μαλιστα συνεχισα με αμαξι για Βενετια.
Αεροπορικα εχω παει και η αληθεια ειναι οτι δεν ηξερα που θα προσγειωθει το αεροπλανο. Μου φαινοταν οτι θα προσθαλασσωθουμε:p

Μπορουν να πανε Ανδαλουσια και απο εκει να νοικιασουν αμαξι να πανε Μαροκο, Σεβιλλη-Καζαμπλανκα πρεπει να ειναι γυρω στα 600χλμ... Και χωρις να εχουν αγχος να προλαβουν καραβι.

Να τονισω ομως οτι δεν ξερω τι παιζει με την εισοδο στο Μαροκο με αυτοκινητο κι αν οι εταιριες επιτρεπουν εισοδο σε χωρα εκτος ΕΕ
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Μπορουν να πανε Ανδαλουσια και απο εκει να νοικιασουν αμαξι να πανε Μαροκο, Σεβιλλη-Καζαμπλανκα πρεπει να ειναι γυρω στα 600χλμ... Και χωρις να εχουν αγχος να προλαβουν καραβι.

Να τονισω ομως οτι δεν ξερω τι παιζει με την εισοδο στο Μαροκο με αυτοκινητο κι αν οι εταιριες επιτρεπουν εισοδο σε χωρα εκτος ΕΕ
Και γιατί να μην νοικιάσεις στο Μαρόκο;;;
Εκτός αν θέλεις να συνδυάσεις Ανδαλουσία και Μαρόκο που και πάλι εγώ θα το έκανα με δύο διαφορετικές ενοικιάσεις (μία στην ισπανία και μία στο Μαρόκο). Ακόμα κι αν επιτρέπεται να μεταφέρεις το αμάξι στο Μαρόκο (οι επαϊοντες ας μας διαφωτίσουν) φαντάζεσαι να πρέπει να οδηγήσεις πάλι τόόόσα χλμ για να επιστρέψεις το αμάξι στην Ισπανία;;;;
Νομίζω (χωρίς να γνωρίζω κι ας με διορθώσει κάποιος) ότι το καράβι θα το πάρουν όσοι θέλουν να μεταφέρουν πολλά μπαγάζια και οι overlanders της δυτικής αφρικής.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Και γιατί να μην νοικιάσεις στο Μαρόκο;;;
Εκτός αν θέλεις να συνδυάσεις Ανδαλουσία και Μαρόκο που και πάλι εγώ θα το έκανα με δύο διαφορετικές ενοικιάσεις (μία στην ισπανία και μία στο Μαρόκο). Ακόμα κι αν επιτρέπεται να μεταφέρεις το αμάξι στο Μαρόκο (οι επαϊοντες ας μας διαφωτίσουν) φαντάζεσαι να πρέπει να οδηγήσεις πάλι τόόόσα χλμ για να επιστρέψεις το αμάξι στην Ισπανία;;;;
Νομίζω (χωρίς να γνωρίζω κι ας με διορθώσει κάποιος) ότι το καράβι θα το πάρουν όσοι θέλουν να μεταφέρουν πολλά μπαγάζια και οι overlanders της δυτικής αφρικής.
Εγω το ειπα με τη λογικη: Εισιτηρια πηγαινε ελα για Ισπανια, πχ Μαλαγα, και απο εκει να μην μπλεξεις με αλλο ΜΜΜ, να νοικιασεις ενα αμαξι και να κανεις το τουρ σου. Γιατι κι απο Μαροκο δεν ξερω αν υπαρχει απευθειας πτηση για Αθηνα
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εγω το ειπα με τη λογικη: Εισιτηρια πηγαινε ελα για Ισπανια, πχ Μαλαγα, και απο εκει να μην μπλεξεις με αλλο ΜΜΜ, να νοικιασεις ενα αμαξι και να κανεις το τουρ σου. Γιατι κι απο Μαροκο δεν ξερω αν υπαρχει απευθειας πτηση για Αθηνα
Δεν υπάρχει απευθείας αλλά μέσω μιας ευρωπαϊκής πρωτεύουσας (πχ Ρώμη και ειδικά Μαδρίτη). Αλλά και για Μάλαγα σάμπως δεν θα κάνεις μετεπιβίβαση;; Αν το ενδιαφέρον σου είναι το Μαρόκο πετάς εκεί, νοικιάζεις αυτοκίνητο και επιστρέφεις πίσω σαν κύριος
Αν διαβάσεις ταξιδιωτικές ιστορίες θα το διαπιστώσεις
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
Δεν υπάρχει απευθείας αλλά μέσω μιας ευρωπαϊκής πρωτεύουσας (πχ Ρώμη και ειδικά Μαδρίτη). Αλλά και για Μάλαγα σάμπως δεν θα κάνεις μετεπιβίβαση;; Αν το ενδιαφέρον σου είναι το Μαρόκο πετάς εκεί, νοικιάζεις αυτοκίνητο και επιστρέφεις πίσω σαν κύριος
Αν διαβάσεις ταξιδιωτικές ιστορίες θα το διαπιστώσεις
Εννοειται αν δεν σε ενδιαφερει η Ισπανια βρισκεις πτηση Μαροκο και πας καρφι. Απλα μπορεις να συνδυασεις μαζι και μια περιοχη που απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ ομορφη
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εννοειται αν δεν σε ενδιαφερει η Ισπανια βρισκεις πτηση Μαροκο και πας καρφι. Απλα μπορεις να συνδυασεις μαζι και μια περιοχη που απο οτι εχω ακουσει ειναι πολυ ομορφη
Το κάθε μέρος έχει και την ομορφιά του, αλλά πού χρόνος να τα δεις όλα σε ένα ταξίδι;;; δεν αξίζει να κάψεις ούτε την Ανδαλουσία ούτε το Μαρόκο αν αποφασίσεις ολιγοήμερο ταξίδι. Αν τώρα έχεις κανά μήνα καιρό πάω πάσο
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Επειδή το είχα ψάξει τον Αύγουστο του 2010 από Νότια Ισπανία, Ταρίφα και Αλγεσίρας έχει δρομολόγια για Ταγγέρη πάρα πολύ συχνά σε καθημερινή βάση. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει και κάποιο δρομολόγιο για Θέουτα.

Όμως όπως πολύ σωστά είπαν και πιο πάνω οι υπόλοιποι συμφορουμίτες και επειδή είχα σκεφτεί όλους τους πιθανούς συνδιασμούς και εναλλακτικές η καλύτερη λύση είναι να πετάξεις π.χ Μαδρίτη και από εκεί να επιλέξεις σε ποια μαροκινή πόλη θέλεις να πας. Θα νοικιάσεις αυτοκίνητο θα κάνεις το πρόγραμμα που σε βολεύει και ιδανικά θα πάρεις πτήση επιστροφής από άλλη πόλη ώστε να γλυτώσεις άσκοπο χρόνο επιστρέφοντας στο σημείο που ξεκίνησες. Εγώ πέταξα Μαδρίτη-Μαρακές και μετά Ταγγέρη-Μαδρίτη.
Άσε που στις μεγάλες πόλεις Μαρακές, Φεζ, Καζαμπλάνκα το αυτοκίνητο είναι άχρηστο, οπότε το νοικιάζεις αφού π.χ δεις το Μαρακές και αρχίσεις να εξερευνάς τον Άτλαντα που είναι για μένα και το αληθινά μαγευτικό Μαρόκο.
Εννοείται βέβαια οτι για να δεις κάποια πράγματα ουσιαστικά υπολόγισε μίνιμουμ 10 μέρες.
 

surlulu

Banned
Μηνύματα
11
Likes
16
Ακόμα κι αν επιτρέπεται να μεταφέρεις το αμάξι στο Μαρόκο (οι επαϊοντες ας μας διαφωτίσουν) .
Από Ταρίφα έχει καθημερινά τακτικά δρομολόγια φέρρυ για Ταγγέρη (γενικά, όλα σχεδόν τα δρομολόγια είναι με φέρρυ). Για Θέουτα έχει ελάχιστα και (αν θυμάμαι καλά) όχι κάθε μέρα.
 

petrog2

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΤΣΟΥ ΠΙΤΣΟΥ
καλησπερα σε ολους.για τον φηλο που ροτησε για αιγυπτο με καραβη το εχο ψαξη και εγο πολη.αλλα δηστηχος δεν βρηκα.ο μονοσ δρομος ειναι απο παλερμο -τινισια και μετα οδικος λιβιη-αιγυπτο.εγο εκλισα για 15 ιουνιου φετος με γκρουπ.αν θες οπιαδιποτε πλιροφορια με μοτο για τινισια,μαροκο,ιβιζα,μαγιορκα ειμαι στην διαθεση σου.
:):):)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.279
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom