Μαλαισία βαλιτσες και φυγαμε*

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Efi συγκεντρώσου παιδί μου..οχι άλλη αίγυπτο θα μπερδευτούμε..:shock:
να εξηγήσουμε στους τηλεθεατές οτι στο avatar ειναι η Εφη νύφη με τον ρομαντικό κότσο οπως αρμόζει,το αερινο ασπρο φουστάνι που το είχε ψωνίσει απο νωρίς και φυσικά δίπλα της αγναντεύοντας το ηλιοβασίλεμα ο τυχερός με την χορτάρινη φούστα και την ξυπολισιά του..:shock:
προχωράμε τώρα σε εξωτικές φωτό και προετοιμασίες του γάμου!!:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Mπραβο Εφη που πηρες την αποφαση να γραψεις την πρωτη σου ταξιδιωτικη ιστορια.
Τα πας περιφημα!!!!
Αυτη η ιστορια πρεπει να γραφτει στις ταξιδιωτικες αλλα κυριως στις κοσμικες στηλες του φορουμ!!!:haha::clap:

Καλο θα ητο ομως οι συμφορουμιτες που γνωριζουν ολιγον απο το στορυ να μην ειναι μαρτυριαδες.:D

Περιμενω να φαω κουφετα και..... συνεχεια πλιζ :bounce:
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Efi συγκεντρώσου παιδί μου..οχι άλλη αίγυπτο θα μπερδευτούμε..:shock:
να εξηγήσουμε στους τηλεθεατές οτι στο avatar ειναι η Εφη νύφη με τον ρομαντικό κότσο οπως αρμόζει,το αερινο ασπρο φουστάνι που το είχε ψωνίσει απο νωρίς και φυσικά δίπλα της αγναντεύοντας το ηλιοβασίλεμα ο τυχερός με την χορτάρινη φούστα και την ξυπολισιά του..:shock:
προχωράμε τώρα σε εξωτικές φωτό και προετοιμασίες του γάμου!!:clap:

τι υπέροχο και ρομαντικό στόρυ!!!!!! περιμένω και εγώ εναγωνίως την συνέχεια και τις φωτογραφίες!!!!!!!!!!!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ρε παλι κουφέτα θέλεις να φάς??? αφού φαγαμε!!:shock:

όχι μόνο δεν φάγαμε, αλλά μόνο τώρα το έμαθα παρόλο που ακολούθησε και η συγκέντρωση στην κοπή της πίτας!!!! μυστικότητα;;
έστω και αργά Efi σας εύχομαι υγεία και ευτυχία και τα γλυκά στην επόμενη...
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Aντε Εφη...........καντηλες θα βγαλουμε να περιμενουμε τη συνεχεια.......
Προφορικα μου ειπες τη περιληψη.....αντε και λεπτομερειες.......
 

vasilis_sta

Member
Μηνύματα
48
Likes
11
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
4-10 λοιπον και ξεκιναει το ταξιδι στ ονειρο,πρωτη φορα φετος μπηκε το φθινοπωρο και εμας λιγο μας ενοιαζε γιατι εχουμε ακομα πολλα μπανια να κανουμε.κατα τις 2 μπαινουμε στο αεροπλανο της αιγυπτιακης γραμμης και πρωτη σταση καιρο,ωρες αναμονης πολλες....γυρω στις 9.ειχαμε φροντισει ομως να ζητησουμε οπως δικαιουμαστε μετακινησεις διατροφη και ξενοδοχειο η καποια βολτα στην πολη η ξεναγηση!βιζα δεν ειναι απαραιτητη αν βγαινεις για λιγες ωρες απο το αεροδρομιο,φροντιζει γι αυτο η ιδια η αεροπορικη οπως φροντισε σε λιγη ωρα να μας συνοδευσει μια καλονη αιγυπτια στο βανακι που μας περιμενε ο my friend mohamed ali. τι προτοτυπο ονομα για αιγυπτιο!ειχα στα σχεδια να παω τους φιλους και καλεσμενους μου στο νησι ζαμελεκ για χαλαρη βολτα αφου νομιζω για λιγες ωρες ειναι οτι πιο ομορφο για να δει καποιος στην πρωτευουσα της αιγυπτου μιας και ειχε αρχισει να σκοτεινιαζει για γκιζα.αλλα ο my friend, ο οποιος οταν ακουγε my friend μου τονιζε MOHAMED ALI τοσο επιμονος ηταν στο να τον λεω με το ονομα του που ακομα το θυμαμαι....,προτεινε να μας παει στο sound and light show στις πυραμυδες!οκ λοιπον τα παιδια γουσταραν περισσοτερο πυραμυδες το σημα κατατεθεν της αιγυπτου εξαλου...μιας και ειχαμε αυτη την επιλογη εστω και νυχτα,ξεκιναμε.στο δρομο χαβαλε μουσικη διαπασων γελια και χαρες αλλα συντομα μας κοπηκε η ορεξη ο my friend mohamed ali χτυπιοταν στο τιμονι και κατααγχομενος φωναζε στο κινητο....η αιτια....τρελη κινηση,τρελη ομως στον περιφεριακο 4 λωριδες και δεν κουνιοταν τιποτα,καυσαεριο που δεν μπορεις ν ανασανεις,ενα φορτηγο στη διπλα λωριδα που ποτε ηταν διπλα μας και ποτε λιγα μετρα μπροστα μας,κουβαλουσε δερματα και η μυρωδια ηταν σαν εκατονταδες νεκρα ζωα μαζι,που και που ομως αλλαζε το κλιμα οταν βανακια διπλα μας γεματα ντοπιους μας κοιταζαν μας εκαναν νοηματα μας χαιρετουσαν,μας εκαναν τρακες,και ξεχνιομασταν για λιγο.το προβλημα ομως οχι μονο παρεμεινε αλλα γινοταν και πιο εντονο και τελικα περναει η ωρα και χανουμε το show των 7 που ειχε μεταφραση αγλικα,ο καημενος ο αλι χτυπιοταν κι εβριζε στο κινητο,αλλα σ εμας παντα με χαμογελο ελεγε dont worry my friends....εν τελη μετα απο 2,5 απελπιστικες ωρες μεσα στο καυσαεριο φτανουμε γκιζα και παρακολουθησαμε το show χωρις ακουστικα μιας και ηταν σε γλωσσα που δεν καταλαβαινουμε.το μεγαλειο των πυραμιδων δεν εντυπωσιαζει μιας και καθεσαι μακρια,και οταν δεν εχεις για backround τα χρωματα της ερημου λογω νυχτας δεν το βρηκα και τιποτα το σπουδαιο.ισως και επηρεασμενη απο το αναλογο σοου στον ναο του καρνακ στο λουξορ λιγους μηνες πριν που ηταν κατι το φαντασμαγορικο!τα παιδια λοιπον που δεν ειχαν ξαναπαει κανεις τους αιγυπτο σιχαθηκαν,απελπιστικαν,δεν βρηκαν τιποτα το ενδιαφερων στη διαδρομη μεχρι τη γκιζα και απο τις πυραμιδες δεν εντυπωσιαστικαν...αντε τωρα να τους πεισεις οτι αυτο που ειδαν δεν ειναι η αιγυπτος και οι πυραμιδες τη μερα φαινοντε αλλιως και οτι ενα ταξιδι εκει κατω που θα του αφιερωσεις μερες και διαδρομες μεγαλες θα σου μεινει αξεχαστο σ ολη σου την ταξιδιωτικη καριερα,τελος παντων τους επεισα νομιζω!πεινασαμε τωρα!dont worry my friends'' η ατακα του αλι.παμε σε πολυτελειας ξενοδοχειο κοντα στο αεροδρομιο μπουφες πλουσιος,σκασαμε στο φαι,ο καλος μου ομως αρχισε να μην αισθανεται καλα,ωχ!κοιταζω πισω απ το αυτι που εναι η πρωτη ενδειξη και ειναι φουσκιασμενος και κατακοκκινος μα κι αυτος ο χριστιανος,με αλεργεια στο σουσαμι παει και δοκιμαζει οτι σος βρει που με μαθηματικη ακριβεια θα πεσει πανω σε ταχινι.....αααααχ!κορτιζονες,αδρεναλινες,χαπια ολα στη βαλιτσα.τρεχουμε αεροδρομιο,ωρα μας ητανε ετσι κι αλλιως και αγοραζουμε απο κει χαπια.μια χαρα του κατσε η υπνηλια που φερνουν τα ζιρτεκ με το που μπηκαμε στο αεροπλανο ξεραθηκε και οι 11 ωρες περασαν ως που ν ανοιγοκλεισει τα ματια του!οι υπολοιποι παρακολουθησαμε τους αιγυπτιους να κανουν την προσευχη τους ολοι μαζι που επαιζε στις οθονες πριν την απογειωση,και μετα ξεραθηκαμε κι εμεις ο καθε ενας σε μια διλπη η τριπλη θεση
Μαλλον εγραφε την συνεχεια...Πολυ καλη η ιστορια σου:oscar::clap:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ρε παλι κουφέτα θέλεις να φάς??? αφού φαγαμε!!:shock:
10 φορες οχι μια......σαν της lullus τα κουφετα το καναμε....... τα τρωμε σε καθε συναντηση ακομα μετα απο τοσο καιρο......:haha:
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
αφήστε βρε γλυκατζούδες τα κουφέτα και στρωθείτε στο διάβασμα...
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Μετα απο 11 ωρες ευχαριστης πτησεις(λατρευω τ αεροπλανα,ποτε δεν εχω βαρεθει σε πολυωρη πτηση)16:00 ωρα μαλαισιας χαμηλωνει το αεροπλανο σιγα σιγα περναει κατω απ τα συννεφα και η εικονα...ατελειωτες φοινικοφυτειες η ανυπομονυσια μας δεν περιγραφετε!

Η διαδικασια με εντυπα που εχουμε να συμπληρωσουμε και να παραλαβουμε αποσκευες μας πηρε 1,5 ωρα.Το προβλημα δεν ειναι με την επομενη πτηση που εχουμε να προλαβουμε απο LCCT(air asia airport)εχουμε 4,5 ωρες γι αυτο,αλλα οι ντοπιοι φιλοι που μας περιμενουν απο τις 4.15.Ο αγαπημενος μου Tan που εχει ογηγησει 4 ωρες απο το perak για να ρθει να μας γνωρισει και να μας συνοδευσει απο το ενα αεροδρομιο στο αλλο και να βοηθησει με καποιο θεμα γραφειοκρατειας,αφου ετρεχε ηδη τις προηγουμενες μερες σε δημαρχεια μαζευε χαρτια μετεφραζε στα αγγλικα,και ολα αυτα για μια facebook φιλη,χωρις κανενα προσωπικο οφελος.Οταν δε,προσφερθηκα να τον πληρωσω γι αυτο προσβληθηκε....Ολα αυτα απο Ελλαδα δε μου γεμιζαν το ματι και κατι δε μου κολουσε...γιατι τοση βοηθεια?Οταν ομως πατησεις το ποδι σου στην ασια και γνωρισεις τους ανθρωπους ...καταλαβαινεις!
Βγαινουμε λοιπον απο την παραλαβη αποσκευων και μπροστα μας 4 ολομαυρα αγορια 20 και κατι με μια Α4 στο χερι και τυπωμενο πανω τ ονομα μου!τι γελιο!παμε προς το μερος τους,χαιρετιωμαστε και αρχιζουμε τα γελια αμηχανιας.οι εξωτικοι φιλοι μας αφου περιμεναν 1,5 ωρα ειχαν αρχισει να πειραζουν τον Ταν οτι η φιλη σου σε δουλεψε και αδικα τους περιμενουμε δεν προκειτε να ρθουν.Ετσι λοιπον τωρα ο Ταν γεματος περιφανεια πηγαινε μπροστα και διπλα του εγω να συζηταμε και να γυρναει που και που να κοιταζει τους φιλους του απο πισω σα να λεει ''κοιτα, η φιλη μου!''

Πρωτα απ ολα,παιδια,ενα τσιγαρακι...και μετα θα δουμε τι θα κανουμε.βγαινουμε εξω και παθαινουμε ενα σοκ απο την υγρασια,αναβω τσιγαρο και μου ρχετε ζαλαδα.Ας βγαλουμε μια φωτο ολοι μαζι!ωχ!τι επαθαν οι φωτογραφικες μας σα να ειμαστε πισω απο ενα συννεφο!και τωρα τι θα γινει δε θα μπορουμε να βγαλουμε φωτογραφιες σ αυτο το ταξιδι?μπα θα συνηθισουμε κι εμεις,θα συνηθισουνε κι αυτες!

Παμε παλι μεσα εγω και ο Mohannan η αλλιως ''monkey'' να κανουμε συνναλαγμα και να κλεισουμε βανακι για την αλλαγη αεροδρομιου.99myr (100myr=25e) οι εξωτικοι φιλοι μας φρικαραν με την τιμη που δωσαμε.Δικιο ειχανε απο αυριο θα ειμαστε πιο προσεκτικοι,τωρα ομως ειμαστε κουασμενοι!Σε μιση ωρα ειμαστε στο LCCT.ουτε μια ωριτσα δεν μας εμεινε καλα καλα για καφεδακι.κατσαμε τα ειπαμε δωσαμε και τα δωρακια μας,ο καλος μου παντου κραταει 3lt τσικουδια και Κρητικα μαχαιρια,εδω ειχε και εξτρα μπονους Κρητικο ελαιολαδο!Εδω να πουμε οτι οι φιλοι μας ειναι Ινδουιστες κι ετσι με χαρα πηραν τις τσικουδιες.Τις οιπολοιπες δυσκολευτικαμε να τις μοιρασουμε καθοτι μουσουλμανοι οι περισσοτεροι,κι ετσι ''αναγκαστικαμε'' και τις ηπιαμε μονοι μας(αυτα στη συναιχεια...)Χαιρεταμε τους εξωτικους μας φιλους,τωρα πιο εγκαρδια,τους περασαν οι ντροπες σιγα σιγα,και δινουμε παλι ραντευου,και υποσχεση για ξεφρενο clubing μετα απο 2 βδομαδες περιπου!

Ανυπομονουσα για την πτηση της air asia μετα απο περιγραφες ευυποληπτου μελους του travelstories!τοσο γελιο που ειχα ριξει...δεν ειχε κι αδικο,κανεις δε θα μπορουσε να το περιγραψει καλυτερα.

45' πτησης και kota bharu.Μια κατα τ αλλα ψιλοαδιαφορη πολη,σημερα δε θα προλαβουμε να δουμε τποτα,ειναι 9.30 ειμαστε εξαντλημενοι και φευγουμε με τον συμπθεστατο Lee για το Lee guest house,λιγο εξω απ την πολη,παραχει μεταφορα απο αεροδρομιο και οπου αλλου ζητησεις,οπως kuala besut που θα χρειαστουμε αυριο το πρωι.τοσο θετικα σχολια οπως γι αυτο τον ανθρωπο δεν εχω ξαναδειαβασει και οντως δεν ειχαν καθολου αδικο ολοι αυτοι.Ο ξενωνας θυμιζει λιγο το σπιτι σου η τελως παντων το σπιτι σου στο χωριο!ειμασταν οι μοναδικοι ενοικοι,ηταν το σπιτι μας.Τα αγορια με τον Lee βγηκαν εξω να φερουν φαι,τα κοριτσια καναμε τα μπανια μας και στρωσαμε τραπεζι,φαγαμε κι αραξαμε στο σαλονακι, πιναμε τις μπυρες μας κι αρχισαμε να συνηδητοποιουμε που βρισκομαστε...και προσεξε....αυτη τη στιγμη ειναι ενα ακομα στοπ οβερ,ακομα δεν εχουμε φτασει στο απωτερο προορισμο!!!

βαθυς υπνος σε ενα μεγαλο δωματιο με διαφορα διπλα κα μονα κρεβατια,για 7ε το ατομο..........
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.752
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom