Μαλαισία βαλιτσες και φυγαμε*

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Υπέροχες φωτο, καταπληκτική αφήγηση.. Σου εύχομαι τα καλύτερα στη ζωή σου και πάντα τέτοια ταξίδια!!!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Σας ευχαριστω ολους για την ενθαρυνση αλλα και τις ευχες.
Ευκαιρια ηταν αυτη η ιστορια να τακτοποιησω τις φωτογραφιες μου που θα με βοηθησουν στη ροη του στορυ μιας και δεν κρατω καθολου σημειωσεις,αλλα εχω....καλη μνημη;)
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
να μην ειναι μαρτυριαδες.:D
πες τα Στελιο μου,να μην τα λεω εγω:bleh:
αλλά μόνο τώρα το έμαθα
Σουδιανε μου,εγινε ανακοινωση!που το ειχατε το μυαλο σας?
Δώσε Perhentian στο λαό...
η καλογραμενη ιστορια (κινητρο)για perhentian πιστευω να καταλαβες οτι αναφερετε στη δικη σου;)

και το ευυηποληπτο μελος που περιεγραψε τη φαση στο LCCT φυσικα ειναι η dim
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.707
Likes
6.337
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Η διαδικασια με εντυπα που εχουμε να συμπληρωσουμε και να παραλαβουμε αποσκευες μας πηρε 1,5 ωρα.

Που προσγειώθηκες;;;;;;;

Το προβλημα δεν ειναι με την επομενη πτηση που εχουμε να προλαβουμε απο LCCT(air asia airport

LCCT τί είναι;;;το αεροδρόμιο της Κουάλα Λουμπούρ;;;

είμαι αγεωγράφητος ....

Δεν διαβάσαμε ανακοίνωση-οι φωτό είναι απίθανες
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Ξυπνησαμε νωρις,βοηθησε και το jet lag σ αυτο και ξεκινησαμε με τον Lee για kuala besut.Σταματησαμε για καφε στο χερι και τραπεζα.Η τραπεζα μας καθυστερησε λιγο μιας και της μιας φιλης η καρτα δεν δουλεψε αλλα αυτο δεν ηταν προβλημα,ο καλος μας ο Lee της εκανε συναλαγμα και μαλιστα σε καλυτερη ισοτημια.Ουτε η καθυστερηση ηταν προβλημα στο να χασουμε το φερυ και παλι ο Lee πηρε τηλ και κανονισε το φερυ να μας περιμενει,φτανουμεεεε....
Αυτα ειναι!Ποσο μ αρεσει η ασια και η χαλαροτητα της!!!Εδω τιποτα δεν ειναι προβλημα.No αγχος!Τελεια...Καφεδακι,τσιγαρακι,μουσικη και χαρουμενη διαθεση,η διαδρομη μες το πρασινο,κοπαδια ζωων,μηχανοβιοι ασιατες,κλασικη επαρχια!.
Η διαδρομη περιπου 1 ωρα.Μολις φτασαμε βγηκε απ τον μπλε φακελο της ''travel agent'',η αποδειξη του ταξ.γραφειου απ το οποιο ειχαμε κλεισει τα δωματια και τα εισητηρια του φερυ!ο Lee μας εδειξε ποιο ειναι,μας βρηκε και τον Leen με τον οποιο κλεισαμε για την επιστροφη,τον εβγαλα και μια φωτο ανφας,για να ειμαι σιγουρη οτι θα τον αναγνωρισουμε μετα απο 5 μερες.
Εδω να πουμε οτι αν θες να κλεισεις δωματιο σ ενα απο τα μετρημενα ξενοδοχεια του νησιου,δεν υπαρχει αλλος τροπος εκτος των τοπικων ταξ.γραφειων.ουτε booking,oυτε ιστιοσελιδα εχουν αυτα τα ξενοδοχεια!ολικη εξοφληση μεσω paypal,αν θυμαμαι μπορεις και με πιστωτικη αλλα σου κρατουν ενα ποσοστο!
Πηραμε voucher,boat tickets(16e πηγενελα) και φυγαμε για εξωτικα νησια!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kuala besut λιμανι
IMG_9415.jpg


Μια απλη βαρκουλα μας πηγε απεναντι,και δεν της φαινοτανε τι γκαζια εχει,σουζα σηκωνετε,νερα μπαινουν μεσα, οι βοριοευρωπαιοι τουριστες ειχουν τρομοκρατηθει,εμεις νησιωτες,το καταδιασκεδαζουμε!

Τα perhenian ειναι 2 νησακια το kecil και το besar.το μικρο και το μεγαλο,ειναι τοσο κοντα μεταξυ τους που νομιζεις οτι μπορεις να κολυμπησεις απεναντι.εχουν ελαχιστα ξενοδοχεια,αυτο σημαινει οτι high season πρεπει να κλεισεις αρκετα νωριτερα για να βρεις δωματιο.τα νησια δεν εχου δρομους,μαγαζια κτλ.μονο αυτα τα ελαχιστα hotels θαλασσα ασπρη αμμουδια φοινικες,αυτα περιμετρικα του νησιου.Απο κει και περα μονο ζουγκλα
Το kecil ειναι πιο χυμα,οι backpackers πανε εκει,kai to besar το μεγαλο ειναι λιιιιγο πιο ''κυριλε''.
Το ζεστο νερο,το ψυγειο και το air condition ειναι extra facilities και τα πληρωνεις αδρα.τα perhentian ομως οσο υστερουν σε πολυτελεια και ανεση σε ανταμειβουν και με το περαπανω με το παραδεισενιο τοπιο!Επισεις εχουν σεζον.δηλαδη κλεινουν!Κλεινουν γυρω στις 20-25 Οκτωβριου και ανοιγουν παλι την ανοιξη που φευγουν οι μουσωνες.Εμεις στο τσακ!

Μιση ωρα με 40' η βαρκαδα.Πλησιαζοντας,οταν αρχισε να ξεκαθαριζει το τοπιο παθαμε την πλακα μας.Παμε στον παραδεισο!

Ο καθε τουριστας ενημαρωνει τον καπτεν σε ποιο χοτελ μενει και αφηνει τον καθε ενα ξεχωριστα στο jetty του ξενοδοχειου του

IMG_9471.jpg
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Το ξενοδοχειο μας ειναι το ABDUL CHALET ειναι στην δυτικη ακτη του besar η παραλια ειναι μαγεια!Σταματαει το φερυ στο jetty

IMGP2282.jpg

,καμια 20αρια μετρα ολη κι ολη η αποσταση και μετα σερνουμε τις βαλιτσες πανω στη αμμο,κι ανεβαινουμε στο εστιατοριο-ρεσεψιον.Ειναι ακομα νωρις και τα δωματια μας δεν ειναι ετοιμα.Καθομαστε και παραγγελνουμε ολοφρεσκους εξωτικους χυμους.Καθομαστε ομως σε αναμενα καρβουνα,λιγουρευομαστε τα καταγαλανα νερα!Σιγα μην περιμενουμε να μπουμε στο δωματιο για να ετοιμαστουμε για θαλασσα.Αδειαζουμε τις βαλιτσες εκει μπροστα στη ρεσεψιον παιρνουμε τα μαγιο μας και την ολοκαινουρια αδιαβροχη φωτογραφικη και βουρ!

Τα νερα ζεστα και καταγαλανα,η αμμος εκτυφλωτικα ασπρη,κοραλακια και κοχυλια στην ακοθαλασσια και η υπεροχη θεα απο πανυψυλους φοινικες σε φοντο βαθυ πρασινο της ζουκλας που ξετυλιγετε ανηφορικα πισω.Ξανοιγομαστε με τον καλο μου,εχει μια ξυλινη εξεδρα για βουτιες.Γνωριζουμε ενα ζευγαρι ιταλος αυτος, καναδη αυτη.''guys,αν προχωρησετε απο δω νοτια,θα περασετε κατι βραχακια,θα προχωρισετε λιγο ακομα και θα βρεθειτε σε μια ''amazing beach'' αυτη η παραλια σε κανει να ερωτευεσαι...
παρατησαμε τους υπολοιπους χωρις να τους εχουμε ενημερωσει,ε,σιγα μη χαθουμε κιολας!,και θαλασσα θαλασσα βρεθηκαμε στην amazing!ενας σχετικα μικρος κολπισκος,απατητη αμμος καταλευκη σα το χιονι,πραγματικα σου ρχετε μια γλυκια ζαλη απ την ομορφια.ειμασταν οι δυο μας.....και ερωτευτηκαμε.............τη φυση!απο τοτε η παραλια αυτη ειναι η amazing.γυρισαμε μαγεμενοι....ενημερωσαμε την παρεα,και ειπαμε οτι εκει θα ξαναπαμε οπως και δηποτε ολοι μαζι!!!μαλλον ομως την επομενη φορα,τελικα!

Το δωματιο μας ειναι το νο1 κυριολεκτικα και μεταφορικα.δεκα βηματα απο την ακροθαλασια υπερυψωμανο κατα 4-5 σκαλοπατια,μπαλκονακι,διπλα ακριβως απο το εστιατοριο,ξυλινο κουκλιστικο,ειχε και ολα τα facilities.50ε(οχι και λιγα για ασια) και μια αιωρα 3 βηματα απο τα σκαλοπατια μας!Αχ τι ομορφα!σ αυτη την αιωρα θ αραξω με το βιβλιο μου ''βαλιτσες και φυγαμε''

PA080496.jpg

Οταν ξυπνας νωρις η μερα ειναι μεγαλη!ειναι ακομα μεσημερι.Τι κανουμε?παμε απεναντι?Παμε!!!Βρησκουμε τον πρωτο βαρκαρη κανουμε τα παζαρια μας γιατην τιμη και ξεκιναμε για kecil.Παμε εκει που ειναι ο κοσμος,εκει που εχει ζωη,οκ?οκ!περναμε απεναντι και βγαινουμε σ ενα χωριουδακι!εχει μερικα σπιτια κανα δυο μαγειρια!ενα καφε να το πεις,μπακαλικο να το πεις,παρακμιακο το λες παντως,και οχι τουιστικο!γρηγορα καταλαβαμε οτι δεν ηταν αυτο που ζητησαμε!εμεις θελουμε να παμε σε παραλια.Εδω ειναι ενα χωριουδακι με προβλητα και δεν εχει καν παραλια,μα ουτε και ψυχη δεν κυκλοφορει!ε καλα δεν πειραζει,παμε με τα ποδια μεσα απο το δασος!πηραμε το μονοπατι βορεια του νησιου.Στην αρχη εντυπωσιαστικαμε με τη φυση.οταν αρχισαν να μας τρωνε τα κουνουπια και ποσο μαλλον οταν μετα αρχισε ν αγριευει το μονοπατι και εν τελη να καταληγει σε αδιεξοδο,δε μπορω να πω οτι χαρηκαμε και παρα πολυ!με τα μαγιο μεσα στη ζουγκλα χωρις νερο και αντικουνουπικο...μμμ...τα πηραμε ασχημα.
Μας κοροιδεψε ο βαρκαρης,μας εφερε στο χωριο του για να μην παει μακρια και αργησει για την προσευχη του.Τωρα θα δει αυτος!δε μας ξερει καλα εμας...Μας ειχε πει που να παμε να τον βρουμε οταν θελησουμε να μας γυρισει πισω,μετα που θα χει τελειωσει κι αυτος την προσευχη του.ειμασταν ολοι φορτωμενοι και μολις τον ειδαμε τον αρχισαμε.

Ακομα εχω τυψεις.Δεν εχω ξανανιωσει τοσο βλακας!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Μπράβο Εφη!!!!!!
να δεις που εξελίσεσαι ως η καλύτερη ιστοριολόγος του φόρουμ!!!!
περιγράφεις ήσυχα και απλά,κατανοητά και αφήνεις πληροφορίες οπου πρέπει!!
σιγα σιγα περιμένομε με αγωνία την συνέχεια!!
και στο ελεγα εγω!!!
 

efi.hania

Member
Μηνύματα
624
Likes
938
Ταξίδι-Όνειρο
papua
Ελα καλε,υπερβολες!:D
Σ'ευχαριστω παντως!
Νομιζω δε χρειαζετε να φορτωνουμε αυτους τους προορισμους με ενα σωρο κοσμητικα επιθετα,σε ατελειωτες σειρες για να γραφουμε μεγαλα στορυ!
ολοι ξερουμε ποσο ομορφα ειναι.Επισεις δεν κανω καμια προσπαθεια να δειξω συγγραφικο ταλεντο,δεν ειναι αυτη η δουλεια μου.Τη δουλεια μου την κανω πολυ καλυτερα απ το να γραφω ιστοριες!Επισεις το τι ωρα ξυπνησα,και οτι επλυνα τα δοντια μου και επιασα κοτσο τα μαλλια μου,δε ενδιαφερει κανεναν σιγουρα.
Μια απλη ιστορια,πως περασαμε,τι ειδαμε,ανθρωπους, συνηθειες και τροπος ζωης,μικρα tips για μελλοντικους ταξιδιωτες,και λιγο προσανατολισμος με αποστασεις μμμ κτλ
Και παλι νιωθω πως καπου καπου μπαινω σε αηδιαστικες λεπτομερειες και κουραζω.Πειτε μου....
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Τη δουλεια μου την κανω πολυ καλυτερα απ το να γραφω ιστοριες!Επισεις το τι ωρα ξυπνησα,και οτι επλυνα τα δοντια μου και επιασα κοτσο τα μαλλια μου,δε ενδιαφερει κανεναν σιγουρα.
Μια απλη ιστορια,πως περασαμε,τι ειδαμε,ανθρωπους, συνηθειες και τροπος ζωης,μικρα tips για μελλοντικους ταξιδιωτες,και λιγο προσανατολισμος με αποστασεις μμμ κτλ
Και παλι νιωθω πως καπου καπου μπαινω σε αηδιαστικες λεπτομερειες και κουραζω.Πειτε μου....
Οχι Εφη μου εσυ δεν κουραζεις καθολου σε αντιθεση με αλλες ιστοριες που τυγχανει να ειναι ενδιαφερον προορισμοι για μενα,και πρεπει να υποστω ενα σωρο κατινιες και αρλουμπες μεχρι το τελος της ιστοριας(που ποτε δεν τελειωνω).

GO ON :cool:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Οχι Εφη μου εσυ δεν κουραζεις καθολου σε αντιθεση με αλλες ιστοριες που τυγχανει να ειναι ενδιαφερον προορισμοι για μενα,και πρεπει να υποστω ενα σωρο κατινιες και αρλουμπες μεχρι το τελος της ιστοριας(που ποτε δεν τελειωνω).

GO ON :cool:
δεν άντεξες και την πέταξες τη φόλα σου!!!!!
δεν πας να ετοιμάζεις καμμια βαλίτσα σιγα σιγά???:D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Πολυ ωραια μας τα λες .
Ασπρη αμμος και τυρκουαζ νερα .Το στοιχειο μου.Βαλε κι αλλες φωτο!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.044
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom