Αλβανία Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία βοήθεια για road trip Αλβανία μαυροβούνιο κροατία σλοβενία σερβία σκόπια

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Καλησπέρα σε όλους. Μια ερωτηση, τι παίζει με το δίπλωμα οδηγησης σε χώρες όπως Σκόπια, Αλβανία και Σερβία ; Εγω εχω βγάλει το Ευρωπαικό - την ρόζ κάρτα δλδ χαχαχαχ. Κάπου διάβασα για ενα Διεθνές Δίπλωμα για χώρες εκτός ΕΕ.
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Φέτος το καλοκαίρι θ' αποτολμήσει κανένας το road trip στα βαλκάνια, ενόψει και των αυξημένων τιμών στα καύσιμα; Εμείς είμαστε στο "ανάμεσα".
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
taver,αξιζει η παρακαμψη για Rijeka Crnojevica,σαν απλη διελευση (κι οχι να μεινεις, ωστε να ανεβεις στο βουνο και να εξερευνησεις την πανεμορφη περιοχη) μιας ημερησιας διαδρομης-επιστροφης (~700 χιλ) απο Σβετι Στεφαν σε Ζαγκρεμπ;
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Εγω θα παω.Τρια χρονια το κυνηγαω και καθε φορα το αναβαλω.Φετος θα παω.
Η διαφορα στα καυσιμα,δεν ειναι πανω απο 150-200 ευρω,για 5000χλμ...
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.414
Φέτος το καλοκαίρι θ' αποτολμήσει κανένας το road trip στα βαλκάνια, ενόψει και των αυξημένων τιμών στα καύσιμα; Εμείς είμαστε στο "ανάμεσα".
Το road trip είναι "άποψη".Δεν συγκρίνεται με αεροπλάνο, τρένο κλπ.Το καύσιμο δυστυχώς μπορεί να πήγε εκεί που ξέρουμε,τιμολογιακα, όμως με λίγο "ελαφρύτερο πόδι" κάτι εξισορροπείται...
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.225
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Κυρίως στις άλλες βαλκανικές χώρες. Λίγο-πολύ όλες έχουν επηρεαστεί απ' ό,τι φαίνεται στους μέσους όρους των τιμών.
Βοσνια και Β.Μακεδονια ειναι το diesel στο 1.60 € - πριν τέσσερα χρονια ηταν στο μισο. Στις αλλες βαλκανικες χωρες ηταν και ειναι ,πανω-κατω οι τιμες ιδιες με μας
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.412
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κυρίως στις άλλες βαλκανικές χώρες. Λίγο-πολύ όλες έχουν επηρεαστεί απ' ό,τι φαίνεται στους μέσους όρους των τιμών.
Δεν ξέρω τι αυτοκίνητο έχετε, ούτε ποιες χώρες θέλετε ακριβώς να επισκεφτείτε οπότε θα βάλω ενδεικτικά τις τιμές βενζίνης των χωρών που αναφέρονται στο τίτλο του νήματος για τις 09/05/22:
Αλβανία 223ALL ~ 1,85€
Κροατία 12,78 HRK ~ 1,70€
Μαυροβούνιο 1,70€
Βόρεια Μακεδονία 88,50 MKD ~ 1.44€
Σερβία 184 RSD ~ 1.56€
Σλοβενία 1,711€

Ελλάδα 2,171€ ......
*Η μετατροπή σε ευρώ, όπου χρειάστηκε, έγινε με την σημερινή τιμή κλεισίματος.

Όλες οι τιμές καυσίμων στην Ευρώπη έχουν επηρεαστεί απο τον πόλεμο, αλλά όπως βλέπεις υπάρχουν χώρες που ακόμα και σήμερα έχουν χαμηλότερη τιμή βενζίνης απο αυτή που είχαμε εμείς (~1,70€/lt) πριν τον πόλεμο στην Ουκρανία....
Δεν ξέρω που ειναι η έδρα σας, αλλά για κάποιον που ξεκινάει απο βόρεια Ελλάδα με δικό του όχημα ένα οδικό ταξίδι στα Βαλκάνια θα του κοστίσει όσο θα του κόστιζε ένα οδικό στην Ελλάδα πριν τον πόλεμο ή και χαμηλότερα, ανάλογα σε ποια χώρα θα πάει! Για κάποιον που ξεκινάει απο νότια Ελλάδα θα του κοστίσει κάτι παραπάνω γιατί πρέπει να διανύσει και την Ελλάδα....
Όπως και να έχει, οποιοδήποτε οδικό ταξίδι στις παραπάνω βαλκανικές χώρες θα κοστίσει λιγότερο απο ένα παρόμοιο οδικό ταξίδι στην Ελλάδα σήμερα.....και το ίδιο ή χαμηλότερα απο ένα οδικό ταξίδι στην Ελλάδα προ πολέμου στην Ουκρανία!!!

Επειδή όμως τα καύσιμα δεν είναι το μόνο κακό που μας βρήκε....δείτε τα οικονομικά σας, υπολογίστε που θέλετε να πάτε και οργανώστε ενα ταξίδι στα μέτρα σας. Και καλά να περάσετε!
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Το ίδιο ταξίδι σχεδιάζω και εγώ για μέσα Ιουνίου Αλβανία Μαυροβούνιο Κροατία Σλοβενία Βοσνία Ερζεγοβίνη και ίσως Σερβία. Οι διανυκτερεύσεις που θέλω να κάνω είναι. Κότορ Ντουμπρόβνικ Μόσταρ Λιουμπλιάνα.Δεν έχω θέμα με την οδήγηση να βγάζω αρκετά χιλιόμετρα καθημερινά.Πιστευω να βγει σε 8 μερες.Παμε να το διασκεδάσουμε να κουραστουμε και να γυρίσουμε μετά Ελλάδα να κάνουμε διακοπές και μπάνια.😀
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.198
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom