Αλβανία Κροατία Μαυροβούνιο Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβενία βοήθεια για road trip Αλβανία μαυροβούνιο κροατία σλοβενία σερβία σκόπια

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
208
Ευχαριστώ παρα πολυ για τις απαντήσεις! Το ξέρουμε ότι δεν είναι διακοπές ξεκουρασης, το κάναμε και περυσι ακριβώς έτσι στην Ισλανδία, σε 13 μέρες αλλάξαμε 12 ξενοδοχεία, αλλά μας αρέσει πολυ η φάση road trip. Θα οδηγάμε και οι δυο εναλλάξ, και να σας πω έχω μια ελπίδα ότι φέτος, όπως και περυσι, δε θα γινεται ο κακος χαμός στους δρόμους λόγω της παγκόσμιας κατάστασης. Ίσως να μας οφελησει αυτό.

Αφού έχετε μόνο 3 ημέρες μετά, συνέχισε Κροατία Σερβία και επιστροφή. Μοίρασε αυτές τις 3 ημέρες σε Ζάγκρεμπ, Βελιγράδι και επιστροφή. (πέρασμα Ζάγρεμπ - 2 Βελιγράδι - 1 βόρεια Ελλάδα ή 1-1-1)
Εννοείς να διανυκτερεύσουμε μια μέρα Ζάγκρεμπ, μια Βελιγράδι και μετά πισω Ελλάδα; ή να προσπερασουμε τελείως το Ζάγκρεμπ και απλά μέσω Ζαγκρεμπ να παμε Βελιγράδι κατευθείαν; για το Ζάγκρεμπ έχω ακούσει μετριοπαθείς κριτικές, αξίζει λες περισσότερο το Βελιγράδι;

Τώρα σκέφτομαι μήπως οδηγησουμε απευθείας Αθήνα-sveti Stefan (ξέρω, η απόλυτη ταλαιπωρια), αλλά έτσι θα έχουμε μια παραπανω μέρα, και κόβοντας και τα νησιά απέναντι απο το Σπλιτ, βγαίνουν οι 3 μέρες που θέλουμε για τη Σλοβενία.
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
208
Η Λιουμπλιάνα είναι πανέμορφη .....Θα έλεγα να πας και ας χάσεις τα σπήλαια και τη λίμνη....
Θα έφτανε λες μια ολοκληρη μερα στη Λιουμπλιάνα; τα σπήλαια τα θέλω οπωσδήποτε, αλλά αν η Λιουμπλιάνα χρειάζεται δυο μέρες, θα θυσίαζα την βόλτα στην λίμνη Bled.
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
698
Δες οδηγάτε και οι δύο αυτό είναι πολύ καλό...
Πειραιάς Καστοριά είναι 6 ώρες και ...θα είστε και από ταξίδι με το πλοίο...
Δες να κόψεις και να πας κατευθείαν Σβέτι στεφάν είναι 12 ώρες συν 2 τελωνεία + κολόδρομος το πέρασμα από Αλβανία στο Μαυροβούνιο....
Για μένα είναι πολύ large οι υπόλοιπες σας μέρες :

4η μέρα: Kotor, αργά το απόγευμα ξεκινάμε για Ντουμπρόβνικ, διαμονη εκεί.

5η μέρα: Ντουμπρόβνικ

6η μέρα: ημερήσια στο Μόσταρ της Βοσνίας και οδήγηση και διαμονη στο Σπλιτ.

7η μέρα: Σπλιτ και ίσως και Τρογκιρ; προλαβαινουμε; ΑΝΕΤΑ

8η μέρα: νησί Brac ή Hvar (αξίζει να δώσουμε εκεί μια ολόκληρη μέρα; να κάνουμε και μια βουτιά) ?

9η μέρα: krka national park, όλη μέρα εκεί και μετά οδήγηση και διαμονη κάπου κοντά στο plitvice

10η μέρα: plitvice + ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ

11Η ΜΕΡΑ ΛΟΥΜΠΛΙΑΝΑ + 1 ΑΠΌ ΤΑ 2 και επιστροφή προς Βελιγράδι (διανυκτέρευση)

12η μερα Βελιγραδι επιστροφή διανυκτέρευση ή Αθήνα ή στο καράβι...

άμα δεις το πρόγραμμα των γκρουπ είναι πολύ πιο ζόρικο σε 7 μέρες...
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
208
Αναπροσαρμογή:

1η μέρα: ξεκινάμε ξημερώματα από Πειραια προς Τίρανα και διαμονη εκει (πολλη ταλαιπωρία, 10 ώρες οδήγησης, ξέρω, θα κάνουμε στάσεις)

2η μέρα: οδήγηση μέχρι το sveti Stefan (3 ώρες οδήγηση, αλλά είναι και τα συνορα μέσα..) Ελπίζω να είμαστε εκεί 11 το πρωί, να περασουμε τη μέρα εκεί, μετα πάμε Budva μια βόλτα, δίπλα είναι, και τέλος φτάνουμε αργά το βράδυ Κότορ για διανυκτερευση.

3η μέρα: Kotor όλη μέρα, αργά το απόγευμα ξεκινάμε για Ντουμπρόβνικ, διαμονη εκεί.

4η μέρα: Ντουμπρόβνικ

5η μέρα: ημερήσια στο Μόσταρ της Βοσνίας και οδήγηση και διαμονη στο Σπλιτ.

6η μέρα: Σπλιτ και ίσως και Τρογκιρ ή κανένα νησάκι απέναντι; (δεν ξέρω αν αρκεί η μια μέρα 😒 )

7η μέρα: krka national park, όλη μέρα εκεί και μετά οδήγηση και διαμονη κάπου κοντά στο plitvice

8η μέρα: plitvice και μετά οδήγηση και διανυκτερευση κάπου κοντά στις σπηλιες postojna και skocjan της Σλοβενίας

9η μέρα: σπηλιες και αργα οδήγηση μέχρι Λιουμπλιάνα (1 ώρα είναι) και διανυκτερευση εκει

10η μέρα: Λιουμπλιάνα (φτάνει μια μέρα; )

11η μέρα: αρχίζει η επιστροφή. Ξυπνάμε από Λιουμπλιάνα και ξεκινάμε για Βελιγράδι, αλλά είναι 9.5 ώρες απόσταση, όποτε στη μέση της απόστασης πρεπει να σταματήσουμε κάπου για κανα 3ωρο! Πού; καμιά προταση; και αργά το βράδυ φτάνουμε
Βελιγραδι, διαμονή εκεί.

12η μέρα: Βελιγραδι όλη μέρα και τέλος ένα 4-5ωρο οδήγηση μέχρι Νις, διαμονή εκεί.

13η μερα: βολτα στο Νις, είναι 12 ώρες οδήγησης μέχρι την Αθήνα, όποτε αφου μείνουμε την περισσότερη μερα στο Νις, οδηγάμε και μπαίνουμε Ελλάδα για να κοιμηθουμε κάπου στα βόρεια

14η μέρα: οδήγηση μέχρι Αθήνα, καράβι για Χανιά!

Για να χωρέσει η Σλοβενία έβγαλα την Αλβανία (Τίρανα δε θα δουμε καθόλου, απλά θα κοιμηθούμε εκεί και θα τα διασχίσουμε). Επίσης έβγαλα τα νησιά απέναντι από το Σπλιτ. Και η πρώτη μέρα θα είναι πολυ κουραστική, αλλά θα είναι η μόνη με τόση οδήγηση.

Ακουω γνώμες για όλα τα παραπανω, και συμβουλές για το πού να κόψουμε την απόσταση μεταξύ Λιουμπλιάνα και Βελιγραδι για να ξεπιαστουμε για κανένα 3ωρο.
 
Last edited:

polidoros

Member
Μηνύματα
35
Likes
31
Αναπροσαρμογή:

1η μέρα: ξεκινάμε ξημερώματα από Πειραια προς Τίρανα και διαμονη εκει (πολλη ταλαιπωρία, 10 ώρες οδήγησης, ξέρω, θα κάνουμε στάσεις)

2η μέρα: οδήγηση μέχρι το sveti Stefan (3 ώρες οδήγηση, αλλά είναι και τα συνορα μέσα..) Ελπίζω να είμαστε εκεί 11 το πρωί, να περασουμε τη μέρα εκεί, μετα πάμε Budva μια βόλτα, δίπλα είναι, και τέλος φτάνουμε αργά το βράδυ Κότορ για διανυκτερευση.

3η μέρα: Kotor όλη μέρα, αργά το απόγευμα ξεκινάμε για Ντουμπρόβνικ, διαμονη εκεί.

4η μέρα: Ντουμπρόβνικ

5η μέρα: ημερήσια στο Μόσταρ της Βοσνίας και οδήγηση και διαμονη στο Σπλιτ.

6η μέρα: Σπλιτ και ίσως και Τρογκιρ ή κανένα νησάκι απέναντι; (δεν ξέρω αν αρκεί η μια μέρα 😒 )

7η μέρα: krka national park, όλη μέρα εκεί και μετά οδήγηση και διαμονη κάπου κοντά στο plitvice

8η μέρα: plitvice και μετά οδήγηση και διανυκτερευση κάπου κοντά στις σπηλιες postojna και skocjan της Σλοβενίας

9η μέρα: σπηλιες και αργα οδήγηση μέχρι Λιουμπλιάνα (1 ώρα είναι) και διανυκτερευση εκει

10η μέρα: Λιουμπλιάνα (φτάνει μια μέρα; )

11η μέρα: αρχίζει η επιστροφή. Ξυπνάμε από Λιουμπλιάνα και ξεκινάμε για Βελιγράδι, αλλά είναι 9.5 ώρες απόσταση, όποτε στη μέση της απόστασης πρεπει να σταματήσουμε κάπου για κανα 3ωρο! Πού; καμιά προταση; και αργά το βράδυ φτάνουμε
Βελιγραδι, διαμονή εκεί.

12η μέρα: Βελιγραδι όλη μέρα και τέλος ένα 4-5ωρο οδήγηση μέχρι Νις, διαμονή εκεί.

13η μερα: βολτα στο Νις, είναι 12 ώρες οδήγησης μέχρι την Αθήνα, όποτε αφου μείνουμε την περισσότερη μερα στο Νις, οδηγάμε και μπαίνουμε Ελλάδα για να κοιμηθουμε κάπου στα βόρεια

14η μέρα: οδήγηση μέχρι Αθήνα, καράβι για Χανιά!

Για να χωρέσει η Σλοβενία έβγαλα την Αλβανία (Τίρανα δε θα δουμε καθόλου, απλά θα κοιμηθούμε εκεί και θα τα διασχίσουμε). Επίσης έβγαλα τα νησιά απέναντι από το Σπλιτ. Και η πρώτη μέρα θα είναι πολυ κουραστική, αλλά θα είναι η μόνη με τόση οδήγηση.

Ακουω γνώμες για όλα τα παραπάνω, και συμβουλές για το πού να κόψουμε την απόσταση μεταξύ Λιουμπλιάνα και Βελιγράδι για να ξεπιαστούμε για κανένα 3ωρο.
Η απόσταση Λιουμπλιάνα Βελιγράδι είναι 530 χιλιόμετρα και σε χρόνο θα χρειαστείς 5-5,30 ώρες συν την καθυστέρηση στα σύνορα. Μπορείτε να κάνετε στάση στο Ζάγκρεμπ. στη συνέχεια ο δρόμος είναι μια ευθεία 400 χιλιόμετρα μέχρι το Βελιγράδι. Η απόσταση Βελιγράδι Νίς είναι 237 χιλιόμετρα και σε χρόνο 2-2,30 ώρες εδώ δεν έχεις άλλη καθυστέρηση.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα,
Θα κανουμε roadtrip στα Βαλκάνια τον Αύγουστο. Ξέρει κανείς ποιες είναι οι καλύτερες ώρες για να περάσουμε τα σύνορα από Σκοπια για σερβίαστο Presevo και απο Σερβία για Κροατία(Βελιγραδι προς Ζαγκρεμπ) στο Batrovci?
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
208
Η απόσταση Λιουμπλιάνα Βελιγράδι είναι 530 χιλιόμετρα και σε χρόνο θα χρειαστείς 5-5,30 ώρες συν την καθυστέρηση στα σύνορα. Μπορείτε να κάνετε στάση στο Ζάγκρεμπ. στη συνέχεια ο δρόμος είναι μια ευθεία 400 χιλιόμετρα μέχρι το Βελιγράδι.
Εμένα το google maps γιατί μου το βγαζει 9.5 ώρες; 🤔 και 609 χιλιόμετρα. Μακάρι να είναι 5-5.30 ώρες όπως λες! Αν και λογικό για αυτά τα χιλιόμετρα να είναι τοσες και όχι 10 ώρες. Μήπως έχει κλείσει κάποιος δρόμος και για αυτό μου το βγάζει έτσι;
 

polidoros

Member
Μηνύματα
35
Likes
31
Εμένα το google maps γιατί μου το βγαζει 9.5 ώρες; 🤔 και 609 χιλιόμετρα. Μακάρι να είναι 5-5.30 ώρες όπως λες! Αν και λογικό για αυτά τα χιλιόμετρα να είναι τοσες και όχι 10 ώρες. Μήπως έχει κλείσει κάποιος δρόμος και για αυτό μου το βγάζει έτσι;
Ljubljana to Belgrade
 

polidoros

Member
Μηνύματα
35
Likes
31
Ευχαριστώ! Σε αυτό που μου έστειλες το βγάζει έτσι ακριβώς όπως μου τα έγραψες, και μολις παταω "συνέχεια στην εφαρμογή", πάλι μου βγάζει 9,5 ώρες! Όπως και να χει οκ, 5.5 ώρες, σουπερ.
Έχω κάνει σχεδόν το ίδιο οδικό Ταξίδι . Πάρα πολύ ωραίο και ασφαλές. (είμαι από Ρέθυμνο) ότι απορία έχεις ρώτα.
 
Last edited:

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
208
Έχω κάνει σχεδόν το ίδιο οδικό Ταξίδι . Πάρα πολύ ωραίο και ασφαλές. (είμαι από Ρέθυμνο) ότι απορία έχεις ρώτα.
Ω ωραία! Λιουμπλιάνα και Βελιγράδι, προλαβαίνουμε μαι καλή βόλτα στην καθε πολη σε μια μέρα;
 

polidoros

Member
Μηνύματα
35
Likes
31
Ω ωραία! Λιουμπλιάνα και Βελιγράδι, προλαβαίνουμε μαι καλή βόλτα στην καθε πολη σε μια μέρα;
Προλαβαίνετε να περπατήσετε τα ιστορικά τους κέντρα. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου δεν θα πήγαινα καθόλου Σλοβενία. Θεωρώ ότι είναι ένας ξεχωριστός προορισμός και είναι λάθος να τον κάψεις. Είναι ένα άλλο road trip βάζοντας μέσα και λίγο Αυστρία η Βόρεια Ιταλία με αλπικά πάσα. Και από μόνη της η Σλοβενία θέλει δυο τρείς μέρες για να την δείς. Μετά τις λίμνες plitvice θα έπερνα το δρόμο τις επιστροφής με μία διανυκτέρευση στο Ζάγκρεπ και τουλάχιστον δύο στο Βελιγράδι (να πάτε και στο Νόβι σαντ που είναι πανέμορφη πόλη.)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom