Ιταλία βοηθεια για Ναπολη και γυρω περιοχη

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
Καλησπερα
Λεμε να παμε για ενα τριημερο Ναπολη και αν μπορεις να με βοηθησεις
-ποια ειναι καλη περιοχη (ασφαλης-κεντρικη)για να βρουμε ξενοδοχειο
-πως θα παμε καλυτερα ,με τρενο ή λεωφορειο Σορεντο (ή αξιζει να παμε καπου αλλου μονοημερο?)
σ'ευχαριστω εκ των προτερων
 

dimogrec

Member
Μηνύματα
39
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Σεουλ - Κορεα
-Ασφαλής κεντρική περιοχή είναι η Mergellina (στη θάλασσα) όχι τοσο κεντρική βεβαια αλλά έχει σταθμό μετρο που σε πάει κέντρο, αν και φτάνεις κεντρο κ με τα πόδια - δεν είναι τεράστια η Ναπολη.
Και το Vomero είναι καλή περιοχή, όχι στη θάλασσα κ αυτή με μετρό (piazza Vanvitelli, piazza Medaglie d'oro)
Piazza Garibaldi που θα βρείτε αρκετά ξενοδοχεία είναι η κεντρική πλατεία της Ναπολη με σταθμό μετρό κ τρένα (Stazione Centrale) για Sorrento ή οπουδήποτε.. Οπως κάθε κεντρική πλατεία έχει κάθε καρυδιάς καρύδη από κόσμο αλλα δε μπορω να πω ότι δεν είναι ασφαλές. Έγω όταν πρωτοπηγα στα 18 μου εκεί εμεινα για κανα 2 βδομάδες (στο hotel Terminus) κ την πρώτη νύχτα σ'αυτη την πλατεία βολταριζα χωρίς πρόβλημα...
- Sorrento θα πατε καλύτερα με Circumvesuviana ( Home | Circumvesuviana ),έχει καθε μισή ώρα περίπου, από τον κεντρικό σταθμο (Napoli Stazioene Centrale) με εισητήριο Unico 5 (3.40E το ατομο μόνο πήγαινε ή 6.70Ε το ημερήσιο (giornaliero Unico 5= τζορναλιέρο ούνικο τσίνκουε) με το οποίο πας & έρχεσαι κ χρησιμοποίησεις κ τα μέσα της Ναπολη μετρο,λεωφορεία κτλ όλη μερα). Θέλει καμια ώρα να παέι κ περνάει απο Pompei (Πομπηία). Για τα εισητήρια γενικότερα δείτε εδω Unico Campania - Il Consorzio che gestisce la tariffazione integrata del trasporto pubblico nella Regione Campania
Επίσης μπορείτε να πάτε κ με πλοίο στο Sorrento αν κ δε νομίζω οτι αξίζει. Εναλλακτικη λυση αντί για Sorrento ειναι το Capri (νησί απέναντι από τη Ναπολη) για δρομολόγια εδώ Capri: ferry and hydrofoil times | Capri.net Hotel Και για τις 2 επιλογές πάντως θα φάτε σχεδόν όλη τη μέρα...
Οτιδηποτε χρειαστείτε πειτε μου, αν βρειτε καποιο ξενοδοχείο στειλτε μου τη διεύθηνση...
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου
κατι ακομα ,εχω ακουσει ,διαβασει για μικροεγκληματικοτητα (ληστεις απο πιτσιρικαδες,διοδια μαιμου,αναρχη οδηγηση χωρις κοκκινα φαναρια) για την προγουμενη πενταετια-δεκαετια κατα ποσο ισχυουν σημερα?
και παλι ευχαριστω
 

dimogrec

Member
Μηνύματα
39
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Σεουλ - Κορεα
σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου
κατι ακομα ,εχω ακουσει ,διαβασει για μικροεγκληματικοτητα (ληστεις απο πιτσιρικαδες,διοδια μαιμου,αναρχη οδηγηση χωρις κοκκινα φαναρια) για την προγουμενη πενταετια-δεκαετια κατα ποσο ισχυουν σημερα?
και παλι ευχαριστω
χα,χα καποιος σας εχει επηρεασει αρνητικα βλεπω...
-Ληστειες απο πιτσιρικάδες γινονται αλλα οπως κ σε αλλες πολεις..δε μπορω να πω οτι ειναι χειροτερα...Προσωπικα δεν ειχα κακες εμπειριες (στην 8-ετη παρανομή μου) εκτος απο μια φορα που μου πηραν τη μηχανη την οποια ειχα αφήσει ξεκλείδωτη 12:00 τη νυχτα κ την οποια στη συνεχεια ευτυχως ξαναβρηκα... Δεν μπηκαν ποτέ στο σπιτι μου ουτε στο δρομο με πειραξε κανεις. Εδω στην Αθηνα κ σπιτι μου εχον μπει κ στο δορμο με εχουν κλεψει...
Σε γενικες γρρμμες μη κυκλοφορειτε στα στενα με το Ιphone στο χερι ή την Νikon των 1000Ε κρεμασμενη στο λαιμο.
Σε πριπτωση που σας πλησιασει πλανοδιος να σας πουλησει κινητο,γυαλια, φωτ.μηχανη, καμερα κτλ σε απιστευτα χαμηλη τιμη μη δωσετε σημασια, γιατι αν παρετε κατι απο αυτους κατα 90% θα βρειτε πατατες,πετρες, η' οτιδηποτε αλλο ασημαντης αξιας στο εσωτερικο της συσκευασιας...
-διοδια μαιμου πρωτη φορα το ακουω..
-Αναρχη οδηγηση χωρις κοκκινα φαναρια, σφηνες κτλ ειναι χαρακτηριστικα της πολης αν και στα κοκκινα φαναρια σταματανε πολυ περισσοτερο απ'οτι παλαιοτερα... Παρ'ολα αυτα ο πεζος εχει παντα προτεραιοτητα κ τον σεβονται.
Θα περασετε πολυ καλα μη φοβαστε!!
Θα επανελθω με μερη,φαγητα κτλ...
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
μαλλον πρεπει να μου τα'χουν πει φουσκωμενα ...(ή ετσι τα ενιωθαν)
για ξενοδοχεια εχουμε βρει στην περιοχη εκει που via toledo γινεται via roma
Booking.com: Hotels near Via Roma, Italy. Book your hotel now!

Booking.com: hotel Megaron Rooms And Breakfast, Naples, Italy. Book your hotel now!

είναι πολύ καλό σημείο για να μείνετε πάντως..εμείς μείναμε λίγο ψηλότερα, κοντά στη Piazza Cavour, όπου κι εκεί ήταν καλά.. εκεί που βρήκες εσύ όμως είναι καλύτερα, γιατί αποφεύγεις αρκετή ανηφόρα στο περπάτημα (μιλάμε για πολύ περπάτημα και πολλές ανηφόρες!!! μεγάλη ταλαιπωρία για τα πόδια!!)
 

dimogrec

Member
Μηνύματα
39
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Σεουλ - Κορεα
Συμφωνω για τη Via Roma & Toledo. Κεντρικότατοι δρομοι κ με μαγαζια με ρουχα με καλες τιμες, κ εστιατόρια-ταβερνες στους παράδρομους, κτλ.. Εισαι κοντά σε πολλα μερη. Βολευει... Στη via Toledo περνανε αυτοκίνητα ενώ η συνέχεια της η via Roma είναι πεζόδρομος... Το μετρό της Piazza Dante που είναι της γραμμής 1 δεν είναι πανω από 10 λεπτά από το Hotel Principe Napolit'amo. Επισης ιδια απόσταση είναι και από το σταθμο μετρό Μontesanto της γραμμης 2 (οι 2 γραμμές ενώνονται στο Μuseo - Cavour δειτε εδώ για χάρτες Unico Campania - Il Consorzio che gestisce la tariffazione integrata del trasporto pubblico nella Regione Campania ) αν κ δε θα χρειαστείτε κ πολυ το μετρό...
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
είσαι σίγουρος? γιατί η μισή ηταν πεζόδρομος.
Comune di Napoli - polizia municipale - area pedonale urbana 'toledo'
απο οτι μου δειχνει στο google maps εχει κανονικα αυτοκινητα
βεβαια δεν ξερω μηπως εγινε προσφατα ...
(παντως απο λιγο που ειδα στους δρομους το 90% των αυτοκινητων εχει τρακαρισματακια -αυτο με αγχωνει λιγο και μου θυμιζει παλερμο )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
απο οτι μου δειχνει στο google maps εχει κανονικα αυτοκινητα
βεβαια δεν ξερω μηπως εγινε προσφατα ...
(παντως απο λιγο που ειδα στους δρομους το 90% των αυτοκινητων εχει τρακαρισματακια -αυτο με αγχωνει λιγο και μου θυμιζει παλερμο )
όχι δεν εχει κανονικά αυτοκίνητα. ποτε τέθηκε σε εφαρμογή 1η φορά δεν ξέρω αλλα το 2001 που πήγα πρωτη φορά ήταν πεζόδρομος εως κ πρόσφατα. όπως φαίνεται κ στο λινκ του Δήμου που έδωσα, υπάρχουν κάποιες εξαιρέσεις. ίσως ειδες αυτα.
η κίνηση είναι ομαλή. πάντα με ΙΧ γυρνούσα χωρίς κανένα προβλημα. βάζε το σε πάρκιν και μην αγχώνεσαι καθόλου. αν όχι μεσα στην πολη, να πατε οπωσδήποτε με ΙΧ Ερκολάνο, Πομπηία, Βεζούβιο, Κοστιέρα για να αποφύγεις την ταλαιπωρία. σε όλα αυτά υπάρχει φυλασσόμενο πάρκιν και δεν ταλαιπωρείσαι καθόλου. με τα ΜΜΜ ταλαιπωρία εξασφαλισμένη..
αν και το Παλέρμο το θεωρώ παιδική χαρά μπροστά στο αθηναικό χάος από άποψη κίνησης..
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
δυστυχώς δε θα έχουμε χρόνο για πολλά πολλά ...υπολογιζουμε να φτάσουμε σάββατο μεσημέρι και θα φύγουμε τριτη νωρις το μεσημερι....μόνο μια μ εκδρομουλα σκεφτομαστε να κάνουμε την κυριακή ισως προς το αμάλφι...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δυστυχώς δε θα έχουμε χρόνο για πολλά πολλά ...υπολογιζουμε να φτάσουμε σάββατο μεσημέρι και θα φύγουμε τριτη νωρις το μεσημερι....μόνο μια μ εκδρομουλα σκεφτομαστε να κάνουμε την κυριακή ισως προς το αμάλφι...
τοτε αλλαζει το πράγμα. αποφύγετε την κυριακη όπως ο δ.. το λιβανι.. τρομερή κινηση. δεν ξέρω το πρόγραμμά σας πριν κ μετά αλλά σίγουρα καλύτερα δευτέρα, άντε σάββατο. στο Βεζούβιο είναι εντυπωσιακά αλλά δεν ενδείκνυται για τόσο λίγο. αν και ακούγεται αιρετικό, εμένα μου άρεσε καλύτερα το Ερκολάνο. πιο καλά συντηρημένα. πηγαίνετε στον αρχαιολογικό χωρο, αν είναι στο προγραμμα την κυριακή.όχι στο Αμάλφι.χτες 2 ώρες για 10 χιλ..για λεωφορείο δεν συζητάμε. 4,5 ώρες από Ποζιτάνο για Σορρεντο..
Traffico in tilt in Costiera | attualit, cronaca, notizie a Salerno e provincia
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.829
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom