Ιταλία βοηθεια για Ναπολη και γυρω περιοχη

dimogrec

Member
Μηνύματα
39
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Σεουλ - Κορεα
Mergellina - Posillipo & βολτα με το αυτοκινητο

Τωρα ειδα οτι θα πατε με αυτοκινητο.. Vomero μπορειτε να πατε κ με αυτο αν κ θα προτιμουσα τα μεσα μεταφορας
Mε το αυτοκινητο να πατε προς Μergellina & Posillipo.
Aπο κεντρο, piazza Dante κατεβαινετε τη Via Toledo & στριβετε αριστερα στην Piazza Carità στη via Cesare Battisti & στο τερμα του δρομου αριστερα στη Via Armando Diaz & αμεσως στο φαναρι δεξια στη via Medina. Συνεχιζουμε ευθια μεχρι Piazza Municipio οπου κανονικα πρεπει να κανουμε αριστερα για να βγουμε στο δρομου που περναει εξω απο το λιμανι (Via Ammiraglio Ferdinando Acton) στον οποιο παμε δεξια (εχει εργα στη Municipio κ δεν ξερω πως ακριβως θα σας παει ο δρομος αλλα θα την βρειτε την ακρη)
Απο κεντρο piazza Garibaldi παιρνουμε την corso Umberto I (ενδιαφερον δρομος κ για βολτα με μαγαζια ρουχα-παπουτσια πιο φτηνιαρικα, παζαρι στους καθετους δρομους της στο υψος της piazza Garibaldi και επιβλητικα κτιρια οπως το εμπορικο επιμελητηριο (Camera di Cοmmercio) & το πανεπιστημιο Federico II -ενα τμημα του πανεπιστημιου βασικα- στη συμβολη της Umberto με την Mezzocanone, αλλα κ πολλα εργα για το μετρο... Μιας κ ανοιξα την παρενθεση να πω για το Duomo της Ναπολη, τον καθεδρικο ναο πανω στη via Duomo καθετη της Umberto στη μεση περιπου, στο υψος της Piazza Nicola Amore.. κ μιας κ μιλαμε για εκκλησιες ενδιαφερον ειναι η capella di San Severo η οποια ειναι στη via Franscesco de Sanctis 12 κοντα στην piazza San Domenico Maggiore & Napoli Sotterranea που ειπαμε σε προηγουμενο post κ παρελειψα να αναφερω.Aφου θα περασετε απο εκει κοντα να μπειτε να δειτε τα αγαλματα!Ειναι πολυ πρωτοτυπα). Συνεχιζουμε την cosrso Umberto & στριβουμε αριστερα στην via Agostino de Pretis. Στο τερμα του δρομου ειμαστε ηδη Piazza Municipio, στριβουμε αριστερα κ στη via Ammiraglio Ferdinando Acton.
Συνεχιζουμε ευθια περναμε μεσα απο τη Galleria della Vittoria (τουνελ) βγαινουμε Piazza Vittoria. (Ριχνουμε μια ματια αριστερα στην παραλιακη η οποια καποιες ωρες της μερας ειναι ανοιχτη κ για τις 2 κατευθυνσεις. Εμεις θελουμε να παμε κοιτωντας τη θαλασσα δεξια. Θα καταλαβουμε οτι ειναι ανοιχτη κ για τις 2 κατευθηνσεις αν δουμε κ τον μπροστινο μας να πηγαινει προς την παραλιακη κ να στριβει δεξια κ δε δουμε εμποδια που να μην επιτρεπουν τη διέλευση ). Αν ειναι κλειστη η παραλιακη ή μας μπερδευει αυτο που μολις εγραψα παμε δεξια εχοντας μπροστα μας την Piazza Vittoria κ παλι αριστερα στην Riviera di Chiaia και oλο ευθια. Σε καποιο σημείο που θα εχουμε πλεον περασει τη villa Comunale (το παρκο που λεγαμε ) κανουμε αριστερα στην piazza della Repubblica κ αμεσως δεξια στη via Antoni Gramsci (σε αυτό το δρομο βρισκεται κ το ελληνικο προξενείο). Παμε ευθία μεχρι την piazza Sannazzaro oπου κανουμε αριστερά.. Παιρνουμε τη via Mergellina για λιγα μέτρα. Αν θελουμε να πιουμε ένα καφε ή να φαμε ένα παγωτο μπορουμε να το κανουμε εδώ αναμεσα στην via Mergellina & την παραλιακη via Caracciolo, κανουμε με το αυτοκινητο μια αναγνωριστικη βόλτα-κυκλο (via Mergellina-via Caracciolo & παλι via Mergellina). Από via Mergellina ανεβαινουμε δεξια τη via Orazio, υστερα από λιγα μετρα ανηφορας στην πρωτη διασταυρωση παμε δεξια για να βγουμε στην via Felice Minucio. Δεν θυμαμαι καλα αν είναι διπλης κατευθυνσης η via Felice Minucio & σε περιπτωση που δε θελησετε να την κανετε εσεις διπλης κυκλοφοριας αφηστε το αμαξι στη via Orazio κ κατεβειτε στη via Felice Minucio για να απολαυσετε Θ Ε Α σε λιγα μετρα (βαλτε google map & street view για να καταλαβετε τι εννοω). Επιστροφη στο αμαξι κ συνεχιζουμε τη via Orazio, προσπαθωντας να βγουμε via (Francesco) Petrarca. Ωραιος δρομος με θεα όπως οι περισσοτεροι στο Posilipo το οποιο μαζι με το Vomero αποτελει τις πιο κυριλε περιοχες της πολης. Στη via Petrarca 62 θα κατσουμε για καφε στο «Μira Napoli» & θα απολαυσουμε τη θεα…Απο εκει περα σας αφηνω να πατε οπου θελετε…
Μπορειτε να συνεχισετε τη via Petrarca, κ να γυρισετε πισω Mergellina από via Posillipo, ή να πατε κ για φαγητο κυριλε κ ακριβο πανω στη θαλασσα στo τερμα της via Marechiaro(καθετη στη via Santo Strato) αν κ μια μακαροναδα με frutti di mare δε θα παει πανω από 12 Ευρω ..
μπορειτε να πατε βολτα (για περπατημα) στο Parco Virgiliano το οποιο εχει κ αυτό ωραια θεα,.
Μπορειτε να γυρισετε από «την άλλη πλευρά» (via Santo Strato, discesa coroglio , via Bagnoli,(λιγο bass class εδώ τα μερη) via Diocleziano, piazzale Tecchio -μπροστα μας το San Paolo- viale Augusto- με τους φοινικες κ πιο περα στα δεξια μας καλο καφε το “Valentino” στην Piazza San Vitale θυμιζει κ λιγο ελληνικη καφετερια – κανουμε δεξια μετα την piazza San Vitale στη via Marca Antonio –με την πολύ καλη πιτσα στο «Di Napoli» κ στο τελος του δρομου αριστερα στη via Gulio Cesare & ευθια στο τουνελ βγηκαμε Mergellina...)
‘H μπορειτε κ από via Petrarca να πιαστε τη via (Alessandro) Manzoni & να βγειτε Vomero από Corso Europa & via Cilea ή να βγειτε κεντρο από Manzoni & πριν την Corso Europa στην πλατεια δεξια τη via Tasso & από εκει αριστερα στην corso Vittorio Emanuele όπως σας παει ο δρομος μεχρι τη Salvator Rosa…
Oποια διαδρομη κ αν επιλεξετε θα παρετε μια πολύ καλη ιδεα της πολης. Εχει αρκετη κινηση ολη μερα η Ναπολη, εκτος απο το μεσημερι 14-16 που μειωνεται αρκετα... Το βραδυ απο τις 21¨00 κ μετα (εκτος Σαββατου-Κυριακης) ειναι πολυ πιο χαλαρα τα πραγματα ετσι αν δεν ειστε κουρασμενοι απο τις πρωινες βολτες ειναι ευκαιρια για βολτα με το αυτοκινητο..
 

dimogrec

Member
Μηνύματα
39
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Σεουλ - Κορεα
Στο αυτοκίνητο μην αφήνετε gps, τσάντες, ραδιο cd σε εμφανείς θεσεις όταν το παρκαρετε για καλου κακου… Σε καποια σημεια που παρκαρουμε μπορει να μας πλησιασει τυπος κ να μας καλημερισει. Ειναι ο παρκαδορος της περιοχης, απο τους αγνωστους νομους της πολης. Του δινουμε ενα ευρω κ καθαριζουμε. Υποτιθεται θα μας προσεχει το αυτοκινητο.

Δεν ψωνιζουμε κινητο, καμερα, φωτογραφικη, laptop σε απιστευτα χαμηλη τιμη απο τυπους που μας πλησιαζουν στο δρομο. Απο τους παγκους στα διαφορα παζαρια ψωνιζουμε ρουχα, παπουτσια κ αλλα και προτεινουμε κ καλυτερη τιμη.

Για καφέδες να δοκιμάσετε oοπωσδήποτε caffe del nonno σχεδον σε όλα τα καφε-μπαρ. Επισης όπως ειπατε στον καφε βαζουν διαφορα… caffe a nocciola (με φουντουκι) caffe al cioccolato, caffe brasiliano (με Bailys, λιγο αφρογαλο κ σκονη κακαο από πανω) κτλ. Όλα σερβίρονται κ στο bar με πολύ χαμηλες τιμες (al bar που λενε με 0,80 τον εσπρεσσο κ μεχρι 2 Ε οι πιο σπεσιαλ) ενώ αν τους πάρεις στο τραπεζι είναι πιο ακριβοι.

Kαι 5 λεξεις περισσοτερο για το φαγητο αν κ καταλαβα ότι ξερετε ιταλικα..
Bruschette= ψωμακια ξεροψημενα με λαδι κ κατι από πανω, ντοματα,σκοσρδοκτλ
Ζucchinι= κολοκυθακια, carciofi = αγκυναρες peperoni = πιπεριες carne= κρεας pesce = ψαρι pane=ψωμι panna=κρεμα γαλακτος manzo,vittelo, bovino = μοσχαρι, maiale,suino = χοιρινο polo =κοτοπουλο agnello, abbacho, peccora = αρνι verdura =λαχανικα Spaghetti, fettuccini, penne, tagliolini, ravioli, paccheri, linguine, farfale, fusili, pappardele =μακαρονια cozze=μυδια, vongole=γυαλιστερες μικρες lupini = μικρα οστρακα frutti di mare=mix από θαλασσινα οστρακα polipo =χταποδι scampi=καβουροδαγκανες gamberi=γαριδες aragosta=αστακος gelato=παγωτο
Dolce = γλυκο caldo=ζεστο freddo=κρυο zucchero=ζαχαρη amaro=σκετο χωρις ζαχαρη te=τσαι verde=πρασινο nero=μαυρο
Acqua naturale = νερο (το κανονικο,το διευκρινιζουμε αν δε θελουμε ανθρακουχο) acqua frizzante = νερο ανθρακουχο
Vino=κρασι Bianco =λευκο rosso=κοκκινο

Aπο κρασια δεν ξερω κ πολλα, παντως λενε ότι καλα τοπικα κρασια είναι τα Lacryma Christi, Greco del tufo, Falaghina, Solopaca, Taburno, τα οποια αποτελούν κ καλη ιδέα για δωρα για την επιστροφη… Εκτός από mozzarella, provola & prosciuto crudo μπορειτε να παρετε μαζι σας limoncello & crema di limone ή διαφορα βαζακια με χορτα (friarielli), πιπεριες, αγκυναρες, μελιτζανες, κτλ ολα sott’ olio (στο λαδι) που θα βρειτε σε salumerie η’ caseifici (μαγαζια που πουλανε τυρια,αλλαντικα κτλ).

Ότι άλλο θελετε ρωτηστε αν δε φυγατε ακομα… Καλη διαμονη

Ααααα κ μη φουλαρετε βενζινη στην Πατρα... πανε αυτα...χαχαχαχαχα τους εχουμε περασει στην τιμη αν δεν ειμαστε το ιδιο....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
lupini = μικρα οστρακα
scampi=καβουροδαγκανες
αν και lupini είναι όσπριο και scampi οι καραβίδες, τα είπες πολυ καλά. είπαμε το φαγητό είναι αδυναμία μου..;)
κρίμα τα πολύτιμα τιπ σου να μένουν εδώ. δεν γράφεις κάτι για την Τραβελπεδια για την τόσο αδικημένη από τους έλληνες τουρίστες Ναπολη?
κρίμα τετοιος όγκος πληροφοριών να μένει στα "νέα μέλη".
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
κρίμα τα πολύτιμα τιπ σου να μένουν εδώ. δεν γράφεις κάτι για την Τραβελπεδια για την τόσο αδικημένη από τους έλληνες τουρίστες Ναπολη?
κρίμα τετοιος όγκος πληροφοριών να μένει στα "νέα μέλη".
Καλά ο άνθρωπος είπε τα πάντα για την Νάπολη και μπράβο του και ευχαριστούμε.
Αλλά πληροφορίες για Γιβραλτάρ δεν βλέπω να παιρνει και ανησυχώ!
 

dimogrec

Member
Μηνύματα
39
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
Σεουλ - Κορεα
αν και lupini είναι όσπριο και scampi οι καραβίδες, τα είπες πολυ καλά. είπαμε το φαγητό είναι αδυναμία μου..;)
κρίμα τα πολύτιμα τιπ σου να μένουν εδώ. δεν γράφεις κάτι για την Τραβελπεδια για την τόσο αδικημένη από τους έλληνες τουρίστες Ναπολη?
κρίμα τετοιος όγκος πληροφοριών να μένει στα "νέα μέλη".
Σωστος για τα scampi ειναι οι καραβιδες, ενω τα καβουρια ειναι granchi...
Για τα lupini ομως δεν ηξερα οτι ειναι και οσπρια... Στη Ναπολη (τουλαχιστον) αν ζητησεις σε εστιατοριο pasta con lupini θα φας μακαροναδα με θαλασσινα οστρακα πολυ μικρα κ κατα τη γνωμη μου απο τα πιο νοστιμα, λιγο πιο μικρα απο τις vongole (δειτε εδω στην πρωτη φωτο Traditional Neapolitan Cuisine )
Οκ με τον καιρο θα φτιαξω κατι πιο οργανωμένο κ λιγοτερο βιαστικα για τη Ναπολη στις ταξιδιωτικες ιστορίες κ οτι μπορω να προσφερω στο travelpedia (αν κ δεν ξερω πολλα για ξενοδοχια & μουσεια).
Υ.Γ. Πληροφορίες για Γιρβλανταρ δε χρειαζομαι πλεον αλλα δε μπορω να κανω edit στον τιτλο..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σωστος για τα scampi ειναι οι καραβιδες, ενω τα καβουρια ειναι granchi...
Για τα lupini ομως δεν ηξερα οτι ειναι και οσπρια... Στη Ναπολη (τουλαχιστον) αν ζητησεις σε εστιατοριο pasta con lupini θα φας μακαροναδα με θαλασσινα οστρακα πολυ μικρα κ κατα τη γνωμη μου απο τα πιο νοστιμα, λιγο πιο μικρα απο τις vongole (δειτε εδω στην πρωτη φωτο Traditional Neapolitan Cuisine )
Οκ με τον καιρο θα φτιαξω κατι πιο οργανωμένο κ λιγοτερο βιαστικα για τη Ναπολη στις ταξιδιωτικες ιστορίες κ οτι μπορω να προσφερω στο travelpedia (αν κ δεν ξερω πολλα για ξενοδοχια & μουσεια).
Υ.Γ. Πληροφορίες για Γιρβλανταρ δε χρειαζομαι πλεον αλλα δε μπορω να κανω edit στον τιτλο..
αυτή είναι παραγωγική και ορεξιογόνος συζήτηση...
κουφό ότι τα lupini στη Νάπολη είναι κ όστρακο..άλλος κόσμος οι ναπολιτάνοι..πολύ ενδιαφέρον.
Lupini Salati
και οι Άγγλοι έτσι τα ξέρουν..
Lupin bean - Wikipedia, the free encyclopedia
τις ίδιες πληροφόρίες αν τις μαζέψεις, κάνουν σούπερ ιστορία. και χωρίς χοτέλ κ μουσεία. αυτά τα βρίσκει ο καθένας στους οδηγούς. αυτά που έγραψες δεν βρίσκονται πουθενά.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Άσχετο,αλλά και στην Ελλάδα τα λούπινα είναι ένα είδος οσπρίου, αν θυμάμαι καλά. Προφανώς το όνομα το δανιστήκαμε από τους γείτονες. Ανεξαρτήτως αυτού πάντως αυτή η μακαρονάδα με τα όστρακα μου έκατσε τέλεια!
Συμφωνώ με τον Samion αυτά που έγραψες είναι τέλεια και απολύτως χρήσιμα!
Γραμμή για την Travelpedia...
 

Eleni_

Member
Μηνύματα
201
Likes
346
Επόμενο Ταξίδι
Έλα μου ντε... Που?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλά θυμάσαι κι εσύ Έρση μου, καλά θυμόμουν κι εγώ μια Μανιάτισσα γιαγιά να μου λέει ότι στην Κατοχή έτρωγαν Κουκιά και Λουπινα.
Από ένα γρήγορο ψάξιμο, βρήκα τα εξής: Lupin bean - Wikipedia, the free encyclopedia και Λούπινα , Λούπινο - Live-Pedia.gr
Τέλος, συμφωνώ πως πρέπει να μεταφερθούν σε travelpedia όλες αυτές οι χρήσιμες πληροφορίες που μας έδωσε ο dimogrec.
Θα πρότεινα, αν φυσικά αυτό είναι δυνατό, να παρέμβουν οι expert του φορουμ, να περάσουν το υπάρχον υλικό σε travelpedia και όταν θελήσει ο dimogrec να μας δώσει άλλες περαιτέρω πληροφορίες να τις προσθέτει απευθείας εκεί.
Πως σας φαίνεται σαν ιδέα; Γίνεται;
 
Last edited by a moderator:

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
μολις γυρισαμε από τη Νάπολη...όλες οι πληροφοριες που έδωσες ήταν χρησιμοτατες και τις αξιοποιησαμε όσο περισσοτερο μπορουσαμε...:clap:αν και δεν ηταν δυνατο να παμε παντου, κάναμε πολλές από τις βασικές διαδρομες μέσα στην πόλη...προτεινω κι εγώ τα κομμάτια με τις πληροφοριες να μπουν κάπου μαζεμένα...στην travelpedia μάλλον...θα μπορουσες μάλιστα είτε εσύ είτε κάποιος άλλος να προσθεσει αρθρα για την ακτή του αμάλφι ,που είναι καταπληκτικό μέρος όπως έχει ήδη αναφερθει και οπως διαπιστωσαμε και μεις ,καθως και για το καπρι και να υπάρχει ένας ολοκληρωμένος οδηγος για την περιοχή....φωτο και παραλειπομενα από το ταξιδι...προσεχως...:)
 

aris_13

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ
Καλησπέρα.Ενδιαφερόμαστε με την οικογένειά μου να πάμε στη Νάπολη καθώς και στις τριγύρω περιοχές (Σορέντο,Ακτή Αμάλφι,Κάπρι) 4 μέρες την περίοδο του Πάσχα.Tις 3 μέρες θα τις περάσουμε στη Νάπολη και Θα ήθελα να μου πείτε σε ποια περιοχή αξίζει να κλείσουμε ξενοδοχείο?? ώστε να μπορούμε να δούμε την πόλη καλά?. Αν έχετε να μου προτείνετε και κάποια καλοδεχούμενα. :) (το ξενοδοχείο να έχει και ασφαλές πάρκινγκ για αυτοκίνητο). Έχω σκεφτεί να μείνουμε στη via caracciolo στο continental hotel, που είναι απέναντι από το castel del uovo αξίζει?? ή πρέπει να κλείσουμε κάπου πιο κοντά στο ιστορικό κέντρο?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εχω μεινει στο royal -continental, πολυ καλο ξενοδοχειο πολης με μεγαλα ανετα δωματια, η θεα στο castel del uovo και στο golfo di Napoli ομως ειναι καταπληκτικη.. Οπωσδηποτε επιλεξτε δωματιο με θεα στη θαλασσα και ζητηστε ψηλο οροφο..Ειναι αρκετα βολικη η τοποθεσια αλλα να υπολογισετε 10-15 λεπτα περπατημα ως το κεντρο.. Για οικογενεια ομως θεωρω οτι ειναι πολυ καλη επολογη..
Κανε τον κοπο και κοιταξε λιγα θεματα παρακατω Ναπολη το Πασχα, θα βρεις και αλλες ενδιαφερουσες προτασεις διαμονης
 

CRISTI

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κοστέρα Αμαλφιτάνα Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παιδιά καλημέρα. Είμαι καινούργιο μέλος στο φόρουμ, σας χαιρετώ όλους και ελπίζω να μου απαντήσει όποιος ξέρει. Σκοπεύω να ταξιδέψω προς Νάπολη με το αυτοκίνητό μου και δεν έχω αποφασίσει εάν πρέπει να μείνω στην πόλη ή στις γύρω περιοχές (π.χ. Σαλέρνο κ.λ.π.), Μου είπαν ότι στην πόλη είναι λίγο επικίνδυνα για Ι.Χ. ισχύει?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.819
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom