Γαλλία γαλλικη ριβιερα

mariaxr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
γαλλικη ριβιερα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
καλησπερα παιδια!!!
αφου σας ζαλισα με την disneyland (γαλλιας) τελικα κλεισαμε να παμε στην γαλλικη ριβιερα!!!!
θα ταξιδι θα το κανουμε με γκρουπ αλλα θα περιπλανηθουμε μονοι μας!!!
θελβ να ρωτησω αν απο την νικαια που θα μενουμε ειναι μακρια το Μοντε Καρλο, το Σαιν Τροπεζ και οι Καννες!
και φυσικα αν γνωριζετε να μου πειτε αν αξιζει να νοικιασουμε αμαξι για να ματακινηθουμε ή καλυτερα με τις συγκοινωνιες!
οποιεσδηποτε αλλες πληροφοριες δεκτες!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.095
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
καλησπερα παιδια!!!
αφου σας ζαλισα με την disneyland (γαλλιας) τελικα κλεισαμε να παμε στην γαλλικη ριβιερα!!!!
θα ταξιδι θα το κανουμε με γκρουπ αλλα θα περιπλανηθουμε μονοι μας!!!
θελβ να ρωτησω αν απο την νικαια που θα μενουμε ειναι μακρια το Μοντε Καρλο, το Σαιν Τροπεζ και οι Καννες!
και φυσικα αν γνωριζετε να μου πειτε αν αξιζει να νοικιασουμε αμαξι για να ματακινηθουμε ή καλυτερα με τις συγκοινωνιες!
οποιεσδηποτε αλλες πληροφοριες δεκτες!!!
Δίπλα είναι. ~20Km για το Μόντε κάρλο, (υπάρχουν 3 διαφορετικές διαδρομές για να το κάνεις, και οι 3 είναι εκπληκτικές), ~40Km για Κάννες, και αρκετά παραπάνω για St. Tropez (σε ένα δρόμο που έχει πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ κίνηση τον άυγουστο).
 

mariaxr

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
γαλλικη ριβιερα
Ταξίδι-Όνειρο
βραζιλια
.

Δίπλα είναι. ~20Km για το Μόντε κάρλο, (υπάρχουν 3 διαφορετικές διαδρομές για να το κάνεις, και οι 3 είναι εκπληκτικές), ~40Km για Κάννες, και αρκετά παραπάνω για St. Tropez (σε ένα δρόμο που έχει πάρα πάρα πάρα πάρα πολύ κίνηση τον άυγουστο).


οποτε ειναι καλυτερα να μετακινηθουμε με τα μεταφορικα???
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
Για Σαν Τροπε μπορείς να πάς μέχρι το Port Grimaud με το αυτοκίνητο και μετά από εκεί να πάρεις το καραβάκι και σε 15 λεπτά να είσαι δίπλα στην προκυμαία και στα γιοτ του Σαν Τροπέ γλυτώνοντας αρκετες ώρες από την ουρά των αυτοκινήτων.Το Πορτ Γκριμό είναι μία κομώπολη που δημιουργήθηκε το 1960 στα πρότυπα της Βενετίας.Οι Γαλλοι δημιούρησαν πολλά νησάκια (τα οποία επικοινωνούν μεταξύ τους με γέφυρες),εκεί που λες θα βρείς εκτός απο εστιατόρια με πολύ καλό ψάρι ,και 2 μεγάλα πάκιγκ ώστε να αφήσεις το αυτοκίνητο σου (αν νοικιάσεις)ώστε να επισκεφθεί το Σαν Τροπέ.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
επειδή στις 5 αυγούστου θα κινούμαι από μιλάνο προς νίκαια και επειδή με προβληματίζει πάρα πολύ το ζήτημα της κυκλοφοριακής συμφόρησης έχει να μου προτείνει κάποιος συγκεκριμένο δρομολόγιο να γλυτώσω την κίνηση? εγώ σκέφτομαι να πάω μέσω γένοβας και παραλιακά. αλλά φοβάμαι ότι θα μπλέξω άσχημα με τις ουρές των αυτοκινήτων.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
επειδή στις 5 αυγούστου θα κινούμαι από μιλάνο προς νίκαια και επειδή με προβληματίζει πάρα πολύ το ζήτημα της κυκλοφοριακής συμφόρησης έχει να μου προτείνει κάποιος συγκεκριμένο δρομολόγιο να γλυτώσω την κίνηση? εγώ σκέφτομαι να πάω μέσω γένοβας και παραλιακά. αλλά φοβάμαι ότι θα μπλέξω άσχημα με τις ουρές των αυτοκινήτων.
Σταύρο κιεγώ αρχές Αυγούστου είχα κάνει το ταξίδι (απο Μιλάνο προς Νίκαια)και όντως έχει αρκετή κίνηση.Πάντω επέλεξε την Autostrada και μετα απο Ventimiglia πάρε τον Α8 πληρώνεις κάτι παραπάνω αλλά δεν θα έχεις το μποτιλιάρισμα της παραλιακής (χάνεις βέβαια την θέα :()
 

taver

Member
Μηνύματα
12.494
Likes
29.095
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
επειδή στις 5 αυγούστου θα κινούμαι από μιλάνο προς νίκαια και επειδή με προβληματίζει πάρα πολύ το ζήτημα της κυκλοφοριακής συμφόρησης έχει να μου προτείνει κάποιος συγκεκριμένο δρομολόγιο να γλυτώσω την κίνηση? εγώ σκέφτομαι να πάω μέσω γένοβας και παραλιακά. αλλά φοβάμαι ότι θα μπλέξω άσχημα με τις ουρές των αυτοκινήτων.
Ένα μεγάλο κομμάτι της κίνησης δεν το γλυτώνεις, καθώς τα σύνορα είναι μέσα σε... τούνελ. Αμέσως μετά τα σύνορα, στρίψε για Menton (είναι η πρώτη Γαλλική πόλη μετά τα σύνορα), κι από κει ακολούθα το "Grande Cornice" (στενός δρόμος και με στροφές, αλλά και με εκπληκτική θέα και μοναδική κίνηση τις Rolls Royce & τις Ferrari αυτών που μπορούν και μένουν εκεί) ως τη Nice.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
ρε παιδιά σόρρυ αλλά επανέρχομαι. Προς τουμπιώτη: πες με γκαβούλιακα αλλά αυτή την Α8 δεν την βρίσκω. βλέπω μόνο την Α8 γύρω από Μιλάνο. μετά βλέπω να κατεβαίνει προς γένοβα η Α7 η Α26 και από τορίνο η Α6. ούτε την βέντιμίλια βρήκα. προφανώς ψάψνω λάθος. (φθάνω μαλπένσα). Προς τάβερ: από σύνορα μέχρι νίκαια με τον δρόμο που λές (τον στενό δρόμο) πόσο μακριά είναι? μην ξημεροβραδιαστώ (σημειωτέον θα έχουμε και δύο γυναίκες μην ξερνάν ολημερίς μέχρι να φθάσουμε)
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ταξίδι-Όνειρο
LENSOIS MARAHENSES
ρε παιδιά σόρρυ αλλά επανέρχομαι. Προς τουμπιώτη: πες με γκαβούλιακα αλλά αυτή την Α8 δεν την βρίσκω. βλέπω μόνο την Α8 γύρω από Μιλάνο. μετά βλέπω να κατεβαίνει προς γένοβα η Α7 η Α26 και από τορίνο η Α6. ούτε την βέντιμίλια βρήκα. προφανώς ψάψνω λάθος. (φθάνω μαλπένσα). Προς τάβερ: από σύνορα μέχρι νίκαια με τον δρόμο που λές (τον στενό δρόμο) πόσο μακριά είναι? μην ξημεροβραδιαστώ (σημειωτέον θα έχουμε και δύο γυναίκες μην ξερνάν ολημερίς μέχρι να φθάσουμε)
H Ventimiglia είναι η τελευταία κωμόπολη πρίν την Γαλλία.Ο Α8 ή Ε74 είναι ο αυτοκινητόδρομος μπαίνοντας στην Γαλλία από Ιταλία (μέχρι εκεί είναι ο A10 ή Ε80).
και για καλύτερα αποτελέσματα κοίτα εδώ :
http://www.viamichelin.com/viamiche...nite=0&itineraryCarType=0&itineraryFuelType=0
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια

stebas

Member
Μηνύματα
13
Likes
2
επειδή στις 5 αυγούστου θα κινούμαι από μιλάνο προς νίκαια και επειδή με προβληματίζει πάρα πολύ το ζήτημα της κυκλοφοριακής συμφόρησης έχει να μου προτείνει κάποιος συγκεκριμένο δρομολόγιο να γλυτώσω την κίνηση? εγώ σκέφτομαι να πάω μέσω γένοβας και παραλιακά. αλλά φοβάμαι ότι θα μπλέξω άσχημα με τις ουρές των αυτοκινήτων.
Αυτό και αν είναι σύμπτωση! Φίλε και εγώ ταξιδεύω την ίδια ακριβώς ημέρα το ίδιο ακριβώς δρομολόγιο. Πάντως αν θες την γνώμη μου για να μην χαθείς πάρε ένα GPS. Εγώ έτσι ταξίδεψα πέρσι με το αυτοκίνητο μου Ιταλία,Αυστρία,Γερμανία και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα αλλιώς θα είχα χαθεί βραδιάτικα στις Άλπεις μέσα στις καταιγίδες.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.242
Μηνύματα
884.630
Μέλη
38.931
Νεότερο μέλος
sylvia Boufea

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom