γαμήλιο ταξίδι που???????????

loulou

Member
Μηνύματα
13
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη ή Άμστερνταμ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
dear hunting......

Ομολογώ ότι η βοήθειά σου είναι και πολύτιμη αλλά και πολυποίκιλλη!!!!!!!

Σε οποιαδήποτε απορία μου είτε προς εσωτερικό, είτε προς το εξωτερικό μπορείς να μου βρεις απάντηση....

Αναφορικά με τις Βερμούδες, το κλίμα θα είναι αρκετά καλό? Γιατί φοβάμαι πώς αφού ανήκει στον ατλαντικό ωκεανό δε δίνει τροπικές θερμοκρασίες, δηλαδή αν μου έχει ένα 20άρι ημερησίως στην καλύτερη των περιπτώσεων, να προτιμήσω κάτι άλλο....

Επίσης, βάσει εποχής (μιλάμε μάλλον για μέσα Ιουλίου), μπορείς να προτείνεις κάτι άλλο, εξίσου εναλλακτικό??? Γιατί αλλιώς υπάρχει πάντα και η περίπτωση "Μαλδίβες".....
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Τον Ιούλιο πλησιάζει 30ρια και σε συνδυασμό με την υγρασία (ευτυχώς όχι πολύ υψηλή μια και είναι σε ημιεύρκατο κλίμα και όχι τροπικό), θα σε κάνουν να ψηθείς αρκετά. Υπάρχουν πάντα οι πιθανότητες βροχών, αλλά στις Μαλδίβες οι πιθανότητες για την ίδια περίοδο να βρέχει είναι πολύ υψηλότερες. Για την Καραϊβική δε το συζητάω, μπορεί να περάσεις όλες σου τις μέρες μέσα στο ξενοδοχείο γιατί θα βρέχει - φίλος έπαθε αυτό στην Κούβα όπου επί 4 μέρες είχαν ανοίξει οι ουρανοί.
Το γεγονός ότι είναι στη μέση του Ατλαντικού και βόρεια, είναι καλό για το νησί, όχι κακό. Τα νησιά της Καραϊβικής είναι για τα Χριστούγεννα, όχι για τώρα.

Η εποχή που θες να κάνεις τροπικό ταξίδι είναι η χειρότερη που μπορείς να διαλέξεις δυστυχώς. Το μόνο που θα μπορούσα να σκεφτώ είναι η Ζανζιβάρη, πακέτο με κανα Σαφάρι στην Τανζανία, ή τα νησιά της Μοζαμβίκης. Αλλά και τα δύο - ειδικά για το 2ο - το πακέτο είναι αλμυρό. Και φυσικά τα νησιά Φίτζι, επίσης όμως αλμυρό. Όλα όσα είναι στον Ινδικό Ωκεανό - Μαλδίβες, Μπαλί, νησιά Μαλαισίας, νησιά Ταϋλάνδης, Γκόα κλπ - είναι έρμαια της υγρασίας και της βροχής. Μπορεί να είσαι τυχερή, μπορεί και όχι. Αν μπορείς να κάνεις υπομονή μέχρι το Δεκέμβριο, οι επιλογές σου θα είναι πολύ περισσότερες - και οι τιμές βέβαια αντίστοιχα προσαρμοσμένες, ειδικά αν το κάνεις μέσα στις γιορτές.
Γνώμη μου κοίταξέ το το νησάκι, μια και θέλεις και ΝΥ. Είναι δίπλα, έχει πτήσεις φθηνές - ενδεικτικά, με American Airlines πας με 123 ? από ΝΥ, έχει καταπληκτικές παραλίες με πεντακάθαρα νερά, έχει χρώμα έντονο και κόσμο ζωντανό, και έχει κι ένα ποτό, το swizzle, που σε στέλνει χωρίς να το καταλάβεις. Worth a try :)
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Το Μπαλί δεν είναι στον Ινδικό ωκεανό :D
και τους μήνες Ιούνιο-Ιούλιο είναι η καλύτερη περίοδος να το επισκεφτείς γιατί δεν είναι περίοδος βροχών...
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Θα συμφωνησω οτι στο Μπαλι εχει καλυτερες πιθανοτητες να βρει καλο καιρο. Οχι εγγυημενα ομως: βρεθηκα για μια βδομαδα αρχες Αυγουστου 2008, ημουν ατυχος για τουλαχιστον μισες μερες με συννεφα κ βροχη.
Το Μπαλι βρεχεται ουσιαστικα απο Ινδικο κ θαλασσα του Μπαλι, ας μην παιζουμε
με τις λεξεις. Γεωμορφολογικα κλιματικα κλπ ανηκει στον Ινδικο, για οποιον εχει επισκεφθει νησι του Ειρηνικου οι διαφορες ειναι διακριτες.
 
Μηνύματα
24
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ομαδα που κερδιζει δεν αλλαζει!!!

Αν τυχον δεν εχεις ακομα αμα κλεισει το γαμηλιο σου... Θα σου προτεινα ανεπιφυλακτα Παρισι ...εγω εκει εκαν προταση γαμου στην γυναικα μου πλεον... Ζευγαροκατασταση...οσο δεν παει..περαν οτι η πολη σε μαγευει απο μονη της...δεν ειναι τυχαιο αλλωστε οτι την αναφερουν ολοι σαν πολη για τετοιου ειδους ταξιδια...
 
Μηνύματα
24
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ - ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Και η δικια μου γυναικα Παρισι θελει αλλα δεν μπορω να καταλαβω τι διαφορα εχει απο ...ας πουμε την Ρωμη ή την Βαρκελωνη?
Η δικια μου την Ρωμη την εχει συνδιασει για ψωνια, αγορες κτλ κτλ... Βαρκελωνη δεν εχουμε παει...αλλα μετα την προταση γαμου στο παρισι οταν την ρωταω που να κανονισουμε διακοπες δεν ακουω αλλη πολυ... Παρισι...παρισι..παρισι... Με 1000 ζορια την επεισα γαμηλιο να παμε καπου πιο μακρυα...
 

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
Aν ειχες περισσοτερες μερες θα σου ελεγα να μας ακολουθησεις αφου και εμεις μετα τον γαμο μας στις 20/05/2012 θα φυγουμε....αλλα μιλαμε για 17 μερες και για 3 souper προορισμους.Αναχωρηση απο Λονδινο με πρωτη σταση Johannesburg δευτερη σταση Sydney και τριτη σταση Tokyo με 5 μερες σε καθενα απο αυτα.
Οσο αφορα τωρα τα δικα σου...γνωμη μου ειαναι τα πολυ μακρινα να τα αφησεις για αλλη στιγμη...κατα την γνωμη μου η περιοχη της Τοσκανης στην Ιταλια ειαναι ενα χαρμα οφθαλμωνννναξιζει την προσοχη σου!!!
 

bubka

Member
Μηνύματα
34
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μεξικο-Αβανα
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή
Η δικια μου την Ρωμη την εχει συνδιασει για ψωνια, αγορες κτλ κτλ... Βαρκελωνη δεν εχουμε παει...αλλα μετα την προταση γαμου στο παρισι οταν την ρωταω που να κανονισουμε διακοπες δεν ακουω αλλη πολυ... Παρισι...παρισι..παρισι... Με 1000 ζορια την επεισα γαμηλιο να παμε καπου πιο μακρυα...
Πανεμορφο το Παρισι αλλα φαρμακειο ........και μαλιστα γωνιακο στο Κολωνακι!!!!:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.401

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.848
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom