γαμήλιο ταξίδι...SOS!!!

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εμείς (με την πολύτιμη βοήθεια κάποιων από εδώ μέσα) πήγαμε γαμήλιο Ζανζιβάρη. Ονειρο! έχει φύση, έχει πολιτισμό, έχει χρώματα, έχει αρώματα! Στο μπάτζετ είσαι μέσα! Στις ώρες στον αέρα μάλλον όχι! Αν θες πληροφορίες μπορώ να σε διαφωτίσω για ότι θες!
 

giagia

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ίσως Ιταλία-Γαλλία..
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική.....
the plan αχχχχ....ΤΑΝΖΑΝΙΑ!!! Θα ήθελα πάρα πολύ να πάω...το είχα προτείνει στον σύζυγό μου, αλλά είναι πολλές οι ώρες στο αεροπλάνο..
χρειάζονται εμβόλια για να πας εκει; και με αυτά σου αποκλείουν το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης για κάποιο διάστημα;;; εσείς πόσες ώρες ταξιδεύατε;;;

elenara88 μου αρέσει η πρότασή σου..

Earth Citizen μας βοήθησες να αποκλείσουμε το μέρος αυτό..

Οπότε μετά την πολύτιμη βοήθειά σας καταλήγουμε στις εξής προτάσεις:(υπενθυμίζω ότι η περίοδος του ταξιδιού θα είναι Πάσχα)

 
Last edited by a moderator:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Ωραιότατες όλες οι επιλογές με τις τρείς πρώτες να είναι οι καλύτερες για μένα.

Επικεντρώσου και ψάξτο για αυτές τις τρείς επιλογές.

Διάβασε ιστορίες στο φορουμ να δεις και να πάρεις ιδέα.

Βενετία με τοσκάνη το θεωρώ εξαιρετικό ταξίδι,ίσως να φτάνατε μέχρι και Ρώμη.Επίσης Νάπολη με Αμάλφι που θεωρείται απ τα ωραιότερα μέρη παγκοσμίως.θα μπορούσατε να οργανώσετε ένα οδικό τουρ στην Ιταλία καθώς 15 μέρες μπορείς να δεις πολλά απ τα υπέροχα μέρη που έχει.

Νορβηγία επίσης αρκεί να περάσετε και την πύλη του αρκτικού κυκλου δηλαδή το Τρόμσο και πιο πάνω.Οι εσωτερικές πτήσεις είναι οικονομικές και μέχρι Τρονχάιμ μπορείται να πάτε και με τρένο.Θα δείτε φοβερά τοπία,φιορδ,οικισμούς,κόλπους.Το πολικό σέλας μάλλον δεν θα το δείτε γιατι δεν είναι καλή εποχή ο Απρίλιος-Μάιος αλλά θα έχει αρχίσει να φτιάχνει ο καιρός.

Ψάξε γιαυτα.Αρχισε την αναζήτηση.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Από τις προτάσεις σου μου αρέσουν όλες, πλην της προτελευταίας.

Βενετία με τοσκάνη το θεωρώ εξαιρετικό ταξίδι,ίσως να φτάνατε μέχρι και Ρώμη.Επίσης Νάπολη με Αμάλφι που θεωρείται απ τα ωραιότερα μέρη παγκοσμίως.θα μπορούσατε να οργανώσετε ένα οδικό τουρ στην Ιταλία καθώς 15 μέρες μπορείς να δεις πολλά απ τα υπέροχα μέρη που έχει.
Συμφωνώ ότι αυτό το ταξίδι θα είναι πολύ ωραίο ιδίως γιατί θα το κάνετε άνοιξη. Μια άλλη ιδέα για να το συμπληρώσετε θα ήταν να πάτε προς Cinque Terre. Έχουν γραφτεί σχετικές ιστορίες.
 

maraki-25

Member
Μηνύματα
159
Likes
68
Επόμενο Ταξίδι
Road trip στην Τοσκάνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Θα συμφωνήσω και'γω με την karfitsa για Σκωτία... και ειδικά αν μείνετε σε ένα από τα πολλά κάστρα που έγιναν ξενοδοχεία...δεν ξέρω τα γούστα σας αλλά εγώ το σκέφτομαι σοβαρά να πάω για ταξίδι του μέλιτος Σκωτία...
 

the plan

Member
Μηνύματα
46
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Από τα 5 στα οποία καταλήγεις μάλλον προτιμώ Νορβηγία (πολύ ενδιαφέρον αλλά θα κάνει ακόμα κρύο ενώ σε άλλους ευρωπαϊκους προορισμούς θα απολαύσεις και την άνοιξη μιας και το ορθόδοξο πάσχα πέφτει αργά φέτος, επίσης η νορβηγία είναι από τις πιο ακριβές χώρες στην ευρώπη) και μάλλον Μπριζ'-Αμστερνταμ που θα είναι όμορφα εκείνη την εποχή!
Εχω κ άλλες 2 προτάσεις αλλά δεν θέλω να σε μπερδέψω περισσότερο αφού κατέληξες στις 5 παραπάνω
 

Earl

Banned
Μηνύματα
31
Likes
15
Να ζήσετε! Αν θέλετε Ν.Ευρώπη, τότε οδικό ταξίδι στη Β.Ιταλία ( Τοσκάνη κυρίως και κάποια μέρη από Λομβαρδία ή Piedmont, αν φτάνει το χρήμα και ο χρόνος για Βενετία ακόμα καλύτερα. Λιουμπλιάνες και λοιπά, απορρίπτονται πάραυτα) Για βορειότερα, Σκωτία με απαραίτητη τριήμερη τουλάχιστον διαμονή και στο Glorious, που ακόμα δεν έχετε πάει. ( μεγάλη ταξιδιωτική παράλειψη...) Βέβαια, κάτι το διαφορετικό κι εντός Ευρώπης είναι σίγουρα η Ρωσία, αλλά αντιλαμβανομαι οτι δεν σ΄ενθουσιάζει η σκέψη.
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν το σκεφτεσαι για Τοσκανη παντως διαβασε και αυτη την ιστορια....
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%FD-%F3%F4%E7%ED-%F4%EF%F3%EA%DC%ED%E7.html
και αν δεν πας εκει να μη λενε Μαρία.... (δε θελω να διακινδυνευσω το Italitsa:bleh:)

Επισης Costeria Amalfitana που σου ειπε και ο giannismits...ονειρο!! :D
 

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Αν κατάλαβα καλά εσύ θα προτιμούσες κάτι διαφορετικό απο Ευρώπη. Γιατί δεν σκέφτεστε και την επιλογή του Ντουμπάι; Είναι 4,5 ώρες η πτήση.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γιατί δεν σκέφτεστε και την επιλογή του Ντουμπάι;
Ωχ ωχ, μην το πετάς αυτό έτσι γιατί κάποιοι εδώ μέσα θα πάθουν εγκεφαλικό:haha: (είναι που δεν πολυσυμπαθούν την πόλη-ειδικά για γαμήλιο-και δεν έχουν κι άδικο μάλλον)

Ειδικά τα παρακάτω που θέλει το ζευγάρι δε νομίζω ότι τα καλύπτει το Ντουμπάι..

να είναι κάτι ξεχωριστό που θα το θυμάμαι για πάντα..να μην μοιάζει με "κλασική" ευρωπαική πόλη, να υπάρχει περιπέτεια, άγρια φύση κλπ!
Αντίθετα ο σύζυγος μου δεν θέλει να κάθεται σε 1 παραλία για 10 μέρες.
 

a_nikos

Member
Μηνύματα
907
Likes
226
Ταξίδι-Όνειρο
Βορεια Αμερικη
the plan αχχχχ....ΤΑΝΖΑΝΙΑ!!! Θα ήθελα πάρα πολύ να πάω...το είχα προτείνει στον σύζυγό μου, αλλά είναι πολλές οι ώρες στο αεροπλάνο..
χρειάζονται εμβόλια για να πας εκει; και με αυτά σου αποκλείουν το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης για κάποιο διάστημα;;; εσείς πόσες ώρες ταξιδεύατε;;;

elenara88 μου αρέσει η πρότασή σου..

Earth Citizen μας βοήθησες να αποκλείσουμε το μέρος αυτό..

Οπότε μετά την πολύτιμη βοήθειά σας καταλήγουμε στις εξής προτάσεις:(υπενθυμίζω ότι η περίοδος του ταξιδιού θα είναι Πάσχα)

Αμα δεν θελετε κλασικη ευρωπαικη εκδρομη, τοτε οι δυο τελευταιες επιλογες κατα την αποψη μου απορριπτονται, Αυστρια και Τσεχια πατε και σε μια αλλη περιοδο. Επειδη θελετε ναι μεν κοντα αλλα και αγρια φυση ταυτοχρονα εγω θα διαλεγα Σκανδιναβια, ουτε τοσο μακρια ειναι, πολυ ευκολη εκδρομη για να πας αλλη φορα δεν ειναι, απο φυση αλλο τιποτα θα ειναι Πασχα κιολας που ο καιρος δεν θα ειναι και τοσο τραγικος.

Οσο για την προταση Μπρυζ-Αμστερνταμ, αμα φτασεις στις κατω χωρες, αξιζει να τις γυρισεις ολοκληρες. Να πας Βρυξελλες, Μπρυζ, Γανδη, Λιεγη, Αμστερνταμ, Ντελφτ κλπ κλπ. Κανεις και καλη εξασκηση στα Ολλανδικα...
 
Last edited by a moderator:

gatath

Member
Μηνύματα
108
Likes
62
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Ωχ ωχ, μην το πετάς αυτό έτσι γιατί κάποιοι εδώ μέσα θα πάθουν εγκεφαλικό:haha: (είναι που δεν πολυσυμπαθούν την πόλη-ειδικά για γαμήλιο-και δεν έχουν κι άδικο μάλλον)

Ειδικά τα παρακάτω που θέλει το ζευγάρι δε νομίζω ότι τα καλύπτει το Ντουμπάι..
χαχααχα ε όχι δεν θα ήθελα με τίποτα να προκαλέσω εγκεφαλικά!
Δεν έχω προσωπική άποψη για το Ντουμπάι, αλλά φίλοι μου που πήγαν για γαμήλιο πέρασαν καλά. (Μην βαράτε!!!!)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom