γεια σας απο την Αφρικη

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Καλως ήρθες κι από μένα. Εντυπωσιακός ο χάρτης σου (κι εσύ τον λες μικρό!). Θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να μας έλεγες λεπτομέρειες για τον τρόπο ζωής εκεί!

Ρενάτα και LULLU, τα σέβη μου....
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Για τη ζωη στην Ουγκαντα? βασικα προσπαθω απο χτες να ανεβασω φωτογραφιες και ενα κειμενο σχετικα με τη ζωη στην Ουγκαντα στο μπλογκ μου αλλα το σαιτ που χρησιμοποιω ειναι μη διαθεσιμο για λογους συντηρησης και μου εχει σπασει τα νευρα...
Τι να πω για την Ουγκαντα...Προσωπικα με ενδιαφερουν οι ιστοριες των ανθρωπων και μεσα απο εκεινες γνωριζεις τη χωρα..Η καμπαλα ειναι μια ασφαλης πολη (σε σχεση δηλαδη με το ναιρομπι εδω ειναι παραδεισος)..εχει μεγαλη κοινοτητα ξενων διοτι οι περισσοτερς υπηρεσιες εχουν μεταφερει εδω τα γραφεια τους λογω της πολυ χαμηλης εγκληματικοτητας...Προσωπικα δεν μου αρεσει η νοοτροπια των ξενων που ζουν εδω (απο οσους εχω γνωρισει ακομα)..ισως αλλαξει αυτο, οταν γνωρισω περισσοτερο κοσμο...
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Να πω επισης πως ακριβως επειδη υπαρχει πολυ φτωχεια το πιο ευκολο ειναι να βρεις μια οργανωση να κανεις εθελοντισμο..ομως τις περισσοτερες φορες αυτο δημιουργει στη χωρα περισσοτερα προβληματα απο οσα λυνει..Εχω προσωπικους λογους που το λεω αυτο και το εχω δει να συμβαινει...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Να πω επισης πως ακριβως επειδη υπαρχει πολυ φτωχεια το πιο ευκολο ειναι να βρεις μια οργανωση να κανεις εθελοντισμο..ομως τις περισσοτερες φορες αυτο δημιουργει στη χωρα περισσοτερα προβληματα απο οσα λυνει..Εχω προσωπικους λογους που το λεω αυτο και το εχω δει να συμβαινει...
Αυτή είναι πολύ σημαντική γνώμη. Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις να μας αφηγήσε κάποια πράγματα από όσα έχεις ζήσει γιατί είναι πολλοί οι ενδιαφερόμενοι.
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Δεν θα αναφερω ονοματα οργανωσεων για ευνοητους λογους...ομως μπορω να πω με σιγουρια πως τουλαχιστον στην Ελλαδα οι ΜηΚΟ που δεν κανουν αρπαχτη κ ειναι καλες ειναι ελαχιστες...τουλαχιστον απο οσες εχουν διεθνη προγραμματα νομιζω πως μονο μια καλη υπαρχει...καποιες αλλες που διαφημιζουν προγραμματα αν δουλεψεις απο μεσα κ δεις τι γινεται μαλλον θα αναθεωρησεις...
Οσον αφορα σε ξενες ΜηΚΟ, σιγουρα δεν ειναι ολες αμεμπτες, απλα στις μεγαλες υπαρχει καλος ελεγχος και περισσοτερο επαγγελματισμος..
Προσωπικα δεν θεωρω πως ενας γιατρος πχ που θα παει 3 μηνες, 6 μηνες να δουλεψει με μια οργανωση θα προσφερει κ κατι ουσιαστικο (εκτος κ αν προκειται για emergency response σε περιπτωσεις λοιμων, πολεμων κλπ κλπ, οποτε τοτε μιλαμε για αλλο προγραμμα)..Νομιζω πως αυτο που χρειαζεται ειναι ενα αναπτυξιακο προγραμμα που θα υπαρχει ομως κ συνεχεια οταν η οργανωση φυγει...Διοτι οπως μου ειχε πει ενας δασκαλος μου με μεγαλη δραση στο χωρο της υγειας, ποιος ο λογος να πας κ να γιατρεψεις καποιους ανθρωπους στην Αφρικη (η αλλου) οταν μετα θα τους ξαναστειλεις να ζησουν στις συνθηκες που τους αρρωστησαν?
Γνωμη μου παιιδα, αν δεν συμφωνειτε δεν πειραζει, ετσι?? μη παρεξηγηθουμε, ακομα δεν ηρθα στο φορουμ!!;)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.032
Πολύ ενδιαφέροντα τα όσα μας λες! Ξεκίνα το blog σου κι εδώ, είμαστε πολλοί που μας ενδιαφέρουν αυτά που έχεις να μας πείς! :)
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Αχ απο το πρωι προσπαθω να γραψω στο μπλογκ (διοτι σημερα ειμαι σπιτι) και ειναι εκτος λειτουργιας λογω συντηρησης!! και ηθελα να ανεβασω ποστ!!!!! Εχω πολυ νευριασει, οταν δεν θα εχω χρονο θα λειτουργει!!

Ειναι πονεμενο θεμα το θεμα της ανθρωπιστικης βοηθειας...Πλεον παντως ολες οι NGO κανουν αναπτυξιακα προγραμματα, λιγα ειναι τα προγραμματα αμεσης αναγκης..Ισως τελικα τα καλυτερα ειναι εκεινα που δινουν τον ελεγχο στους ντοπιους, πχ μεσω προγραμματων στηριξης των γυναικων, η μεσω μικροδανεισμου...Το θεμα ειναι πως στην Ουγκαντα πχ. υπαρχει προβλημα τοπικου ειδικευμενου προσωπικου..Οσοι εχουν ικανοτητες και σπουδες εγκαταλειπουν την χωρα..Νομιζω πως μια καλη οργανωση ισως θα μπορουσε πχ να στηριξει ενα τοπικο κεντρο υγειας, προσλαμβανοντας ενα ντοπιο γιατρο (δινοντας εναν αξιοπρεπη μισθο, που σε καθε περιπτωση δεν ΕΧΕΙ καμια σχεση με τους μισθους στον δυτικο κοσμο), δινοντας ενα κινητρο και εκπαιδευοντας ντοπιες μαιες και νοσοκομες...Σε αυτη την περιπτωση φερνεις απο το εξωτερικο ενα διοικηιτκο, δεν χρειαζεται ουτε γιατρο να φερεις ουτε τιποτα....Φυσικα υπραχουν αλλα θεματα που πρεπει να επιλυθουν (οπως πχ μεχρι ποτε θα μπορει η οργανωση να στηριζει οικονομικα το κεντρο..αλλα ισως θα μπορουσε να ενταχθει στην ατζεντα ενος διεθνους οργανισμου)...Το να ερθει μια οργανωση να βρει εναν παπα κ να παει να φτιαξει ενα ορφανοτροφειο κ μετα να το διατυμπανιζει ως το μεγα προγραμμα νομιζω ειναι κοροιδια...
Αυτα, πολλα ειπα για τις ΜηΚΟ..σταματαω εδω, θα παρεξηγηθω!!
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Να πω και κατι τελευταιο που πιθανον θα το γνωριζετε..Εχετε ακουσει για τον τουρισμο των ορφανοτροφειων??? Επειδη οντως οι ανθρωποι εχουν καλες προθεσεις, πολλοι τουριστες συνδυαζουν το ταξιδι με επισκεψη η εθελοντισμο σε καποιο ορφανοτροφειο...Αποτελεσμα (κυριως στη ΝΑ Ασια) τα ορφανοτροφεια ξεφυτρωνουν σαν μανιταρια, πολλα νοικιαζουν παιδια, αλλα παιδια δεν ειναι καν ορφανα, αλλα ειναι δανεισμοι απο αλλα ορφανοτροφεια (ενα μπαχαλο κοινως) κ παιρνουν τις δωρεες και τα ρουχα, και οτι αλλο δινει κανεις κ τα μεταπουλανε...κ αυτο διοτι καποιοι επιτηδειοι μυριστηκαν χρημα εκμεταλλευομενοι τις τυψεις που ολοι εχουμε σαν καλοαναθρεμενοι δυτικοι...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.702
Likes
6.319
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Κοπελιά ξέρεις να μας πεις για το actionaid? www.actionaind.gr

μέσω αυτού γίνονται ¨νονές" σε μαυράκια, και η βοήθεια φτάνει και τα 300 ευρώ το χρόνο. μπας κι είναι παραμύθια...;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Για τη ζωη στην Ουγκαντα? βασικα προσπαθω απο χτες να ανεβασω φωτογραφιες και ενα κειμενο σχετικα με τη ζωη στην Ουγκαντα στο μπλογκ μου αλλα το σαιτ που χρησιμοποιω ειναι μη διαθεσιμο για λογους συντηρησης και μου εχει σπασει τα νευρα...
Τι να πω για την Ουγκαντα...Προσωπικα με ενδιαφερουν οι ιστοριες των ανθρωπων και μεσα απο εκεινες γνωριζεις τη χωρα..Η καμπαλα ειναι μια ασφαλης πολη (σε σχεση δηλαδη με το ναιρομπι εδω ειναι παραδεισος)..εχει μεγαλη κοινοτητα ξενων διοτι οι περισσοτερς υπηρεσιες εχουν μεταφερει εδω τα γραφεια τους λογω της πολυ χαμηλης εγκληματικοΠροσωπικα δεν μου αρεσει η [/B]τητας...νοοτροπια των ξενων που ζουν εδω (απο οσους εχω γνωρισει ακομα)..ισως αλλαξει αυτο, οταν γνωρισω περισσοτερο κοσμο...


Τι εννοεις με αυτο?
Ειναι παρα πολυ χρησιμα οσα μας γραφεις .
Αντι να παιδευεσαι με το blog σημερα ...γιατι δε μας γραφεις στις ταξιδιωτικες ιστοριες σε εξελιξη πραγματα για την καθημερινη ζωη σου.Θα ηταν παρα πολυ ενδιαφερον.
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Παιδια φυσικα και δεν μπορω να πω τιποτα για καμια οργανωση. Μια γενικη συζητηση καναμε περι ανθρωπιστικης βοηθειας...Η καθε οργανωση εχει το προγραμμα της, συγκεκριμενο χαρτη, δημοσιευει τα εσοδα και τα εξοδα και ο καθενας μας μπορει να κανει την ερευνα του και να αποφασισει. Αλλες ειναι καλες, αλλες λιγοτερες αποτελεσματικες, αλλες μπορει σε καποια χωρα να κανουν φοβερο προγραμμα και σε καποια αλλη να μην ειναι κ τοσο επιτυχημενες..Αλλα αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες...Πχ εδω στην Ουγκαντα οι περισσοτερες διεθνεις ειναι πολυ καλες οργανωσεις κ κανουν πολυ καλα προγραμματα...
Δεν κανω δυσφημηση ουτε διαφημιση σε καμια...ας κρατησουμε τη συζητηση σε γενικο θεωρητικο επιπεδο...
 

franmeg

Member
Μηνύματα
99
Likes
399
Επόμενο Ταξίδι
Νιγηρια
Ταξίδι-Όνειρο
Ο κοσμος ολος!
Τι εννοεις με αυτο?
Ειναι παρα πολυ χρησιμα οσα μας γραφεις .
Αντι να παιδευεσαι με το blog σημερα ...γιατι δε μας γραφεις στις ταξιδιωτικες ιστοριες σε εξελιξη πραγματα για την καθημερινη ζωη σου.Θα ηταν παρα πολυ ενδιαφερον.
Μαλλον αυτο θα κανω...απο το πρωι το μπλογκ μου εχει σπασει τα νευρα...θα γραψω μια ιστορια για την Ουγκαντα..

Για τους ξενους...ειναι η πρωτη εντυπωση..αλλα οι περισσοτεροι νομιζω ζουν (ζουμε) σε μια φουσκα...απολαμβανουμε και παιρνουμε πολλα απο τη χωρα αλλα δε νομιζω πως δινουμε πισω πολλα...
Παω να κανω κατι χρησιμο σημερα (διοτι ειχαμε ορκωμοσια προεδρου χτες κ εγινε υποχρεωτικη αργια) , πχ να φαω...να αλλαξω το παιδι μου (διοτι ειμαι εδω με ενα διχρονο μωρο!! το εφερα μαζι στην Ουγκαντα) κ θα γραψω καμια ιστορια μετα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom