γεια σε ολους!!

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.027
Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι οι περισσότεροι αρχηγοί (όχι ξεναγοί) γκρούπ συνήθως είναι εκπαιδευτικοί και ειδικότερα ξένων γλωσσών που εκμεταλλεύονται τις πολυήμερες/ πολύμηνες διακοπές τους (Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι) για να κάνουν το κέφι τους και να ενισχύσουν το εισόδημά τους. Είναι πολύ λίγοι οι αρχηγοί που βασίζονται αποκλειστικά στο συγκεκριμένο επάγγελμα για βιοποριστικούς λόγους και συνήθως πρόκειται για ανθρώπους με πολυετή εμπειρία και που ειδικεύονται σε πολύ ιδιαίτερους προορισμούς....κοινώς έχουν φάει κάποια "δύσκολη" χώρα με το κουτάλι!
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ευχαριστω renata!!!:Dξερω 4 γλωσσεσ θα το κοιταξω ευχαριστω!θα γραψω για το νεπαλ...πρεπει να το δειτε οπωσδηποτε...12 μερεσ δεν μου εφτασαν, μολισ μαθω να χειριζομαι καλυτερα το site θα ανεβασω και φωτο.
υγ:φιλε λευτερη εισαι επιθετικοσ και ειρωνικοσ χωρισ λογο και ισωσ εσυ εχεισ καψει τα ονειρα σου χωρισ να τα κυνηγησεισ, λυπαμαι..αλλα εγω δεν θα το κανω:bleh:
ποιός σου είπε να μη κυνηγήσεις τα όνειρα σου? να τα κυνηγήσεις με όλη σου τη δύναμη. Μήπως μπαίνοντας σε ένα φόρουμ και κάνοντας αυτή την ερώτηση θα έπρεπε να αναφέρεις και κάποια άλλα πολυ σημαντικά στοιχεία του εαυτού σου? πόσο ετών είσαι, πόσες γλώσσες γνωρίζεις, αν έχεις ζήσει στο εξωτερικό κάποιο μεγάλο διάστημα. Δεν είναι λίγο αστείο να πετάγομαι και να λέω ''θέλω να γίνω αρχηγός σε γκρουπ βοηθήστε με''? εμένα αστείο μου φάνηκε το μόνο που ξέραμε ήταν ότι έχεις επισκεφτεί αρκετές χώρες κι αυτό αν κάποιος είχε ανοίξει τον χάρτη σου. η ερώτηση σου μου θυμίζει κάποιες του τύπου πάω παρίσι θέλω ξεν/χείο ούτε ακριβό ούτε φθηνό... αυτό προσωπικά μου φαίνεται αστείο γιατί αν κάποιος δεν βοηθήσει ( πότε θα πάει και τι ποσό διαθέτει) δε μπορούμε να τον βοηθήσουμε κι εμείς δε νομίζεις? τώρα μάθαμε ότι μιλάς 4 γλώσσες σε λίγο μπορεί ναμας πεις π.χ. ότι έχεις σπουδάσει σε κάποια πόλη για 4 χρόνια και την παίζεις στα δάχτυλα μετά θα μας πεις ποιος ξερεί τι... δε νομίζεις ότι έχω λίγο δίκιο να σε πειράζω? τι λες? Ποια θα μπορούσε να ήταν δηλ. η διαδικασία? ή έχεις γνωστό και σε συστήνει ή απευθήνεσαι στα τουρ. γραφεία και ζητάς δουλειά ανάλογη της επιθυμίας σου. Να κάνεις ερωτήσεις μα να μας δίνεις και εμάς τις κατάλληλες πληροφορίες πρώτα και τελικά να μη προσβάλεις εσύ άτομα που καθόλου δε γνωρίζεις. (Θα το σκεφτώ πολύ να σε πάρω στο γραφείο που με παρακαλάνε να ανοίξω και σε καμμία περίπτωση δε θα το ονομάσω marytravel)
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
:welcome: Καταρχην καλως ορισες! Ελπιζουμε συντομα να διαβασουμε ιστορια σου! Το Νεπαλ πρεπει να ηταν μαγικο!
Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι ότι οι περισσότεροι αρχηγοί (όχι ξεναγοί) γκρούπ συνήθως είναι εκπαιδευτικοί και ειδικότερα ξένων γλωσσών που εκμεταλλεύονται τις πολυήμερες/ πολύμηνες διακοπές τους (Χριστούγεννα, Πάσχα, καλοκαίρι) για να κάνουν το κέφι τους και να ενισχύσουν το εισόδημά τους. Είναι πολύ λίγοι οι αρχηγοί που βασίζονται αποκλειστικά στο συγκεκριμένο επάγγελμα για βιοποριστικούς λόγους και συνήθως πρόκειται για ανθρώπους με πολυετή εμπειρία και που ειδικεύονται σε πολύ ιδιαίτερους προορισμούς....κοινώς έχουν φάει κάποια "δύσκολη" χώρα με το κουτάλι!
Σωστα! Εγω ειχα προταση απο πολυ γνωστο πρακτορειο της Θεσσαλονικης να γινω αρχηγος για τις γερμανοφωνες χωρες. Ενας φιλος μου καθηγητης γαλλικων εργαζεται ολες τις διακοπες του ως αρχηγος στη Γαλλια κυριως. Και μια ακομη φιλη (με μητερα βελγιδα, αρα μητρικη γλωσσα τα γαλλικα) το κανει περιστασιακα. Συμφωνω οτι ειναι λιγο δυσκολο να το κανει κανεις συνεχως, αφου πρεπει να αφηνεις πισω οικογενεια και παιδια...
Υγ. Μην τον παρεξηγεις το Λευτερη, ειναι κατα βαθος καλο παιδι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom