Ισπανία γιατί όχι Βαλένθια?

smar0

Member
Μηνύματα
65
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
αιγυπτος
πολλά μέλη ετοιμάζουν ταξίδι σε διάφορες πόλεις της Ισπανίας, (Βαρκέλωνη, μαδρίτη ..)αλλά δεν ανάφέρουν καθόλου την Βαλένθια.Πήγαμε το καλοκαίρι στην Ισπανία με γκρουπ και στο πρόγραμμα είχε και μια διανυκτέτευση στην βαλένθια (και αναρωτιόμασταν τι θα πάμε να κάνουμε εκεί). αλλά πραγματικά την ερωτευτήκαμε.... Η πόλη παλιά διασχιζόταν από ένα ποτάμι που προκάλουσε πλημμύρες και αποφάσισαν και έκαναν εκτροπή του ποταμού. Στην κοίτη του ποταμού (όχι δεν την μπάζωσαν όπως πολύ φυσιολογικά θα γινόταν εδώ) δημιούργησαν ένα υπέροχο πάρκο που διασχίζει την πόλη. Και στις εκβολές δημιούργησαν την πόλη των τεχνών και των επιστημών και το ωκεανογραφικό κεντρο σε σχέδια του Καλατράβα. όταν φθάσαμε εκέι αισθανθήκαμε σαν να ....διακτινιστήκαμε σε κάποιο σκηνικό από τον "πόλεμο των άστρων" ,ήταν σαν βρισκόμασταν σε κάποιον μακρινό πλανήτη. Και στο ωκεανογρφικό κεντρο είχαν ξεχωριστά ενυδρία που σε κάθε ένα φιλοξενούσαν τα ψάρια από μια ήπειρο. Επίσης υπάρχει εξωτερική πισίνα με δελφίνια (παρουσιαζουν και παραστασεις μαζί με τους εκπαιδευτές τους) με θαλλάσιους ελέφαντες κλπ.
νομίζω ότι μαζί με την μαδρίτη και την βαρκελώνη οι πόλεις που πρέπει κάποιος να επισκευθεί στην ισπανία ειδικά ότα έχει και τα παιδιά μαζί.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.499
Likes
29.142
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
πολλά μέλη ετοιμάζουν ταξίδι σε διάφορες πόλεις της Ισπανίας, (Βαρκέλωνη, μαδρίτη ..)αλλά δεν ανάφέρουν καθόλου την Βαλένθια.Πήγαμε το καλοκαίρι στην Ισπανία με γκρουπ και στο πρόγραμμα είχε και μια διανυκτέτευση στην βαλένθια (και αναρωτιόμασταν τι θα πάμε να κάνουμε εκεί). αλλά πραγματικά την ερωτευτήκαμε.... Η πόλη παλιά διασχιζόταν από ένα ποτάμι που προκάλουσε πλημμύρες και αποφάσισαν και έκαναν εκτροπή του ποταμού. Στην κοίτη του ποταμού (όχι δεν την μπάζωσαν όπως πολύ φυσιολογικά θα γινόταν εδώ) δημιούργησαν ένα υπέροχο πάρκο που διασχίζει την πόλη. Και στις εκβολές δημιούργησαν την πόλη των τεχνών και των επιστημών και το ωκεανογραφικό κεντρο σε σχέδια του Καλατράβα. όταν φθάσαμε εκέι αισθανθήκαμε σαν να ....διακτινιστήκαμε σε κάποιο σκηνικό από τον "πόλεμο των άστρων" ,ήταν σαν βρισκόμασταν σε κάποιον μακρινό πλανήτη. Και στο ωκεανογρφικό κεντρο είχαν ξεχωριστά ενυδρία που σε κάθε ένα φιλοξενούσαν τα ψάρια από μια ήπειρο. Επίσης υπάρχει εξωτερική πισίνα με δελφίνια (παρουσιαζουν και παραστασεις μαζί με τους εκπαιδευτές τους) με θαλλάσιους ελέφαντες κλπ.
νομίζω ότι μαζί με την μαδρίτη και την βαρκελώνη οι πόλεις που πρέπει κάποιος να επισκευθεί στην ισπανία ειδικά ότα έχει και τα παιδιά μαζί.
Εγώ πάντως, την πρώτη μου επίσκεψη στη Βαρκελώνη, τον Ιούνιο, θα τη συνδυάσω και με 2 μέρες στη Βαλένθια.... Οπότε δώστε πληροφορίες!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Αν πάρουμε πόλεις της Ισπανίας γενικότερα, από φωτό που έχω δει, και το Τολέδο φαίνεται αρκετά... ερωτεύσιμο!:lol:
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γεια σας!
Πριν δυο χρόνια εμενα στην Βαλενθια για 7 μήνες και την ερωτευθηκα...και περισυ μισο χρονο απο τοτε που επέστρεψα στην ελλάδα, δεν αντεξα και την ξαναεπισκέφτηκα!!!
Είναι μια πόλη που συνδυάζει το παλιό (κέντρο της πόλης) με το μοντέρνο (η φουτουριστικη πόλη των τεχνών και των επιστημών), τα πάρκα (πάρκο του ποταμού Turia σε συνδυασμό με το βοτανικό πάρκο, κ.α.) και την περιοχή γύρω από τη παραλία Malvarosa (ενα ψαροχώρι που κάποτε ενωθηκε με την Βαλένθια- ακόμα έχεις την τύχη να δεις ωραίους γραφικούς δρόμους αν και θέλουν να τους γκρεμίσουν για να κατασκευάσουν μία λεωφόρο που να καταλήγει στην παραλία)
...και ακριβώς δίπλα από την ακρη της πόλης ξεκινά η λιμνοθάλασσα l'albufera με τα ομορφα χωριουδάκια (καταγωγή της Paella- must: δοκιμή της στο χωριό El Palmar)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
πω πω με ξεσηκωνετε και θελω να παω βαλενθια και πιο κατω! :)
 

artina

Member
Μηνύματα
16
Likes
3
Οντως ειναι πολυ ωραια πολη η βαλενθια,πιστευω οτι αν καποιος παει βαρκελωνη αξιζει μια επισκεψη, ειναι περιπου 4 ωρες με το λεωφορειο,υπαρχει και δρομολογιο με τρενο.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Γεια σας!
Πριν δυο χρόνια εμενα στην Βαλενθια για 7 μήνες και την ερωτευθηκα...και περισυ μισο χρονο απο τοτε που επέστρεψα στην ελλάδα, δεν αντεξα και την ξαναεπισκέφτηκα!!!
Είναι μια πόλη που συνδυάζει το παλιό (κέντρο της πόλης) με το μοντέρνο (η φουτουριστικη πόλη των τεχνών και των επιστημών), τα πάρκα (πάρκο του ποταμού Turia σε συνδυασμό με το βοτανικό πάρκο, κ.α.) και την περιοχή γύρω από τη παραλία Malvarosa (ενα ψαροχώρι που κάποτε ενωθηκε με την Βαλένθια- ακόμα έχεις την τύχη να δεις ωραίους γραφικούς δρόμους αν και θέλουν να τους γκρεμίσουν για να κατασκευάσουν μία λεωφόρο που να καταλήγει στην παραλία)
...και ακριβώς δίπλα από την ακρη της πόλης ξεκινά η λιμνοθάλασσα l'albufera με τα ομορφα χωριουδάκια (καταγωγή της Paella- must: δοκιμή της στο χωριό El Palmar)

Συμφωνώ απολυτα .....μου άρεσε πααααααρα πολύ

Να αναφέρω και ένα -δυο tip που μπορεί να φανουν χρήσιμα

-στη Βαλένθια να πιειτε οπωσδήποτε "αουα ντε βαλένθια".Είναι ένα ποτο πολύ δροσιστικό που το φτιάχνουν με πορτοκάλια βαλένθια φυσικά ,λίγη βότκα και σαμπανια.Προτείνω να το πιειτε στο καφέ -μπαρ "negritta" στην ομώνυμη πλατεια,ή στη γύρω περιοχή που είναι γεμάτη με καφέ και μπαράκι

-στην Ισπανια διαπιστωσα ότι υπάρχουν κάποιες αλυσιδες για γρήγορο φαγητο που προσφέρουν σελφ σέρβις μενου,σε μπουφέ ,γύρω στα δέκα ευρώ.Στη Βαλένθια όμως βρήκαμε μια τέτοια αλυσιδα με σαφώς πολύ καλύτερη ποιοτητα και μεγάλη ποικιλια.Από όσο έψαξα στο ιντερνετ δεν υπάρχει σε κάποια άλλη πολη παρά μονο στη Βαλένθια.
Neco - Spanish / Mediterranean Buffet in Valencia, Spain.
Η ποικιλια είναι εξαιρετική τόσο στις σαλάτες όσο στα κύρια πιάτα και τα γλυκά .Το περιβάλλον είναι προσεγμενο και δεν θυμιζει μαγαζί με προχειρο φαγήτό(υφασματινα τραπεζομάντηλα,καλή εξυπηρέτηση κ.τ.λ)Εμείς πήγαμε σε αυτό που βρίσκεται μέσα στο πολυκατάστημα El saler απέναντι απο το μουσειο τεχνών και επιστημών,αλλά υπάρχουν και κάποια ακόμα στη Βαλένθια.Το κόστος είναι 10 ευρώ ανά άτομο και 12 νομίζω τα σαββατοκύριακα.Τα ποτά δεν συμπεριλαμβάνονται αλλά είναι φθηνά .Αξίζει σίγουρα να φάτε εκεί και όχι μόνο για τη χαμηλή τιμή....
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ψηφίζω κι εγώ Βαλένθια! (έχω κάποιες φώτο και στο άλμπουμ μου)
 

xrisa

Member
Μηνύματα
110
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
λατινικη αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
περού
τι θα γινει ρε παιδιά. μόλις διαβάσω για ένα μέρος που έχει ταξιδέψει κάποιος από σας, θέλω να πάω και γω. πως θα μαζέψω τα μυαλά μου για να προσγειωθώ και να δουλέψω..εεεε;;;;;;;;;;
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Γεια σας!
Πριν δυο χρόνια εμενα στην Βαλενθια για 7 μήνες και την ερωτευθηκα...και περισυ μισο χρονο απο τοτε που επέστρεψα στην ελλάδα, δεν αντεξα και την ξαναεπισκέφτηκα!!!
Είναι μια πόλη που συνδυάζει το παλιό (κέντρο της πόλης) με το μοντέρνο (η φουτουριστικη πόλη των τεχνών και των επιστημών), τα πάρκα (πάρκο του ποταμού Turia σε συνδυασμό με το βοτανικό πάρκο, κ.α.) και την περιοχή γύρω από τη παραλία Malvarosa (ενα ψαροχώρι που κάποτε ενωθηκε με την Βαλένθια- ακόμα έχεις την τύχη να δεις ωραίους γραφικούς δρόμους αν και θέλουν να τους γκρεμίσουν για να κατασκευάσουν μία λεωφόρο που να καταλήγει στην παραλία)
...και ακριβώς δίπλα από την ακρη της πόλης ξεκινά η λιμνοθάλασσα l'albufera με τα ομορφα χωριουδάκια (καταγωγή της Paella- must: δοκιμή της στο χωριό El Palmar)
ποσες μερες χρειαζεται καποιος για να παρει μια ιδεα της πολης!ας πουμε δυο διανυκτερευσεις φτανουν?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.277
Μηνύματα
886.040
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom