Ταϊλάνδη γιατι Μπανγκοκ ?

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Καλησπερα σε ολους,
Καθε ταξιδι μου στη Νοτια Ασια, του πρωτου εξαιρουμενου, ξεκιναει ή τελειωνει στη Μπανγκοκ.Ηξερα ενενηνταεννεα λογους, που μου αρεσε αυτη η πολη, αλλα ελειπε ενας (ο πρωτος, οχι ο τελευταιος).Την τελευταια φορα που εμεινα εκει (αρχες Δεκεμβρη 2007), ειχα αποφασισει να τον εντοπισω (τουλαχιστον να προσπαθησω).Οι συνθηκες ηταν ιδανικες, μιας και ταξιδευα μονος, χωρις προγραμμα, χωρις τιποτα κανονισμενο απο πριν, χωρις ιδιαιτερους χρονικους περιορισμους και χωρις το αγχος των πρακτικων διευθετησεων, μιας και ηξερα πια την πολη, οσο χρειαζοταν.
Η Μπανγκοκ ειναι, χωρις αμφιβολια, μια χαοτικη μητροπολη.Μια μεγαλη πολη με συνωστισμο, με αρκετη βρωμα, με απελπιστικες, ενιοτε, κυκλοφοριακες συνθηκες, με πολυ θορυβο.Ως εδω καλα, ενα σωρο πολεις ειναι ετσι.
Εχει ομως και κατι αλλο, κατι που χρειαστηκα εξι ή επτα φορες για να το εντοπισω.Οι φτωχοι και στριμωγμενοι κατοικοι της, συμμετεχουν στο πολυβουο ανθρωπινο ποταμι, περπατουν συνωστισμενοι κατω απο το περιπλοκο συστημα ανισοπεδων κομβων της, στρωνουν το κουρελι, πανω στο οποιο θα εκθεσουν την πραματεια τους, ο ενας διπλα στον αλλο, παζαρευουν με τον καθε εξυπνακια τουριστα, που δε δινει δεκαρα για μερικα μπαχτ πανω-κατω, αλλα βρισκει πολυ εθνικ την ολη διαδικασια κι ολ' αυτα τα κανουν ΗΡΕΜΑ.Μολονοτι στερουνται αυτο που ονομαζουμε ζωτικο χωρο, δε φωναζουν, δε σπρωχνουν, δε μιλανε με τα νευρα τεντωμενα, δε βλεπεις τα χαρακτηριστικα τους "τσιτωμενα", δεν αποπνεουν ΕΝΤΑΣΗ.
Αν ειναι αληθεια οτι, ο ανθρωπος που στριμωχνεται, ενστικτωδως δυσφορει, τοτε το γαληνιο χαμογελο των ανθρωπων αυτων, δε μπορει παρα να ειναι πολιτισμικη κατακτηση.Μια κατακτηση που δεν εχει πετυχει ο "τρισμεγιστος" δυτικος πολιτισμος μας, που δε διδασκεται σε μεταπτυχιακα προγραμματα, που τη ζηλευω γιατι μου λειπει.
Καμια γνωστη αρχη της συγκοινωνιακης τεχνικης δε θα μπορουσε να εξηγησει πως, τοσα μιλιουνια κακοσυντηρημενων, διχρονων τουκ-τουκ, "γραφουν" τις πιο απιθανες τροχιες αναμεσα σε αυτοκινητα και αλλα εμποδια και (κατα κανονα) επιβιωνουν, αν δε ληφθει υποψιν η ικανοτητα των οδηγων τους, να παραμενουν ηρεμοι σε συνθηκες που θα τρελαιναν και τον πιο αναισθητο Ελληνα ταριφα.
Για ορισμενους, η Μπανγκοκ ειναι μια αστραφτερη αιθουσα τρανζιτ, για επιβατες που περιμενουν να φτασουν στους κοκοφοινικες.Καλυτερα ετσι.
 

Attachments

  • 102,6 KB Προβολές: 304

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δηλαδη εγω που στο δευτερο ταξιδι μου στην Ταυλανδη δεν αφιερωσα μερικες μερες να ξαναδω την Μπανγκοκ να αισθανθω ασχημα??
Η μηπως δεν ξαναπηγα γιατι αντιπροσωπευε για μενα μια αστραφτερη αιθουσα τρανζιτ??
Η πρεπει σε καθε ταξιδι στην Ασια να σταματαμε μερικες μερες στην Μπανγκοκ για να καταλαβουμε κατι??
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Xenos, δεν αντιλαμβάνομαι το ύφος σου. Ο φίλος μας περιγράφει τις εντυπώσεις του και την άποψή του για την Μπανγκόκ, και πολύ γλαφυρά μάλιστα.

Ούτε σου είπε ότι πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα, ούτε ότι πρέπει να σταματάς κάθε φορά εκεί.

Βαγγέλη η περιγραφή σου είναι πετυχημένη, θα συνεχίσεις; :clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Xenos, δεν αντιλαμβάνομαι το ύφος σου. Ο φίλος μας περιγράφει τις εντυπώσεις του και την άποψή του για την Μπανγκόκ, και πολύ γλαφυρά μάλιστα.

Ούτε σου είπε ότι πρέπει να αισθάνεσαι άσχημα, ούτε ότι πρέπει να σταματάς κάθε φορά εκεί.

Βαγγέλη η περιγραφή σου είναι πετυχημένη, θα συνεχίσεις; :clap:
Defkalion η Μπανγκοκ ειναι απο τις σπουδαιοτερες πολεις της Ασιας και αξιζει τον κοπο και τον χρονο να την δει καποιος και νιωσει πως ειναι μια ασιατικη πρωτευουσα 12.000.000 κατοικων.
Το οτι δεν σταματησε καποιος να την επισκευτει δεν σημαινει οτι την βλεπει σαν αστραφτερη αιθουσα τρανζιτ.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γιατί ποιος είπε κάτι τέτοιο; Ο Βαγγέλης είπε ότι "κάποιοι" τη βλέπουν έτσι. Αν δε συμπεριλαμβάνεσαι σε αυτούς γιατί θίχτηκες;
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Γιατί ποιος είπε κάτι τέτοιο; Ο Βαγγέλης είπε ότι "κάποιοι" τη βλέπουν έτσι. Αν δε συμπεριλαμβάνεσαι σε αυτούς γιατί θίχτηκες;
Πιστευω οτι η τελευταια παραγραφος του φιλου μας ειναι ακυρη.
Με ικασιες ο καθενας λεει οτι του γουσταρει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Από τη στιγμή που κανένας δεν αναφέρθηκε προσωπικά σε σένα, παρακαλώ οι προσωπικές παρατηρήσεις να σταματήσουν εδώ.

Αν έχεις διαφορετική άποψη για το μέρος μπορείς να την εκφράσεις. :)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Από τη στιγμή που κανένας δεν αναφέρθηκε προσωπικά σε σένα, παρακαλώ οι προσωπικές παρατηρήσεις να σταματήσουν εδώ.

Αν έχεις διαφορετική άποψη για το μέρος μπορείς να την εκφράσεις. :)
Οκ. μπορεις να σβησεις τα τελευταια ποστ.(δικα μου):lol:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Peace αδερφια:)
Xenos , vageli ουτε εγω σταματησα στη Μπανγκοκ και οντωs τη χρησιμοποιησα σαν τρανζιτ για να παω στουs κοκοφοινικεs. Κατατασσω απο μονη μου τον εαυτο μου σε αυτουs και δεν θιγομαι γι'αυτο που επιλεγω και αισθανομαι :D.Φυσικα θα ηθελα πολυ να τη δω , γιατι αυτο ηταν το πρωτο μου ταξιδι και δεν ειχα μερεs , ουτε ειχα ψαξει καλα το τι αξιζε να δω.Απο την αλλη δεν ειμαι φαν των πολεων , αλλα η Μπανγκοκ πιστευω οτι αξιζει να αφιερωσειs 1-2 μερεs τουλαχιστον.Αυτο το καλυτερα που λεs Βαγγελη μου στο τελοs εννοωνταs φανταζομαι οτι καλυτερα που δε σταματανε οι πολλοι τουριστεs , δεν ισχυει , γιατι ελαχιστοι δε σταματανε στη Μπανγκοκ..ξερειs οτι γινεται χαμοs απο τουριστεs , βλεπε Khaosan road και περιχωρα.Παντα ομωs υπαρχουν μερη που οι τουριστεs δεν πανε , αλλα πανε οι ταξιδιωτεs , οποτε πεs μαs κι αλλα αν μπορειs απο αυτα που ανακαλυψεs εσυ :).

Vageli , αν απολαυσεs την Ταυλανδη με τουs απιστευτα χαμογελαστουs και φιλικουs κατοικουs και πιστευειs οτι δεν υπαρχουν ακομα πιο πιο χαλαροι , φιλικοι και χαμογελαστοι ανθρωποι απο τουs Ταυλανδουs , πηγαινε Φιλιππινεs. Μου το ελεγαν και δεν το πιστευα , αλλα το ειδα :).

Ελπιζω να συνεχισειs να μαs γραφειs , απολαμβανω την περιγραφη σου!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.405
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι peace παιδάκι μου κι'εσύ άσε μας να πλακωθούμε με την ησυχία μας :lol:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
To πως βλέπει ο καθένας κάθε κράτος ή πόλη είναι εντελώς υποκειμενικό... Ο Βαγγέλης από την πλευρά του έκανε μια κριτική της Bangkok και είπε την άποψη του... Αν και διαφωνώ κάθετα με αυτή, προσωπικά βρίσκω την πόλη αδιάφορη και την χώρα τρομερά υπερτιμημένη, δεν μπορώ παρά να την σεβαστώ... Έχω πάει δις στην Βangkok και αυτό που μου έμεινε ασφαλώς και δεν ήταν η ηρεμία και τα χαμογελαστά πρόσωπα... Μου έμεινε η ξεφτίλα της πορνείας και το αγχωτικό κυνήγι του τουρίστα δολάριο... Αλλά είπαμε, ο καθένας βλέπει τα πράγματα από άλλη οπτική γωνία...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Mη μου πειράζετε τον συνονόματο.
Βαγγέλη δώσε πράμα στο λαό, πολύ πράμα.
Προσωπικά απο κεινα τα μέρη την Ταϋλάνδη την ειχα ως τώρα σε χαμηλή προτεραιότητα, χωρις ιδιαίτερο λόγο.
Ισως γιατί τη θεωρούσα πολύ τουριστική και με χάλαγε.
Αλλαξε μου τη γνώμη σε παρακαλώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.006
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom