Ταϊλάνδη γιατι Μπανγκοκ ?

tatis

Member
Μηνύματα
25
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο επόμενος που θα πάω!!!
Εμείς θα πάμε γαμήλιο Μπαγκοκ - Μπαλί. Στν Μπαγκόκ θα μείνουμε 2 μέρες. Κ θα ήθελα να μάθω καποια πράγματα.
Ο αρραβωνιαστικός μου ακούει δεξιά κ αριστερά ότι έχουν πολύ φθηνά πράγματα, ρούχα, παπούτσια, φωτ. μηχανές, κινητά. Αυτό κατά πόσο ισχύει κ μιλάμε για original;
Τα shopping malls έχουν ευρωπαϊκές τιμές;
Κ τελικά τι αξίζει κανείς να αγοράσει από Μπαγκόκ κ από Ταϋλάνδη γενικότερα;
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εμείς θα πάμε γαμήλιο Μπαγκοκ - Μπαλί. Στν Μπαγκόκ θα μείνουμε 2
παιδιά αρκεστείτε στο ταξίδι και βγάλτε απ έξω τα ψώνια.δεν υπάρχει κατι εκεί που να μην το βρείτε και εδώ! στην bangong θα δείτε αυτά που αξίζει και δεν σας φτάνουν κάν οι δύο μέρες.οι αγορές ειναι πολλές και δαιδαλώδεις αλλα νομίζω δεν έχει νόημα να καταναλωθείτε σε ρούχα και διαφορα μπιχλιμπίδια..στο μπαλί επίσης θα περάσετε υπέροχα και εκεί θα βρείτε οτι θέλετε στην βόλτα σας...προς θεού αφιερώστε όλο τον χρόνο σας για να ρουφήξετε την ατμόσφαιρα και την μοναδικότητα του νησιού των θεών!!!!:p
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Vangeli απολαμβάνω τις περιγραφές σου για μία πόλη που γνωρίζω αρκετά καλά μιας και την επισκέπτομαι κάθε 3 μήνες.
Yorgo ενώ τις περισσότερες φορές συμφωνώ μαζί σου, για την ΒΚΚ θα διαφωνήσω...
Ναι σίγουρα τα παλιά γνωστά στέκια τύπου Κάο σαν, έχουν τελειώσει, αλλά υπάρχουν αρκετά άλλα στην πόλη όπου δεν πάνε Φαλάνγκς (έτσι λέγονται οι δυτικοί στα Ταϊλανδέζικα) και έχουν απίστευτο χρώμα...
Οφείλω όμως να συμφωνήσω μαζί σου στο γεγονός ότι, την αυθεντικότητα του Λάος δεν θα την βρεις πλέον στην Ταϊλάνδη παρά μόνο στην περιοχή του Ισααν.

Καλύτερα να μην γράφω για την Ταϊλάνδη, γιατί δεν είμαι αντικειμενικός.... έχει γίνει δεύτερη πατρίδα μου πια...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Vangeli απολαμβάνω τις περιγραφές σου για μία πόλη που γνωρίζω αρκετά καλά μιας και την επισκέπτομαι κάθε 3 μήνες.
Yorgo ενώ τις περισσότερες φορές συμφωνώ μαζί σου, για την ΒΚΚ θα διαφωνήσω...
Ναι σίγουρα τα παλιά γνωστά στέκια τύπου Κάο σαν, έχουν τελειώσει, αλλά υπάρχουν αρκετά άλλα στην πόλη όπου δεν πάνε Φαλάνγκς (έτσι λέγονται οι δυτικοί στα Ταϊλανδέζικα) και έχουν απίστευτο χρώμα...
Οφείλω όμως να συμφωνήσω μαζί σου στο γεγονός ότι, την αυθεντικότητα του Λάος δεν θα την βρεις πλέον στην Ταϊλάνδη παρά μόνο στην περιοχή του Ισααν.

Καλύτερα να μην γράφω για την Ταϊλάνδη, γιατί δεν είμαι αντικειμενικός.... έχει γίνει δεύτερη πατρίδα μου πια...
Καλως ηρθες Μαρκο απο την δευτερη πατριδα.
Περιμενουμε φρεσκα νεα......το ξερουμε οτι εισαι αντικειμενικος.:D
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Δίκιο έχει η Ρενάτα, 2 μέρες BKK δεν φτάνουν και για σόπινγκ. Αν παρόλα αυτά θέλετε οπωσδήποτε να ψωνίσετε, ορίστε πληροφορίες για εμπορικά και αγορές που είχα γράψει παλαιότερα. Να ξέρεις πάντως πως οι μάρκες και τα χλιδάτα εμπορικά (βλέπε περιοχή Siam) είναι το ίδιο αν όχι πιο ακριβά από εδώ. Τα φτηνά είναι κατά 95% απομιμήσεις και ας πάνε να στο πουλήσουν σαν αυθεντικό με αρχική τιμή όσο και στο μαγαζί στην Αθήνα.

Με μια λέξη: Chatuchak.
Με περισσότερες λέξεις: Η Chatuchak είναι υπεραγορά! Είναι τεράστια και έχει τα πάντα. Από τουριστικές αηδίες, μέχρι πλαστικά ποτήρια που θα ψωνίσουν οι ντόπιοι. Μην και βρεθείς στην Bangkok σαββατοκύριακο και δεν πας!! Η PatPong είναι τουριστική αγορά (και οτι είναι τουριστικό είναι και πιο ακριβό) με διάφορα souvenirs (από ξύλινες κατασκευές μέχρι αναπτήρες σε σχήμα... αντρικού μορίου), πειρατικά cd και dvd και απομιμήσεις από γνωστές μάρκες ρούχων. Το ίδιο και η αγορά στη Khao San rd αλλά κάπως καλύτερη. Για souvenirs 2η καλύτερη επίλογη μετά τη Chatuchak είναι το MBK που είναι στην περιοχή Siam και ενώ όλα τα γύρω εμπορικά είναι πανάκριβα, αυτό είναι σαν μια μεγάλη αγορά σε κτήριο εμπορικού κέντρου και με σχετικά καλές τιμές. Αν θες τις καλύτερες ευκερίες, πρέπει να πας στα μικρότερα και λιγότερο τουριστικά παζάρια. Εκεί ότι βρείς θα είναι ακόμη και σε μισή τιμή από τις τουριστικές αγορές. Και μην ξεχνάς, πάντα παζάρι. Η πρώτη τιμή είναι πάντα για τους αφελής. Κάποιοι σηκώνουν περισσότερο παζάρι από άλλους. Στο MBK για παράδειγμα δεν κόβουν και πολύ.

Μερικές φορές έχω την εντύπωση πως γράφω ξανά και ξανά τα ίδα!! :p
Κοίτα και εδώ: Ταξίδι στην Μπανγκόκ & Κο Σαμούι, Πληροφορίες για Gulf Air και για Μπανγκόκ, Επιλογή για Ταϋλάνδη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.005
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom