Ταϊλάνδη γιατι Μπανγκοκ ?

maryloou

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ταιλανδη
Ταξίδι-Όνειρο
Ηνωμένες Πολιτείες
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ! SOS HELPPP!

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!
Ι΄Μ ΝEW HERE!
ΕΓΩ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΕ ΝΑ ΠΑΩ BANKOK KAI KO SAMOYI...ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΘ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΡΟΧΕΣ!:(
ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΒΡΕΧΕΙ...ΞΕΤΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ,ΕΝΝΟΟΘΝΕ ΟΛΗ ΜΕΡΑ Η ΓΙΑ ΚΑΜΙΑ ΩΡΙΤΣΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΕΡΜΑ...???
ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΔΟΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ, ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟΣΟ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΕΙ...ΜΑΥΡΙΚΙΟΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΜΟΥΣΟΝΕΣ?
ΑΧ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΒΟΗΘΙΣΤΕ...ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΣΧΕΔΩΝ 2 WEEKS ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΠΟΥ ΚΑΛΑ,ΤΡΟΠΙΚΑ :cool:
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ...
 

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Μια και διαλεξες αυτο το σημειο για να ζητησεις πληροφοριες, η γνωμη ενος λατρη της Μπανγκοκ ειναι η εξης :
To προβλημα αυτη την εποχη δεν ειναι μονο (ουτε κυριως) η βροχη.Το χειροτερο ειναι η υγρασια.Μπορει η θερμοκρασια να ειναι π.χ. 32 βαθμους, αλλα αυτο που λενε "δεικτης δυσφοριας" ειναι εξι-εφτα βαθμους παραπανω.Αν ειναι η πρωτη σου φορα στους τροπικους, δεν ειναι καταλληλη εποχη για Μπανγκοκ.Υπαρχουν στιγμες που ευχεσαι ναχες βραγχια, δεν ξειδρωνεις ποτε, δε στεγνωνουν τα ρουχα.
Πηγαινε κατευθειαν Σαμουι (με transit στη Μπανγκοκ).
Για Μαυρικιο δεν ξερω, θα σου πουν αλλοι, που εχουν παει.
Οτι κι αν διαλεξεις, το βασικο ειναι η διαθεση.Μην αφησεις τιποτα (του καιρου περιλαμβανομενου) να σου τη χαλασει.
Στη διαθεση σου και καλο ταξιδι.
 

maredia

Member
Μηνύματα
121
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
In my new place
Ταξίδι-Όνειρο
Φλοριανόπολις, Βραζιλία
Εμένα μου είπαν τα παιδιά εδώ και είδα και σε πολλές ιστοσελίδες ότι δε θα χω πρόβλημα με τον καιρό στο Μαυρίκιο (τέλη Ιουλίου) εαν μείνω βορειοδυτικά του νησιού όπως και έκανα. Οι μουσώνες λένε ότι είναι Ιανουάριο-Φεβρουάριο.
Check it out:
http://www.info-mauritius.com/weather-wetter/wx2.html
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ετοιμαζεσαι για ποτε? Αν εννοεις Ιουλιο-Αυγουστο , στο Κο Σαμουι δε θα εχεις προβλημα , ναι για μικρα ντουζ μιλαμε που ειναι μαλλον ευχαριστα. Η κανονικη εποχη των βροχων ξεκιναει απο Σεπτεμβρη.


Υ.Γ. Οταν πας να κανεις ποστ λεει ξεκαθαρα..Προσοχή! Γράφετε τα μηνύματά σας μόνο με ελληνικούς χαρακτήρες! Επίσης μη γράφετε ΚΕΦΑΛΑΙΑ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.578
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είχα πάει στη Μπανγκόκ πριν από 11 χρόνια. Δεν την είχα βρει δα και το πιο ενδιαφέρον κομμάτι της χώρας, αλλά μια επίσκεψ την άξιζε, είχε πολλά να δει κανείς. Επέστρεψα φέτος, μετά από 4,5 μήνες στην Ασία η επιστροφή μου θα γινόταν από Μπανγκόκ. Ήταν να κάτσω 6 μέρες για να διεκπεραιώσω και κάτι δουλειές, αλλά τελικώς άλλαξα το εισιτήριο για να φύγω νωρίτερα. Τη βρήκα πάρα πολύ αλλαγμένη: πιο μοντέρνα (λογικό είναι), πιο κιτς, πιο τουριστική, λιγότερο ανέμελη...ακόμη και το χάος της ενοχλητικής Κάο Σαν έχει μπει σε ένα καλούπι, για τις άλλες γειτονιές δεν το συζητάω καν. Αυτή η γλυκιά αίσθηση χάους έφυγε. Π.χ κάποτε για να πας από το αεροδρόμιο την πόλη έπρεπε να αλλάξεις τρία λεωφορεία στη μέση του πουθενά, με οδηγούς μεθυσμένους, εισπράκτορες που δε μιλάνε λέξη Αγγλικά και άστεγους αιώνιους "επιβάτες". Τώρα παίρνεις το απευθείας λεωφορειάκι και πας. Κακό είναι, θα μου πεις; Όχι, και χαίρομαι για τους ανθρώπους που φτιάχνουν την πόλη τους πιο ανθρώπινα. Απλά, η πόλη τους έγινε και πιο αδιάφορη για μένα. Εξακολουθώ να πιστεύω πως αξίζει μια επίσκεψη, αλλά ακόμη και ο τρόπος "παρουσίασης" των αξιοθέατων έχει αλλάξει προς το πιο επίσημο, νοικοκυρεμένο και τουριστικό. Ειδικά αν έρχεσαι από ανέμελο Λάος (δεν κουνιέται φύλλο, οι τύποι είναι σούπερ ρέκλες και το χαίρονται), τη χαώδη Καμπότζη (ΤΟ χάος παντού και πάντα, πλην του τουριστικού Σιμ Ριπ και του υπεριτημένου ΆΝκορ -έχει και καλύτερους ναούς η χώρα) και την αλλοπρόσαλη Κίνα, η Μπανγκόκ δεν κάνει πια αίσθηση, παραείναι δυτική πια.

Ίσως βέβαια να μην έχουν αλλάξει και τόοοσο το πράγματα, αλλά να άλλαξα εγώ. Γενικά όταν επισκέπτεσαι ένα μέρος μετά από πολύ καιρό, δύσκολα βρίσκεις τις αλλαγές προς το καλύτερο, συνήθως σου φαίνεται "ξαναζεσταμένο φαγητό". Αυτά τα ολίγα.
 

vagelis

Member
Μηνύματα
58
Likes
47
Είχα πάει στη Μπανγκόκ πριν από 11 χρόνια...
...Τη βρήκα πάρα πολύ αλλαγμένη: πιο μοντέρνα (λογικό είναι), πιο κιτς, πιο τουριστική, λιγότερο ανέμελη...ακόμη και το χάος της ενοχλητικής Κάο Σαν έχει μπει σε ένα καλούπι, για τις άλλες γειτονιές δεν το συζητάω καν. Αυτή η γλυκιά αίσθηση χάους έφυγε...
Κακό είναι, θα μου πεις; Όχι, και χαίρομαι για τους ανθρώπους που φτιάχνουν την πόλη τους πιο ανθρώπινα. Απλά, η πόλη τους έγινε και πιο αδιάφορη για μένα...
... η Μπανγκόκ δεν κάνει πια αίσθηση, παραείναι δυτική πια.
Στη Σχοινουσα παλια εβγαινες με λαντζα, αλλοιμονο στη φουκαριαρα που "της σπαγαν τα νερα" κι επρεπε να μπει στο Νηρεα, σαλταροντας απο τη λαντζα, τωρα εχει προβλητα.Στην Κατμαντου, πριν απο δεκα χρονια, καθε τρια οικοδομικα τετραγωνα, το τεταρτο ηταν σκουπιδοτοπος.Στην ΚαοΣαν σερνονταν λιωμενα πρεζονια και οι νταβατζηδες στην επεφταν, μεσ΄στη μεση του δρομου, για ανηλικα.Και ουτω καθ΄εξης.
Το "αισθηση χαους" το καταλαβαινω, για το "γλυκια" πολυ αμφιβαλλω.
Ευκολα θα συμφωνησουμε, φανταζομαι, οτι οι ανθρωποι δεν ειναι φολκλορικο ντεκορ για τις εξορμησεις μας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.578
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
"Ευκολα θα συμφωνησουμε, φανταζομαι, οτι οι ανθρωποι δεν ειναι φολκλορικο ντεκορ για τις εξορμησεις μας."

Δεν αναφερόμουν ούτε στα πρεζόνια, ούτε στα τραβέλια ούτε στην πορνεία (που ακόμη υπάρχουν), αλλά κυρίως στα κτίρια και την ατμόσφαιρα. Εγώ έμενα σε ένα τριώροφο ξύλινο σπιτάκι στο Pratunam, όπου νοίκιαζε δωμάτια μια οικογένεια...πήγα να το βρω κι είναι πια DVDάδικο και καθόλου ξύλινο. Τα υπαίθρια stands στην Kao San είναι πια τακτοποιημένα, το 7/11 έχει αγοράσει τα δυο διπλανά μαγαζάκια κι έχει γίνει κι ένα Starbucks, το μυθικό καφέ στη γωνία που το είχε ένας μουστακαλής έγινε γκλαμουράτο μπαρ με πορτιέρη-γορίλα και πολλά από τα οικογενειακά ξενοδοχειάκια γκρεμίστηκαν και γίνανε μεγάλες τουριστικές μονάδες με ρεσεψιονίστ με στολές. Η κίνηση στους δρόμους είναι λιγότερο χαοτική (ή έτσι μου φάνηκε), τα εμπορικά κέντρα ξεφύτρωσαν σαν τα μανιτάρια, η νεολαία πολύ πιο τρέντι με κινητά και μαλιά α λα emo, εκείνα τα υπαίθρια πικνικ στο Wisut Kasat εξαφανίστηκαν (μάλλον απαγορεύεται πια να βγάζεις τραπεζομάντηλο στην προβλήτα) και αντί για μενού σε ακατάληπτη γραφή έβρισκα παντού muffins και fun cakes. Φαντάζομαι ότι για πολλούς κατοίκους έγινε πιο άνετη και μοντέρνα, για μένα η πόλη απλά έχασε πολύ από το χρώμα της, χωρίς να απαλλαγεί από κανένα από τα αρνητικά της στοιχεία.
 

EL Hoplite

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Μιά και μιλάμε για Μπανγκόκ,υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει την περιοχή που εδρεύουν οι χονδρέμποροι κοσμημάτων και κάποια τιπς ίσως.
 

akis goutas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ταιλανδη καμποτζη βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
στο ονειρο?
η πολη ειναι καλη,αλλα οχι για πολυ καιρο 2,3 μερες ειναι αρκετες,γιατι σε κουραζει η κινησι,ειναι φτωχη χωρα και σιγουρα σε βλεπουν σαν δολαριο,το χαμογελο τους δεν ειναι αληθεινο,ειμασται εξω απο την κουλτουρα τους εισβολεις για αυτουσ αλλα θελουν τα λεφτα μας.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
η πολη ειναι καλη,αλλα οχι για πολυ καιρο 2,3 μερες ειναι αρκετες,γιατι σε κουραζει η κινησι,ειναι φτωχη χωρα και σιγουρα σε βλεπουν σαν δολαριο,το χαμογελο τους δεν ειναι αληθεινο,ειμασται εξω απο την κουλτουρα τους εισβολεις για αυτουσ αλλα θελουν τα λεφτα μας.
Και εμείς βλέπουμε τους τουρίστες σαν Ευρώ αλλά δεν λέμε όλοι σε όλους Καλημέρα ούτε φυσικά είμαστε με το χαμόγελο στα χείλη!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
η πολη ειναι καλη,αλλα οχι για πολυ καιρο 2,3 μερες ειναι αρκετες,γιατι σε κουραζει η κινησι,ειναι φτωχη χωρα και σιγουρα σε βλεπουν σαν δολαριο,το χαμογελο τους δεν ειναι αληθεινο,ειμασται εξω απο την κουλτουρα τους εισβολεις για αυτουσ αλλα θελουν τα λεφτα μας.
οκιιιιιιιι!!!!!
δεν συμφωνώ aki το χαμόγελο ειναι αληθινό όσο και τα spring roll τους .
δεν σε βλέπουν σαν ευρώ εγώ τουλάχιστον δεν το είδα...ειναι μιά πολυπολιτισμική πολη με τα άσχημά της αλλά καί με τις πανέμορφες γωνιές της..θα μου επιτρέψεις.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.002
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom