διαφορα στην τιμη νεα υορκη οργανωμενο και ατομικο?

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
πιστευω οτι ειναι κοροιδια απο τη στιγμη που εγω θα δωσω 2000 μονο για το πρακτορειο ενω οι αλλοι με ατομικο δινουν 1000 και κατω. συγκριτικα το λεω!
Εντάξει δεν ειναι και ακριβώς ετσι τα πραγματα... γιατι αν δεν πετυχεις καποια καλη προσφορα για ΝΥ το αεροπορικό δεν ειναι και αμελητέο, και τα ξενοδοχεία ειναι ακριβά. 1000€ και κάτω για μια εβδομαδα στην ΝΥ δυσκολο το βλέπω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
πιστευω οτι ειναι κοροιδια απο τη στιγμη που εγω θα δωσω 2000 μονο για το πρακτορειο ενω οι αλλοι με ατομικο δινουν 1000 και κατω. συγκριτικα το λεω!
Το φθηνότερο αεροπορικό μετά το Πάσχα είναι στα 620? με MA. Για πες μας το μυστικό πως θα σου κοστίσει ένα 10ήμερο ταξίδι στη ΝΥ κάτω από 1000? αυτή την περίοδο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Και αντί τελικά να τελειώνουν τα θέματα με μερικές απαντήσεις, τα κάνουμε όλο και μεγαλύτερα, κάνοντας παρατηρήσεις. Αυτό είναι εντελώς κουραστικό πλέον! Ας συνεχίσουμε λοιπόν τα περί του θέματος.

Βάση των τιμών που είπες απο το πρακτορείο, πιστεύω πως θα σου βγεί φτηνότερα το ατομικό (αφόσον επιτρέπουν τελικά οι γονείς που το συζητάμε αλλου).
Δες πόσο βγαίνουν τα εισιτήρια και πόσο κάποιο ξενοδοχείο. Επίσης, έχεις το ESTA (σιγά τ'αυγά 14$) και τα μουσεία που θα θέλετε να πάτε. Τα υπόλοιπα είναι υποκειμενικά...αναλόγως τι θα φάτε/πιείτε/ψωνίσετε.

Αν όλα αυτά βγαίνουν αρκετά φτηνότερα απο το οργανωμένο, ξέρεις περίπου τι γίνεται. Δεν ξέρω αν το οργανωμένο προσφέρει κάποιο φαγητό, οπότε φαγητά/ποτά/λοιπα έξοδα είναι τα ίδια.

Τώρα αν επιλέξετε να κάνετε και καμιά μονοήμερη κλπ, ε ανεβαίνει το κόστος. Απλά μπορείτε και να μην κάνετε, ούτε το οργανωμένο πιστεύω προσφέρει μονοήμερη, αλλιώς επίσης, ανεβαίνει και εκείνο το κόστος...

(και το ίδιο να βγεί -αν τελικά μπορείτε ατομικά- η διαφορά είναι ότι έτσι θα κάνετε ότι θέλετε εσείς και όχι ότι έχει προγραμματίσει το πρακτορείο)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Σας παρακαλώ ΘΕΡΜΑ: όσοι επιθυμούν να συμμετέχουν στα θέματα, ας συμμετέχουν, όσοι δεν επιθυμούν, να απέχουν. Αν υπάρχει υποψία ότι πρέπει να γίνουν εργασίες συντονισμού (πχ ένωση θεμάτων), ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι να κάνετε ανφορά, και αν χρειάζεται θα το κάνει η συντονιστική ομάδα.

Συνεχίστε μόνο on topic.
 

giannenara

Member
Μηνύματα
36
Likes
2
Το φθηνότερο αεροπορικό μετά το Πάσχα είναι στα 620? με MA. Για πες μας το μυστικό πως θα σου κοστίσει ένα 10ήμερο ταξίδι στη ΝΥ κάτω από 1000? αυτή την περίοδο.

μεχρι προχθες ειχε προσφορα η LH 399 για ΝΥ απο φλεβαρη μεχρι 15 ιουνιου 2012..
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.028
Likes
1.586
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έχω πάει στη Ν. Υ. 5 φορές τις 1η, 4η, 5η ατομικά και τις 2η, 3η με γκρουπ οπότε έχω εμπειρία και των δυο τρόπων ταξιδιού. Εγώ θα σου συνιστούσα (πέρα από το νεαρό της ηλικίας σου και την γνώμη των γονιών σου) για πρώτη φορά να πάς με γκρουπ. Θα δεις και κάνεις πράγματα που μόνη σου δύσκολα θα αποφάσιζες π.χ. να πάς περιήγηση στο Χάρλεμ ή να κάνεις βόλτα με λιμουζίνα επιμερίζοντας το κόστος σε 8-9 άτομα. Επίσης οι βραδινές έξοδοι θα έχουν περισσότερο ενδιαφέρον και θα είναι περισσότερο ασφαλείς με παρέα 5-6 ατόμων που εύκολα μπορεί να δημιουργηθεί από άτομα του γκρουπ παρεμφερούς ηλικίας. Προσωπικά έχω περισσότερες ευχάριστες αναμνήσεις από το συγκεκριμένο ταξίδι που έκανα με γκρουπ παρά ατομικά. Αυτό που υποστηρίζουν μερικοί συνφορουμίτες ότι το γκρουπ θα σε δεσμεύσει κλπ είναι πέρα για πέρα λάθος. Όλα τα προγράμματα των πρακτορείων για Ν. Υ. έχουν μια ξενάγηση μισής μέρας άντε και μία βραδινή βόλτα με πλοιάριο γύρω από το Μανχάταν που και σ’ αυτά αν θέλεις ακολουθείς. Όλος ο υπόλοιπος χρόνος είναι ελεύθερος να κανονίσεις ατομικά το πρόγραμμά σου ή να συμμετέχεις στα τυχόν προαιρετικά του γκρουπ τα οποία πληρώνονται έξτρα. Όσο για σύγκριση του κόστους αν αθροίσεις την τιμή του εισιτηρίου που βρίσκεις τις συγκεκριμένες ημερομηνίες, το κόστος διαμονής στο ίδιο ξενοδοχείο με του πρακτορείου, το κόστος μεταφοράς από και προς το αεροδρόμιο στην πόρτα του ξενοδοχείου (ταξί δηλ. στο ατομικό), την υπηρεσία της ξενάγησης, της ασφάλισης, του αρχηγού - συνοδού θα δεις ότι δεν απέχει από την τιμή του πρακτορείου. Το κέρδος του πρακτορείου σε δημοφιλείς προορισμούς βασίζεται στις σημαντικές εκπτώσεις που του παρέχουν τα ξενοδοχεία και οι αεροπ. εταιρείες και όχι στην υπερτιμολόγηση των υπηρεσιών του. Για τα δικά μου ταξίδια δεν μπορώ να κάνω σύγκριση κόστους γιατί ήταν διαφορετικής χρονικής διάρκειας και τα 2-3 μέρος γενικότερου ταξιδιού στις Η.Π.Α. Αυτό που πρέπει να προσέξεις με οποιονδήποτε τρόπο πας τελικά, η θέση του ξενοδοχείου σε κεντρικό σημείο του Μανχάταν και ει δυνατόν κοντά σε σταθμό του μετρό.
 

jim13

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Sorry που άργησα να απαντήσω αλλά ήμουν εκτός σπιτιού..έχεις πμ με το όνομα του ξενοδοχείου..
Πήρα το μήνυμα σου και ευχαριστω πολύ. Λογω "Νεότητος" :xmas_eek: δεν μπορώ να στείλω πμ.

Ελπίζω να ανταποδώσω στο μέλλον:xmas_cheesygrin:
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Δεν υπάρχει περίπτωση ούτε 1 στο εκατομμύριο να πας στη ΝΥ μόνη, το συγκεκριμένο μήνα, με τις ίδιες υπηρεσίες και τα ίδια ξενοδοχεία και να πληρώσεις λιγότερα από το οργανωμένο.
Μόνο το ταξί από το αεροδρόμιο παίρνει παραπάνω από 50 δολάρια. Και με το δολάριο να ανεβαίνει, καταλαβαίνεις. Και σε κάποιο άλλο τόπικ - από τα χιλιάδες που άνοιξες - αναφέρεις ότι συγκεκριμένο γραφείο είναι φτηνότερο από άλλα. Τι φόρους αεροδρομίων όμως σου ζητάει? Και τι υποχρεωτικές καλύψεις, εισόδους σε μουσεία, ασφάλειες κλπ που στα ζητάει προπληρωμένα από την Ελλάδα? Κάνε τη σούμα και αποφάσισε (δηλαδή οι γονείς σου να αποφασίσουν).
Να ξέρεις επίσης, ότι τα μουσεία της Νέας Υόρκης, τουλάχιστον το Met και το Natural History - που ελπίζω να πας - είναι δωρεάν και σου ζητάνε ένα ποσό με τη μορφή δωρεάς, που αν θέλεις το δίνεις, αν θέλεις όχι. Άρα αν σου ζητήσει το πρακτορείο να προπληρώσεις μουσεία από εδώ, να ξέρεις ότι είναι φόλα. Πρόσεξε, μιλάω για μουσεία και όχι για άλλα αξιοθέατα, όπως το Empire State για παράδειγμα. Άντε, με το καλό να πας και να μη παρεξηγιέσαι τόσο εύκολα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τα εκ νέου άσχετα με το θέμα μηνύματα διαγράφηκαν.

Στο επόμενο off topic μήνυμα το θέμα θα κλειδωθεί.
 

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
δυστυχως οπου εχω παει ως τωρα εχω παει με γονεις και θειους λογω ηλικιας οποτε δεν ηταν και το πρωτο μου μελημα να ανησυχω εγω για τους δρομους!
Το παραπάνω σε συνδυασμό με το γεγονός ότι ήθελε να οργανώσει μονοήμερη σε άλλη πόλη 2400χιλ μακριά με πούλμαν πιστέυετε ότι πρέπει ακόμη να κάνουμε κουβέντα για το αν είναι φθηνότερο το ατόμικό ή το γκρούπ με πρακτορείο???Για να είμαστε λίγο σοβαροί!!!
Συγνώμη γιατί θα θεώρηθώ off-topic αλλά πιστέυω ότι στην παρούσα φάση μετά από όλα όσα έχω διαβάσει δεν είμαι καθόλου!Κι επειδή θέλω να έχω καθαρή τη συνείδησή μου σε αυτά που προτείνω σε μια νεαρή κοπέλα που όπως η ίδια δηλώνει δεν έχει καμία πείρα στην οργάνωση μου ειναι αδιανόητο να την παροτρύνουμε να πάει μόνη επειδή μπορεί με κάποιο τρόπο να βγει φθηνότερο.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
ειναι αδιανόητο να την παροτρύνουμε να πάει μόνη επειδή μπορεί με κάποιο τρόπο να βγει φθηνότερο.
Καλά, όταν ψάχνεις συγκεκριμένα για ένα ταξίδι, είσαι άσχετος σχετικά Δεν μπορώ να δώσω παράδειγμα τώρα γιατί θα προδωθώ, αλλά εντάξει κάπως έμαθε καθένας να οργανώνει ταξίδι και δεν το μάθαμε απαραίτητα λόγω του ταξιδιού μας με οργανωμένο.

Προσωπικά, θα επέλεγα ταξίδι στη ΝΥ ατομικά, για να κάνω αυτά που θέλω και όχι για να βγεί φτηνότερα.

Απο εκεί και πέρα (συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός-το'χω γράψει άλλες 2 φορές) αν τα κορίτσια πρέπει να πάμε κάπου με οργανωμένο, δε θα πρότεινα τη ΝΥ, κρίμα είναι...
 

candygirl20

Member
Μηνύματα
27
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΑΛΙ
Καλά, όταν ψάχνεις συγκεκριμένα για ένα ταξίδι, είσαι άσχετος σχετικά Δεν μπορώ να δώσω παράδειγμα τώρα γιατί θα προδωθώ, αλλά εντάξει κάπως έμαθε καθένας να οργανώνει ταξίδι και δεν το μάθαμε απαραίτητα λόγω του ταξιδιού μας με οργανωμένο.

Προσωπικά, θα επέλεγα ταξίδι στη ΝΥ ατομικά, για να κάνω αυτά που θέλω και όχι για να βγεί φτηνότερα.

Απο εκεί και πέρα (συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός-το'χω γράψει άλλες 2 φορές) αν τα κορίτσια πρέπει να πάμε κάπου με οργανωμένο, δε θα πρότεινα τη ΝΥ, κρίμα είναι...
αντωνη επειδη γενικα εσυ μου φαινεσαι πιο ευγενικος και συννενοησιμος απο ολους εδω, θα σε πειραζε να μου δωσεις το μειλ σου το facebook σου, ο,τι σε βολευει, για να σε ρωτησω κπ πραγματα για τη νεα υορκη? υποσχομαι να μη σε ζαλισω ειναι απλες ερωτησεις. θα σου εστελνα πμ αλλα ειμαι νεο μελος και δε μπορω ελπιζω εσυ να μπορεις!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.095
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom