fenia42

Member
Μηνύματα
3.884
Likes
14.449
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλημέρα κορίτσια, στο Κόσοβο δεν επιτρέπεται η είσοδος με ταυτότητα γιατί η χώρα δεν έχει αναγνωριστεί επίσημα από τη χώρα μας. Διαβάζω ότι σε κάποιους επέτρεψαν είσοδο με ταυτότητα, ενδεχομένως να είναι στην ευχέρεια των συνοριοφυλάκων όμως δε μπορείς να ρισκάρεις κάτι τέτοιο!! Η χώρα έχει ένα ενδιαφέρον αν θέλετε να κάνετε μια στάση στο Πρίζρεν ή την Πρίστινα. Έχει χρόνια που την είχαμε επισκεφτεί και τότε έπρεπε να αγοράσεις μια έξτρα ασφάλεια αφού η ελληνική πράσινη κάρτα δε καλύπτει το Κόσοβο. Την αγοράζεις στα σύνορα είχε 25€ περίπου πάνω κάτω, δε θυμάμαι απόλυτα, τα είχα γράψει σε μια ιστορία εδώ στο φορουμ. Πιθανότατα να είστε πιο άνετοι διερχόμενοι από Κόσοβο. Οι δρόμοι είναι αξιοπρεπείς.
 

domino

Member
Μηνύματα
303
Likes
283
Ο στόχος μας είναι να γνωρίσουμε ένα μέρος της Κροατίας με κάποιες πινελιές από Μαυροβούνιο και Βοσνία -Ερζεγοβίνη στην οποία θα επανέλθουμε άλλη φορά.
Οι τιμές και οι διαθεσιμότητές των καταλυμάτων είναι ΟΚ για εσένα;

Εγώ θα το έκανα αντίθετα αυτή την εποχή.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλημέρα κορίτσια, στο Κόσοβο δεν επιτρέπεται η είσοδος με ταυτότητα γιατί η χώρα δεν έχει αναγνωριστεί επίσημα από τη χώρα μας. Διαβάζω ότι σε κάποιους επέτρεψαν είσοδο με ταυτότητα, ενδεχομένως να είναι στην ευχέρεια των συνοριοφυλάκων όμως δε μπορείς να ρισκάρεις κάτι τέτοιο!! Η χώρα έχει ένα ενδιαφέρον αν θέλετε να κάνετε μια στάση στο Πρίζρεν ή την Πρίστινα. Έχει χρόνια που την είχαμε επισκεφτεί και τότε έπρεπε να αγοράσεις μια έξτρα ασφάλεια αφού η ελληνική πράσινη κάρτα δε καλύπτει το Κόσοβο. Την αγοράζεις στα σύνορα είχε 25€ περίπου πάνω κάτω, δε θυμάμαι απόλυτα, τα είχα γράψει σε μια ιστορία εδώ στο φορουμ. Πιθανότατα να είστε πιο άνετοι διερχόμενοι από Κόσοβο. Οι δρόμοι είναι αξιοπρεπείς.
Φένια σε ευχαριστώ πολύ!
Η κόρη μου δεν έχει διαβατήριο και άρα κόβεται αυτή η επιλογή της διαδρομής, παρόλο που κατάλαβα ότι είναι πιο εύκολη... Κρίμα...
Η ελληνική πράσινη κάρτα δεν καλύπτει Αλβανία , Κόσοβο και Μαυροβούνιο ως προς την παροχή της οδικής βοήθειας από την ασφαλιστική. Γενικά η πράσινη κάρτα στο εξωτερικό καλύπτει μόνο αστική ευθύνη και νομική προστασία και όχι τις υπόλοιπες καλύψεις που έχουμε στο ασφαλιστήριο μας. Αυτά έμαθα πρόσφατα από την ασφαλιστική μας.
Αυτήν την έξτρα ασφάλεια των 25 € που αγοράσατε στα σύνορα ήταν για οδική βοήθεια μόνο ή και άλλες καλύψεις; Απλά για να ξέρω για την επόμενη φορά που θα διέλθουμε με διαβατήρια...

Έχεις να μου προτεινεις κάποια άλλα διαδρομή προς Κότορ χωρίς να διασχίσω όλη την Αλβανία με είσοδο από Κρυσταλλοπηγή; 🙏

@vasiliss εσύ ως ειδικός των Βαλκανίων έχεις κάποια πρόταση για ταχύτερη πρόσβαση στο Κότορ από Θεσσσαλονίκη; 🙏
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Είναι λογικό το ίδιο έπαθα και γω πέρσι.
Για το Κόσσοβο δεν έχω άποψη αν και διάβασα ότι περνάς και με ταυτότητα.
Το μόνο που μου κλωτσάει στο πρόγραμμα είναι το Ζάγκρεμπ. Δύο βράδια καλοκαιριάτικα γιατί;
'Εχει πολύ ωραιότερα μέρη στην Κροατία και στη Βοσνία από μια τσιμεντούπολη που ενδεχομένως θα έχει χάσει και την ενέργειά της λόγω θέρους.
Εβαλα 2 βράδια στο Ζάγκρεμπ γιατί υπολογίζω να φτάσω βράδυ την 1η μέρα, να το δω όλη την επόμενη μέρα και να αναχωρήσω την 2η μέρα πρωί για να φτάσω Θεσσαλονίκη. Ξέρω ότι θα είναι σκότωμα αυτά τα 1000 χλμ αλλά δεν μπορώ να βάλω και μία επιπλέον διανυκτέρευση στο Βελιγράδι όπως ήθελα αρχικά....
Λες ότι δεν του αξίζει να του αφιερώσω μία μέρα και να βάλω την τελευταία διανυκτέρευση στο Βελιγράδι;
Επίσης να σου πω ότι διάβασα την υπέροχη και απολαυστική ιστορία σου για το καλοκαιρινό οδικό σας ταξίδι σε αυτές τις περιοχές και με έπιασε φοβία για τη διέλευση της Αλβανίας γιατί σκέφτηκα ότι για να φοβήθηκε η ατρόμητη Εύα θα είναι όντως δύσκολα τα πράγματα... :oops:
Πρώτη φορά θα οργανώσω οδικό ταξίδι με τόση πίεση και βιαστικά και δεν ξέρω τι να πρωτοδιαβάσω... Τα αξιοθέτα της κάθε πόλης είναι το εύκολο για μένα να τα βρω και να τα αξιολογήσω, αλλά με δυσκολεύουν τα υπόλοιπα που πετάγονται μπροστά μου και και δεν προλαβαίνω να τα ψάξω.... π.χ διέλευση Κοσόβου με διαβατήριο, roaming, βινιέτες κλπ.

Οι τιμές και οι διαθεσιμότητές των καταλυμάτων είναι ΟΚ για εσένα;

Εγώ θα το έκανα αντίθετα αυτή την εποχή.
Ναι είναι οκ για μένα γιατί βλέπω ότι με 130- 200 €/ διανυκτέρευση για τρίκλινο βρίσκω πολλά και καλά καταλύματα μέχρι στιγμής. Για αυτό άφησα έξω τη Βοσνία για επόμενο ταξίδι.
Δυστυχώς η μόνη εποχή που μπορέι να πάρει μεγάλη άδεια ο σύζυγος είναι Ιούλιος - Aύγουστος και άρα είμαστε καταδικασμένοι να ταξιδεύουμε πάντα σε high season...
Εχεις κάποια πρόταση για το πρόγραμμα που θα ήθελα πολύ να την ακούσω;
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εμένα περισσότερο από όλα με ανησύχησε το Ζαγκρεμπ Θεσσαλονίκη σε 1 μέρα;;; :eek: :eek:
Με τις ορδές που κατεβαίνουν τέτοια εποχή;

Δεν είναι απλά θέμα κούρασης. Προσωπικά το βλέπω ανέφικτο. Ας πούνε και οι άλλοι.

Ατρόμητη δεν είμαι σίγουρα... Το κακό με την Αλβανία είναι πως το δυσκολότερο κομμάτι έρχεται μετά τα Τίρανα οπότε δεν βλέπω πως μπορείς να το αποφύγεις. Θέλει απλά προσοχή και υπομονή.
Βινιέτες δεν έχει πουθενά σε όλα αυτά. Διόδια σε Κροατία και Σκόπια.
Για roaming εγώ δεν βρήκα λύση για όλες τις χώρες οπότε κινηθήκαμε offline και ησύχασε και το κεφάλι μας.
Σ ευχαριστώ για την υπομονή σου να τα διαβάσεις τόσα μακρυνάρια ☺
 

gr8capture

Member
Μηνύματα
15
Likes
34
"Η ελληνική πράσινη κάρτα δεν καλύπτει Αλβανία , Κόσοβο και Μαυροβούνιο ως προς την παροχή της οδικής βοήθειας από την ασφαλιστική. Γενικά η πράσινη κάρτα στο εξωτερικό καλύπτει μόνο αστική ευθύνη και νομική προστασία και όχι τις υπόλοιπες καλύψεις που έχουμε στο ασφαλιστήριο μας. Αυτά έμαθα πρόσφατα από την ασφαλιστική μας."

Θα μου επιτρέψετε να παρατηρήσω ότι φυσικά και ισχύουν οι παροχές οδικής βοήθειας (από τις περισσότερες εταιρίες τουλάχιστον). Κάποιες εξαιρούν την Αλβανία , ποιος ξέρει γιατί.
Οι δύο που χρησιμοποιώ εγώ (interlife και intersalonica) παρέχουν την οδική βοήθεια κανονικά.
Το επιβεβαίωσα και χθες (10/07) εν όψη επερχόμενου road trip.
 

domino

Member
Μηνύματα
303
Likes
283
Ναι είναι οκ για μένα γιατί βλέπω ότι με 130- 200 €/ διανυκτέρευση για τρίκλινο βρίσκω πολλά και καλά καταλύματα μέχρι στιγμής. Για αυτό άφησα έξω τη Βοσνία για επόμενο ταξίδι.
Δυστυχώς η μόνη εποχή που μπορέι να πάρει μεγάλη άδεια ο σύζυγος είναι Ιούλιος - Aύγουστος και άρα είμαστε καταδικασμένοι να ταξιδεύουμε πάντα σε high season...
Εχεις κάποια πρόταση για το πρόγραμμα που θα ήθελα πολύ να την ακούσω;

Βοσνία -Ερζεγοβίνη στην οποία θα επανέλθουμε άλλη φορά. Το είχες πει , Βοσνία Ερζεγοβίνη με πινελιές από Κροατία - Μαυροβούνιο για εμένα

Η και Βουλγαρία - Ρουμανία εαν δεν έχετε πάει - Φιλιππούπολη, Βελικο Ταρνοβο. Μπρασοβ, Σιμπιου, Σιγνισοαρα, Μπουκοβίνα και Μαραμούρες

και τα δυο ιδανικά για την εποχή

και το Πάσχα να πάτε αεροπορικώς Ζάγκρεμπ, νοικιάστε και κάντε το οδικό των παραλίων μαζί με Σλοβενία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.060
Likes
41.238
και ελεγα να την πειραξω για το ποτε θα εμφανιστεις . Για Σκανδιναβια ειναι οχι για βαλκανια
Παμε Ζαγκρεμπ σε λιγες μερες. Βρηκα δικλινο με 50 το βραδυ πριν 2 εβδομαδες, κεντρικοτατο με κλιματισμο κλπ. Ομως απο τυχη, ο κανονας ειναι τα 100.
Σορι αλλα δεν αξιζουν τοσα.
 

domino

Member
Μηνύματα
303
Likes
283
Παμε Ζαγκρεμπ σε λιγες μερες. Βρηκα δικλινο με 50 το βραδυ πριν 2 εβδομαδες, κεντρικοτατο με κλιματισμο κλπ. Ομως απο τυχη, ο κανονας ειναι τα 100.
Σορι αλλα δεν αξιζουν τοσα.
Στο Ζαγκεμπ εχει πολυ καλες επιλογες διπλα στο αεροδρομιο . Αλλα θελει αυτοκινητο .

Συμφωνω εχουν παει στα υψη τις τιμες .
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Παμε Ζαγκρεμπ σε λιγες μερες. Βρηκα δικλινο με 50 το βραδυ πριν 2 εβδομαδες, κεντρικοτατο με κλιματισμο κλπ. Ομως απο τυχη, ο κανονας ειναι τα 100.
Σορι αλλα δεν αξιζουν τοσα.
Σε Ντουμπρόβνικ και Σπλιτ δεν παίζουν αυτές οι τιμές. Η 100άρα είναι μίνιμουμ και για τα κοτέτσια τους...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.285
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom