aggelinos

Member
Μηνύματα
18
Likes
100
Έχω κάνει μερικές φορές αυτό το road trip που θα κάνετε.

  • Πρώτη μέρα όλα ΟΚ
  • Δεύτερη και τρίτη μέρα ΟΚ, αλλά πολύ σωστά έγραψε η EvaT πως πρέπει να ξεκινήσετε πολύ νωρίτερα.
    Μην τους φοβάσαι τους δρόμους και μη δίνεις σημασία σε αυτές τις ιστορίες που διαβάζεις. Μπορεί να ίσχυαν παλιά, αλλά τώρα δεν τρέχει τίποτα. Ποτέ δεν μου συνέβη κάτι. Αλλά, θα τηρείς τα όρια ταχύτητας. Όχι όπως τα ... "τηρούμε" στην Ελλάδα :haha:
    Στο Κότορ, αν αντέχουν τα πόδια σας, μπορείτε να ανεβείτε και στο κάστρο για να βγάλετε ωραίες πανοραμικές φωτογραφίες.
  • Τέταρτη μέρα ΟΚ
  • Πέμπτη, όχι, διαφωνώ. Δεύτερη διανυκτέρευση στο Μόσταρ μου φαίνεται υπερβολή. Και σε μισή μέρα βγαίνει. Έχε υπόψη πως Αύγουστο στο Μόσταρ, όταν έχει ζέστη (συχνά), δεν μπορείς να περπατήσεις ούτε 100 μέτρα με τα πόδια. Βράζεις! Αυτή τη δεύτερη διανυκτέρευση θα την έδινα στο Σεράγεβο. Είναι κρίμα να το δείτε μόνο μισή μέρα στην ουσία.
  • Και οι υπόλοιπες μέρες της επιστροφής μια χαρά είναι. Εντάξει, η Νις είναι απλώς για αυτό που την έβαλες. Μην περιμένεις πολλά.
Σοφά άφησες εκτός το Ντουμπρόβνικ. Είναι ωραίο αλλά τόσο υπερεκτιμημένο που θα σας έβγαινε ξινό τέτοια εποχή (λόγω πολυκοσμίας και τιμών).

Μια πρόταση - που ειπώθηκε ήδη - είναι να βγάλετε καινούργια διαβατήρια. Θα περνάτε πολύ πιο γρήγορα παντού. Οι τελωνειακοί, δέχονται την ελληνική ταυτότητα αλλά δυσφορούν - ελαφρώς, και μπορεί να σε καθυστερήσουν χωρίς λόγο. Πράσινη κάρτα μπορείς να βγάλεις από τώρα, ισχύει όσο ισχύει και το ασφαλιστήριο σου. Φρόντισε - αν υποχρεούσαι - να έχεις περάσει ΚΤΕΟ που να μη λήγει σύντομα. Φρόντισε οι πινακίδες του αυτοκινήτου να μην είναι ρημαδιό από χτυπήματα, να είναι αξιοπρεπείς. Το ίδιο και οι ταυτότητες. Κάποτε με ζάλισε ένας Αλβανός επειδή η ταυτότητα μου ήταν ψιλό-διαλυμένη. Τελικά με άφησε. :)

Είναι πολύ ωραία αυτά τα road trip. Εγώ πάω σχεδόν κάθε χρόνο :)
Ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο να απαντήσεις.
- Ναι το έχω καταλάβει ότι εκεί τα όρια ταχύτητας γενικά τηρούνται και δεν είναι όπως έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα.
- Τελικά σε τέτοια road trip απ'ότι κατάλαβα το πολύ πρωινό ξύπνημα/αναχώρηση είναι κανόνας... Μάλλον χαζομάρα έχω κάνει που έχω κλείσει διανυκτερεύσεις με πρωινό...
- Ο κύριος λόγος που έβαλα 2 διανυκτερεύσεις στο Μόσταρ είναι γιατί θα φθάσουμε εκεί αρκετά αργά το απόγευμα αφού φεύγοντας από Κότορ έχω σχεδιάσει μια στάση στο Πέραστ και μια μεγάλη στάση στους καταρράκτες Kravica για φαί και μπάνιο, οπότε μάλλον δεν θα προλάβουμε να δούμε τίποτα από αυτό την 1η μέρα. Το να φθάσουμε αργά το απόγευμα, κουρασμένοι και απλά να πέσουμε για ύπνο για να φύγουμε το πρωί δεν έχει και πολύ νόημα. Χρειάζεται και μια κενή μέρα ενδιάμεσα για να το δούμε μέρα, να γεμίσουμε μπαταρίες και να χαλαρώσουμε. Διαβάζω ότι είναι ένα όμορφο μέρος και επιπλέον όπως έγραψα σκοπεύω να εκμεταλλευτούμε αυτή την κενή ημέρα και για μια κοντινή εξόρμηση σε ένα επίσης πανέμορφο μέρος (Dervish monastery) που βρίσκεται πολύ κοντά του (γύρω στα 15χιλιόμετρα). Πάντως θα το ξαναδώ αυτό που λες... Αν το Σεράγεβο αξίζει για 2 διανυκτερεύσεις θα το σκεφτώ μήπως τελικά τις κάνω 2 χωρίς να κόψω από το Μόσταρ απλά προσθέτοντας μια ακόμα διανυκτέρευση στο πλάνο των διακοπών...
- Είπα να αποφύγω άμα μπορώ τα διαβατήρια μόνο και μόνο για λόγους κόστους. Και για τους δυο μας είναι κανένα 200άρι και δεν θα ήθελα να το δώσω αν δεν είναι όντως απαραίτητο... Αν όμως κάνει τόσο μεγάλη διαφορά που να τα αξίζει μου το λέτε

Και πάλι ευχαριστώ
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.607
Likes
9.864
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
- Είπα να αποφύγω άμα μπορώ τα διαβατήρια μόνο και μόνο για λόγους κόστους. Και για τους δυο μας είναι κανένα 200άρι και δεν θα ήθελα να το δώσω αν δεν είναι όντως απαραίτητο... Αν όμως κάνει τόσο μεγάλη διαφορά που να τα αξίζει μου το λέτε

Και πάλι ευχαριστώ
Τώρα ειδικά που το διαβατήριο έχει 10ετης διάρκεια όλο και κάποια στιγμή την επόμενη δεκαετία μπορεί να το χρειαστείς οπότε την απόσβεση του θα την κάνει. Εύκολη διαδικασία πια, σε 3-4 εργάσιμες το έχεις στα χέρια σου.
 

polidoros

Member
Μηνύματα
38
Likes
37
Για να γίνει το Ταξίδι σου τέλειο προσπάθησε να βρεις δύο διανυκτερεύσεις ακόμα. Η μία να είναι στο Σαράγιεβο, είναι όμορφη πόλη ( Λόγω της μακράς και πλούσιας ιστορίας του και της θρησκευτικής και πολιτιστικής ποικιλομορφίας, το Σαράγιεβο αποκαλείται συχνά «Ιερουσαλήμ της Ευρώπης» ) με πολλά πράγματα να δεις γύρο από το πρόσφατο ιστορικό παρελθόν. Έχει βουνά που διοργανώθηκαν οι 14οι χειμερινοί Ολυμπιακοί αγώνες, που αξίζει να επισκεφτείς, εφόσον σου αρέσει η φύση τα τοπία θα σε αποζημιώσουν. Είναι αμαρτία να κάψεις την Πρωτεύουσα της Βοσνίας παραμένοντας ένα μόνο βράδυ. Με το σκεπτικό ότι δύσκολο να ξαναπεράσεις από τους τόπους αυτούς άλλο ένα σημείο που αξίζει επίσκεψις και είναι στο δρόμο σου από Σαράγιεβο για Νις είναι η Mokra Gora. Έδώ θα κάνετε μια βόλτα με το τρενάκι που κάνει ένα μέρος της διαδρομής sarganskaosmica ή Sargan 8. Το τμήμα αυτό της διαδρομής 15χμ. περίπου, αποτελεί κομμάτι της σιδηροδρομικής γραμμής που ένωνε από το 1925 μέχρι το 1974 το Βελιγράδι με το Σεράγεβο. Προκειμένου το τρένο να κατορθώσει να ανέβει τα 300 μ. της υψομετρικής διαφοράς, οι γραμμές κινήθηκαν σε σχήμα 8 (από εκεί και το όνομα) περνώντας μέσα από σήραγγες, πάνω από γέφυρες και μέσα από ορεινά φαράγγια σε ένα εκπληκτικό τοπίο. Το οχτάρι αυτό είναι ορατό από ψηλά.
Ένα άλλο αξιοθέατο είναι: Tο χωριό του Εμίρ Κουστουρίτσα. Είναι χτισμένο αμφιθεατρικά στις βόρειες πλαγιές του βουνού Ζλάτιμπορ, πάνω από το χωριό της Mokra Gora (Υγρό Βουνό).
Στην ευρύτερη περιοχή γινόντουσαν τα γυρίσματα της ταινίας Lifeis a Miracle του Εμίρ Κουστουρίτσα, όπου και εμπνεύστηκε την κατασκευή ενός πολιτιστικού κέντρου, υπό την μορφή χωριού – ξενοδοχείου το οποίο και κέρδισε, το 2005, το Βραβείο Ευρωπαϊκής Αρχιτεκτονικής Phillipe Rotthier , ένα βραβείο που δίνεται πάνω από 30 χρόνια, σε έργα με οικολογική και ιστορική συνείδηση.
Μπαίνοντας στο Kustendorf, αφού πληρώσεις 2€ το άτομο (μόνο οι μεγάλοι), στο βάθος του κεντρικού δρόμου, βλέπεις την ξύλινη εκκλησία του Αγίου Σάββα. Τριγύρω θα συναντήσεις ξύλινα κουκλίστικα σπίτια, που απλώνονται σε δρομάκια και πλατείες με ονόματα όπως : οδός Φεντερίκο Φελίνι, οδός Μπρους Λη, οδός Ερνέστο Τσε Γκεβάρα, πλατεία Νικόλα Τέσλα, πλατεία Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα και διάφορες άλλες προσωπικότητες, σημαντικές για την ζωή του σκηνοθέτη. Ο χώρος είναι διακοσμημένος με διάφορα αυτοκίνητα ή στοιχεία που έχουν κατά καιρούς χρησιμοποιηθεί σε ταινίες του. Στην περιοχή λοιπόν αυτή και συγκεκριμένα στο Ζλάτιμπορ θα σου πρότεινα άλλη μια διανυκτέρευση.
Μην σε φοβίζει τίποτα στο οδικό κομμάτι, λίγη υπομονή παραπάνω γιατί τα Αλβανικά χιλιόμετρα βγαίνουν ποιο αργά αλλά ΟΚ. Ξεκινάτε πρωί σταματάτε όπου κουραστείτε , Ακόμα και στην Αλβανία οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί, καλοσυνάτοι και εξυπηρετικοί. Δεν παραβιάζω τα όρια ταχύτητας οδηγείτε αμυντικά και προσεκτικά, δεν είναι χειρότεροι οδηγοί από εμάς. Εύχομαι καλό ταξίδι.
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για να γίνει το Ταξίδι σου τέλειο προσπάθησε να βρεις δύο διανυκτερεύσεις ακόμα
Πολύ όμορφα όσα προτείνετε αλλά όταν το πρόγραμμα είναι σφιχτό και δεν βγαίνουν τα παραπάνω βράδια είναι προτιμότερο το λίγο από το καθόλου. Και μένα με μάγεψε το Σεράγεβο αλλά δυστυχώς μείναμε μόνο ένα βράδι και πιθανώς να επιστρέψω κάποια στιγμή για ένα εκτεταμένο roadtrip Βοσνία μόνο, το αξίζει με χίλια.

Για την Αλβανία διαφωνώ, είναι ΠΟΛΥ χειρότεροι οδηγοί από εμάς, δεν σέβονται κανέναν, προσπερνούν αυθαίρετα, στρίβουν, πετάγονται και κάνουν επικίνδυνους ελιγμούς δίχως προειδοποίηση, δεν έχω δει κάτι αντίστοιχο πουθενά μα πουθενά!
 

polidoros

Member
Μηνύματα
38
Likes
37
Τι να πω δυο φορές που πέρασα από την Αλβανία, την πρώτη χωρίς να διανυκτερεύσω μπήκα από Σκόδρα Τίρανα Ελβασάν Οχρίδα και την δεύτερη μπαίνοντας από το ίδιο σημείο και τριγυρνώντας στην Αλβανία με διανυκτερεύσεις σε Δυρράχιο Αργυρόκαστρο Αγ. Σαράντα ΕΓΩ ΔΕΝ συνάντησα κάτι το τραγικό οδηγικά. Ναι είναι λίγο απρόβλεπτοι οδηγοί αλλά αν έχεις την προσοχή σου λόγω και του ότι οι ταχύτητες είναι μικρές (αν τηρείς τα όρια) προλαβαίνεις να εκτιμήσεις μια κακή οδηγική συμπεριφορά και να πράξεις ανάλογα. Περισσότερο μπορώ να πώ με τρόμαξαν στην Ιταλία οι Ιταλοί οδηγοί με την επιθετική τους οδήγηση.
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
18
Likes
100
Για να γίνει το Ταξίδι σου τέλειο προσπάθησε να βρεις δύο διανυκτερεύσεις ακόμα. Η μία να είναι στο Σαράγιεβο, είναι όμορφη πόλη ( Λόγω της μακράς και πλούσιας ιστορίας του και της θρησκευτικής και πολιτιστικής ποικιλομορφίας, το Σαράγιεβο αποκαλείται συχνά «Ιερουσαλήμ της Ευρώπης» ) με πολλά πράγματα να δεις γύρο από το πρόσφατο ιστορικό παρελθόν. Έχει βουνά που διοργανώθηκαν οι 14οι χειμερινοί Ολυμπιακοί αγώνες, που αξίζει να επισκεφτείς, εφόσον σου αρέσει η φύση τα τοπία θα σε αποζημιώσουν. Είναι αμαρτία να κάψεις την Πρωτεύουσα της Βοσνίας παραμένοντας ένα μόνο βράδυ. Με το σκεπτικό ότι δύσκολο να ξαναπεράσεις από τους τόπους αυτούς άλλο ένα σημείο που αξίζει επίσκεψις και είναι στο δρόμο σου από Σαράγιεβο για Νις είναι η Mokra Gora. Έδώ θα κάνετε μια βόλτα με το τρενάκι που κάνει ένα μέρος της διαδρομής sarganskaosmica ή Sargan 8. Το τμήμα αυτό της διαδρομής 15χμ. περίπου, αποτελεί κομμάτι της σιδηροδρομικής γραμμής που ένωνε από το 1925 μέχρι το 1974 το Βελιγράδι με το Σεράγεβο. Προκειμένου το τρένο να κατορθώσει να ανέβει τα 300 μ. της υψομετρικής διαφοράς, οι γραμμές κινήθηκαν σε σχήμα 8 (από εκεί και το όνομα) περνώντας μέσα από σήραγγες, πάνω από γέφυρες και μέσα από ορεινά φαράγγια σε ένα εκπληκτικό τοπίο. Το οχτάρι αυτό είναι ορατό από ψηλά.
Ένα άλλο αξιοθέατο είναι: Tο χωριό του Εμίρ Κουστουρίτσα. Είναι χτισμένο αμφιθεατρικά στις βόρειες πλαγιές του βουνού Ζλάτιμπορ, πάνω από το χωριό της Mokra Gora (Υγρό Βουνό).
Στην ευρύτερη περιοχή γινόντουσαν τα γυρίσματα της ταινίας Lifeis a Miracle του Εμίρ Κουστουρίτσα, όπου και εμπνεύστηκε την κατασκευή ενός πολιτιστικού κέντρου, υπό την μορφή χωριού – ξενοδοχείου το οποίο και κέρδισε, το 2005, το Βραβείο Ευρωπαϊκής Αρχιτεκτονικής Phillipe Rotthier , ένα βραβείο που δίνεται πάνω από 30 χρόνια, σε έργα με οικολογική και ιστορική συνείδηση.
Μπαίνοντας στο Kustendorf, αφού πληρώσεις 2€ το άτομο (μόνο οι μεγάλοι), στο βάθος του κεντρικού δρόμου, βλέπεις την ξύλινη εκκλησία του Αγίου Σάββα. Τριγύρω θα συναντήσεις ξύλινα κουκλίστικα σπίτια, που απλώνονται σε δρομάκια και πλατείες με ονόματα όπως : οδός Φεντερίκο Φελίνι, οδός Μπρους Λη, οδός Ερνέστο Τσε Γκεβάρα, πλατεία Νικόλα Τέσλα, πλατεία Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα και διάφορες άλλες προσωπικότητες, σημαντικές για την ζωή του σκηνοθέτη. Ο χώρος είναι διακοσμημένος με διάφορα αυτοκίνητα ή στοιχεία που έχουν κατά καιρούς χρησιμοποιηθεί σε ταινίες του. Στην περιοχή λοιπόν αυτή και συγκεκριμένα στο Ζλάτιμπορ θα σου πρότεινα άλλη μια διανυκτέρευση.
Μην σε φοβίζει τίποτα στο οδικό κομμάτι, λίγη υπομονή παραπάνω γιατί τα Αλβανικά χιλιόμετρα βγαίνουν ποιο αργά αλλά ΟΚ. Ξεκινάτε πρωί σταματάτε όπου κουραστείτε , Ακόμα και στην Αλβανία οι άνθρωποι είναι πολύ φιλικοί, καλοσυνάτοι και εξυπηρετικοί. Δεν παραβιάζω τα όρια ταχύτητας οδηγείτε αμυντικά και προσεκτικά, δεν είναι χειρότεροι οδηγοί από εμάς. Εύχομαι καλό ταξίδι.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες
Το ταξίδι αυτό αρχικά ξεκίνησε για 6 διανυκτερεύσεις. Στην πορεία αναγκάστηκα να τις κάνω 7 προκειμένου να γίνουν πιο "ανθρώπινα" τα ωράρια και να υπάρχουν και κενά ξεκούρασης μετά από δύσκολα χιλιομετρικά ημέρες...
Λόγω του ότι μετά από αυτή την εβδομάδα του road trip έχει ήδη κλειστεί άλλη μια εβδομάδα στην Εύβοια, δεν έχω την δυνατότητα να προσθέσω άλλες διανυκτερεύσεις.
ΙΣΩΣ μόνο μία και αυτή με το ζόρι... Με βάση αυτά που διαβάζω μάλλον η καλύτερη λύση ΑΝ προσθέσω μια ακόμα αυτή να είναι στο Σεράγεβο ώστε να έχω λίγο περισσότερο χρόνο να το γνωρίσω καλύτερα - αν και μέχρι στιγμής για το Σεράγεβο επειδή στο πρόγραμμα θα ήταν ένας μικρός ενδιάμεσος προορισμός δεν ξέρω μέρη και σημεία ενδιαφέροντας που να με κάνουν να θέλω να παραμείνω μια μέρα ακόμα. Όποιος γνωρίζει ας προτείνει μερικά... Δυστυχώς έτσι είναι τα ταξίδια ΠΑΝΤΑ θα υπάρχουν μέρη που θα μπορούσες να πας, υπάρχουν όμως χρονικά, οικονομικά κλπ όρια που κάπου πρέπει να τραβήξεις μια γραμμή...
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
18
Likes
100
Σας έχω ζαλίσει αλλά επειδή είναι η πρώτη μου φορά στα Βαλκάνια και μάλιστα με αυτοκίνητο, δεν θέλω να αφήσω τίποτα σημαντικό στην τύχη…

Έχουμε και λέμε… Μια εβδομάδα με την γυναίκα μου οδικώς στα δυτ. Βαλκάνια στα μέσα του Αυγούστου – καταλαβαίνω ότι δεν είναι ότι καλύτερο αλλά δυστυχώς δεν παίζουν άλλες ελεύθερες ημερομηνίες.

1η ημέρα - Πολύ πρωινή (κατά τις 7.00) αναχώρηση από Αθήνα με σκοπό η 1η διανυκτέρευση να γίνει στην Β. Μακεδονία στην Οχρίδα… Το Google maps μου δίνει μια πρόβλεψη 8 ωρών. Αυτοκινητόδρομος σε γνώριμο Ελληνικό έδαφος το περισσότερο, οπότε δεν έχω λόγο να πιστεύω ότι δεν θα καταφέρω έστω και αργά το μεσημέρι να είμαι Οχρίδα. Το απόγευμα και το βράδυ βόλτα, καφές, φαγητό στην λίμνη. Έχει ήδη κλειστεί η διανυκτέρευση εκεί μέσω booking

2h ημέρα - Πρωινή (το αργότερο στις 9.00) αναχώρηση από Οχρίδα. Το σχέδιο είναι να μπούμε Αλβανία από τελωνείο Kjafasan και μέσω Ελβασάν, Τίρανα, Σκόδρα να την περάσουμε σουβλάκι με μόνο μικρές στάσεις για φωτό, ξεμούδιασμα κλπ με προορισμό τα σύνορα για Μαυροβούνιο. Μπαίνουμε Μαυροβούνιο, συνεχίζουμε παραλιακά, και λέμε για μια στάση για φωτό και φαί στο γραφικό Σβετι Στεφάν με τελικό προορισμό ημέρας το Κότορ, ελπίζοντας αργά το απόγευμα να βρίσκομαι εκεί. Επειδή ακούω ότι είναι όμορφο μέρος και για να μην είμαι συνέχεια στους δρόμους, έχω ήδη κλείσει εκεί 2 διανυκτερεύσεις. Έτσι κι αλλιώς θα φθάσουμε αργά οπότε σκέφτηκα να έχουμε μια ολόκληρη ελεύθερη ημέρα στην διάθεσή μας για βόλτα, αξιοθέατα και χαλάρωση. Είμαι λίγο επιφυλακτικός για την αυτή την διαδρομή Οχρίδα-Κότορ. Το maps μου δίνει την διαδρομή γύρω στις 6 ώρες, αλλά είναι Αύγουστος και δεν ξέρω τι θα παίξει από κίνηση στην Αλβανία και από καθυστερήσεις στα τελωνεία - θα είναι κρίμα να αναγκαστώ να θυσιάσω την στάση στο Σβετι Στεφάν…

3η ημέρα - Ποδαράτη εξερεύνηση του Κότορ, χαλάρωση και αποτοξίνωση από το αυτοκίνητο.

4η ημέρα - Πρωινή αναχώρηση από Κότορ, μικρή στάση για φωτό στο διπλανό Πέραστ, και μέσω Τρέμπινιε κατευθύνομαι προς Μόσταρ. Απαραίτητα μεγάλη στάση στους καταρράκτες Kravica που είναι σχεδόν στον δρόμο μας και στις φωτό που έχω δει φαίνονται μαγευτικοί. Λογικά δεν θα έχουμε πρόβλημα μέχρι το απόγευμα να βρισκόμαστε στο Μόσταρ. Λίγο πάνω από τις 4 ώρες μου δίνει την διαδρομή το maps οπότε ακόμα και με μια μεγάλη στάση στους καταρράκτες δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα. Στο Μόσταρ έχω ήδη κλείσει 2 διανυκτερεύσεις

5η ημέρα - Ξεκούραση και χαλάρωση στο Μόσταρ αλλά μάλλον θα εκμεταλλευτούμε την ελεύθερη ημέρα και για μια μικρή εξόρμηση σε όμορφα και πολύ κοντινά μέρη γύρω από το Μόσταρ όπως το Devlish house. Το κομμάτι αυτό ακόμα το επεξεργάζομαι…

6η ημέρα - Αναχώρηση από το Μόσταρ με επόμενο προορισμό διανυκτέρευσης το Σεράγεβο. Γύρω στις 2 ώρες η διαδρομή άρα δεν θα φτάσουμε σκοτωμένοι και θα έχουμε λίγο χρόνο να πάρουμε μια μυρωδιά από την πόλη του Σεράγεβο τόσο την ημέρα όσο και την νύχτα. Έχει ήδη κλειστεί διανυκτέρευση εκεί.

7η ημέρα - Από το Σεράγεβο ξεκινά η επιστροφή. Πρωινή αναχώρηση και μέσω Βισενγκραντ μπαίνω Σερβία και κατευθύνομαι προς Νις όπου έχει κλειστεί η τελευταία διανυκτέρευση. Γύρω στις 6,5 ώρες μου δίνει την διαδρομή το maps. Εκεί σβήνουμε από τα χιλιόμετρα, γνωρίζουμε λίγο το κέντρο της πόλης, κοιμόμαστε και την

8η πια ημέρα ροβολάμε προς Ελλάδα με κατεύθυνση την Εύβοια όπου έχει προγραμματιστεί η 2η εβδομάδα των διακοπών…

Αυτό είναι το πρόγραμμα που έχω βγάλει. Προσπάθησα να βρω μια ισορροπία μεταξύ του να επισκεφθώ όσο το δυνατόν περισσότερα όμορφα μέρη χωρίς όμως να φορτώσω υπερβολικά τις ημέρες με χιλιόμετρα και να καταλήξω να περάσω τις διακοπές μέσα στο αυτοκίνητο. Θα ήθελα γνώμες, παρατηρήσεις, αντιρρήσεις, προτάσεις από έμπειρους σχετικά με τα μέρη, τις διαδρομές , τις διανυκτερεύσεις και κατά πόσο το πρόγραμμα είναι εφικτό... Αν και αρχικά το είχα σκοπό τελικά άφησα εκτός το Ντουμπρόβνικ. Οι μέρες δεν έβγαιναν, χρειαζόμουνα τουλάχιστον άλλες 2 μέρες εκεί για να πεις ότι θα το δεις καλά και επιπλέον απ’ότι είδα ήταν πανάκριβο και στην διαμονή και γενικά, χώρια που τον Αύγουστο χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί την μάνα από τον κόσμο …Next time…

Αν και προκειμένου να έχω μια καλύτερη ευελιξία θα ήθελα κάποια πράγματα και ενδιάμεσοι προορισμοί να αποφασιστούν επί τόπου, προτίμησα να κλείσω όλες τις διανυκτερεύσεις εκ των προτέρων για να μην έχω δυσάρεστες εκπλήξεις μιας και ο Αύγουστος φαντάζομαι ότι θα είναι δύσκολος και αντιοικονομικός για καταλύματα της τελευταίας στιγμής. Δεσμευτικό και άρα σπαστικό μεν, αλλά τουλάχιστον έχω κλείσει τα πάντα με δυνατότητα ακύρωσης οπότε τυχόν αλλαγές κατόπιν υποδείξεών σας είναι ακόμα εφικτές.

Προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω για απρόβλεπτη κίνηση στους δρόμους και πιθανές μεγάλες καθυστερήσεις στα τελωνεία που μπορεί να σου καταστρέψουν το πρόγραμμα… Επίσης με χαλάνε αυτά που έχω ακούσει/διαβάσει όπως κάτι ανατριχιαστικές ιστορίες για στημένες καταστάσεις σε ψευτομπλόκα που προσπαθούν να εκβιάσουν χρήματα και γενικά για τα θέματα ασφάλειας, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο πρέπει να τα πάρω σοβαρά, ή αν είναι υπερβολές, ή αν απλά συμβαίνουν μια στο τόσο και μόνο αν είσαι άτυχος και πέσεις στην περίπτωση… Πάντως σε κάθε περίπτωση έχω προγραμματίσει όλες οι μετακινήσεις να είναι ημέρα…

Χρηματικά θα κινούμαι κυρίως με ευρώ και με κάρτες. Έφτιαξα και έναν λογαριασμό στην Revolut με σκοπό να χρησιμοποιώ αυτή όπου και όσο μπορώ. Για επικοινωνίες μπαίνοντας στα Σκόπια θα κοιτάξω για αυτές τις τουριστικές κάρτες που δίνουν data και ομιλία σε όλες αυτές τις χώρες. Θα ήθελα να μπορούσα να λύσω το πρόβλημα από Ελλάδα πριν ξεκινήσω αλλά από εδώ κοστίζει ο κούκος αηδόνι…. Εννοείται ότι έχω ήδη κατεβάσει τους αντίστοιχους χάρτες στο κινητό ώστε ακόμα και χωρίς σύνδεση να έχω τουλάχιστον το βασικό GPS

Πήρα τηλέφωνο όλες τις πρεσβείες και επιβεβαίωσα ότι σε όλες αυτές τις χώρες περνάς με καινούργια Ελληνική ταυτότητα χωρίς διαβατήριο, αρκεί να είναι έκδοσης τελευταίας 10ετίας. Άρα από χαρτιά μόνο πράσινη κάρτα διεθνούς ασφάλισης του αυτοκινήτου χρειάζομαι που θα την βγάλω λίγες ημέρες πριν την αναχώρηση. Αν είναι κάτι που μου έχει διαφύγει το λέτε…

Προτάσεις, συμβουλές, εμπειρίες, κόλπα, αντιρρήσεις, όλα καλοδεχούμενα… Από την πλευρά μου θα συνεισφέρω γράφοντας εδώ το ταξιδιωτικό / εντυπώσεις / φωτό όταν με το καλό επιστρέψω.
Προσπαθώντας να βελτιώσω λίγο το πρόγραμμα μιας και καταλαβαίνω ότι η 2η ημέρα από Οχρίδα σε Κότορ διασχίζοντας την Αλβανία θα είναι πολύ δύσκολη και πιθανώς να μας ταλαιπωρήσει, να μας αγχώσει, και να μας στερήσει ενδιάμεσες μικρές στάσεις λόγω πίεσης χρόνου, σκέφτηκα μια εναλλακτική.

Θυσιάζω την Οχρίδα και ξεκινώντας από Αθήνα μέσω Ιωαννίνων-Κακαβιάς μπαίνω Αλβανία και κάνω εκεί μια διανυκτέρευση πριν κατευθυνθώ την επόμενη ημέρα κανονικά προς Κότορ. Με αυτό τον τρόπο σε σχέση με το αρχικό πρόγραμμα της 1ης διανυκτέρευσης στην Οχρίδα μειώνω κατά 1.30-2 ώρες την οδήγηση της 2ης ημέρας και γλυτώνω ένα συνοριακό πέρασμα (από Β. Μακεδονία σε Αλβανία) που πιθανόν να μας καθυστερήσει ακόμα περισσότερο. Λογικά αυτή η διανυκτέρευση στην Αλβανία θα μπορούσε να γίνει κάπου στο Δυρράχιο, στα Τίρανα, ή γιατί όχι στο γραφικό Μπεράτ…

Πως το βλέπετε σαν σκέψη/εναλλακτική ?

Αν τελικά το τροποποιήσω έτσι που προτείνετε να γίνει αυτή η διανυκτέρευση ?
 
Last edited:

voidgr

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Προσπαθώντας να βελτιώσω λίγο το πρόγραμμα μιας και καταλαβαίνω ότι η 2η ημέρα από Οχρίδα σε Κότορ διασχίζοντας την Αλβανία θα είναι πολύ δύσκολη και πιθανώς να μας ταλαιπωρήσει, να μας αγχώσει, και να μας στερήσει ενδιάμεσες μικρές στάσεις λόγω πίεσης χρόνου, σκέφτηκα μια εναλλακτική.

Θυσιάζω την Οχρίδα και ξεκινώντας από Αθήνα μέσω Ιωαννίνων-Κακαβιάς μπαίνω Αλβανία και κάνω εκεί μια διανυκτέρευση πριν κατευθυνθώ την επόμενη ημέρα κανονικά προς Κότορ. Με αυτό τον τρόπο σε σχέση με το αρχικό πρόγραμμα της 1ης διανυκτέρευσης στην Οχρίδα μειώνω κατά 1.30-2 ώρες την οδήγηση της 2ης ημέρας και γλυτώνω ένα συνοριακό πέρασμα (από Β. Μακεδονία σε Αλβανία) που πιθανόν να μας καθυστερήσει ακόμα περισσότερο. Λογικά αυτή η διανυκτέρευση στην Αλβανία θα μπορούσε να γίνει κάπου στο Δυρράχιο, στα Τίρανα, ή γιατί όχι στο γραφικό Μπεράτ…

Πως το βλέπετε σαν σκέψη/εναλλακτική ?

Αν τελικά το τροποποιήσω έτσι που προτείνετε να γίνει αυτή η διανυκτέρευση ?
Προσωπικά επειδή θα κάνω σχεδόν το ίδιο ταξίδι με εσένα, την πρώτη νύχτα θα την περάσω στο Δυρράχιο ώστε να μην είναι κουραστικό. Θα με ενδιέφερε και εμένα όμως να ακούσω και άλλες απόψεις βέβαια.
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
18
Likes
100
Προσωπικά επειδή θα κάνω σχεδόν το ίδιο ταξίδι με εσένα, την πρώτη νύχτα θα την περάσω στο Δυρράχιο ώστε να μην είναι κουραστικό. Θα με ενδιέφερε και εμένα όμως να ακούσω και άλλες απόψεις βέβαια.

Προς το παρόν έχω κλείσει την 1η διανυκτέρευση στο Berat... Ναι μεν δεν είναι το πιο βολικό σε σχέση με τα χιλιόμετρα της 2ης ημέρας (στο Δυραχιο ή στα Τίρανα θα κέρδιζα καμιά ώρα ακόμα) αλλά διαβάζω ότι είναι όμορφο-γραφικό μέρος που αξίζει να το δείς.
Φυσικά έχω την δυνατότητα ακύρωση και αλλαγής αν πέσουν στο τραπέζι άλλες καλές ιδέες
 

aggelinos

Member
Μηνύματα
18
Likes
100
Σε κλειστό parking το αυτοκίνητο ε;
Σε ιδιωτικό parking. Έτσι λένε τουλάχιστον...Τώρα κλειστό ή όχι δεν ξέρω.
Γενικά σε όλες μου τις διανυκτερεύσεις για να είμαι όσο το δυνατόν πιο σίγουρος ζητάω και επιβεβαίωση του reservation parking μέσω μηνύματος της Booking και παίρνω θετική απάντηση.
Τώρα τι θα παίξει στην πράξη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.928
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom