gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Καλησπέρα σέ όλους! Διαβάζω χρόνια, έχω πάρει υπέροχες ιδέες από εδώ μέσα, αλλά ξεκίνησα να γράφω πολύ πρόσφατα...

Πρόκειται να κάνουμε κ εμείς ένα ταξίδι δυτικά Βαλκάνια..

Κ η απορία μου είναι που δεν έχει αναφερθεί ποτέ (εκτός αν υπάρχει κ δεν είδα καποιο θεμα σχετικό) το Ζαμπλιακ τού Μαυροβούνιο ως προορισμός -σταση σέ αυτά τά ταξίδια...

Τό προτείνω σέ όλους τους φίλους που σχεδιάζουν ταξίδι στην περιοχή...

Το Ζαμπλιακ είναι για τούς μη γνώστες στο βόρειοανατολικό ορεινό Μαυροβούνιο, μια μικρή πόλη σέ ένα πανέμορφο οροπέδιο έκτασης πολλών χιλιομέτρων, με λιβαδια κ δάση σέ υψόμετρο 1450 μέτρων, με απίστευτη φύση γύρω τής κ με το εθνικό πάρκο durmitor (κ την απίστευτη Μαύρη Λίμνη) μόλις 2 χιλιόμετρα απόσταση από το κέντρο.

Στην περιοχή υπάρχουν τουλάχιστον 15 αλπικές λίμνες, σέ πανέμορφα τοπία. Κοντά είναι το μοναδικό φαράγγι τού ταρα, μνημείο της φύσης τής ΟΥΝΕΣΚΟ κ άπειρες αρκετά οικονομικές επιλογές για ράφτινγκ, ενώ μπορείς να κάνεις πεζοπορία, zipline στην όμορφη γέφυρα τού durdevica κτλ. Για περπάτημα κ μονοπάτια δεν το συζητάμε, έχει πολλές επιλογές, που καταλήγουν σε φοβερές αλπικές λίμνες (μεγάλες, όχι τύπου "δρακολιμνες" που έχουμε εδώ, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τά βουνά μας)

Εμείς την έχουμε βάλει την περιοχή στο πρόγραμμα κ νομίζω η ομορφιά τής φύσης θα μας ανταμείψει. Ταξιδεύουμε τήν επόμενη εβδομάδα

Παραθέτω κ μία φωτογραφία κ τής μαύρης λίμνης, σήμα κατατεθέν τού εθνικού πάρκου... Κ όχι, δεν είναι ούτε από Άλπεις, ούτε από Κολοράντο. Είναι από τό ταπεινό φτηνό (40 ευρώ το 4κλινο κλείσαμε στο Ζαμπλιακ) κ διπλανό μας ορεινό Μαυροβούνιο
IMG_20230510_194327.jpg
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Ευχαριστούμε για την πρωτότυπη πρόταση! Ποια θεωρείτε καλύτερη εποχή επίσκεψης; @gt13
 
Last edited:

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Σέ λίγες μέρες θα είμαι εκεί για 2 βραδια κ θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες! Πάντως λόγω υψομέτρου χειμώνα θα είναι δύσκολα εκεί πάνω...
Άνοιξη καλοκαίρι λογικά θα είναι καλύτερα...
Παρεπιπτόντως, μία ακόμη πρόταση στην περιοχή. Σκοπεύουμε να συνεχίσουμε μετά από τό Ζαμπλιακ μέσω τού εθνικού παρκου durmitor προς pluzine, κ μετά το συνοριακό πέρασμα hum. Εκεί καταλήγει το φαράγγι τού Τάρα. Έχει απίστευτες επιλογές για ράφτινγκ, διαμονή σέ ξύλινα σπιτάκια, πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό κτλ. Κλείσαμε πακέτο 4 άτομα για 320€. Με βραδυνό, ύπνο, πρωινό, ράφτινγκ 18 km στον Τάρα κ μετά μεσημεριανό (κατα σειρά όλα αυτά). Στο rafting camp modra Rijeka. Κ μετά 2 ώρες οδήγηση προς Σεράγεβο.

Σέ λίγες μέρες θα έχω λεπτομέρειες για το πώς περάσαμε...
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Σέ λίγες μέρες θα είμαι εκεί για 2 βραδια κ θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες! Πάντως λόγω υψομέτρου χειμώνα θα είναι δύσκολα εκεί πάνω...
Άνοιξη καλοκαίρι λογικά θα είναι καλύτερα...
Παρεπιπτόντως, μία ακόμη πρόταση στην περιοχή. Σκοπεύουμε να συνεχίσουμε μετά από τό Ζαμπλιακ μέσω τού εθνικού παρκου durmitor προς pluzine, κ μετά το συνοριακό πέρασμα hum. Εκεί καταλήγει το φαράγγι τού Τάρα. Έχει απίστευτες επιλογές για ράφτινγκ, διαμονή σέ ξύλινα σπιτάκια, πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό κτλ. Κλείσαμε πακέτο 4 άτομα για 320€. Με βραδυνό, ύπνο, πρωινό, ράφτινγκ 18 km στον Τάρα κ μετά μεσημεριανό (κατα σειρά όλα αυτά). Στο rafting camp modra Rijeka. Κ μετά 2 ώρες οδήγηση προς Σεράγεβο.

Σέ λίγες μέρες θα έχω λεπτομέρειες για το πώς περάσαμε...
Τέλεια! Αν θέλετε, να μας πείτε και από πού είναι η καλύτερη/συντομότερη πρόσβαση σε αυτά τα μέρη. Να περάσετε όμορφα!
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Μέσω Κοσόβου λένε οι χάρτες Google. Αλλά λόγω της κατάστασης θα το αποφύγουμε κ θα κάνουμε 2 διανυκτερεύσεις σε Νις κ Ζλατιμπορ. Μέχρι Νις από Θεσσαλονίκη είναι περίπου 4 ώρες. Από Νις μέχρι Ζλατιμπορ ακόμη 4. Κ από εκεί το Ζαμπλιακ περίπου 2,5. Θα επανέλθω όταν κάνουμε τίς διαδρομές στην πράξη...
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Σίγουρα Θεσσαλονίκη Νις δεν βγαίνει σε 4 ώρες.
 

gt13

Member
Μηνύματα
39
Likes
109
Όντως... 4:39 λέει στούς χάρτες Google. Με την ελπίδα να μήν φάμε πολύ χρόνο στα 2 σύνορα...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σχεδιάζω και εγώ ένα οδικό ταξίδι προς Δαλματικές Ακτές από Θεσσαλονίκη και θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την προτεινόμενη διαδρομή προς Κότορ. Το ταξίδι θα ξεκινήσει σε 6 μέρες και δεν έχω κλείσει καμια διανυκτέρευση (!!) γιατί δεν έχω καταλήξει στο πρόγραμμα και έχω αγχωθεί με αυτά που διαβάζω για την κίνηση στους δρόμους αυτήν την εποχή, σε σημείο που σκέφτομαι να το ακυρώσω...
Το ταξίδι θα είναι 9 ημερών και οι 8 διανυκτερεύσεις θα μοιραστούν ως εξής:
Κότορ (1Δ) -Ντουμπρόβνικ (2Δ) - Σπλιτ (2Δ) - Lake Plitvice (1Δ) -Ζαγκρεμπ (2Δ)

Θεσσαλονίκη> Κότορ (1Δ) >Μπούτβα & Σβέτι Στέφαν?? -> Ντουμπρόβνικ
Ντουμπρόβνικ (2Δ) > Μόσταρ > Σπλιτ (2Δ)-Τρογκιρ > Lake Plitvice (1Δ) > Ζαγκρεμπ (2Δ)> Θεσσαλονίκη
Ο στόχος μας είναι να γνωρίσουμε ένα μέρος της Κροατίας με κάποιες πινελιές από Μαυροβούνιο και Βοσνία -Ερζεγοβίνη στην οποία θα επανέλθουμε άλλη φορά.

Από το www.viamichelin.com μου δείχνει ως πιο σύντομη διαδρομή την εξής:
Θεσσαλονίκη -Εύζωνοι -Σκοπια - Ferizaj -Prizren -Σκόδρα -Μπούτβα - Κότορ
Ουσιαστικά με βάζει μέσα στο Κόσοβο για λίγο χωρίς να μπαίνω στην Πρίστινα.
Το ερώτημα είναι εάν έχει κάνει κάποιος αυτήν την διαδρομή και εάν την κρίνει ασφαλή. Μέχρι Σκόπια είναι όλα εντάξει από ότι διαβάζω. Μετά τι γίνεται; Ανεβαίνω σε βουνά ή απλά κινούμαι σε επαρχιακό δρόμο;
Θα ήθελα να αποφύγω όσο μπορώ τους δρόμους της Αλβανίας γιατί αγχώθηκα με αυτά που διάβασα...
Βινιέτα βγάζω στο Κόσοβο και στο Μαυροβούνιο ή όχι;

θεσσαλονικη - Kotor.jpg
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Για ποιο λόγο να αποφύγετε το Κόσοβο; Απλά θέλει διαβατήριο και μια έξτρα ασφάλεια, όμως οι δρόμοι είναι καλύτεροι και συντομότερο.
Βέβαια οι μέρες σας είναι λίγες. Μήπως να αναθεωρήσετε για τον τελικό προορισμό;
Το διαβατήριο για διέλευση από το Κόσοβο ισχύει ακόμα ή μπαίνουμε και με ταυτότητα νέα;
Φένια, εννοείς να αγοράσουμε έξτρα ασφάλεια για την οδική βοήθεια που δεν παρέχουν τα συμβόλαια μας σε κάποιες χώρες όπως το Κόσοβο;
Όσο διαβάζω το νήμα τόσες απορίες μου δημιουργούνται... :eek:
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.572
Likes
12.779
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Όσο διαβάζω το νήμα τόσες απορίες μου δημιουργούνται... :eek:
Είναι λογικό το ίδιο έπαθα και γω πέρσι.
Για το Κόσσοβο δεν έχω άποψη αν και διάβασα ότι περνάς και με ταυτότητα.
Το μόνο που μου κλωτσάει στο πρόγραμμα είναι το Ζάγκρεμπ. Δύο βράδια καλοκαιριάτικα γιατί;
'Εχει πολύ ωραιότερα μέρη στην Κροατία και στη Βοσνία από μια τσιμεντούπολη που ενδεχομένως θα έχει χάσει και την ενέργειά της λόγω θέρους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.144
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom