είναι νόμιμο;

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Καλημέρα σε όλους! :lol:
Σε ένα ξενοδοχείο που βρήκα στην Ελλάδα και θέλω να το κλείσω για το καλοκαιρι, αναγράφεται στην πολιτική κρατήσεων ότι η εξόφληση ολόκληρου του ποσού της διαμονής πραγματοποιείται με την άφιξή μου στο ξενοδοχείο.
Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω εάν αυτό είναι νόμιμο. Τι γίνεται δηλαδή αν δεν μείνω ευχαριστημένη από το δωμάτιο;
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Είναι απολύτως νόμιμο, εφόσον αναγράφεται στην πολιτική κρατήσεων. Συνήθως δε έχει να κάνει με φθηνότερες τιμές οπότε κερδίζεις μεν την φθηνότερη τιμή αλλά έχεις ως όρο την μη ακύρωση ή την προεξόφληση.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Που το πρόβλημα ???
ανεβαίνεις βλέπεις και αν σου αρέσει πληρώνεις και μενεις
δεν σου αρέσει φευγεις !!!!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!! :p
Xristo71 προβληματίζομαι, γιατί σκοπεύω να πάω σε έναν αρκετά τουριστικό προορισμό και αν δεν μείνω ικανοποιημένη απο το ξενοδοχείο, φοβάμαι ότι τελευταία στιγμή κ ενώ είμαι ήδη στο νησί, θα μου είναι πολύ δύσκολο να βρω κάτι άλλο εξίσου καλό και οικονομικό...:roll:
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Φανταζομαι εννοει οτι θα πληρωσεις οταν φτασεις στο χοτελ και δε θα σου κρατησουν χρηματα απο την πιστωτικη σου καρτα απο πριν .Οχι οτι σου αρεσει δε σου αρεσει πρεπει σωνει και καλα να πληρωσεις μιας και τους κρατησες το δωματιο.
Αυτο το ξενοδοχειο δεν εχει σαιτ ...δεν εχει καποιες κριτικες ωστε να λαβεις μια ιδεα περι τινος προκειται?Θα εξυπηρετουσε βεβαια να ελεγες το ονομα ..μηπως εχει παει καποιος απο μας εκει ,αλλα νομιζω αυτο απαγορευεται εδω μεσα για ξενοδοχεια του εσωτερικου.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!! :p
Xristo71 προβληματίζομαι, γιατί σκοπεύω να πάω σε έναν αρκετά τουριστικό προορισμό και αν δεν μείνω ικανοποιημένη απο το ξενοδοχείο, φοβάμαι ότι τελευταία στιγμή κ ενώ είμαι ήδη στο νησί, θα μου είναι πολύ δύσκολο να βρω κάτι άλλο εξίσου καλό και οικονομικό...:roll:
Οπότε τι σε πειράζει αν θα πληρώσεις στην αρχή ή στο τέλος; Αυτό είναι το άγχος σου ή το ότι ίσως δε θα βρίσκεις κάτι άλλο; Με μπέρδεψες.:shock:
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Το ξενοδοχείο και σάιτ έχει και καλό φαίνεται! Το θέμα είναι ότι δεν το έχω ξανασυναντήσει αυτό ποτέ στην Ελλάδα, όσο και αν έχω ταξιδέψει..Και απλά με αγχώνει το γεγονός ότι με υποχρεώνει να πληρώσω το σύνολο της διαμονής με το που φτάσω στο νησί.. Και μιλάω για μια διαμονή 10 ημερών, όχι διήμερο!
Αν δηλαδή πάει κάτι στραβά και φύγω νωρίτερα; Πάει, τα έχασα τα λεφτάκια μου;!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.029
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι, ειναι νομιμο...
Ετσι κι αλλιως ομως σου αρεσει δεν σου αρεσει ο νομος οριζει πως απο τη στιγμη που εχεις κανει κρατηση και δεν εχεις ακυρωσει τουλαχιστον 21ημερες νωριτερα, εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις το μισο ποσο της συμφωνηθεισας τιμης για τις μερες που δεν θα μεινεις (εννοειται πως οσες μερες μεινεις τις πληρωνεις κανονικα). Τωρα αυτο πολλες φορες δε γινεται αλλα εγω σου λεω τι λεει ο νομος. Δηλαδη και σε ξενοδοχειο που σου λεν να πληρωσεις κατα την αναχωρηση, αν δεν σου αρεσει το δωματιο και θες να φυγεις, θα πληρωσεις τις μισες διανυκτερευσεις. Αυτα βεβαια οταν υπαρχει εγραφο αποδεικτικο της κρατησης, αλλιως το ξενοδοχειο δεν μπορει να κανει τιποτα και μπορεις ανετα να φυγεις. Σε αυτην την περιπτωση ομως (που δεν εχεις καποιο χαρτι ή mail που να επιβεβαιωνει την κρατηση) εχει το δικαιωμα και το ξενοδοχειο να αρνηθει πως εχεις κανει κρατηση και να σε αφησει να ψαχνεσαι τελευταια ωρα για δωματιο.
Αυτα τα ολιγα!
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
δε μας λες ποιο ειναι το ξενοδοχειο μηπως μπορεσουμε να σε βοηθησουμε?εδω πας σε ξενοδοχειο και εχεις προπληρωσει για ολες τις μερες...μακαρι να ηταν ετσι ολα και να πληρωνες με την αφιξη
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Ναι, ειναι νομιμο...
Ετσι κι αλλιως ομως σου αρεσει δεν σου αρεσει ο νομος οριζει πως απο τη στιγμη που εχεις κανει κρατηση και δεν εχεις ακυρωσει τουλαχιστον 21ημερες νωριτερα, εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις το μισο ποσο της συμφωνηθεισας τιμης για τις μερες που δεν θα μεινεις (εννοειται πως οσες μερες μεινεις τις πληρωνεις κανονικα). Τωρα αυτο πολλες φορες δε γινεται αλλα εγω σου λεω τι λεει ο νομος. Δηλαδη και σε ξενοδοχειο που σου λεν να πληρωσεις κατα την αναχωρηση, αν δεν σου αρεσει το δωματιο και θες να φυγεις, θα πληρωσεις τις μισες διανυκτερευσεις. Αυτα βεβαια οταν υπαρχει εγραφο αποδεικτικο της κρατησης, αλλιως το ξενοδοχειο δεν μπορει να κανει τιποτα και μπορεις ανετα να φυγεις. Σε αυτην την περιπτωση ομως (που δεν εχεις καποιο χαρτι ή mail που να επιβεβαιωνει την κρατηση) εχει το δικαιωμα και το ξενοδοχειο να αρνηθει πως εχεις κανει κρατηση και να σε αφησει να ψαχνεσαι τελευταια ωρα για δωματιο.
Αυτα τα ολιγα!
Ειναι ακριβώς οπως τα λες Κώστα !
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Παιδιά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Το πρόβλημά μου δεν είναι τόσο για το αν θα είναι καλό το ξενοδοχείο, όσο το ότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, οπότε γιατί να προπληρώσω για όλη τη διαμονή με το που φτάσω, από τη στιγμή που μπορεί να θέλω τελικά να κάτσω λιγότερες μέρες!
Το ξενοδοχείο πάντως το έλεγξα από sites με reviews και λένε καλά λόγια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom