είναι νόμιμο;

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τοτε κλεινεις για λιγοτερες ημερες και αμα θελησεις να μεινεις παραπανω τοτε ζητας να παρατεινεις την κρατηση σου εφοσον εχει διαθεσιμοτητα. Αν η περιοδος για την οποια ενδιαφερεσαι ειναι χαλαρη απο απο αποψη κοσμου, τοτε θα μπορεσεις να βρεις δωματιο. Μπορεις μαλιστα να το δηλωσεις κατα την αφιξη σου: "Ξερετε εκλεισα για πεντε ημερες, αλλα ειναι πιθανον να μεινω αλλες δυο. Εχετε το υποψη σας και μεχρι ποτε μπορω να σας απαντησω οριστικα;"

Αν βεβαια η κρατηση σου ειναι σε high season, αυτα δε μπορουν να γινουν. Λογικο αλλωστε: ο ξενοδοχος δε μπορει να πουλησει ευκολα τελευταια ωρα και στιγμη το δωματιο την ωρα που ολοι εχουν κανει τις κρατησεις τους, λογω εποχης. Ειναι αλλωστε ο μηνας που τρεφει τους εντεκα για τον ξενοδοχο, αν του μεινουν αδεια δωματια και τοτε, τοτε την εχει πολυ ασχημα η επιχειρηση του.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
...όσο το ότι ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί, οπότε γιατί να προπληρώσω για όλη τη διαμονή με το που φτάσω, από τη στιγμή που μπορεί να θέλω τελικά να κάτσω λιγότερες μέρες!
Γιατί αν έχεις ένα σταθερό πρόγραμμα, θα βρεις και καλύτερες τιμές στα ξενοδοχεία και θα είσαι πιο ξεκούραστη φτάνοντας σε μια πόλη να ξέρεις ότι σε περιμένει η διαμονή που έχεις ήδη κλείσει στην τιμή που επιθυμείς.
Αν κινείσαι φλου ή θα αναγκαστείς να μείνεις σε κατώτερης ποιότητας ξενοδοχεία ή θα πληρώσεις περισσότερο... συν το χαμένο χρόνο να ψάξεις για διαμονή σε μια περιοχή που καλά καλά δεν ξέρεις πως να κινηθείς (αν την επισκέπτεσαι για πρώτη φορά)!
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Γιατί αν έχεις ένα σταθερό πρόγραμμα, θα βρεις και καλύτερες τιμές στα ξενοδοχεία και θα είσαι πιο ξεκούραστη φτάνοντας σε μια πόλη να ξέρεις ότι σε περιμένει η διαμονή που έχεις ήδη κλείσει στην τιμή που επιθυμείς.
Αν κινείσαι φλου ή θα αναγκαστείς να μείνεις σε κατώτερης ποιότητας ξενοδοχεία ή θα πληρώσεις περισσότερο... συν το χαμένο χρόνο να ψάξεις για διαμονή σε μια περιοχή που καλά καλά δεν ξέρεις πως να κινηθείς (αν την επισκέπτεσαι για πρώτη φορά)!
Συμφωνώ απόλυτα...Δεν είμαι και πολύ του στυλ να κλείνω τελευταία στιγμή...Απλά είναι η πρώτη φορά που μου ζητάνε να πληρώσω για όλη τη διαμονή μου με το που φτάσω στο ξενοδοχείο! Και απλά αναρωτιόμουν αν αυτό είναι νόμιμο... ;);)
 

cacofonix

Member
Μηνύματα
81
Likes
3
Αν αποφασίσεις να κλείσεις online για 3 μέρες και πας εκεί και τους πεις θα κάτσω 5, τις 2 μέρες επιπλέον θα τις πληρώσεις με την τιμή του ξενοδοχείου. 30%-40% πιο ακριβά.
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
851
Να διευκρινίσω κάτι που δεν ξέρω αν έγινε κατανοητό... Το ξενοδοχείο το έκλεισα απευθείας με τον ξενοδόχο, δηλαδή χωρίς την παρεμβολή κάποιας ιστοσελίδας με προσφορές, π.χ. booking. Για αυτό μου φάνηκε περίεργο που μου ζήτησε να εξοφλήσω το σύνολο της διαμονής με το που φτάσω. Δεν έγινε κάποια προσφορά, ούτε κάποια έκπτωση...
:p
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Α! Μαλιστα! Τοτε ειναι περιεργο! Συνηθως η εξοφληση γινεται την τελευταια ημερα της διαμονης. Φυσικα αν φυγει κανεις νωριτερα πληρωνει και τα penalties.
Παντως παρανομο δεν ειναι, ειδικα αν η διαμονη ειναι ολιγοημερη.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Την πολιτική αυτή τη συνηθίζουν και ορισμένα bed & breakfast ή apartments, είτε στην Ελλάδα, είτε στο εξωτερικό.

Είναι ακόμα πιο συνηθισμένο δε, όταν το κατάλυμμα είναι μεμονωμένο και όχι μέρος κάποιου συγκροτήματος και ο ιδιοκτήτης δε μένει κοντά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.244
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom