ειμαι η μαριουλιτα και ειμαι καλα!!

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Samion φυσικα κ το πιο δυσκολο κομματι στο οποιο οι ιταλοι (κ εγω φυσικα) κανουν λαθη ειναι il congiuntivo, αλλα πραγματικα θεωρω τα ιταλικα ευκολη γλωσσα. Κ τα κινεζικα τα θεωρω ευκολα (με επιχειρηματα) αλλα ας μην το παρακανω! Τα γερμανικα ok, τα θεωρω δυσκολα. Κ ναι οι γλωσσες ειναι το καλυτερο μου, λατρευω να μαθαινω συνεχεια οσες περισσοτερες μπορω!
δεν διαφωνούμε σε κάτι, απλά μου χτύπησε λίγο το "πανεύκολη" που είπες για την υποτακτική και σχολίασα. σε μια συζήτηση ενδιαφέρουσα αλλά δεν έχω να πω κ πολλά γιατί δεν είμαι καλός στις γλώσσες και όλες δύσκολες μου φάινονται..πάντως βλέπω φοιτητές μετά 8-10 χρόνια κ μιλούν χάλια ιταλικά ενώ τα αγγλικά πολύ καλύτερα. βέβαια είναι πολύπλοκο το θέμα με πολλές παραμέτρους. από ποια μητρική γλώσσα ξεκινάς, η ηλικία σου, το πόσο σε ενδιαφέρει κλπ. σε γενικές γραμμές πάντως σαν ιταλός δύσκολα μιλάς. εμένα ακόμα με καταλαβαίνουν.. :haha:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.883
Likes
14.445
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
piccolo_mondo;286735 Αρκετα περιαυτολογησα! Basta!![/quote said:
Δε τίθεται ζήτημα επί τούτου
αλλά καλό είναι να μιλάς με επιχειρήματα .
Σου ξαναείπα, είχα μαθητές που λέγανε ότι τα ιταλικά είναι εύκολα και δε βγάζαν ούτε τη χρονιά.
Δεν υπάρχει εύκολη γλώσσα. Όλες θέλουν διάβασμα, μεθοδικότητα και εξάσκηση .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
όλη αυτή την ώρα ελπίζω να βλέπετε RAI3..μαριουλιτας συμπεριλαμβανομένης. αν όχι, ντροπή σας!
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
δεν διαφωνούμε σε κάτι, απλά μου χτύπησε λίγο το "πανεύκολη" που είπες για την υποτακτική και σχολίασα. σε μια συζήτηση ενδιαφέρουσα αλλά δεν έχω να πω κ πολλά γιατί δεν είμαι καλός στις γλώσσες και όλες δύσκολες μου φάινονται..πάντως βλέπω φοιτητές μετά 8-10 χρόνια κ μιλούν χάλια ιταλικά ενώ τα αγγλικά πολύ καλύτερα. βέβαια είναι πολύπλοκο το θέμα με πολλές παραμέτρους. από ποια μητρική γλώσσα ξεκινάς, η ηλικία σου, το πόσο σε ενδιαφέρει κλπ. σε γενικές γραμμές πάντως σαν ιταλός δύσκολα μιλάς. εμένα ακόμα με καταλαβαίνουν.. :haha:
Συμφωνουμε οτι δεν διαφωνουμε ;)
Κ εγω που εχω εφεση στις γλωσσες δεν σημαινει οτι με ολες τα παω το ιδιο καλα, κ ολες τις θεωρω το ιδιο ευκολες. Τα ιταλικα (αν κ δεν ειναι η γλωσσα που μιλαω καλυτερα) δεν με δυσκολεψαν ποτε, ηταν απο την αρχη οικεια, οι ηχοι ευκολοι, οι κανονες απλοι, οι εξαιρεσεις λιγοστες, το λεξιλογιο προβλεψιμο (!!) κ καπως ετσι τα εμαθα με μεγαλη ανεση.. Προσωπικη αποψη αυτο, αλλα κ αντικειμενικα υπαρχουν τοσες αλλες δυσκολες γλωσσες για να λεμε οτι τα ιταλικα ειναι δυσκολα. Αυτο ειπα μονο!

υ.γ: Παντως fenia42 κ Samion νομιζω οτι συμφωνουμε πως ειναι η πιο ομορφη γλωσσα!!!!
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Τελικά λάθος έκανα!!!:oops:
Τα Ιταλικά είναι μια πανεύκολη γλώσσα!!!:rolleyes:
Ουφ!!!:p
 

marioulita

Member
Μηνύματα
39
Likes
17
:welcome2: και από μένα marioulita !
Kαι κάτι άλλο, τα Ιταλικά δεν είναι εύκολη γλώσσα, εύκολα, και αυτό έχει σημασία, επικοινωνείς με τους Ιταλούς. :p
Τελικά ούτε και με τους Ιταλους επικοινωνεις εύκολα!!!Όταν αρχιζουν να μιλάνε ανασα δεν παίρνουν:) ευτυχώς ειχα διερμηνέα δίπλα μου και τα καταφέραμε:clap:
 

marioulita

Member
Μηνύματα
39
Likes
17
Για ονομα του θεου, καθηγητρια ιταλικών είμαι , αν τα ιταλικά ήταν εύκολα πολύ απλά θα τα μιλούσαν όλοι. Ξέρετε πόσοι ξεκινούν και τα παρατάνε στη μέση της χρονιάς επειδή ακριβώς νομίζουν ότι είναι εύκολα και μετά 5-6 μαθήματα τα βρίσκουν σκούρα ;
Ας μη λέμε ό,τι θέλουμε .
Άλλο γλώσσα και άλλο συννενόηση δια της νοηματικής.
ΠΕΣ ΤΑ ΦΙΛΗ.ΑΝ ΔΕΝ ΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΗΜΑΤΙΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΕΒΓΑΖΑ ΠΕΡΑ:haha::haha::haha:
 

marioulita

Member
Μηνύματα
39
Likes
17
Samion φυσικα κ το πιο δυσκολο κομματι στο οποιο οι ιταλοι (κ εγω φυσικα) κανουν λαθη ειναι il congiuntivo, αλλα πραγματικα θεωρω τα ιταλικα ευκολη γλωσσα. Κ τα κινεζικα τα θεωρω ευκολα (με επιχειρηματα) αλλα ας μην το παρακανω! Τα γερμανικα ok, τα θεωρω δυσκολα. Κ ναι οι γλωσσες ειναι το καλυτερο μου, λατρευω να μαθαινω συνεχεια οσες περισσοτερες μπορω!



Αρκετα περιαυτολογησα! Basta!!
Οπως καταλαβαίνεις μια αποψη θα πεις και πτυχίο θα σου ζητήσουμε:lol::lol::lol:
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Τελικά δεν κάνω λάθος;
:oops:
Eίναι ή δεν είναι;
:harakiri:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom