Κένυα Τανζανία εμβολια και χαπια για κενυα - τανζανια..

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Τι διαβάζω γ...ώ το πτυχείο μου μέσα...

Ξέρεις τι μπορείς να πάθεις, αν κολλήσεις Κίτρινο Πυρετό;
 

agmi

Member
Μηνύματα
503
Likes
2.448
Στο φορουμ εχουν ξαναγραψει για τα φαρμακα καταξιωμενα μελη, συνχωριανοι μου γιατροι, ας μην πεταει ο καθενας τα δικα του!
https://www.travelstories.gr/community/threads/Χάπια-για-ελονοσία.10656/
Προβλεψη χρειαζεται και ο καθενας πρατει αναλογα.
Συμφωνω απολυτα και με τον Travelstoryteller: αλλά αν θέλεις να κάνεις σαφάρι είναι μεγαλύτερο το ρίσκο
Δες και εδω: https://www.sanparks.org/parks/kruger/tourism/malaria.php
Απο ολες αυτες τις χωρες η Ν. Αφρικη ειναι η πιο προηγμενη και το λεει οτι στα παρκα η στις περιοχες με μαλαρια ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ η χρηση υγρου κατα των κουνουπιων & αγωγη κατα της ελονοσιας και για να συμπληρωσω 10 χρονια πριν ολα τα καλα ξενοδοχεια ειχανε τις συσκευες με τις ταμπλετες για τα κουνουπια.
 
Last edited:
Μηνύματα
301
Likes
1.820
Επόμενο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Ταξίδι-Όνειρο
Ωκεανία
αυτο το ξερω , γιαυτο το κανονισα να κανω δυο διαφορετικα ταξιδια
Ενα στην κενυα απο ΕΛΛΑΔΑ
και ενα Τανζανια απο ΕΛΛΑΔΑ
μιας και εχω μονο 15 ημερες και δεν φτανουν να μπορεσω να δω και κενυα και τανζανια και ζανζιβαρη
Παραθέτω από trip advisor:
"You will need the certificate if you travel from Kenya to other countries in the Yellow Fever belt such as other sub-Saharan African countries. Certain countries with tropical climates, for example Australia, India, and Thailand for example, will demand the certificate on entry if you have visited a country in the Yellow Fever belt, such as Kenya, within the previous six days. "

Το υπόλοιπο άρθρο εδώ: https://www.tripadvisor.com/Travel-g294206-c151998/Kenya:Yellow.Fever.html

Όταν μπήκαμε στην Τανζανία μας ζητήθηκε το χαρτί για κίτρινο πυρετό, δεν το είχαμε γιατί δεν είχαμε κάνει, και μας έγινε έλεγχος στα διαβατήρια μας, δηλαδή τις σφραγίδες από τις χώρες που είχαμε επισκεφτεί το τελευταίο διάστημα. Εφόσον τα δυο σου ταξίδια έχουν χρονική απόσταση μεταξύ τους στα χαρτιά θα είσαι οκ, για την υγεία σου δεν ξέρω ...
Σύμφωνα με αυτά που διαβάζω για Κένυα αν έχεις σκοπό να επισκεφτείς Ναιρόμπι και Μομπάσα δεν είναι απαραίτητο, αλλά αν θέλεις να κάνεις σαφάρι είναι μεγαλύτερο το ρίσκο.
Πάντως επειδή ήμουν της ίδιας άποψης με εσενα πριν από το ταξίδι στην Τανζανία αναφορικά με τα εμβόλια κτλ. και πήραμε μόνο χάπια για ελονοσία , στο ταξίδι είχα συνέχεια άγχος, ειδικά όταν έμαθα ότι το νερό στην περιοχή που μέναμε είχε τύφο ... Επίσης να θυμάσαι ότι το deet θα είναι πιο απαραίτητο και από το διαβατήριο σου όταν πέφτει η νύχτα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.952
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο φορουμ εχουν ξαναγραψει για τα φαρμακα καταξιωμενα μελη, συνχωριανοι μου γιατροι, ας μην πεταει ο καθενας τα δικα του!
https://www.travelstories.gr/community/threads/Χάπια-για-ελονοσία.10656/
Προβλεψη χρειαζεται και ο καθενας πρατει αναλογα.
Συμφωνω απολυτα και με τον Travelstoryteller: αλλά αν θέλεις να κάνεις σαφάρι είναι μεγαλύτερο το ρίσκο
Δες και εδω: https://www.sanparks.org/parks/kruger/tourism/malaria.php
Απο ολες αυτες τις χωρες η Ν. Αφρικη ειναι η πιο προηγμενη και το λεει οτι στα παρκα η στις περιοχες με μαλαρια ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ η χρηση υγρου κατα των κουνουπιων & αγωγη κατα της ελονοσιας και για να συμπληρωσω 10 χρονια πριν ολα τα καλα ξενοδοχεια ειχανε τις συσκευες με τις ταμπλετες για τα κουνουπια.
Δεν ξέρω ποιός από τους πολλούς γιατρούς που έχουν γράψει σε εκείνο το θέμα είναι ο συγχωριανός σου (και δεν πρόκειται να ψάξω την καταγωγή κανενός), δεν ξέρω ποιός είναι καταξιωμένο μέλος και ποιός ακαταξίωτο, ξέρω όμως ότι το θέμα εκείνο αφορά πρακτικές που αφορούν την υγεία του ίδιου του ταξιδιώτη, απέναντι σε μια συγκεκριμένη ασθένεια (malaria), και στο παρόν θέμα μιλάμε για κάτι άλλο, για την ΝΟΜΙΚΗ υποχρέωση εμβολιασμού έναντι στον Κίτρινο πυρετό πριν την είσοδο σε κάποιες χώρες (και τις συνέπειές της), που υπάρχει για προστασία των ανθρώπων στη χώρα υποδοχής από τη μετάδοση μιας ασθένειας.

Γενικά μιλώντας, Αν η Χ χώρα έχει λόγο να φοβάται ότι θα της μεταδόσεις την ασθένεια, μάλλον έχεις λόγο να φοβηθείς κι εσύ και να πάρεις τα μέτρα που θα σου πει ο γιατρός σου (που ξέρει και το ιστορικό σου) κι όχι ο καθένας σε ένα forum.
 
Last edited:

tetelas

Member
Μηνύματα
61
Likes
24
Αναφορικα με το θεμα αυτο . η πρεσβεια τις Κενυας ειπε οτι δεν μπορουμε να παιζουμε με τα φαρμακα , και να επιβαλλουμε κατι εμεις.
Η κενυα σαν χωρα δεν ζηταει πιστοποιητικο κιντρινου πυρετου , ουτε χαπια να εχεις μαζι σου.
Τωρα αν θελεις για προσωπικους λογους να εχεις μαζι σου χαπια και να κανεις και εμβολιο ειναι στο χερι σου , αλλα κανεις δεν επιβαλλει τιποτα.

Εμενα προσωπικα μου ειπανε οτι δεν χρειαζεται τιποτα οποτε μιας και ειμαι και εναντια στα φαρμακα δεν προκειται να παρω τιποτα , απο προσωπικη μου επιλογη.

Ξερω οτι πρεπει να προσεχω οποτε και αυτο θα κανω.
Εξαλλου σε ολες τις χωρες που πηγαινω το ιδιο κανω.

Η Ελληνικη υγεονομικη υπηρεσια ειπε οτι καλο ειναι να πατε σε εναν παθολογο και να κανετε επαναλυπτηκα εμβολια....

εχουν τρελαθει τελειος......
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Τα συγκεκριμένα εμβόλια γίνονται μία φορά ή αν προκύψει μελλοντικά ταξίδι στην ίδια περιοχή, απαιτείται επανεμβολιασμός; Υπάρχει κάποια διεθνής φόρμα εντύπου που σημειώνονται οι εμβολιασμοί;
Απαιτείται να προσκομιστούν ταξιδιωτικά έγγραφα για επίσκεψη σε απειλούμενη περιοχή προκειμένου να γίνει ο εμβολιασμός ή μπορεί να γίνει και προληπτικά ώστε για επαγγελματικούς λόγους να μπορεί κάποιος να ταξιδέψει άμεσα σε απειλούμενη περιοχή και να μη χρειάζεται να περιμένει το δίμηνο μετά τον εμβολιασμό;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.417
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τα συγκεκριμένα εμβόλια γίνονται μία φορά ή αν προκύψει μελλοντικά ταξίδι στην ίδια περιοχή, απαιτείται επανεμβολιασμός;
Το εμβόλιο του τύφου είναι για 3 χρόνια και το εμβόλιο για τον κίτρινο πυρετό είναι εφ' όρου ζωής.
Αυτά τα εμβόλια γίνονται απο την αρμόδια νομαρχιακή διέυθυνση υγείας της εκάστοτε περιοχής και σου δίνουν ένα ειδικό "βιβλιάριο υγείας", στο οποίο αναγράφονται στα αγγλικά οτι εμβόλια έχεις κάνει, την ημερομηνία ισχύς τους και πότε τα έκανες.
Για οτι χρειάζεσαι καλό έιναι να απευθυνθείς στην αρμόδια νομαρχιακή διέυθυνση υγείας της περιοχής σου!
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Το εμβολιο τυφοειδους πυρετου εχει ποσοστο καλυψης 50% (σα να λεμε οτι αν ερθεις σε επαφη με το βακτηριο ειναι σαν να παιζεις κορωνα/γραμματα αν θα εχεις προβλημα ή οχι).
Οποτε και να κανεις το εμβολιο παλι κινδυνευεις αν ερθεις σε επαφη με το βακτηριο.
 

Rozaki@

Member
Μηνύματα
110
Likes
15
Καλησπέρα σας,

Έχουμε προετοιμάσει ταξίδι στην Τανζανία.
Ψάξαμε το θέμα των εμβολίων και διαπιστώθηκε πως μόνο εφόσον έχεις πάει σε χώρα που να υπάρχει φόβος για κίτρινο πυρετό σου ζητούν να εμβολιαστεί απαραίτητα.
Η χώρα δεν έχει κρούσματα κίτρινου πυρετού και γι αυτό το λόγο εμείς ταξιδεύοντας μόνο μέσω Ευρώπης(πχ να μην κάνουμε στάση στην Αφρική) δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε τα εμβόλια. Σε περίπτωση που σταματήσαμε έστω για αλλαγή πτήσης σε άλλη Αφρικανική χώρα Ή χώρα επίπονη θα έπρεπε να έχουμε το πιστοποιητικό.

Η πληροφορία αυτή μας δόθηκε από ΚΕΛΠΝΟ και από το ταξιδιωτικό μας.

Γι αυτό το λόγο επειδή οι παρενέργειες είναι πολλές επιλέξαμε ο ενδιάμεσος προορισμός να είναι Ευρώπη.

Συγκεκριμένα ενημερώθηκα και από τη γυναικολόγο μου πως θα απαγορευόταν το εμβόλιο Εάν ήμουν έγκυος ( λογικό) και Επίσης για το επόμενο 3μηνο δεν συνίσταται η εγκυμοσύνη λόγω τερατογενεσης.
 

antonis53100

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Έχουμε προετοιμάσει ταξίδι στην Τανζανία.
Ψάξαμε το θέμα των εμβολίων και διαπιστώθηκε πως μόνο εφόσον έχεις πάει σε χώρα που να υπάρχει φόβος για κίτρινο πυρετό σου ζητούν να εμβολιαστεί απαραίτητα.
Η χώρα δεν έχει κρούσματα κίτρινου πυρετού και γι αυτό το λόγο εμείς ταξιδεύοντας μόνο μέσω Ευρώπης(πχ να μην κάνουμε στάση στην Αφρική) δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε τα εμβόλια. Σε περίπτωση που σταματήσαμε έστω για αλλαγή πτήσης σε άλλη Αφρικανική χώρα Ή χώρα επίπονη θα έπρεπε να έχουμε το πιστοποιητικό.

Η πληροφορία αυτή μας δόθηκε από ΚΕΛΠΝΟ και από το ταξιδιωτικό μας.

Γι αυτό το λόγο επειδή οι παρενέργειες είναι πολλές επιλέξαμε ο ενδιάμεσος προορισμός να είναι Ευρώπη.

Συγκεκριμένα ενημερώθηκα και από τη γυναικολόγο μου πως θα απαγορευόταν το εμβόλιο Εάν ήμουν έγκυος ( λογικό) και Επίσης για το επόμενο 3μηνο δεν συνίσταται η εγκυμοσύνη λόγω τερατογενεσης.
ΑΝ ΠΑΤΕ ΖΑΝΖΙΒΑΡΗ ΣΑΝ ΖΗΤΑΝΕ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΓΙΑ ΚΙΤΡΙΝΟ ΠΥΡΕΤΟ
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
εμας με πτηση αθηνα-καιρο-νταρ-ζανζι δεν μας το ζητησαν . ομως το ειχαμε κανει, το κανεις και το εχεις μια ζωη, μπορει μελλοντικα να ταξιψουμε καπου αλλου.
αλλα σε καθε περιπτωση αν μπορω να κανω ενα εμβολιο θα το κανω, ειμαι υπερ.

τωρα οκ να μην μεινεις εγκυος για ενα τριμηνο, θα προτιμουσα να ειμαι ασφαλης και να κανω το παιδι δυο μηνες μετα
 

antonis53100

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ναι σόρυ δεν ξέρω για αεροδρόμιο για τι εγώ πήγα με το καράβι από ντα πριν κανένα χρόνο με το που έφτασα ζανζιβαρη έπρεπε να δείξω το κίτρινο χαρτάκι στο αεροδρόμιο τις Τανζανίας δεν μου ζητήσανε βέβαια τίποτα
Και κάτι τελευταίο στην Αφρική δεν είσαι πουθενά ασφαλής και για τίποτα απλά παίζεις με τις πιθανότητες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom