εμπειρίες απο Workcamps

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αν και προσωπικά δεν έχω να μοιραστώ μαζί σας κάποια εμπειρία μου σε εθελοντική εργασία, ακόμα (!) θα ήθελα ωστόσο να μοιραστείτε σ αυτό το θέμα τις δικές σας όμορφες και ξεχωριστές σας στιγμές απο workcamps… ;)
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
ουτε και γω εχω παει.ηταν να παω φετος μια βδομαδα με τον elix ιρλανδια και συγκεκριμενα στην περιοχη killarney απο τις ομορφοτερες της ιρλανδιας οπου θα μεναμε σε χοστελ μεσα στο εθνικο παρκο και θα ασχολουμασταν με την προστασια,φυλαξη και καθαριοτητα του παρκου.αναβληθηκε ομως γιατι κατι προεκυψε στην παρεα.ελπιζω για του χρονου
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αυτά είναι! Προγράμματα μικρής διάρκειας, σε πανέμορφες περιοχές και το βασικότερο χαλαρή και ευχάριστη εργασία... Γιατι τα περισσότερα προγράμματα που έχω διαβάσει έχουν αν κάνουν με αγροτικές δουλειές!!! :p
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
νησια μαρκισας
στον elix εχει διαφορα προγραμματα που τα περισσοτερα διαρκουν 2 βδομαδες, ομως δεν εχουν να κανουν ολα με αγροτικες εργασιες.θυμαμαι που ειχα βρει ενα για σικελια οπου θα καναμε ενημερωση στους πολιτες κατα της μαφιας,ενα αλλο οπου θα βοηθουσαμε σε διοργανωση μεγαλου φεστιβαλ με μουσικα συγκροτηματα.παντως ειναι αληθεια οτι τα περισσοτερα εχουν οικολογικο περιεχομενο.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαστε πολλοι αυτοι που μπορουμε να ακολουθησουμε μια ομαδα εθελοντων αφου οι υποχρεωσεις και οι ρυθμοι ζωης μας δεν το επιτρεπουν. Πιστευω ομως οτι υπαρχουν αλλοι τροποι να βοηθαμε ακομα και απο εδω και ειναι εξισου σημαντικο.Ακομα και στα ταξιδια μας μπορουμε να βοηθαμε..το εχουμε συζητησει ξανα πως η επιλογη του να ταξιδεψουμε ανεξαρτητα μακρια απο τα μεγαλα ξενοδοχειακα συγκροτηματα βοηθαει τις τοπικες οικονομιες.
Επισης να μην αποφευγουμε πληγεισες περιοχες..το Μεξικο ηταν ακομα πανεμορφο παρα την ελευση του τυφωνα Βιλμα και τοτε ηταν που οι ανθρωποι χρειαζονταν τον τουρισμο περισσοτερο απο ποτε..

Εχετε δικιο οτι πλεον υπαρχουν πολλα προγραμματα που εχουν να κανουν με τη διασωση ειδων και την οικολογια αφου απο οταν ο πλανητης εγινε πιο ευπροσιτος σε ολους μας οι αλλαγες ηταν ραγδαιες.
Θα περιμενω να ακουσω απο καποιους που εχουν συμμετασχει σε τετοιο προγραμμα εντυπωσεις αλλα κυριως το κερδος που πιστευω ειναι ανεκτιμητο!
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Το θεμα ειναι οτι δεν ειμαστε πολλοι αυτοι που μπορουμε να ακολουθησουμε μια ομαδα εθελοντων αφου οι υποχρεωσεις και οι ρυθμοι ζωης μας δεν το επιτρεπουν. Πιστευω ομως οτι υπαρχουν αλλοι τροποι να βοηθαμε ακομα και απο εδω και ειναι εξισου σημαντικο.Ακομα και στα ταξιδια μας μπορουμε να βοηθαμε..το εχουμε συζητησει ξανα πως η επιλογη του να ταξιδεψουμε ανεξαρτητα μακρια απο τα μεγαλα ξενοδοχειακα συγκροτηματα βοηθαει τις τοπικες οικονομιες.
Επισης να μην αποφευγουμε πληγεισες περιοχες..το Μεξικο ηταν ακομα πανεμορφο παρα την ελευση του τυφωνα Βιλμα και τοτε ηταν που οι ανθρωποι χρειαζονταν τον τουρισμο περισσοτερο απο ποτε..

Εχετε δικιο οτι πλεον υπαρχουν πολλα προγραμματα που εχουν να κανουν με τη διασωση ειδων και την οικολογια αφου απο οταν ο πλανητης εγινε πιο ευπροσιτος σε ολους μας οι αλλαγες ηταν ραγδαιες.
Θα περιμενω να ακουσω απο καποιους που εχουν συμμετασχει σε τετοιο προγραμμα εντυπωσεις αλλα κυριως το κερδος που πιστευω ειναι ανεκτιμητο!
Πιστεύω πως μπορούμε να προσαρμόσουμε ενα πρόγραμμα 2 βδομάδων στους "ρυθμούς της ζωής μας"...
Μεγαλύτερα προγράμματα της τάξεως του ενός, ενάμιση μήνα είναι που θα τραβήξουμε ζόρι...:roll:

Αλλα και πάλι εαν βρούμε ενα "καλό" πρόγραμμα που να αξίζει, το πραγραμματίζουμε απο νωρίς και όταν έρθει η ώρα το παρακολουθολυμε! :D
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.744
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
να πω μια καλησπερα σε ολους..και οτι πραγματι χαιρομαι που ειμαι μαζι σας..
Να προσθεσω δε στο ποστ και να μην το θεσω σαν νεο θεμα οτι εκτος απο οργανωσεις που ασχολουνται με το περιβαλλον, τη φυση, το πολιτισμο ειναι και οργανωσεις που ασχολουνται με την παροχη υγειας σε τοπικο κα διεθνες επιπεδο,,και δεν εχουν αναγκη μονο ιατρικο και νοσηλευτικο προσωπικο...οπως επισης δεν απαιτειται 6μηνη αδεια ...αρκει να υπαρχει διαθεση και ορεξη..
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Κι εγώ ψάχνω πληροφορίες αυτόν τον καιρό, γιατί ενδιαφέρομαι να εξαφανιστώ το καλοκαίρι σε κάποιο workcamp. Επικρατέστερα είναι αυτά που προτείνει η Έλιξ. Όμως κανείς εκτός από τον Λακωνικό pokerface δεν έχει συμμετάσχει σε κάτι τέτοιο, για να μας πει δυο λογάκια...
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
καλησπέρα και από μενα,
ίσως θα πρεπε να ανοίξουμε νέο θέμα..αλλά οκ. Νιώθω πολύ τυχερη που έχω ανακαλύψει 2 πράγματα παραπάνω όσον αφορά στις δυνατότητες των νέων και όχι μονο. Μου δόθηκε η ευκαιρία και να ταξιδέψω και να κάνω κάτι διαφορετικό και να αποκτήσω εμπειριες που θα μου χρησιμευσουν σε προσωπικό επίπεδο. Δε θα μιλήσω για όλα τα είδη εθελοντικών προγραμμάτων στα οποία εχω συμμετάσχει , γιατι θα φλυαρίσω. Θα σας πω για την ευρωπαική εθελοντική υπηρεσία (το γνωστό ως evs) που έκανα για 1 μήνα περίπου σε μια πόλη της βορειοδυτικής Ρουμανίας.
Επρόκειτο για αρχαιολογικές ανασκαφές και εργασίες στο μεσαιωνικό κάστρο της Πόλης Οράντεα . Εμοιαζε λίγο με workcamp επειδη ήταν ομαδικός εθελοντισμός. Η ομάδα μας αποτελούνταν από 20 περίπου ατομα από διάφορες χώρες της Ευρώπης . Τα πρωινά μέχρι νωρις το απογευμα δουλεύαμε σε χαλαρο ρυθμό στο καστρο και μετά είχαμε ελευθερο χρόνο . Το καλό με αυτά τα προγράμματα εκτός από τους εμφανείς και αντικειμενικους σκοπούς του προγράμματος είναι οτι γνωρίζεις αλλα ατομα , γνωρίζεις μια νεα χώρα οχι ως κλασσικος τουρίστας , οτι ερχεσαι σε επαφη με τον εαυτό σου, με αλλους χαρακτηρες και νοοτροπιες , οτι λαμβανεις γνωση υπό αλλη μορφή και το τελειότερο απο ολα ...εμπνεεσαι !
για δείτε εδώ πληροφορίες για το πρόγραμμά μας.Welcome to Citadora — Citadora Εγώ πήγα μέσω του Κέντρου Νεων Κορινθίας , αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι φορεις που διοργανώνουν συστηματικά τετοια προγράμματα.
αυτά από μένα και ό,τι αλλη πληροφορία θέλετε , ρωτήστε με!
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
καλησπέρα και από μενα,
ίσως θα πρεπε να ανοίξουμε νέο θέμα..αλλά οκ. Νιώθω πολύ τυχερη που έχω ανακαλύψει 2 πράγματα παραπάνω όσον αφορά στις δυνατότητες των νέων και όχι μονο. Μου δόθηκε η ευκαιρία και να ταξιδέψω και να κάνω κάτι διαφορετικό και να αποκτήσω εμπειριες που θα μου χρησιμευσουν σε προσωπικό επίπεδο. Δε θα μιλήσω για όλα τα είδη εθελοντικών προγραμμάτων στα οποία εχω συμμετάσχει , γιατι θα φλυαρίσω. Θα σας πω για την ευρωπαική εθελοντική υπηρεσία (το γνωστό ως evs) που έκανα για 1 μήνα περίπου σε μια πόλη της βορειοδυτικής Ρουμανίας.
Επρόκειτο για αρχαιολογικές ανασκαφές και εργασίες στο μεσαιωνικό κάστρο της Πόλης Οράντεα . Εμοιαζε λίγο με workcamp επειδη ήταν ομαδικός εθελοντισμός. Η ομάδα μας αποτελούνταν από 20 περίπου ατομα από διάφορες χώρες της Ευρώπης . Τα πρωινά μέχρι νωρις το απογευμα δουλεύαμε σε χαλαρο ρυθμό στο καστρο και μετά είχαμε ελευθερο χρόνο . Το καλό με αυτά τα προγράμματα εκτός από τους εμφανείς και αντικειμενικους σκοπούς του προγράμματος είναι οτι γνωρίζεις αλλα ατομα , γνωρίζεις μια νεα χώρα οχι ως κλασσικος τουρίστας , οτι ερχεσαι σε επαφη με τον εαυτό σου, με αλλους χαρακτηρες και νοοτροπιες , οτι λαμβανεις γνωση υπό αλλη μορφή και το τελειότερο απο ολα ...εμπνεεσαι !
για δείτε εδώ πληροφορίες για το πρόγραμμά μας.Welcome to Citadora — Citadora Εγώ πήγα μέσω του Κέντρου Νεων Κορινθίας , αλλά υπάρχουν και κάποιοι άλλοι φορεις που διοργανώνουν συστηματικά τετοια προγράμματα.
αυτά από μένα και ό,τι αλλη πληροφορία θέλετε , ρωτήστε με!
Ευχαριστώ!!
Θα το ψάξω και αν χρειαστώ πληροφορίες θα σου στείλω πμ!!
 

Evacuee

Member
Μηνύματα
35
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
ενιγουεραουτοφδεγουορλντ
Α! και κάτι ακόμη, όσοι "εν Αθήναις" ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν σε workcamp, μπορούν να παρεβρεθούν το προσεχές Σάββατο (19/12) στις 15.30 στο cafe dasein {Σολωμού 12, Εξάρχεια}, όπου γίνεται θεματική συνάντηση σχετικά με τηνευρωπαϊκή εθελοντική υπηρεσία - evs σε ελλάδα και εξωτερικό.
...."πριν την εκδήλωση στις 14:30 θα υπάρξει ενημέρωση για το πώς μπορεί κάποιος έλληνας 18-30 χρονών να κάνει ένα αντίστοιχο πρόγραμμα evs στο εξωτερικό. θα ενημερωθείτε για τη διαδικασία αναζήτησης, τη συνεργασία με ελιξ ως φορέα αποστολής, τις προθεσμίες και διαδικασία αίτησης, σύνταξη motivation letter και βιογραφικού, τα πιθανά προγράμματα για την επόμενη ημερομηνία υποβολής (που είναι τέλος ιανουαρίου)."...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.391
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom