επισκεψη Δημοτικού Σχολείου

Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΗ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΟΚ . ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 5 ΜΑΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ AKGUN ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ LALELI ( ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ) . ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΊΝΑΙ ΚΑΚΟΦΗΜΗ , ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ;;;;;
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Μια χαρά περιοχή είναι. Είναι δίπλα στο πανεπιστήμιο Laleli Universite, όπως και λέγεται η στάση του τραμ. Θα πηγαίνετε με τα πόδια στο ιστορικό κέντρο. Το βράδυ νεκρώνει αλλά περπατιέται άνετα. Θα συναντήσετε κυρίως ντόπιους και όχι τουρίστες. Καλά να περάσετε.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Σκουλίδου Μαλούσα καλώς ήλθες.

Κάνε ένα κόπο αν θέλεις και διάβασε τους όρους χρήσης του φόρουμ, δεν επιτρέπονται τα κεφαλαία.

update: με πρόλαβε ο xristos
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΗ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΟΚ . ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 5 ΜΑΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ AKGUN ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ LALELI ( ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ) . ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΊΝΑΙ ΚΑΚΟΦΗΜΗ , ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ;;;;;
Η περιοχή είναι μια χαρά, αφού (φαντάζομαι) δεν θα σας ενδιαφέρει η νυκτερινή ζωή. Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ, οργανώνουν και τα δημοτικά τώρα εκδρομές στο εξωτερικό?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.473
Likes
14.483
Λίγο απίστευτο δεν ειναι?Δημοτικό στο εξωτερικό?Είχα ακούσει παλαιότερεα για κάποια δημοτικά που πήγαιναν στήν Κύπρο(εντάξει τυπικά εξωτερικό είναι).
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Για μένα είναι υπερβολικό να πηγαίνουν οπουδήποτε τα δημοτικά σχολεία. Εννοώ οπουδήποτε κάπως μακρυά απο τον τόπο που βρίσκεται το σχολείο. Εμάς έχει γίνει της μοδός τα τελευταία έτη εδώ και πάνε κάπου. Ρόδο, Αθήνα, Κύπρο, Κων/λη...ούτε που μπορώ να θυμηθώ πού. Λές κι εμείς όταν ήμασταν 9-10 ετών πηγαίναμε ταξίδια εκπαιδευτικά (έτσι λένε)... Τέλος πάντων, δεν είναι αυτό το θέμα, αλλά διαφωνώ κάθετα με όλο αυτό.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.473
Likes
14.483
Ακριβώς και εγώ το θεωρώ υπεβολικό και διαφωνώ αλλά ποιός ακούει?
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Γιατί υπερβολικό, παρακαλώ; Αντιθέτως, θεωρώ πως διευρύνει τους ορίζοντες των παιδιών από μικρή ηλικία και καλλιεργεί το αίσθημα της πολυπολιτισμικότητας και δαιφορετικότητας, με το οποίο έτσι κι αλλιώς θα κληθούν να συμβιβαστούν στις κοινωνίες που θα ζήσουν ως ενήλικες. Ιδανικά, οι εκδρομές αυτές θα πρέπει να συνοδεύονται από κατάλληλες ξεναγήσεις και μια σχετική παρουσίαση του προορισμού πριν την άφιξη. Ως εκπαιδευτικός, θα με ανησυχούσε μόνο το απρόβλεπτο στη συμπεριφορά των μικρών μαθητών.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Panagiota τα βλέπεις ακόμη ρομαντικά τα πράγματα νομίζω...
Τα παιδιά σήμερα έχουν αλλάξει και στα 10-12 θέλουν να πάνε για καφέ, ποτό, τα κοριτσάκια να μακιγιαριστούν κλπ. Αυτά μόνο τους ορίζοντες δεν διευρίνουν, όσο και αν προσπαθεί ο εκπαιδευτικός να διδάξει/μάθει/μεταφέρει γνώσεις (το 2ο μου πτυχίο είναι καθηγητής ειδικότητας και ήμουν σε δημόσια σχολεία 3 χρόνια). Αλλά όταν βλέπεις τα παιδιά στα μουσεία ή στις ξεναγήσεις να κοιμούνται όρθια και το απόγευμα να στέλνεις τα κορίτσια στο δωμάτιο να αφαιρέσουν το μακιγιάζ και να φορέσουν μακρύτερη φούστα, νομίζω ότι όλα πάνε χαμένα (ναι, πάντα υπάρχει η εξαίρεση ενός ποσοστού 15%) και καλύτερα οι οικονομικοί αυτοί πόροι να περίμεναν για κάποια πιο σωστή στιγμή/εποχή/ηλικία.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.473
Likes
14.483
Γιατί υπερβολικό, παρακαλώ; Αντιθέτως, θεωρώ πως διευρύνει τους ορίζοντες των παιδιών από μικρή ηλικία και καλλιεργεί το αίσθημα της πολυπολιτισμικότητας και δαιφορετικότητας, με το οποίο έτσι κι αλλιώς θα κληθούν να συμβιβαστούν στις κοινωνίες που θα ζήσουν ως ενήλικες. Ιδανικά, οι εκδρομές αυτές θα πρέπει να συνοδεύονται από κατάλληλες ξεναγήσεις και μια σχετική παρουσίαση του προορισμού πριν την άφιξη. Ως εκπαιδευτικός, θα με ανησυχούσε μόνο το απρόβλεπτο στη συμπεριφορά των μικρών μαθητών.
Ολα αυτα που λές για διεύρυνση κτλ συμφωνώ και μπορεί να γίνουν μια χαρά και στην Ελλάδα.Δεν νομίζω οτι λείπουν τα κατάλληλα μέρη για αυτο.Θεωρώ υπερβολικό το εξωτερικό τοσο για την απρόβλεπτη συμπεριφορά τους σε αυτές τις ηλικίες(π.χ ατύχημα στήν Πόλη,δέν ξέρω αν έχουν καλά νοσοκομεία ή όχι,αλλά σκέψου την αγωνία τών εκπαιδευτικών/συνοδών),οσο και γιατί καλλιεργούν μια στρεβλωμένη τάση καταναλωτισμού σε μικρές ηλικίες.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.908
Likes
14.796
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Λίγο απίστευτο δεν ειναι?Δημοτικό στο εξωτερικό?Είχα ακούσει παλαιότερεα για κάποια δημοτικά που πήγαιναν στήν Κύπρο(εντάξει τυπικά εξωτερικό είναι).
ε όχι και τυπικά, κανονικά και με το νόμο είναι άλλη χώρα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.788
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom