επισκεψη Δημοτικού Σχολείου

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Σχετικά με το -άσχετο με το θέμα- αν είναι καλό ή όχι να πηγαίνουν τα δημοτικά εκδρομή μέχρι την Κων/πολη είμαι σίγουρα υπέρ υπό κάποιες συνθήκες βέβαια... Δεν υπάρχει καλύτερος και πιο ανάγλυφος τρόπος να κάνεις ένα παιδί να ενδιαφερθεί για τον πολιτισμό, την ιστορία και την γεωγραφία ενός τόπου.
Αν κατάλαβα καλά η Σκουλίδου Μαλλούσα είναι μητέρα που συνοδεύει την κόρη της σε σχολική (εκπαιδευτική ή μη εκδρομή) και όχι η δασκάλα συνοδός, άρα τα παιδιά συνοδεύονται και από γονείς (ή κάποιους γονείς). Επίσης νομίζω είναι πιθανό να μη συμμετέχει όλη η τάξη αλλά να έχει γίνει κάποια επιλογή τμημάτων ή παιδιών. Άρα δεν είναι φάση "πενταήμερη καφρήλα". Επίσης τα έξοδα επιμερίζονται και στους συμμετέχοντες, αν δεν καλύπτονται εξ' ολοκλήρου, άρα δεν είναι και τόσο μεγάλο το κομμάτι του Budget που πρέπει να στερηθούν οι έμποροι όπλων, οι παγκόσμιοι τοκογλύφοι και οι μιζαδόροι-απατεώνες (οι κύριοι "συνδικαιούχοι" μεγαλομέτοχοι των πόρων του εθνικού προυπολογισμού) προκειμένου να κατασπαταληθεί στην παιδεία. Η παιδεία είναι κάτι πολύ πιο γενικό από την παπαγαλία και την πειθαρχία που αποτελούσαν τα μοναδικά συστατικά της σε αυτή τη χώρα για τόσα χρόνια...
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Η παιδεία είναι κάτι πολύ πιο γενικό από την παπαγαλία και την πειθαρχία που αποτελούσαν τα μοναδικά συστατικά της σε αυτή τη χώρα για τόσα χρόνια...
Καλό θα ήταν οι εκπαιδευτικοί να προσδιορίσουν αυτό το ''κάτι πολύ πιο γενικό''
γιατί έχουμε μπερδευτεί οι υπόλοιποι με την κατάσταση στα ελληνικά σχολεία. Επίσης ειναι κακό ένας έφηβος ή ακόμη και ένα παιδί να μαθαίνει να πειθαρχεί? τι εννοείς με αυτό, στα σχολεία πρέπει να διδάσκεται η ασυδοσία και όχι η ελευθερία?

Συγγνώμη για το οφ τόπικ...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
φανταζομαι δεν ειναι κατα της πει8αρχιας, απλα δεν ειναι αυτο που πρεπει να σου δωσει το σχολειο μονο...Το θεμα δεν ειναι να μαθεις να πειθαρχεις απλα , αλλα να καταλαβεις γιατι το κανεις...αυτο θα ειναι εφοδιο για τη ζωη..τα περισσοτερα προβληματα της κοινωνιας οπως π.χ ο ρατσισμος, ξεκινουν απο την ελλειψη σωστης παιδειας....

Οσο για τις εκδρομες , μακαρι να γινονταν και οταν ειμασταν και εμεις παιδια.....πολυ περισσοτερο θυμασαι κατι και το κατανοεις οταν το δεις, παρα απο το να διαβασεις 2-3 σελιδες παπαγαλια
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
ο ρατσισμος, ξεκινουν απο την ελλειψη σωστης παιδειας....
Μη στοιχηματιζεις κιολας! Ο Εζρα Παουντ δεν ειναι η μονη περιπτωση που αναιρει αυτο που γραφεις.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
Το σχολείο των παιδιών μου γιατί δεν κάνει εκδρομές στο εξωτερικό ????
Τα έχουν τρελάνει με την ΔΡΩ στην Πλάκα και τις κατασκηνώσεις Ραδού στο τέλος της χρονιάς .

Η topicstarter να μας λύσει τις απορίες παρακαλώ
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.702
Γιατί? άραγε η ίδια δεν έχει αναρωτηθεί αυτά που συζητάμε? καλό θα ήταν να μας έλεγε πως προέκυψε η Κων/πολη, αλλά δεν βλεπω να ανταποκρινεται
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Panagiota τα βλέπεις ακόμη ρομαντικά τα πράγματα νομίζω...
Τα παιδιά σήμερα έχουν αλλάξει και στα 10-12 θέλουν να πάνε για καφέ, ποτό, τα κοριτσάκια να μακιγιαριστούν κλπ. Αυτά μόνο τους ορίζοντες δεν διευρίνουν, όσο και αν προσπαθεί ο εκπαιδευτικός να διδάξει/μάθει/μεταφέρει γνώσεις (το 2ο μου πτυχίο είναι καθηγητής ειδικότητας και ήμουν σε δημόσια σχολεία 3 χρόνια). Αλλά όταν βλέπεις τα παιδιά στα μουσεία ή στις ξεναγήσεις να κοιμούνται όρθια και το απόγευμα να στέλνεις τα κορίτσια στο δωμάτιο να αφαιρέσουν το μακιγιάζ και να φορέσουν μακρύτερη φούστα, νομίζω ότι όλα πάνε χαμένα (ναι, πάντα υπάρχει η εξαίρεση ενός ποσοστού 15%) και καλύτερα οι οικονομικοί αυτοί πόροι να περίμεναν για κάποια πιο σωστή στιγμή/εποχή/ηλικία.
Αντώνη μου, νομίζω πως μετά από 8 χρόνια διδασκαλίας, τα 4 εκ των οποίων σε σχολείο με μικρούς μαθητές γνωρίζω αρκετά καλά τα ενδιαφέροντα τους. Το πρόβλημα δεν είναι στα ενδιαφέροντα των μαθητών (εξ'άλλου κι αυτά από τους ενήλικες διαμορφώνονται) αλλά στο πως στο πως το εκάστοτε μουσείο ή ξενάγηση θα φτάσει να ενδιαφέρει το μαθητή. Κι αυτό δεν είναι κάτι που επιτυγχάνεται από τη μία μέρα στην άλλη.
Δηλαδή, επειδή μια μαθήτριά μου μεγάλωσε σε μια οικογένεια που δεν άκουσε ποτέ για τον Shakespeare ή δεν εκτέθηκε ποτέ σε περιβάλλον που να την κάνουν να εκτιμήσει το έργο του, δε θα αναφερθώ σε αυτόν κάνοντάς την να τον αγαπήσει ή σε μια πιθανή επίσκεψη στο Λονδίνο, δε θα επισκεπτούμε το Globe μήπως βαρεθεί;


Ολα αυτα που λές για διεύρυνση κτλ συμφωνώ και μπορεί να γίνουν μια χαρά και στην Ελλάδα.Δεν νομίζω οτι λείπουν τα κατάλληλα μέρη για αυτο.Θεωρώ υπερβολικό το εξωτερικό τοσο για την απρόβλεπτη συμπεριφορά τους σε αυτές τις ηλικίες(π.χ ατύχημα στήν Πόλη,δέν ξέρω αν έχουν καλά νοσοκομεία ή όχι,αλλά σκέψου την αγωνία τών εκπαιδευτικών/συνοδών),οσο και γιατί καλλιεργούν μια στρεβλωμένη τάση καταναλωτισμού σε μικρές ηλικίες.
Έλα βρε fotast που ένα ταξίδι το χρόνο καλλιεργεί στρεβλωμένη τάση καταναλωτισμού σε μικρές ηλικίες. Άνοιξε την τηλεόρασή σου Σάββατο πρωί να δεις ποιος δημιουργεί τάσεις καταναλωτισμού.

Καλό θα ήταν οι εκπαιδευτικοί να προσδιορίσουν αυτό το ''κάτι πολύ πιο γενικό''
γιατί έχουμε μπερδευτεί οι υπόλοιποι με την κατάσταση στα ελληνικά σχολεία. Επίσης ειναι κακό ένας έφηβος ή ακόμη και ένα παιδί να μαθαίνει να πειθαρχεί? τι εννοείς με αυτό, στα σχολεία πρέπει να διδάσκεται η ασυδοσία και όχι η ελευθερία?
Αντιλαμβάνεστε φαντάζομαι πόσο δύσκολη κουβέντα έχουμε ανοίξει. Δε θα πω πολλά για την πραγματικότητα της παιδείας σήμερα. Παραθέτω μονάχα ένα βίντεο. Ο Κεν Ρόμπινσον μιλά για το σχολείο που σκοτώνει τη δημιουργικότητα | Video on TED.com
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Οτι καλυτερο να μαθεις την ιστορια που σου διδασκουν εκει που συνεβη. Κριμα που δεν τα προλαβαμε, με χαρα θα εστελνα τα παιδια μου (αυτα που δεν εχω ) εκει.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Δεν ξέρω βρε παιδιά...τι να πώ. Νομίζω τα παιδιά σήμερα χρειάζονται πολύ περισσότερα πράγματα πρίν αρχίσουμε να τα πηγαίνουμε στο δημοτικό εκπαιδευτικά ταξίδια στο εξωτερικό. Πρέπει αρχικά να είναι έτοιμα να δεχθούν τον σκοπό του ταξιδιού και να εκτιμήσουν τον λόγο και τον στόχο τελικά του ταξιδιού.
Νομίζετε πώς είναι έτοιμα γι'αυτά; Εγώ νομίζω πως θέλουμε πολύ δουλειά ακόμη... Και δε μου αρκεί ένα ποσοστό 15% που υπολογίζω εγώ απ'την εμπειρία μου πως είναι έτοιμα, αλλά για το υπόλοιπο 85%. Αυτό το 15% δέχομαι πως είναι η παρηγοριά μας...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Καλό θα ήταν οι εκπαιδευτικοί να προσδιορίσουν αυτό το ''κάτι πολύ πιο γενικό''
γιατί έχουμε μπερδευτεί οι υπόλοιποι με την κατάσταση στα ελληνικά σχολεία. Επίσης ειναι κακό ένας έφηβος ή ακόμη και ένα παιδί να μαθαίνει να πειθαρχεί? τι εννοείς με αυτό, στα σχολεία πρέπει να διδάσκεται η ασυδοσία και όχι η ελευθερία?

Συγγνώμη για το οφ τόπικ...
Γεια σου Β. Καταρχήν δεν είμαι εκπαιδευτικός. Σαφώς και η πειθαρχία είναι κομμάτι της εκπαίδευσης (προτιμότερη η αυτοπειθαρχία), αλλά δεν είναι, πάντα κατά τη γνώμη μου, η πεμπτουσία της παιδείας. Για παράδειγμα προκειμένου να κάνεις ένα παιδί να μην μιλάει την ώρα του μαθήματος καλύτερο είναι να το πετύχεις κεντρίζοντάς του το ενδιαφέρον παρά σηκώνοντάς το τιμωρία για παραδειγματισμό. Η παιδεία καλό είναι να καλλιεργεί το ενδιαφέρον προς τη γνώση και την κριτική ικανότητα. Με αυτά τα εφόδια ο πολίτης και να πειθαρχεί μπορεί όταν πρέπει και να μην πειθαρχεί όταν δεν πρέπει... Από την στρατιωτική πειθαρχία μέχρι την ασυδοσία υπάρχουν πολλές ενδιάμεσες αποχρώσεις (η ελευθερία -η δική μας και των άλλων- που ανέφερες είναι νομίζω η βέλτιστη). Τέλος να πω ότι είχα την τύχη να έχω καταπληκτικούς δασκάλους και καθηγητές (οι οποίοι ξεχώριζαν από αυτούς που ασκούσαν πειθαρχία και επιβράβευαν την παπαγαλία, και ουσιαστικά είναι αυτοί των οποίων τα λόγια και τις συμβουλές θυμάμαι). Αλλά κάτι τέτοιο είναι κρίμα να μένει στη τύχη, θα έπρεπε να διασφαλίζεται από το ίδιο το εκπαιδευτικό σύστημα.
 
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
κωνσταντινουπολη " η πόλη των πόλεων"

Χθές αργά το βράδι επιστρέψαμε απο την εκδρομή στην Κωνσταντινούπολή . Όλα πήγαν υπέροχα. Η περιοχή ήταν άψογη , την περπατούσαμε το βράδυ στις 12 μ.μ. μάνες με παιδιά. . .
καταπληκτικο παραδοσιακό φαγητό , υπεροχη ατμόσφαιρα στο εστιατόριο haci abdullah στο στενό απέναντι από το ζαχαραπλαστείο seray στον κεντρικό δρόμο στην πλατεία taxim . Δεν είναι καθόλου ακριβό αν και είναι πολύ κυριλλε . Μην παραλείψετε να δοκιμάσετε φυσικό χυμό ρόδι. ονειρεμένος!!!!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.784
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom