επισκεψη Δημοτικού Σχολείου

North66

Member
Μηνύματα
4.314
Likes
5.078
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Σχετικά με το -άσχετο με το θέμα- αν είναι καλό ή όχι να πηγαίνουν τα δημοτικά εκδρομή μέχρι την Κων/πολη είμαι σίγουρα υπέρ υπό κάποιες συνθήκες βέβαια... Δεν υπάρχει καλύτερος και πιο ανάγλυφος τρόπος να κάνεις ένα παιδί να ενδιαφερθεί για τον πολιτισμό, την ιστορία και την γεωγραφία ενός τόπου.
Eίμαι 100% σίγουρος ότι ένας μαθητής Δημοτικού δεν έχει δει τα βασικά απ' την ιστορία της χώρας που ζει, ποιος ο λόγος να εκδράμει στην Τουρκία?
Υπάρχουν αξιολογότερα αρχαιολογικά μνημεία στην Ελλάδα για ένα παιδί δέκα χρονών (εκτός και αν όλα αυτά που συζητάμε είναι μια πρόφαση ώστε κάποιοι γονείς να κάνουν free - ή περίπου free διακοπές στην Πόλη)...

Δεν ξέρω βρε παιδιά...τι να πώ. Νομίζω τα παιδιά σήμερα χρειάζονται πολύ περισσότερα πράγματα πρίν αρχίσουμε να τα πηγαίνουμε στο δημοτικό εκπαιδευτικά ταξίδια στο εξωτερικό. Πρέπει αρχικά να είναι έτοιμα να δεχθούν τον σκοπό του ταξιδιού και να εκτιμήσουν τον λόγο και τον στόχο τελικά του ταξιδιού.
+100


Χθές αργά το βράδι επιστρέψαμε απο την εκδρομή στην Κωνσταντινούπολή . Όλα πήγαν υπέροχα. Η περιοχή ήταν άψογη , την περπατούσαμε το βράδυ στις 12 μ.μ. μάνες με παιδιά. . .
Παιδιά Δημοτικού σε εκπαιδευτική εκδρομή να γυρίζουν μεσάνυχτα στα σοκάκια της Πόλης... εκπαιδευτικότατος ο χαρακτήρας της εκδρομής, σίγουρα!:clap:

Μήπως πήγατε και σε χορό της κοιλιάς?
 
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Eίμαι 100% σίγουρος ότι ένας μαθητής Δημοτικού δεν έχει δει τα βασικά απ' την ιστορία της χώρας που ζει, ποιος ο λόγος να εκδράμει στην Τουρκία?
Υπάρχουν αξιολογότερα αρχαιολογικά μνημεία στην Ελλάδα για ένα παιδί δέκα χρονών (εκτός και αν όλα αυτά που συζητάμε είναι μια πρόφαση ώστε κάποιοι γονείς να κάνουν free - ή περίπου free διακοπές στην Πόλη)...


+100



Παιδιά Δημοτικού σε εκπαιδευτική εκδρομή να γυρίζουν μεσάνυχτα στα σοκάκια της Πόλης... εκπαιδευτικότατος ο χαρακτήρας της εκδρομής, σίγουρα!:clap:

Μήπως πήγατε και σε χορό της κοιλιάς?


Κοινωνική εκπαίδευση είναι και αυτή ,άλλωστε το σχολείο είναι χώρος κοινωνικοποίησης !!ι!!! δεν σας ανάφερα τα εκπαιδευτικά αξιοθέατα , γιατί τα θεωρώ αυτονόητα. Αγια Σοφια , Υδραγωγείο , Θεολογική σχολή της Χάλκης , Ζάπειο σχολείο , Επισκεψη στο Πατριαρχείο -συνάντηση με Πατριάρχη , Μονή της Χώρας , Μονή Ζωοδόχου Πήγης. Ολα Βυζαντινα και Ελληνικά όλα αναφέρονται στην ιστορία της Ε΄Δημοτικού :D. Κανένας Γονιός δεν πήγε τζάμπα , μάλιστα ξοδεψε και χρήματα αυτές τις δύσκολες μέρες που ζούμε όλοι . Αυτά για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις .
 

justperfect

Member
Μηνύματα
34
Likes
0
ΓΕΙΑ ΣΑΣ,
ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΗ ΜΕ ΤΑ ΜΠΛΟΚ . ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΓΙΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ 5 ΜΑΙΟΥ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ AKGUN ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ LALELI ( ΣΤΗΝ ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ) . ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ Η ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΊΝΑΙ ΚΑΚΟΦΗΜΗ , ΝΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΩ;;;;;
Πολυ καλο ξενοδοχειο,σε αυτο ειχαμε μεινει κ εμείς όταν πηγαμε!Τα δωματια δν με ξετρελαναν,αλλα είχαμε πάει κ πριν 3 χρονια περιπου!!Πολύ όμορφα θα περασετε..Απο την στιγμη που υπάρχει ετοιμο προγραμμα μην ανησυχεις.Με την περιοχή τοτε θέμα πάντως δν υπηρχε!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.792
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom