Ινδία Νεπάλ επιτέλους ταξίδι στην Ινδία-Νεπαλ

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Επιτέλους το πολυπόθυτο ταξίδι στην Ινδία και το Νεπάλ φαίνεται να παίρνει σάρκα και οστά!!!!!!!!:clap:Μόλις σήμερα βγάλαμε τα εισητήρια (με αιρ αραμπια, αργήσαμε λίγο και το ποσό ανέβηκε στα 480 ευρω, Αθήνα-Δελχί μέσω Σάρζα και Κατμπαντού-Αθήνα μέσω Σάρζα και πάλι ) και κάναμε αίτηση για βίζα Ινδίας(μας είπαν οτι θα την πάρουμε σε τρείς εργάσιμες ημέρες)......έχουμε κλείσει με ένα νεπαλέζικο πρακτορείο όλο το πακέτο και θέλουμε να πιστεύουμε ότι όλα θα πάνε καλά και θα είναι συνεπείς σε αυτά που μας λένε:rolleyes:.....Φεύγουμε σε 10 μέρες!!!!!!!!!!!:clap::clap:
Εδώ θα ήθελα όμως και την γνώμη σας σε ότι μπορείτε να βοηθήσετε.....
Κατά αρχήν, αν κάποιος έχει ταξιδέψει με αιρ αράμπια, οπότε λογικά και μέσω Σάρζα, αν βγήκε απο το αεροδρόμιο για καμιά βόλτα στην Σάρζα....και έχει να μου πει κάτι σχετικά...Θα έχουμε 10 ώρες μέχρι να φύγουμε απο εκεί και σκεφτόμαστε μιά βολτα στην πόλη, οπότε θα ήθελα κάποιες γνώμες αν υπάρχει δυνατότητα απο κάποιον......
Την αγωνία μου ότι θα είμαστε δύο γυναίκες την έχω εκφράσει και σε ένα άλλο λίνκ, αλλά απο δω φαντάζομαι θα πάρω περισσότερες γνώμες και απόψεις...
Γενικά, οτιδήποτε έχετε να μου επισημάνετε για το ταξιδάκι μου θα ήταν μεγάλη βοήθεια για εμένα..........
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Τζο σε ζηλεύω, όλα θα πάνε καλά, μην ανησυχείς, και εγώ με νεπαλέζικο πρακτορείο πήγα και όλα ήταν καλά, απλώς να σου πω ότι θα μπορούσατε να βγάλετε βίζα και για το Νεπάλ πριν φύγετε, για να μην χάσετε χρόνο στο αεροδρόμιο του Κατμαντού όταν φτάσετε. Αν θες βοήθεια καλύτερα να ρωτήσεις συγκεκριμένα πράγματα ή να μας πεις το πρόγραμμα που έχετε διαμορφώσει. Επίσης μπορείς να δεις αυτά που ήδη έχουν γράψει οι συμφορουμίτες σου. Καλό ταξίδι και περιμένουμε εντυπώσεις.
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
βιζα νεπαλ εδώ????ναι με ενδιαφέρει......αν μπορείς να μου δώσεις λεπτομέριες για να παμε.....ξέρεις που βρίσκετε το προξενείο?
μιά βασική λεπτομέρεια που θα ήθελα να ξέρω ειναι για τα τρένα....θα πάρουμε ολονύκτιο τρένο από Αγκρα για Βαρανάσι 2η θέση, θα είναι υποφερτή η κατάσταση εκεί μέσα ή θα σαλτάρουμε απο την βρωμιά?????ας μου πει κάποιος που έχει ζήσει την εμπειρια......
Το πρόγραμμα έχει Δελχί,Τζαιπούρ,Αγκρα,Βαρανάσι,Κατμαντού,Ποκάρα και άλσος Τσιτουαν...αυτά!!!!!!!!οποιαδήποτε πρόταση ή άποψη νομίζω οτι θα βοηθούσε...!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
βιζα νεπαλ εδώ????ναι με ενδιαφέρει......αν μπορείς να μου δώσεις λεπτομέριες για να παμε.....ξέρεις που βρίσκετε το προξενείο?
μιά βασική λεπτομέρεια που θα ήθελα να ξέρω ειναι για τα τρένα....θα πάρουμε ολονύκτιο τρένο από Αγκρα για Βαρανάσι 2η θέση, θα είναι υποφερτή η κατάσταση εκεί μέσα ή θα σαλτάρουμε απο την βρωμιά?????ας μου πει κάποιος που έχει ζήσει την εμπειρια......
Το πρόγραμμα έχει Δελχί,Τζαιπούρ,Αγκρα,Βαρανάσι,Κατμαντού,Ποκάρα και άλσος Τσιτουαν...αυτά!!!!!!!!οποιαδήποτε πρόταση ή άποψη νομίζω οτι θα βοηθούσε...!

Για τα τρενα μην ανησυχεις καθολου....υποφερονται! εμεις καναμε δεκα διαδρομες, οι 7 με τριτη θεση και πηραμε ακομα και κατωτερη θεση πριν 3 μηνες περιπου...Σου δινουν και σεντονια και κουβερτες, καθαρα φαινονταν...εγω ειχα sleeping bag για να ειμαι σιγουρη αλλα το βρισκω περιτο για μια διαδρομη να το κουβαλας ολο το ταξιδι...Τα κουπε ειναι ανετα, οι τουαλετες στη β θεση ειναι αρκετα καθαρες για τρενο..

Απλα παρε μαζι σου μια αλυσιδα ποδηλατων και δεστε τις αποσκευες μεταξυ τους για να ειστε καλυμμενες...και τις τσαντες χειρος στο προσκεφαλι....μεγαλη προσοχη στα πραγματα χρειαζεται πριν το ξεκινημα που διαφοροι επιτηδειοι μπορει να περασουν την ωρα που βρισκεται το τρενο στο σταθμο και οτι αρπαξουν...εγω γενικα για να νιωθω ασφαλης αγορασα εσωτερικο κρυφο τσαντακι, που μπαινει κατω απο τα ρουχα, στο οποιο ειχα καρτα, τα πολλα χρηματα και διαβατηριο για να μαι σιγουρη οτι και τσαντα να μου κλεψουν η πορτοφολι αυτα δε θα χαθουν...

Επισης στα τρενα εχει αρκετο κρυο, λογω δυνατου κλιματισμου...οποτε ενα μακριμανικο χρειαζεται..

Βιζα του Νεπαλ ειναι πολυ ευκολο να βγαλεις εκει, και αν δε πας για πανω απο δεκαπεντε μερες εχει βιζα με 25 δολλαρια, οποτε το βρισκω περιττο να τρεχεις εδω....απλα εχετε το ακριβες ποσο σε δολλαρια μαζι σας καλυτερα..

κατα τ'αλλα καλο ταξιδι!!!και οτι χρειαστεις ρωτα,τα χω προσφατα!!
 
Μηνύματα
101
Likes
145
Επόμενο Ταξίδι
Κένυα
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ,Κίνα και ξανά Νεπάλ
Kαλα να περασετε, πηγα περυσι τα χριστουγεννα και το νοσταλγω το ταξιδι. Στο τραινο τα χρειαστηκαμε λιγο το βραδυ, αφου το κρυο εμπαινε απο τα παραθυρα που δεν κλειναν καλα. Μαλλον το σλιπιγκ μπαγκ ειναι απαραιτητο για την εποχη αυτη και ειδικα με τραινο.Και επειδη τα λεφτα ειναι λιγα προτιμηστε πρωτη θεση, μια γνωμη λεω.Οσο για το οτι ειστε κοπελες ειδικα στην Ινδια δεν θα δωσουν σημασια, ισως στο Νεπαλ θελει λιγο προσοχη. Στο Βαρανασι αξιζει να μεινετε λιγο παραπανω και αν μεινετε στα φοβερα ξενοδοχεια διπλα στο Γαγγη ακομα καλυτερα, αποφυγετε τα ''καλα'' ξενοδοχεια μακρια απο το ποταμι που ειναι για τουριστες, με τα μισα λεφτα αν ψαξετε θα βρειτε και ετοιμαστειτε να εχετε συχνα καποιον να σας ακολουθει συνεχεια για να σας προσφερει υπηρεσιες(δωματια, μαγαζια,...)
Καλο ταξιδι!
 

tzo

Member
Μηνύματα
63
Likes
20
Επόμενο Ταξίδι
θιβετ???
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος του κοσμου
Kαλα να περασετε, πηγα περυσι τα χριστουγεννα και το νοσταλγω το ταξιδι. Στο τραινο τα χρειαστηκαμε λιγο το βραδυ, αφου το κρυο εμπαινε απο τα παραθυρα που δεν κλειναν καλα. Μαλλον το σλιπιγκ μπαγκ ειναι απαραιτητο για την εποχη αυτη και ειδικα με τραινο.Και επειδη τα λεφτα ειναι λιγα προτιμηστε πρωτη θεση, μια γνωμη λεω.Οσο για το οτι ειστε κοπελες ειδικα στην Ινδια δεν θα δωσουν σημασια, ισως στο Νεπαλ θελει λιγο προσοχη. Στο Βαρανασι αξιζει να μεινετε λιγο παραπανω και αν μεινετε στα φοβερα ξενοδοχεια διπλα στο Γαγγη ακομα καλυτερα, αποφυγετε τα ''καλα'' ξενοδοχεια μακρια απο το ποταμι που ειναι για τουριστες, με τα μισα λεφτα αν ψαξετε θα βρειτε και ετοιμαστειτε να εχετε συχνα καποιον να σας ακολουθει συνεχεια για να σας προσφερει υπηρεσιες(δωματια, μαγαζια,...)
Καλο ταξιδι!
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου....!!!!!δυστυχώς πρώτη θέση σε αυτό το τρένο δεν υπάρχει......
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κατά αρχήν, αν κάποιος έχει ταξιδέψει με αιρ αράμπια, οπότε λογικά και μέσω Σάρζα, αν βγήκε απο το αεροδρόμιο για καμιά βόλτα στην Σάρζα....και έχει να μου πει κάτι σχετικά...Θα έχουμε 10 ώρες μέχρι να φύγουμε απο εκεί και σκεφτόμαστε μιά βολτα στην πόλη, οπότε θα ήθελα κάποιες γνώμες αν υπάρχει δυνατότητα απο κάποιον......

Καταρχήν για να βγεις από το αεροδρόμιο, οι τύποι σου βγάζουν την πίστη αν είσαι απλό stopover. Εμάς μας έστειλαν 4 αλλεπάλληλες φορές να σφραγίσουμε τα διαβατήριά μας, μέχρι να μας δώσει προφορική άδεια ο υπεύθυνος να βγούμε από το αεροδρόμιο. Απ' την ώρα που βγαίνεις, έχει λεωφορείο ακριβώς έξω (και λίγο προς τα δεξιά) που κάνει το αντίστοιχο των 0,50 ευρώ και σε πηγαίνει στο κέντρο της πόλης. Δεν έχει ποτέ κόσμο, είναι άνετο και με air-con. Τώρα το πώς θα σου φανεί η πόλη...άσε μη σε απογοητεύσω καλύτερα... Θα τα δεις και μόνη σου.

Την αγωνία μου ότι θα είμαστε δύο γυναίκες την έχω εκφράσει και σε ένα άλλο λίνκ, αλλά απο δω φαντάζομαι θα πάρω περισσότερες γνώμες και απόψεις...

Και οι δύο χώρες που θα πάτε είναι πολύ ασφαλείς, μάλιστα αποτελούν για πολλές γυναίκες το πρώτο μεγάλο ανεξάρτητο ταξίδι στο εξωτερικό ακριβώς επειδή ασφαλέστατες για γυναίκες. No problem whatsoever.
 
  • Like
Reactions: tzo

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.540
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
βιζα νεπαλ εδώ????

Στη δίνουν επιτόπου στα σύνορα, δε χρειάζεται να τη βγάλεις στην Ελλάδα. Καλό είνια να έχετε μαζί σας από 2 φωτό και 20 δολάρια έκαστος.
μιά βασική λεπτομέρεια που θα ήθελα να ξέρω ειναι για τα τρένα....θα πάρουμε ολονύκτιο τρένο από Αγκρα για Βαρανάσι 2η θέση, θα είναι υποφερτή η κατάσταση εκεί μέσα ή θα σαλτάρουμε απο την βρωμιά?????

Εμείς πήγαμε στην...τελευταία θέση, χωρ΄λις κουκέτα ή καρέκλα, στο όρθιο... Δεν υπήρχε χώρος να κάτσουμε ούτε στο πάτωμα, ήταν κατειλημμένο από παππούδες που κοιμόντουσαν ο ένας πάνω στον άλλο, κάποιος τα έκανε πάνω του, ένας ήταν λεπρός χωρίς δάχτυλα, είχε ενδιαφέρον. Για καλύτερη θέση δε βρήκαμε παρότι ψάχναμε αρκετές ημέρες πριν, είχε φεστιβάλ και γινόταν της Πόπης. Δε σαλτάραμε βέβαια, αν το υποφέρουν αυτοί μπορείς κι εσύ, αλλά για άνεση καλύτερα κλείσε από δεύτερη θέση και πάνω (για μένα η δεύτερη ήδη είναι παραπάνω από υποφερτή, για άλλους όχι).

ας μου πει κάποιος που έχει ζήσει την εμπειρια......

επέζησε είναι η σωστή λέξη...


Το πρόγραμμα έχει Δελχί,Τζαιπούρ,Αγκρα,Βαρανάσι,Κατμαντού,Ποκάρα και άλσος Τσιτουαν...αυτά!!!!!!!!οποιαδήποτε πρόταση ή άποψη νομίζω οτι θα βοηθούσε...!


Γούστα είναι αυτά αλλά εγώ στη θέση σας θα έβαζα χωριά στο ΝΕπάλ αντί για τουριστικές πόλεις τύπου Ποκάρα, όλα τα λεφτά είναι οι αγρότες, το πώς ζουν, τι πιστεύουν πού τρώνε κλπ.

Καλά να περάσετε.
 
  • Like
Reactions: tzo

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
παιδιά....τα κινητα τα δικα μας..πιανουν στην ινδία?
σημερα η κορούλα μου, μου ανακοινωσε οτι κανονιζει ταξιδι για ινδια τα χριστουγεννα..και με επιασε ταρακουλο...οι μανουλες με καταλαβαινουν......
θα πανε λεει δελχι και μετα στην περιοχη ρατζασταν....4 ατομα...κανονιζουν με πρακτορειο απο εκει..ξενοδοχειο,αυτοκινητο με οδηγό για 10 μερες 1500 δολλαρια το ατομο.....
βεβαια..δεν ηξεραν οτι χρειαζεται visa..της το ειπα πριν λιγο...αφου διαβασα τα παραπανω post...λετε να μην προλαβουν να βγαλουν visa...η να βαρεθουν την διαδικασία....και γλυτωσει την αγωνία η μανούλα?
θα δειξει...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
παιδιά....τα κινητα τα δικα μας..πιανουν στην ινδία?
σημερα η κορούλα μου, μου ανακοινωσε οτι κανονιζει ταξιδι για ινδια τα χριστουγεννα..και με επιασε ταρακουλο...οι μανουλες με καταλαβαινουν......
θα πανε λεει δελχι και μετα στην περιοχη ρατζασταν....4 ατομα...κανονιζουν με πρακτορειο απο εκει..ξενοδοχειο,αυτοκινητο με οδηγό για 10 μερες 1500 δολλαρια το ατομο.....
βεβαια..δεν ηξεραν οτι χρειαζεται visa..της το ειπα πριν λιγο...αφου διαβασα τα παραπανω post...λετε να μην προλαβουν να βγαλουν visa...η να βαρεθουν την διαδικασία....και γλυτωσει την αγωνία η μανούλα?
θα δειξει...
η βιζα δε κανει πανω απο 3-5 μερες...οποτε προλαβαινουν, μην ελπιζεις οτι θα τη γλιτωσεις απο κει!

μην αγχωνεσαι, το ρατζασταν ειναι πολυ τουριστικη περιοχη και μια χαρα θα ειναι εκει, ειδικα αφου θα ναι με πρακτορειο....

τα κινητα πιανουν, αλλα 4,80 η χρεωση ανα λεπτο απο τηλεφωνηματα εκει, και 2,4 οταν παιρνεις απο ελλαδα....τα καρτοκινητα δε μπορουν να καλεσουν απο κει, μονο μηνυματα

Και η δικια μου μανουλα ταρακουλο επαθε οταν της το ανακοινωσα...Επαιρνε τηλ καθε μερα και 2 φορες...και χρεωθηκε ενα 500αρι ευρω....αλλα οι μανουλες ξεχνατε οτι τα παιδακια μεγαλωσαν....:haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.793
Likes
18.405
Θα πεις της κόρης σου να πάρει ένα Ινδικό καρτοκινητό (κάρτα SIM συν χρόνο ομιλίας) και με αυτό θα μιλάτε/θα σου στέλνει μηνύματα πολύ φθηνά και όχι με τις τρελές χρεώσεις του roaming. Μια φορά τη μέρα φτάνει για να είσαι ήσυχη πιστεύω....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom