Ινδία Νεπάλ επιτέλους ταξίδι στην Ινδία-Νεπαλ

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
μόλις τώρα ελενη..διαβασα την ιστορία σου...δεν καταλαβα να μεινατε και πολυ ευχαριστημενοι απο τον οδηγό σας..το αυτοκίνητο...τα ξενοδοχεία....και εν γένει την οργάνωση...μηπως τελικά τα χρηματα που πληρωνει κανεις εχουν να κάνουν με το ποσο καλο,αξιόπιστο και οργανωτικό ειναι ενα πρακτορείο και τι του προσφερει στην τελική?
το γραφείο αυτό το βρήκα μετά από πολύ αναζήτηση και επειδή ήταν ένα εκ των δύο που ανέφεραν δύο ξενόφωνοι αξιόλογοι ταξ. οδηγοί ως τα πιο αξιόπιστα γραφεία στην ινδία...
το άλλο είναι το www.metrovista.co.in

ο οδηγός δεν ήταν και ο καλύτερος, μια και δεν μπορούσαμε να συννενοηθούμε, αλλά είναι σχεδόν αδύνατον απ' ότι καταλάβαμε να βρείς αγλλόφωνο οδηγό στην ινδία και όχι μόνο οδηγό...

το αυτοκίνητο ήταν πρόβλημα μια και δεν δούλευε το κλιματιστικό σωστά και με 47 βαθμούς καταλαβαίνεις...

το ξενοδοχείο στο Δελχί ήταν απαράδεκτο, τα υπόλοιπα ήταν πολύ καλά, αλλά ξαναλέω πως ήταν ανασταλτικός παράγοντας η ζέστη...στην Τζαισαλμέρ και στην Μπικανέρ είχαμε 5άρια ξενοδοχεία, αλλά δεν υπήρχε κρύο νερό, επειδή όλοι οι σωλήνες ήταν εξωτερικοί...
φαντάζομαι, πως τώρα θα είναι διαφορετικά τα πράγματα...
άλλωστε όλα αυτά τα παράπονα μεταφέρθηκαν γραπτώς στον υπεύθυνο, ο οποίος ζήτησε συγνώμη και απ' ότι καταλάβαμε δεν είχε ενημερωθεί καν από τον οδηγό του για όλα αυτά τα προβληματα...ούτε καν για το πρόβλημα που είχαμε με τα φρένα...να φανταστείς μας είπε, πως ο οδηγός είχε πάρει τα χρήματα για το σέρβις του αυτοκινήτου πριν φύγουμε, αλλά δεν το έκανε ποτέ...
πιστεύω όμως, πως σε μία τέτοια χώρα αυτά πρέπει να τα περιμένεις και λίγα λέω...

όσο για τους δρόμους και την οδήγηση που ανέφερες, πως φοβάσαι, σε διαβεβαιώνω, πως στην Ινδία δεν φοβήθηκα καθόλου...έχουν αρκετά καλό οδικό δίκτυο και δεν τρέχουν... τηρούν μέχρι αηδίας τα όρια ταχύτητας...

για να επανέλθω, αφού η κόρη σου επικοινώνησε με το γραφείο, δεν είναι κακό να τους αναφέρουν πως ενημερώθηκαν και για τα προβλήματα που αντιμετωπίσαμε εμείς...αυτό ίσως έχει ως επακόλουθο καλύτερη τιμή και ίσως περισσότερη προσοχή...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.542
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
έχουν αρκετά καλό οδικό δίκτυο και δεν τρέχουν... τηρούν μέχρι αηδίας τα όρια ταχύτητας...

Σε άλλη χώρα πήγα εγώ;;; Μετά από εμπειρία 72 χωρών μπορώ να πω πως η Ινδία είναι το δεύτερο πιο πιθανό μέρος για να πεθάνει κανείς από ατύχημα από αυτά που έχω επισκεφθεί. Το πρώτο είναι το Νεπάλ (όταν το βλέπεις κι από την κορυφή του λεωφορείου είναι ακόμη πιο ανατριχιαστικό). Ακόμη κι οι Αιγύπτιοι μπροστά τους είναι Σουηδοί.

Χωρίς βέβαια να θέλω να αμφισβητήσω τη δική σου εμπειρία, η δική μου μετά από 3 μήνες (και βάλε) παραμονής σε Ινδία και Νεπάλ είναι διαμετρικά αντίθετη σε ό,τι αφορά την οδήγησή τους. Το οδικό δίκτυο με έκανε να πεθυμήσω εκείνο της Κούβας (που έχουν να βουλώσουν λακούβες από τότε που έφυγαν οι Σοβιετικοί).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
έχουν αρκετά καλό οδικό δίκτυο και δεν τρέχουν... τηρούν μέχρι αηδίας τα όρια ταχύτητας...

Σε άλλη χώρα πήγα εγώ;;; Μετά από εμπειρία 72 χωρών μπορώ να πω πως η Ινδία είναι το δεύτερο πιο πιθανό μέρος για να πεθάνει κανείς από ατύχημα από αυτά που έχω επισκεφθεί. Το πρώτο είναι το Νεπάλ (όταν το βλέπεις κι από την κορυφή του λεωφορείου είναι ακόμη πιο ανατριχιαστικό). Ακόμη κι οι Αιγύπτιοι μπροστά τους είναι Σουηδοί.

Χωρίς βέβαια να θέλω να αμφισβητήσω τη δική σου εμπειρία, η δική μου μετά από 3 μήνες (και βάλε) παραμονής σε Ινδία και Νεπάλ είναι διαμετρικά αντίθετη σε ό,τι αφορά την οδήγησή τους. Το οδικό δίκτυο με έκανε να πεθυμήσω εκείνο της Κούβας (που έχουν να βουλώσουν λακούβες από τότε που έφυγαν οι Σοβιετικοί).
Μη βρε Γιωργο κοψοχολιαζεις βραδιατικα τη μανουλα! Μια χαρα θα παει και θα ερθει η κορη της Ιωαννας! Μην εχει εφιαλτες κιολας και για τους τρελλους οδηγους και τις απιθανες σακαρακες της Ινδιας, η γυναικα!:roll:
Ελεος! Λυπησου τις μαμαδες του forum!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Σε άλλη χώρα πήγα εγώ;;; Μετά από εμπειρία 72 χωρών μπορώ να πω πως η Ινδία είναι το δεύτερο πιο πιθανό μέρος για να πεθάνει κανείς από ατύχημα από αυτά που έχω επισκεφθεί. Το πρώτο είναι το Νεπάλ (όταν το βλέπεις κι από την κορυφή του λεωφορείου είναι ακόμη πιο ανατριχιαστικό). Ακόμη κι οι Αιγύπτιοι μπροστά τους είναι Σουηδοί.

ίσως οι 3 εβδομάδες να ήταν λίγες για να βγάλω συμπέρασμα, αλλά δεν έτυχε να δω κάποιον να τρέχει υπερβολικά και κυρίως οι οδηγοί των ενοικιαζόμενων αυτοκινήτων, μια και θα πρέπει να δώσουν λογαριασμό στο αφεντικό τους μετά για οποιοδήποτε πρόστιμο ή παράβαση πάνε σαν κότες...τουλάχιστον αυτήν την εμπειρία έχω να καταθέσω εγώ...

στην επαρχία του ρατζαστάν που κινηθήκαμε οι δρόμοι είναι σε πολύ καλή κατάσταση... σε σχέση βέβαια πάντα με την υπόλοιπη κατάσταση που επικρατεί στην χώρα, οπότε οι δρόμοι μου φάνηκαν μια χαρά...

επειδή ακριβώς έκανα σύγκριση με τους Αιγύπτιους, οι οποίοι πάνε σαν δαιμονισμένοι και το να κυκλοφορήσεις στην Αίγυπτο είτε οδικώς είτε πεζός το θεωρώ extremsport, ομολογώ πως στην ινδία δεν φοβήθηκα ούτε στιγμή...
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
ωωωωχ....εκει που ειχα ηρεμήσει με τα λογια της ελένης..ηρθε ο γιώργος να με ταράξει πρωι-πρωι......
εχει δικιο η ερση...δειξτε λιγο κατανοηση για τις μανουλες του φόρουμ.....μην τα πετατε έτσι........ειναι και αυτή μανούλα και καταλαβαίνει.....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
και εγω μανουλα ειμαι , αλλά οσες φορες εχω παει Ινδια και ειμαι σε μεταφορικο μεσο τη περισσοτερη ωρα εχω τα ματια μου κλειστα γιατι
οταν τα εχω ανοιχτα παθαινω εγκεφαλικο καθε τρεις και λιγο:haha:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.542
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σως οι 3 εβδομάδες να ήταν λίγες για να βγάλω συμπέρασμα

Είναι πολύ εύλογο χρονικό διάστημα γι' αυτό κι εκπλήσσομαι που έχουμε διαμετρικά αντίθετες εμπειρίες, αλλά σεβαστή η εμπειρία του καθενός, δεν τίθεται θέμα επ' αυτού.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
και εγω μανουλα ειμαι , αλλά οσες φορες εχω παει Ινδια και ειμαι σε μεταφορικο μεσο τη περισσοτερη ωρα εχω τα ματια μου κλειστα γιατι
οταν τα εχω ανοιχτα παθαινω εγκεφαλικο καθε τρεις και λιγο:haha:
ωχ....ωχ....δεν θα περασω καλα χριστουγεννα....θα με φαει η αγωνία..
αυτα τα παιδια....μια ζωή αγωνίες...τοσα μερη στην ινδία θελουνε να πάνε:(:(
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ιωαννα , μην ανησυχεις ...
η πλακα ειναι οτι ενω οι Ινδοι οδηγουν "μυστηρια" εχουν δικους τους κωδικους οδηγησης και τελικα ολα πανε μια χαρα...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
σως οι 3 εβδομάδες να ήταν λίγες για να βγάλω συμπέρασμα

Είναι πολύ εύλογο χρονικό διάστημα γι' αυτό κι εκπλήσσομαι που έχουμε διαμετρικά αντίθετες εμπειρίες, αλλά σεβαστή η εμπειρία του καθενός, δεν τίθεται θέμα επ' αυτού.

Παντως και εγω στην ιδια χωρα με τον yorgos πηγα....

η ινδικη οδηγηση με εκανε να αναθεωρησω για την αξια της ζωης,το ιδιο ισχυει και για νεπαλ αν και εγω το βρηκα πιο ηπιο απο αποψη οδηγησης, αλλα σαφως χειροτερο απο οδικο δικτυο....
προσπερνουσαν με καθε συνθηκες (ακομα και καποιον που προσπερναει καποιον αλλο με 3 αμαξια απεναντι να ερχονται, σε τυφλες στροφες κ.τ.λ), σταματουσαν οπου ηθελαν, τρακαραν χωρις να ειναι κατι περιεργο, οδηγουσαν μεθυσμενοι και μαστουρωμενοι.....

παντως μετα απο 37 μερες επεστρεψα ζωντανη και πηρα καθε μεσο:clap::clap::clap: .οντως εχουν ενα δικο τους κωδικα, τελευταια στιγμη αποφευγουν καθε αναποδια....αν οδηγουσες κανονικα στην Ινδια, τοτε θα ειχες μεγαλο προβλημα...θα ηταν πολυ απροβλεπτη για τα δεδομενα οδηγηση.

γενικα προτεινω τρενα για αποστασεις μεγαλυτερες των 2-3 ωρων ,τα βρηκα πολυ ασφαλη...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εσυ η πιο πανω και ο Γιωργος εχετε βαλθει και να κανετε την Ιωαννα να περασει μαυρα Χριστουγεννα! Να δουμε τι θα καταλαβετε!:bleh:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.680
Likes
50.542
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
προσπερνουσαν με καθε συνθηκες (ακομα και καποιον που προσπερναει καποιον αλλο με 3 αμαξια απεναντι να ερχονται, σε τυφλες στροφες κ.τ.λ), σταματουσαν οπου ηθελαν, τρακαραν χωρις να ειναι κατι περιεργο, οδηγουσαν μεθυσμενοι και μαστουρωμενοι.....

Ditto... Μεγαλύτερο οδικό χάος δεν έχω πουθενά και ποτέ... Όταν κάτσαμε και στην κορυφή λεωφορείου και το βλέπαμε πανοραμικά εκτιμήσαμε την αξία της ζωής... τι είναι η ζωή (κάτι που χάνεται εύκολα στους δρόμους της Ινδίας), τι είναι ο άνθρωπος (κάτι που όταν πιάσει τιμόνι γίνεται ουρογκοτάγκος)...

Να μην ανησυχεί η μανούλα. Όλοι όσοι πήγαμε Ινδία από το φόρουμ (μερικοί και επανηλλειμμένα) γυρίσαμε και οι μανούλες μας χαίρονται (σχετικό είναι αυτό, τώρα που άκουσε τα επόμενα σχέδια έφριξε...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom