ερωτηση γιa "not included" στην autoeurope...

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γιώτα τους ανέφερες ότι το δίπλωμα έχει φωτογραφία κι ότι θα συνοδεύεται από διαβατήριο/ταυτότητα ή απλώς είπες ότι έχει ελληνικούς χαρακτήρες και τέλος;

Γιατί αγχώθηκα τώρα και ξέρω ότι δύσκολα θα έχω καινούργιο σε ενάμιση μήνα αν και μάλλον θα βάλω μπρος τι διαδικασία.Θεωρώ μεγάλη κοροϊδία τα λεφτά στην ΕΛΠΑ.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
αρχές Αυγούστου στην ιταλία με ροζ δίπλωμα νοίκιασα κανονικά. κανένα πρόβλημα.
 

vdeverak

Member
Μηνύματα
46
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
η autoeurope δεν το δεχεται, πηρα τηλεφωνο και τους ρωτησα, αν δεν εχεις το καινουργιο θελουν διεθνες διπλωμα(απο ελπα). για αλλες εταιριες δε ξερω.
χμμ...και την ειχα αυτη την απορια.αν και στο σαιτ του υπουργειου διαβασα οτι και το ροζ το δικο μας ισχυει στην ευρωπη,αν και καλυτερα να το αλλαζαμε και αυτο.αρα θα πρεπει να το αλλαξω.
ξερει κανεις ποσες μερες θελει??
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ξερει κανεις ποσες μερες θελει??
Για την Αττική, στην καλύτερη περίπτωση και εντελώς θεωρητικά, περίπου 20 εργάσιμες.
Του άντρα μου κατάφεραν να το ετοιμάσουν στους δύο μήνες (μέσω ΚΕΠ). Και επειδή έκαναν κάποια παράλειψη, έκανε νέα αίτηση κατευθείαν στο Υπουργείο, ήδη έχουν περάσει πάνω από δύο μήνες και ακόμα τίποτα.

Μη βιαζόμαστε κιόλας...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.078
Likes
2.855
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω θεσσαλονικη, πηγα κατευθειαν στην Νομαρχια, στην αρμοδια δ/νση και σε 15 μερες (ημερολογιακες) πηγα και το πηρα.
Στα ΚΕΠ μου λεγαν κατι 2-3 μηνες και εφυγα
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Ερώτηση προς τους ειδήμονες: τι μπορεί να σημαίνουν οι παρακάτω έξτρα χρεώσεις, και ποια να προτιμήσω?????


The following options can be included and paid for with your booking:

- cancellation waiver protection (CWP) £6.29

- standard damage excess waiver (SDEW) £23.92

- total damage excess waiver (TDEW) £38.00
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ερώτηση προς τους ειδήμονες: τι μπορεί να σημαίνουν οι παρακάτω έξτρα χρεώσεις, και ποια να προτιμήσω?????

- total damage excess waiver (TDEW) £38.00
αυτή. να μην πληρώσεις τπτ σε περίπτωση ζημιας.
 
Last edited by a moderator:

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ταξίδι-Όνειρο
αλασκα και σκανδιναβια
maltakias...

οχι.., για την ακριβεια ειχα ηδη κανει αιτηση για το καινουργιο τελη ιουλιου αλλα επειδη δεν ηξερα αν θα το χω την τεταρτη(15 σεπτ. που θα ταξιδεψω , ....γιατι εφυγε με αδεια ο υπαλληλος στο υπουργειο που τα εστελνε αθηνα) και οπως καταλαβαινεις ειχα αγχωθει και πηρα autoeurope τηλ και ρωτησα αν δεχονται το διπλωμα που χρησιμοποιω στην ελλαδα και μου ειπανε οτι αν δεν ειναι με λατινικους χαρακτηρες δε το δεχονται αλλα μπορει να λειτουργει ετσι η συγκεκριμενη εταιρια. απ'οτι εμαθα δεν ειναι το θεμα οτι θα εχεις προβλημα με την αστυνομια εκει, αν δε πεσεις σε κανα περιεργο τυπο...., απλα μπορει να μη σου δωσουν το αμαξι αν η εταιρια που θα νοικιασεις λειτουργει οπως στην autoeurope.

το καινουργιο βγαινει σε 20 μερες περιπου, ανετα προλαβαινεις:D:D, πηγαινε κανε αιτηση αμεσα ομως για να μην εχεις το αγχος. μπορεις να πας σε νομαρχια, σε κεπ η και στο υπουργειο μεταφορων. εγω συμπληρωσα μια αιτηση που μου εδωσαν σε μια σχολη οδηγων, εβγαλα φωτο διαβατηριου και παιρνεις και ενα παραβολο 30 απο εθνικη, εχεις μαζι και το παλιο σου διπλωμα και τα καταθετεις.





"Θεωρώ μεγάλη κοροϊδία τα λεφτά στην ΕΛΠΑ.[/quote]"

και γω εννοειται, οταν τους ρωτησα ποσα πληρωνω για διεθνες μου ειπανε οτι για ιταλια εχει με ισχυ για 3 χρονια και κανει 90:shock::shock::shock:, ελεος....
 

sdoe21

Member
Μηνύματα
327
Likes
127
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κάπου διάβασα οτι πληρώνεις έξτρα μια χρέωση αν παραλάβεις το αμάξι στο αεροδρόμιο ή στον σταθμό των τρένων. Στους όρους λέει οτι συμπεριλαμβάνεται η έξτρα χρέωση για αεροδρόμιο. Εγώ που το παίρνω απο Τέρμινι πληρώνω κάτι έξτρα? Έχει κανείς ιδέα?

Επίσης, πόσο πάει η χρέωση για έξτρα οδηγό/μέρα?

Ευχαριστώ παιδιά!!
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
συνυθως δεν πληρωνεις τιποτα σε κεντρικους σταθμους κτλ.μην νομιζεις τωρα οτι αν το παραλαβεις απο αεροδρομιο ή σταθμο τρενου πληρωνεις και τιποτα σπουδαιο παραπανω.σχεδον παντα δεν πληρωνεις τιποτα.μην διανοηθεις φιλος να τους δωσεις 5-10 ευρω για extra οδηγο.εγω ποτε δεν εχω βαλει τετοια επιλογη και το οδηγαμε αναλογως τα χλμ και 2 και 3 ατομα.αυτην την χρεωση την βαζουν γι αυτους που δεν εχουν πειρα απο ενοικιασεις και ψαρωνουν και να σου το φεσι ετσι.οποιος θελει οδηγαει,μην ασχολησαι με αυτο.να τονισω πως οποιος νοικιασει αυτοκινητο χειμωνα γερμανια,αυστρια,τσεχια,σκανδιναβια κτλ πρεπει να πληρωσει υποχρεωτικα χειμερινα λαστιχα τα οποια τιμονται 100-140 ευρω την εβδομαδα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
μην διανοηθεις φιλος να τους δωσεις 5-10 ευρω για extra οδηγο.εγω ποτε δεν εχω βαλει τετοια επιλογη και το οδηγαμε αναλογως τα χλμ και 2 και 3 ατομα.αυτην την χρεωση την βαζουν γι αυτους που δεν εχουν πειρα απο ενοικιασεις και ψαρωνουν και να σου το φεσι ετσι.οποιος θελει οδηγαει,μην ασχολησαι με αυτο.
Τον δεύτερο ή και τρίτο οδηγό τον δηλώνεις, γιατί αλλιώς δεν υπάρχει σχετική κάλυψη από την ασφάλεια. Αν γίνει ατύχημα και οδηγεί μη εξουσιοδοτημένος οδηγός, φίλε μου, τότε μάλλον την έβαψες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.401
Μέλη
38.937
Νεότερο μέλος
kyzas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom